literat

Sesterski blues-rock dvojec Larkin Poe poje prešerno
25. 01. 2025 11.04Rockerici stare šole v rožnatem

Eno najlepših srednjeveških jeder, kjer si predpasnik nadene tudi Prevc
19. 01. 2025 17.00Dom številnih znanih Slovencev in mesto, ki velja za enega izmed najlepših primerov starih srednjeveških jeder na Slovenskem, ponaša se tudi z Unescovim nazivom žive dediščine. Čeprav zdaj tam brnijo gradbeni stroji, ki marsikoga odvračajo od obiska, domačini željno pričakujejo končanje prenove osrednjega trga. Takrat bo res čudovito, pravijo. A tudi Škofjo Loko pestijo podobne težave kot druga zgodovinska mesta. Kraju je treba vrniti življenje, kako preprečiti izseljevanje oziroma spodbuditi priseljevanje, se sprašujejo strokovnjaki.

Politična analiza – komu ali čemu se približuje Golobova vlada?
28. 10. 2024 15.31Javnomnenjska podpora aktualni vladi je na najnižji točki doslej. Gibanje Svoboda vse bolj zaostaja za Janševo SDS. Gospodarski minister in prvak SD Matjaž Han je prvič doslej najbolje ocenjen politik v državi. Koga in zakaj morajo ti rezultati skrbeti? Kdo lahko odpira šampanjec in ali so res pred vrati predčasne volitve? O tem smo se v tokratnem podcastu pogovarjali z Dimitrijem Ruplom in Jernejem Štromajerjem.

Kantavtor Jani Kovačič praznuje 70 let
23. 06. 2023 14.14Kantavtor Jani Kovačič je na sceni prisoten od 70. let, prav toliko jih je danes obrnil v svojem življenju. V slovensko javnost se je zapisal s skladbami, kot so Delam, Žare Lepotec in Revolucija, a njegov prispevek glasbi je širši. Med drugim je prevajal in prirejal tudi pesmi drugih avtorjev, denimo Toma Waitsa.

Poklon italijanskih medijev slovenskemu 'kronistu stoletja'
30. 05. 2022 10.47Ob smrti tržaškega pisatelja Borisa Pahorja so osrednji italijanski mediji poglobljeno opisali njegovo delo in življenjsko pot. Poudarili so literarno vrednost njegovih del, predvsem pa pomen njegovega spominjanja in opominjanja na grozote nacizma in fašizma ter na zatiranje slovenske manjšine v Italiji.

Skupini Joker Out že drugič zlata piščal za izvajalca leta
13. 05. 2022 12.01V Kranju so že osmič podelili glasbene nagrade zlata piščal. Na podelitvi, ki se je odvila v Stolpu Škrlovec, je znova slavila priljubljena glasbena skupina Joker Out, kipca pa so se razveselili tudi skupini MRFY in Koala Voice ter novinec Žan Hauptman. Žirija je želela podeliti tudi nagrado za življenjsko delo, a jo je izbrani nagrajenec prijazno zavrnil.

Nobelova nagrada za literaturo Abdulrazaku Gurnahu
07. 10. 2021 13.25Letošnja Nobelova nagrada za literaturo gre v roke romanopiscu Abdulrazaku Gurnahu, ki se je rodil na Zanzibarju, ustvarja pa v Veliki Britaniji, je sporočil Nobelov odbor v Stockholmu. Nagrado je sprejel "za brezkomprimisen in sočuten vdor v učinke kolonializma in usodo beguncev, ki so se znašli v prepadu med kulturami in celinami".

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let
26. 08. 2021 09.08Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Nagrada kresnik za roman Agni Boruta Kraševca
23. 06. 2021 23.03Delovo nagrado za najboljši roman leta kresnik je prejel Borut Kraševec za delo Agni. Kot piše v utemeljitvi, Kraševčevo delo preizkuša bralčeve ustaljene predstave o romanu, hkrati pa preverja predstave o svetu in življenju, saj spaja različne perspektive. Roman Agni je drzen tudi po kompozicijski zasnovi in terja zavzeto branje.

Mineva 32 let od podpisa in branja Majniške deklaracije
08. 05. 2021 11.08Pred 32 leti je danes že pokojni literat Tone Pavček na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani, ki je potekalo v podporo obtoženi četverici v aferi JBTZ, prebral Majniško deklaracijo. Deklaracija je postavila temelje slovenske samostojnosti, saj je v njej zapisana zahteva po suvereni državi slovenskega naroda.

Zbrali dovolj sredstev še za eno napravo: 'Imamo jo, imamo to mašino!'
25. 03. 2021 09.39Kampanja zbiranja donacij za vzpostavitev celične terapije CAR-T na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana je presegla vsa pričakovanja. Že pred dvema tednoma so njeni pobudniki sporočili, da so zbrali dovolj sredstev za nakup naprave, še eno je sam kupil anonimni donator, zdaj pa so javnosti predstavili nov mejnik: zbrali so dovolj donacij za nakup še enega inštrumenta, ki bo osrednji napravi omogočil izdelavo celičnih pripravkov CAR-T kar za dva bolnika hkrati. V celotni akciji je sodelovalo več kot 4000 donatorjev, od tega 250 podjetij, pa tudi številni posamezniki z donacijami prek SMS in nakazili na transakcijski račun. Kampanja je z današnjim dnem tako zaključena, prve bolnike pa bi na tak način lahko zdravili že konec letošnjega leta.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 107 let
26. 08. 2020 08.21Priznani zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 107. rojstni dan. Še lani se je pisatelj udeležil posebnega dogodka ob tem dnevu, letos pa bo srečanje, zaradi skrbi za njegovo zdravje, potekalo virtualno. Pahor opominja, da so temeljni postulati za 21. stoletje svoboda, pravica in resnica.

Mineva 31 let od podpisa in branja Majniške deklaracije
08. 05. 2020 07.21Pred 31 leti je zdaj že pokojni literat Tone Pavček na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani, ki je potekalo v podporo obtoženi četverici v aferi JBTZ, prebral Majniško deklaracijo. Deklaracija je postavila temelje slovenske samostojnosti, saj je v njej zapisana zahteva po suvereni državi slovenskega naroda.

Podelitev Nobelovih nagrad za literaturo v znamenju protestov proti Handkeju
10. 12. 2019 18.50V Stockholmu so Nobelovi nagradi za literaturo za leti 2018 in 2019 izročili poljski pisateljici Olgi Tokarczuk in avstrijskemu pisatelju Petru Handkeju. V skladu z napovedmi proti podelitvi nagrade Handkeju pred Koncertno dvorano potekajo protesti, diplomatski predstavniki več držav pa se podelitve niso udeležili.

Bavčar zadovoljen s tem, kar je prinesla deklaracija, ne pa 'z vsem, kar ga je zadelo'
07. 05. 2019 09.538. maja 1989 je na Kongresnem trgu potekalo zborovanje, v okviru katerega je sedaj že pokojni pesnik Tone Pavček pred zbrano množico prebral dokument Majniške deklaracije, ki je postavila temelje slovenske samostojnosti. Po Pahorjevih besedah je povezala demokracijo, državno suverenost in slovensko mesto v prenovljeni Evropi.

'Kundera ima resnicoljubnost Sokrata, zmernost Platona in moč presoje Aristotela'
04. 04. 2019 15.08Zlati red za zasluge bo prejel češko-francoski literat in intelektualec Milan Kundera. Velja za enega največjih pisateljev našega časa, ki v svojih delih kritično obravnava socialistično družbo. V odločilnem obdobju slovenskega osamosvajanje je "zastavil svojo besedo in mednarodni ugled v obrambo naše politične neodvisnosti," so ob tem zapisali v Uradu predsednika.

Umrl je izraelski romanopisec Amos Oz
28. 12. 2018 20.03V 80. letu starosti je umrl izraelski pisatelj Amos Oz, je sporočila njegova hčerka. Fania Oz-Salzberger je na Twitterju zapisala, da je njen oče umrl zaradi raka. Oz velja za modernega literarnega klasika. Zagovarjal je politiko strpnosti do Palestincev in v delih tankočutno opisoval 20. stoletje.

Janša aretiran na današnji dan pred 30 leti
31. 05. 2018 09.26Pripadniki Službe državne varnosti in ljubljanski kriminalisti so po dogovoru z vojaško varnostno službo 31. maja 1988 aretirali Janeza Janšo in ga izročili preiskovalnim organom JLA. S tem se je pred tridesetimi leti začela afera JBTZ, ki je v Sloveniji okrepila prizadevanja za demokratizacijo in spoštovanje človekovih pravic ter pospešila osamosvojitev.

FOTO in VIDEO: Leto 2016 vzelo številne glasbenike, igralce, športnike ...
30. 12. 2016 00.39Če po čem, si bomo leto, ki se izteka, zagotovo zapomnili po številnih smrtih znanih osebnosti, med njimi so bile mnoge ikone glasbe, filma, športa ... David Bowie, Prince, George Michael, Muhamad Ali, Leonard Cohen, Tomaž Pandur, Mito Trefalt, Esma Redžepova – to se le nekatere od številnih tujih in domačih osebnosti, ki so letos poslovile.

Večina filmov, nominiranih za evropske oskarje, tudi na letošnjem Liffu
07. 11. 2016 09.38Evropska filmska akademija je na festivalu evropskega filma v Sevilli naznanila nominirance za 29. evropske filmske nagrade. Med nominiranimi filmi so mnogi ljubljenci filmskih festivalov. O nagrajencih bo glasovalo več kot 3000 članov akademije. Razglasili jih bodo na podelitvi nagrad, ki bo 10. decembra v evropski kulturni prestolnici Vroclavu.

100-letnica rojstva otroškega avtorja Roalda Dahla
13. 09. 2016 12.23Pred 100 leti se je rodil britanski literat Roald Dahl, ki velja za enega najvidnejših mladinskih pisateljev. Svojo priljubljenost med otroci si je pridobil že leta 1964 s knjigo Čarli in tovarna čokolade ter s poznejšimi deli, kot so Veliki dobrodušni velikan, Čarovnice in Matilda. Jubilej obeležujejo po vsem svetu, tudi pri nas.

'Mojster pesniške besede odšel tako svobodno, kot je pisal, mislil, deloval in živel'
29. 01. 2016 09.35Na Fakulteti za družbeni vede so potrdili, da je v prometni nesreči umrl pesnik, esejist, prevajalec, urednik, kritik in profesor Aleš Debeljak. Po neuradnih informacijah Večera je umrl na gorenjski avtocesti. Ko se je izven vozila zadrževal na avtocesti, je vanj trčil voznik tovornega vozila.

Film Doktor Živago praznuje 50 let
30. 11. 2015 13.40Ameriški film Doktor Živago, posnet leta 1965 po istoimenskem romanu ruskega literarnega velikana Borisa Pasternaka z epsko ljubezensko zgodbo, postavljeno v čas oktobrske revolucije, praznuje 50 let. Glavnega protagonista Doktorja Živaga je upodobil v Egiptu rojeni igralec Omar Sharif, ki je umrl letos v starosti 83 let.

Umrl je Nobelov nagrajenec Günter Grass
13. 04. 2015 11.40V 88. letu je umrl nemški pisatelj in nobelovec Günter Grass, avtor protivojnega romana Pločevinasti boben in eden najvplivnejših in kontroverznih nemških intelektualcev. Leta 1999 je prejel Nobelovo nagrado za literaturo. Nazadnje je javnost razburil s pesmijo Kar je treba povedati, zaradi katere so ga v Izraelu razglasili za persono non grato.

Mineva 120 let od smrti Edgarja Allana Poeja
07. 10. 2014 07.52pred 120 leti umrl ameriški literat Edgar Allan Poe. Naslednik romantikov in larpurlartist je svoje poglede na pesništvo pojasnil v več esejih. Bil je tudi mojster fantastično-bizarne kratke proze, utemeljitelj moderne detektivke ter prodoren literarni kritik.

Umrl je režiser, dramatik, pisatelj in aforist Žarko Petan
03. 05. 2014 14.07Po hudi bolezni je v 86. letu starosti preminil režiser, dramatik in pisatelj Žarko Petan. Dramatik in režiser Dušan Jovanovič je prepričan, da se ga bodo ljudje spominjali kot zabavne, duhovite in zelo karizmatične osebe.

Pahor z zlatim redom za zasluge odlikoval Tržaški partizanski pevski zbor
27. 04. 2013 07.3827. aprila praznujemo dan upora proti okupatorju. Dan upora proti okupatorju praznujemo od leta 1992, pred tem pa smo praznovali dan Osvobodilne fronte. Predsednik republike je Tržaškemu partizanskemu pevskemu zboru Pinko Tomažič podelil zlati red za zasluge.

Zaradi izključitve Janše več članov izstopilo iz PEN
28. 03. 2013 21.16Zaradi izključitve Janše iz PEN se je za izstop iz centra odločilo več članov, med drugim tudi ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, ki je izključitev Janše označil za politizacijo. Poleg njega so izstopili tudi Andrej Capuder, Tone Kuntner in Alenka Puhar.

Ameriški pisatelj Philip Roth praznuje 80 let
19. 03. 2013 08.05Ameriški pisatelj Philip Roth danes praznuje 80. rojstni dan. Velja za enega najplodovitejših in cenjenih pisateljev, ki se je proslavil z romanom Portonoyeva tožba, s Pulitzerjem nagrajeno Ameriško pastoralo in z deloma Poročila sem se s komunistom in Človeški madež.

Googlov doodle v spomin na Poldeta Bibiča
03. 02. 2013 13.54Google je slovenske uporabnike iskalnika presenetil z doodlom, narejenim posebej zanje. Ob 80. letnici rojstva igralca Poldeta Bibiča je svoj logotip obarval v barve filma Cvetje v jeseni in portret igralca iz omenjenega filma.