ljudevita

Samotestiranje v šolah, tudi pri najmlajših, steklo gladko: 'Otroci znajo sami'
17. 11. 2021 10.05
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus je v šolah po večini steklo brez večjih težav, tudi pri najmlajših. Da so otroci dokazali, da zmorejo sami, pravi Marko Primožič, ravnatelj Osnovne šole Ivana Groharja v Škofji Loki. Učencev, ki so zaradi nestrinjanja staršev s tem ukrepom ostali doma, je le za vzorec. So pa ponekod organizirali shode pred šolskimi zgradbami. V Škofji Loki je nekaj staršev tudi klicalo Policijo, češ da ravnatelj njihovim otrokom onemogoča dostop do pouka. Policija jim je ob pomoči šolskega pravnika na kraju razložila, da takšna prijava seveda ni mogoča.

Prešernov spomenik dobili v Zagrebu, Gajev v Ljubljani
18. 10. 2021 14.12
Predsednika Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Zoran Milanović, sta sodelovala pri odkritju spomenikov hrvaškega politika in književnika Ljudevita Gaja v Ljubljani in slovenskega pesnika Franceta Prešerna v Zagrebu. V nagovorih v Ljubljani sta izpostavila dobre sosedske odnose med državama ter obudila spomin na Gaja in njegovo delovanje za narodni preporod v 19. stoletju. Njuno srečanje sicer sodi v okvir kulturnega sodelovanja obeh držav.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00
Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Otroci s posebnimi potrebami že začeli s poukom
05. 01. 2021 06.21
Po skoraj treh mesecih učenja na daljavo so se danes v šole vrnili učenci s posebnimi potrebami. Že v ponedeljek so se zato šole pripravljale na vrnitev otrok, zaposleni in učitelji pa so se preventivno testirali na novi koronavirus. Po besedah ministrice Kustec se je testiralo 86 odstotkov zaposlenih, kar nekaj naj bi jih bilo pozitivnih. Vseeno pa se bo v šole in zavode s posebnimi potrebami lahko vrnila večina učencev in gojencev.

Začelo se je preventivno testiranje učiteljev otrok s posebnimi potrebami
04. 01. 2021 08.15
V šole se v torek, po skoraj treh mesecih učenja na daljavo, vračajo učenci s posebnimi potrebami. Pred vrnitvijo na delovna mesta zato danes poteka preventivno testiranje njihovih učiteljev in zaposlenih, za kar so kljub drugačni okrožnici morali poskrbeti sami. Odziv je sicer povsod dober, že prvi dan pa v šolah pričakujejo večino otrok. Ob ugodni epidemiološki sliki bi vrtce in OŠ za učence prve triade lahko odprli že 11. januarja, pred vrnitvijo v razrede pa naj bi testirali tudi preostale učitelje in vzgojitelje.

Dan slovenske hrane v ospredje postavlja pomen zdravega prehranjevanja z živili lokalnega porekla
17. 11. 2016 10.43
Letos že peto leto zapored obeležujemo dan slovenske hrane, ki ga je Vlada RS razglasila leta 2012. Ta poteka vsak tretji petek v novembru, letos 18. novembra. Na ta dan poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk (letos že šesti po vrsti), ko imajo otroci v osnovnih šolah in vrtcih zajtrk z živili iz lokalnega okolja.

Tudi osnovnim šolam zmanjkuje denarja
01. 07. 2014 11.02
Osnovnim šolam bo zaradi odprave plačnih nesorazmerij zmanjkalo tri milijone evrov. Po besedah ministra Jerneja Pikala za zdaj še ne vedo, kje bodo dobili denar, saj v proračunu že tako beležijo minus.

Učitelj verouka z avtomobilom v učence
31. 10. 2010 08.14
Hrvaška: 66-letni učitelj verouka je zapeljal na pločnik in v učence. En otrok je utrpel lažje poškodbe. Je učitelj vedel, da se učenci na Facebooku norčujejo iz njega?

V Zagrebu odprli razstavo 100 v 1000
13. 12. 2000 00.00
V torek so v zagrebški Nacionalni univerzitetni knjižnici slovesno odprli razstavo z naslovom 100 v 1000 - najbolj znamenite knjige prejšnjega tisočletja. Na razstavi je predstavljenih sto najpomembnejših hrvaških knjig iz preteklega tisočletja s področja književnosti, znanosti in publicistike. Razstavo je slovesno odprl akademik Radoslav Katičič. Knjige so izbrali glede na odmevnost, inovativnost ter prispevek k hrvaški in evropski kulturi. Izbrali so dela hrvaških avtorjev, ne glede na jezik, v katerem so bila napisana, izbirali pa niso med deli še živečih avtorjev. Tako so vključena dela Marina Držiča, Ljudevita Gaja, Petra Hektoroviča, Bartola Kašiča, Jura Kaštelana, Miroslava Krleže, Vladimira Nazora, Vanje Sutliča, Augusta Šenoe, Tina Ujeviča, Fausta Vrančiča pa tudi Franje Tuđmana. Edina avtorica med izbranimi je Ivana Brlič Mažuranič. Razstava je tudi v znaku 550. obletnice rojstva Marka Maruliča in 500. obletnice Judite, prvega avtorskega epa v hrvaškem jeziku, ki ga je napisal Marulič. Razstava bo odprta do 31. januarja prihodnjega leta.