likovni

Umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec: 'Zaznamovala otroštvo številnih'

16. 03. 2025 12.13

V 97. letu starosti je umrla ilustratorka Ančka Gošnik Godec, najbolj znana po ilustraciji pravljice Muca copatarica. "Ilustracije Ančke Gošnik Godec so zaznamovale otroštva številnih generacij v desetletjih njenega ustvarjanja in ostajajo brezčasen izraz domišljije, lepote in umetnosti ter bodo nasmehe na obraze in grele otroška srca še naprej," je umetnici v slovo zapisala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Umrl je umetnik in likovni pedagog Janko Testen

20. 02. 2025 13.22

V 75. letu starosti je umrl slikar, grafik, fotograf in ilustrator Janko Testen, poročajo mediji. Vest o smrti je na svoji Facebook strani delil Mednarodni grafični likovni center (MGLC), kjer so tudi spomnili, da je imel Testen od leta 1978 do leta 2010 v Švicariji svoj atelje. Dolga leta je poučeval na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo.

Vpogled v kraljevo družino: Catherine delila ilustracije družinskih članov

19. 02. 2025 06.00

Prestolonasledniki za britansko kraljevo krono so se skupaj s svojo mamo princeso Catherine odpravili na družinski likovni tečaj in naslikali ilustracije drug drugega. Kdo je risal katerega od družinskih članov, sicer ni znano.

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'

29. 11. 2024 09.00

Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

Umrla ilustratorka, lutkarica in glasbenica Eka Vogelnik

07. 11. 2024 10.45

V 79. letu starosti je po hudi bolezni umrla ilustratorka, lutkarica, gledališka ustvarjalka in glasbenica Alenka Eka Vogelnik. Pogreb bo v družinskem krogu s prijatelji, so sporočili iz družinskega kroga. Vogelnikova je s svojim ustvarjalnim delom več kot 40 let pomembno oblikovala in obogatila kulturno krajino Slovenije.

Šestošolci najslabši pri slovenščini, devetošolci pri matematiki

03. 07. 2024 11.52

Državni izpitni center je objavil prve analize nacionalnega preverjanja znanja v letošnjem šolskem letu. V 6. razredu so učenci pri preizkusu iz slovenščine v povprečju dosegli 45,9 odstotka možnih točk, pri matematiki pa 49,1 odstotka. V 9. razredu so pri slovenščini dosegli 56,4 odstotka, pri matematiki pa 43,8 odstotka možnih točk.

Častni gost 20. Grossmannovega festivala bo Slobodan Šijan

09. 05. 2024 10.25

Grossmannov festival fantastičnega filma in vina letos praznuje jubilejnih 20 let. S pazljivo izbranim filmskim programom, številnimi strokovnimi delavnicami, otroškim programom in številnimi spremljevalnimi zabavnimi dogodki, z znamenito povorko zombijev je postal osrednje stičišče in zbirališče fantastične kinematografije v tem delu Evrope in osrednji družabni dogodek v regiji, programsko pa eden najoriginalnejših filmskih festivalov na svetu.

Kapo dol vsem mladim kuharskim mojstrom!

03. 04. 2024 07.59

V Malem šefu Slovenije so se predstavili vsi pari mladih kuharskih mojstrov letošnje sezone. Kot zadnja sta se v polfinale uvrstila Leon Taj in Matic iz OŠ Jurija Dalmatina Krško, ki se še naprej borita za tri najvišje Mercatorjeve donacije. Katere šole naj se razveselijo ostalih donacij, pa odločate tudi vi.

Anže Gallus Petelin v družbi prijateljev proslavil otvoritev svoje galerije

13. 03. 2024 20.23

David Bowie, John Lennon in Ed Sheeran: to je le nekaj glasbenikov, ki so ali pa še ustvarjajo tudi kot likovni umetniki. Najbolj zaprisežen roker med slovenskimi slikarji je Anže Gallus Petelin, sinoči je v družbi znanih rokerskih prijateljev proslavil otvoritev svoje galerije.

Matic Knez in Leon Taj Luštek

26. 02. 2024 05.50

Matic in Leon Taj, stara 12 let, v šov vstopata pripravljena in zagnana. Skupaj sta ogromno vadila in v času priprav ustvarila vse mogoče verzije rižot, pripravljena sta na vse, tudi če bi se zgodilo nekaj drugega in bi morala improvizirati. Oba imata kuharske sanje.

Nalivniki, geotrikotniki in šestila: otroci potrebujejo šolske potrebščine

30. 06. 2023 08.00

Nakup vseh šolskih potrebščin je zelo velik strošek, v zadnji triadi osnovne šole lahko znaša tudi več kot 200 evrov na otroka. Priprave na novo šolsko leto so tako še posebej stresne za družine iz socialno šibkejših okolij. "Vsako leto začnem o naslednjem šolskem letu razmišljati že aprila, maja. Vsak mesec poskušam vsaj nekaj evrov spraviti na stran, da bo za vse, ko pride čas," pravi ena od mamic. Pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje bodo tako tudi letos zbirali šolske potrebščine za otroke - če le lahko, pa ste k doniranju vabljeni tudi vi.

Kiosk K67, ETA 80, Tomos, Elanke, Rex – kultni izdelki slovenskega oblikovanja

18. 06. 2023 10.00

Ko zazvoni Iskrin telefon ETA 80, se pred mnogimi očmi nariše podoba socialističnega stanovanja iz 70. in 80. let prejšnjega stoletja. V mnogih gospodinjstvih je bil to prvi telefon, najpogosteje v rdeči barvi s črno slušalko in tipkovnico. Pohištvo v dnevih sobah je bilo pogosto delo Nika Kralja, še danes se po podstrešjih valjajo njegovi stoli Rex. Oskar Kogoj je za Meblo oblikoval znameniti počivalnik. Časopise pa smo nekoč kupovali v kioskih, ki so prodajali tudi sladoled, ulično hrano, vstopnice, služili so tudi kot nadzorne točke. Oče K67 je Saša Janez Mächtig, za enega od slovitih kioskov je grafično podobo oblikoval Ranko Novak.

Pionirski dom praznuje 60 let: Hram otroške ustvarjalnosti

26. 05. 2023 20.57

V Ljubljani je potekala slavnostna prireditev, s katero so obeležili 60 let delovanja Pionirskega doma. Visokemu jubileju bo sicer namenjenih več dogodkov, zadnji in prav poseben pa bo konec avgusta.

Mladi si želijo destigmatizacije duševnega zdravja in lažjega dostopa do pomoči

11. 04. 2023 17.59

Na 33. nacionalnem otroškem parlamentu, ki ga organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), so osnovnošolci izpostavili pomen duševnega zdravja, ki se po njihovih navedbah po epidemiji covida-19 slabša. Med drugim so pozvali k izobraževanju in ozaveščanju tako otrok kot učiteljev in staršev o duševnih težavah in njihovem preprečevanju.

Billy Idol dobil zvezdo na hollywoodskem Pločniku slavnih

07. 01. 2023 13.26

Legendarni britanski glasbenik Billy Idol, ki je s kombinacijo karizme in šarma, punk uporništva, udarnosti rocka in pop plesnih ritmov sooblikoval sodobni pop rock, je v petek dobil svojo zvezdo na hollywoodskem Pločniku slavnih. Po navedbah organizatorjev je to 2743. zvezda po vrsti in prva v letošnjem letu.

Barve jeseni: 'Ponudila se mi je krajina in izziv sem sprejel'

05. 11. 2022 09.48

Vsak letni čas zase ponuja svoje čare, vendar pa je jesen zagotovo eden barvitejših letnih časov. In zato je slikarjem v velik navdih. Pred dnevi se jih je na že tretji likovni koloniji v Rogaški Slatini na turistični kmetiji Pomona zbralo deset iz Srbije in Slovenije, med njimi tudi nekaj priznanih akademikov. Motiv pa kaj drugega kot jesen.

Utrinki iz otroštva Luke Dončića: kako je čudežni deček delal prve korake v svet

07. 09. 2022 08.00

Kakšni so bili prvi koraki v svet našega košarkarskega superzvezdnika Luke Dončića? Pogumen, a hkrati sramežljiv, z iskrenim in nalezljivim nasmehom, ki je še vedno prepoznaven. Kaj je najraje risal, zakaj so njegovi mami najbolj pri srcu modri copatki in kaj vse je še shranila za spomin? Še nikjer objavljene posnetke in fotografije iz Lukovega otroštva – še preden je postal vsem znan čudežni deček – je z nami delila Mirjam Poterbin. Želi si, da bi njen sin živel brezskrbno življenje in še naprej uresničeval svoje sanje. Pri tem pa mu svetuje, naj vedno posluša svoje srce.

Strip – čtivo za vse generacije

19. 06. 2022 07.00

Zvitorepec, Trdonja in Lakotnik, ki so osvojili na tisoče slovenskih otrok, letos praznujejo častitljivih 70 let in njihove prigode z leti niso nič manj zanimive. Še vedno ga radi beremo in še vedno se tiska, tudi v barvah. In prav Miki Muster je v 50. letih poskrbel za razcvet slovenskega stripa, formo, za katero je pomembna tako likovna kot pripovedna nota. Literatura, ki je doživela številne pretrese in je dolgo veljala za šund, ima danes ustrezno veljavo – ne beži od nobenega žanra in prejema najprestižnejše nagrade.

Umrla slikarka in ilustratorka Marlenka Stupica

17. 06. 2022 15.36

Umrla je slikarka in ilustratorka Marlenka Stupica, so sporočili iz Mladinske knjige. V skoraj sedmih desetletjih poklicne poti je ilustrirala in opremila več kot sto otroških knjig in za svoje delo prejela številna priznanja tako doma kot v tujini, leta 2013 tudi Prešernovo nagrado za življenjsko delo.

Umetnica Nika Autor: Obstaja ena zgodba, za opravljeno delo nisem dobila plačila

14. 06. 2022 15.49

Potem ko je umetnica Nika Autor za razstavo "Če bi gozdovi govorili, bi se od žalosti posušili" preko Delavske svetovalnice sprožila postopek izvršbe za plačilo opravljenega dela, so v Moderni galeriji zapisali, da se zavedajo težav na tem področju. Prav tako so dejali, da podpirajo prizadevanja ministrice Aste Vrečko za pravično plačilo dela v likovni umetnosti. "Obstaja ena zgodba, in to je, da nisem dobila plačila za opravljeno delo," je dejala Autorjeva.

Umetnostni zgodovinar o razstavi ponaredkov: To je kapitalen kiks muzeja

09. 06. 2022 15.32

Umetnostni zgodovinar Brane Kovič je razstavo Popotovanja z deli iz zbirke družine Boljkovac v Narodnem muzeju Slovenije, katere odprtje je bilo v sredo tik pred zdajci odpovedano, označil kot kapitalen kiks muzeja. "Če se potrdi, da dela niso avtentična, potem je to stvar pravosodnih organov," pa je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Da gre za v nebo vpijoče ponaredke, so bili pred odprtjem razstave do napovedanih razstavljenih del kritični številni likovni kritiki, ki so zaradi škandala zahtevali odstop direktorja muzeja Pavla Cara. Čeprav je slednji zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del, je dan kasneje tudi zares odstopil.

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja

09. 06. 2022 12.16

Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik

08. 06. 2022 14.14

V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

Celje za en dan postalo evropska vas: evropske vrednote povezale knežje mesto

09. 05. 2022 16.43

Na dan zmage in dan Evrope se je Celje že 17. leto zapored iz knežjega mesta prelevilo v evropsko vas. Osnovnošolci so se lahko tako na zabaven in poučen način 'sprehodili po Evropi' ter spoznali značilnosti držav EU in evropske vrednote. Stojnice, nastopi, kulinarične dobrote ter likovni in drugi izdelki v kombinaciji s petjem, plesom in recitacijo so napolnili tako mestne ulice kot srca mimoidočih, je dogajanje opisal koordinator projekta in ravnatelj III. osnovne šole Celje, Aleksander Verhovšek.

Iz Drave potegnili kolesa, prometne znake, nakupovalne vozičke ...

19. 03. 2022 16.07

Potapljači so v okviru mednarodne ekološke akcije v Mariboru, na Ptuju in v Varaždinu odstranjevali odpadke iz reke Drave. Tudi letos je bilo največ koles, prometnih znakov in nakupovalnih vozičkov, se pa potrjuje ocena, da so ljudje bolj ozaveščeni, saj ni več predmetov z nevarnimi snovmi, kot so hladilniki ali avtomobili, so povedali.

Največ glasov ste namenili športni plezalki Sari Čopar

19. 12. 2021 14.32

Znana so imena prejemnikov finančnih sredstev iz razpisa Mladi upi 2021. Zmagovalka spletnega glasovanja je postala obetavna športna plezalka Sara Čopar, strokovna komisija pa je poleg tega izbrala še 12 nadarjenih posameznikov, ki ravno tako prejmejo finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Madonnin sin pod umetniškim imenom Rhed prodaja svoja likovna dela

18. 12. 2021 15.41

Rocco Ritchie svoje umetnine prodaja za večje zneske, svojo pravo identiteto pa je skril za umetniškim imenom. Sin Madonne in Guyja Ritchieja je na svoji likovni poti zelo uspešen, po razstavah v londonski galeriji dela prodaja za nekaj deset tisoč evrov.

Nagrada Ivane Kobilca za življenjsko delo Kamili Volčanšek

19. 11. 2021 12.30

Društvo likovnih umetnikov Ljubljana (DLUL) je v Narodni galeriji podelilo nagrade, poimenovane po slovenski slikarki Ivani Kobilca. Za življenjsko delo so nagradili Kamilo Volčanšek, nagrado za aktualno produkcijo so namenili Mateji Kavčič, priznanje za podpornike likovne in vizualne umetnosti pa je prejel Aljoša Abrahamsberg.

Na 34. grafičnem bienalu je podjetje Iskra Delta vstalo iz pepela

14. 09. 2021 09.53

Mednarodni grafični likovni center (MGLC) v Ljubljani letos organizira 34. grafični bienale z naslovom oz. osrednjo tematiko ISKRA DELTA. Da, tukaj gre za prav to računalniško podjetje, ki je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja ustvarjalo zametke kitajskega interneta in svoje znanje izvažalo v države, ki so danes tehnološke velesile. Sodelujoči umetniki so se v svojih delih spraševali o alternativni prihodnosti, v kateri podjetja, kot je Iskra Delta, nikoli niso šla v stečaj.

Milena Zupančič prejemnica častne nagrade na filmskem festivalu v Srbiji

19. 07. 2021 16.17

17. julija se je začel 28. festival evropskega filma Palić. Na otvoritvenem večeru so častno nagrado Aleksandra Lifke podelili Mileni Zupančič, eni naših najvidnejših filmskih in gledaliških igralk. To je lovorika za izjemen prispevek k evropski kinematografiji, ki nosi ime po jugoslovanskem direktorju fotografije Aleksandru Lifki (1880–1952). Ta je leta 1911 ustanovil prvi stalni kinematograf v domači Subotici.