lesarstvo

'Nemčija je zakašljala in pri nas je že kar nekaj konkretnih bolnikov'
14. 10. 2024 19.39Po Boxmarku iz Kidričevega je v le nekaj tednih obsežna odpuščanja napovedalo tudi podjetje Mahle. Gre hkrati tudi za napoved večje krize ne le v avtomobilskem sektorju, temveč v gospodarstvu nasploh? Minister Luka Mesec, ki je že pred časom napovedal posredovanje države, zagotavlja, da že imajo pripravljene rešitve, podobne tistim, ki smo jih poznali v času zdravstvene krize. Pa bodo državne subvencije in skrajšani delovniki dovolj? Nemci ob znatnem padcu povpraševanja po avtomobilih napovedujejo množična odpuščanja v Evropi in po svetu, brez zaposlitve bi lahko po nekaterih projekcijah ostalo pol milijona delavcev.

Podprite slovenske obrtnike z unikatnim darilom za Valentinovo
02. 02. 2024 00.15V duhu Valentinovega, ko se ljubezen prepleta z iskanjem popolnega darila, vam Moja Dejavnost odpira vrata v svet izdelkov, ki so jih skrbno in z ljubeznijo oblikovali slovenski obrtniki.

Podbevšek in Šenko nova nadzorna člana SID banke
17. 03. 2023 22.15Vlada je danes na dopisni seji za člana nadzornega sveta Slovenske izvozne in razvojne banke imenovala Gorazda Podbevška in Matijo Šenka. Martino Gašperlin je imenovala za v. d. glavnega inšpektorja za naravne vire in prostor, Igorja Kotnika pa za v. d. glavnega inšpektorja za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo.

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'
13. 03. 2023 11.41Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

Blejski zaklad, ki se je na dnu jezera skrival kar 1200 let
15. 10. 2022 07.00Ob pomoči strokovnjakov so potapljači z dna Blejskega jezera dvignili potopljeni čoln – deblak, ki so ga odkrili leta 2015 in o najdbi obvestili arheologe. Gre za zgodnjesrednjeveški deblak, ki so ga člani centra za preventivno arheologijo lani za nekaj časa potegnili na kopno, ga dokumentirali, odvzeli vzorce za vse potrebne raziskave, nato pa ga vrnili na jezersko dno. Vse do danes, ko je deblak za vedno zapustil jezero. Približno 1200 let staro plovilo priča o plovbi po jezeru in obiskovanju otoka že v času prve faze slovanske naselitve Blejskega kota.

Po treh letih zahtevnega dela zaigrala umetnina študenta lesarstva
16. 04. 2022 15.5021-letni študent ljubljanske Biotehniške fakultete Matic Jančar je našel navdih v lesu in se odločil, da mu posveti življenje. Je zgleden primer, kako se lahko talent, strast do dela in znanje povežejo v izjemen rezultat. Te dni je dokončal svoj srednješolski projekt, zaključni izdelek, ki ga je zaradi zahtevnosti dodeloval več kot tri leta. Izdelal je lesene orgle, ki jih je označil za "kraljico inštrumentov" ali "inštrument človekove duše". Z njim smo se pogovarjali o njegovem lesarskem podvigu in priložnostih, ki jih ponuja lesarska branža v Sloveniji.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov
10. 12. 2021 20.27Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.

Področje vojnih grobišč po novem pod okrilje ministrstva za obrambo
03. 03. 2021 21.28DZ je s 63 glasovi za in osmimi proti sprejel novelo zakona o državni upravi, po kateri bodo pristojnosti za opravljanje nalog glede vojnih grobišč prenesli z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na ministrstvo za obrambo. Pri tem bo ustanovljena Uprava za vojaško dediščino.

Gasilcem zmanjkovalo vode, dostavljali so jo prostovoljci
07. 09. 2020 09.20Po petkovem obsežnem požaru v Postojni so sodelujoči sporočili, da jim je uspela neverjetna zgodba. Gasilci so uspešno ohladili plinohram in preprečili eksplozijo, prav tako jim je, kljub pomanjkanju vode, uspelo preprečiti širjenje požara na sosednji objekt. Policisti pa so sporočili, da prve ugotovitve kažejo, da pri požaru ne gre za sum storitve kaznivega dejanja.

Večji požar v Postojni: zagorela skladišča, v katerih naj bi bila večja količina peletov
04. 09. 2020 18.15V Postojni, na Kolodvorski cesti, je zagorel večji industrijski objekt - nekdanja skladišča podjetja Javor, kjer pa zdaj deluje podjetje Excelza Lesarstvo. V stavbi naj bi bila večja količina lesnih peletov. Širil se je močan, črn dim, slišali so se močni poki. Neuradno naj bi pred tem razneslo silos. Z ognjem se je borilo več gasilskih društev, požar pa jim že uspelo lokalizirati.

Na Češkem odkrili več kot 7000 let star vodnjak, najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit
09. 02. 2020 18.31Češki arheologi so odkrili 7200 let star leseni vodnjak, za katerega verjamejo, da predstavlja najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit na svetu. Visok je 140 centimetrov, odkrili pa so ga lansko leto med gradnjo avtoceste blizu češkega mesta Ostrov.

Noč na migrantskih poteh po Kočevskem rogu in dolini Kolpe
17. 08. 2019 07.00Nedaleč od Miklarjev, v globokem gozdu in pri glavnem odcepu za pot na sever ali proti Kočevju, smo naleteli na prve znake, da se tukaj tudi tihotapijo ljudje. Po makadamski gozdni poti je namreč pribrzel audi, v katerem sta sedeli osebi, ki ju je zanimalo, ali smo se izgubili. Ob pogovoru je hitro postalo jasno, da sogovornika poznata tako taktike kot poti, po katerih se gibljejo migranti ...

'Če ne bodo izpolnjene naše zahteve, bo prišlo do generalne stavke'
29. 11. 2018 06.33Sindikat Skei je organiziral opozorilno stavko v treh družbah skupine Slovenska industrija jekla na Ravnah na Koroškem, v družbah Metal, Ravne Systems in Zip center. V stavki je sodelovalo več kot 80 odstotkov zaposlenih. Skei stavko ocenjuje kot uspešno in napoveduje trajajočo stavko, če ne bodo dosegli dogovorov glede zahtevanih višjih plač.

Okoljski ministri EU po dolgih in težkih pogajanjih vendarle našli dogovor: 'To je dober dan za podnebje'
14. 10. 2017 09.07Okoljski ministri EU so po težavnih in dolgih pogajanjih vendarle dosegli načelni dogovor o nacionalnih ciljih za uresničitev skupne ambicije za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za vsaj 40 odstotkov do leta 2030. Slovenija je z izidom zadovoljna. Zdaj sledijo pogajanja z Evropskim parlamentom.

VIDEO: Dve leti po žledu je opustošenje v gozdovih še strašnejše
05. 03. 2016 06.52Pred žledom je bil gozd bogat, polovico je bilo iglavcev. Zdaj vlada opustošenje. Če je bilo prej podnevi temno, je zdaj ponoči svetlo. Razlogi so trije: žled, mila zima in predvsem lubadar.

Dobili obljube o pomoči, v praksi pa ...
07. 06. 2013 19.48"Država je rekla, da bo spodbujala lesarstvo v Sloveniji, zdaj pa vidimo, da ga misli uničiti," pravi razočaran lastnik žage, ki je zaradi novega ukrepa ostal brez pogodbe o dobavi hlodovine. Les bo mogoče kupovati le še na dražbah, kjer pa se bodo slovenski kupci težko kosali s tujimi.

Po 20 letih bodo reševali lesarstvo
29. 04. 2013 19.14Lesarji so začeli aktivno lobirati pri odločevalcih, da jim po 20 letih propadanja panoge končno namenijo nekaj pozornosti. V sosednji Avstriji je denimo lesarstvo v času, ko smo mi izgubili 30.000 delovnih mest, postalo najmočnejša gospodarska panoga.

VIDEO: Kolesarski spektakel v prestolnici
17. 06. 2012 09.16Zadnja, 4. etapa kolesarske dirke Po Sloveniji bo potekala v središču Ljubljane, kjer se bodo tekmovalci pomerili v 17,8 km dolgi vožnji na čas. Kot predzadnji bo šel na progo Jani Brajkovič (Astana), ki lovi svojo prvo zmago na največji slovenski dirki.

LDS: Za proizvode z višjim deležem lesa nižje takse
24. 10. 2011 15.16V LDS so pripravili program za prihajajoče volitve, v katerem predlagajo rešitve na področju lesne industrije. V Sloveniji je namreč pokritost z gozdovi 60-odstotna, a tega po mnenju LDS ne znamo izkoristiti.

Kako kaj kaže letos z regresom?
08. 05. 2009 11.48Če delate v podjetju z izgubo, bo vaš regres znašal 589 evrov. Če ste javni uslužbenec, boste bogatejši za 672 evrov. Delodajalec mora regres izplačati do 1. julija, najbolj veseli pa so na Mobitelu.

Novi poslanci v državnem zboru
13. 10. 2004 00.00Novoizvoljenih poslancev v državni zbor je 88, ter dva predstavnika narodnih skupnosti. Objavljamo njihove biografije.

Sejem Dom odpira svoja vrata
04. 03. 2002 00.00Na ljubljanskem razstavišču bodo danes dopoldne odprli 41. mednarodni sejem Dom. Sejem, ki bo odprt do nedelje, bo tudi letos ponudil vse, kar je potrebnega za gradnjo, obnovitvena dela ali posodabljanje domov.

Slovenija zaprta država
08. 11. 2001 00.00Slovenija je po mnenju tujih vlagateljev zaprta država na robu Balkana z majhnim trgom, zato bi morala država veliko več storiti za svojo predstavitev in promocijo.

Zaradi stavke velike izgube Javorja
27. 02. 2001 00.00Združenje lesarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) daje polno podporo vodstvu pivškega Javorja, zahteve sindikata KNSS-Neodvisnost pa so nerazumne in za podjetje uničujoče. "Postopki tega sindikata in sama izpeljava stavke pa dajeta vtis, da gre za načrtno uničevanje dobrih slovenskih podjetij ter posledično za izgubo velikega števila produktivnih delovnih mest, kar v združenju najostreje obsojamo," so sklenili člani upravnega odbora zborničnega združenja za lesarstvo na današnji izredni seji, namenjeni stavki v pivškem Javorju. Seje se je udeležil tudi predsednik uprave Peter Tomšič. Kot je dejal, je Javor zaradi stavke 150 od skupaj 1150 delavcev izgubil že dva milijona mark prihodka. Nova pogajanja sindikata in Javorove uprave so napovedana za jutri.

Stavka v podjetju Javor
12. 02. 2001 00.00Zjutraj so delavci dveh podjetij koncerna Javor Pivka uresničili grožnjo staro skoraj dva meseca in prenehali z delom. Zaprli so se v tovarni v Prestranku in na Belskem, organizirali stavkovne straže in prepovedali vstop vodstvenim delavcem.