lokalno meso

Funkcionalno telo se gradi tako v telovadnici kot v kuhinji
23. 04. 2025 09.45Ali ste vedeli, da za funkcionalno telo in gradnjo mišic ni dovolj zgolj redna vadba, temveč tudi uravnotežena prehrana z zadostno mero beljakovin? Nuša Gnezda, priznana fitnes trenerka za ženske ter zagovornica uravnoteženega življenjskega sloga, pojasnjuje, kako kakovostna prehrana pripomore tudi k boljšemu počutju. Sama prisega na meso z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Intervju z dvema sodelavkama: svetovni dan ESG
30. 11. 2024 07.00Na PRO PLUS veliko vlagamo v trajnostni razvoj, nižamo negativni vpliv na okolje med snemanji naših vsebin ter vzpodbujamo trajnostno oglaševanje. Vračamo skupnosti. Podpiramo nevladne organizacije, doniramo oglaševalski prostor, smo medijski partner Verige dobrih ljudi, z Rdečim križem Slovenije imamo sklenjeno dolgoročno partnerstvo. Skrbimo za dobro počutje zaposlenih in jim omogočamo mnoge brezplačne ugodnosti, vzpodbujamo prostovoljstvo, saj smo prepričani, da ni potreben praznik, da delamo dobro.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'
19. 11. 2024 16.52Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Izdelek slovenske podjetnice bo popestril vaše jedi
25. 10. 2024 07.37Med tekmovalci 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija je Polona Šterk, kmetica iz Kočevja, ki je svojo strast do zemlje in narave preoblikovala v podjetniško priložnost. V oddaji s svojo družino in bio fermentiranim mletim česnom predstavlja svojo pot, ki združuje trdo delo, inovativnost in predanost trajnostnemu kmetovanju.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'
18. 09. 2024 06.00Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost
07. 05. 2024 00.15Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje
11. 02. 2024 11.32Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Kdo se boji zelenega moža?
08. 07. 2023 14.09Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?

Zakaj je pomembno vprašati o poreklu mesa v restavracijah?
27. 06. 2023 00.15V zadnjih letih se vse več ljudi zanima za kakovost mesa, ki ga uživajo. To zavedanje se je razširilo tudi na gostinske obrate, hotele in druge ponudnike hrane, ki postajajo vse bolj osredotočeni na ponudbo slovenskega mesa.

Naj bo velikonočna miza obložena z lokalno hrano
07. 04. 2023 09.27Pirhi, šunka, jajca, hren in potica. Velike noči brez velikonočne hrane ni. Na kmetijskem ministrstvu si želijo, da bi bile letos dobrote na naših mizah čim bolj lokalnega izvora. Slovenska hrana je kakovostna in okusna, hkrati pa s tem podpiramo domače kmete, poudarjajo.

Sanjski David z vrtnicami in ples plodnosti na Ptuju
13. 02. 2023 06.00Ko je stopil v gostilno, so se vse glave obrnile proti njemu. Lepo urejen in visokorasel, v rokah je nosil velikanski šopek rdečih vrtnic. Dekleta so mu skočila v objem in padla na kolena. Ne, ni šlo za prizor iz nove sezone Sanjskega moškega, ampak za eno izmed domiselnih mask, ki so preplavile slovensko pustno prestolnico. S tem, da se na Ptuju ljudje pravzaprav šele dobro ogrevajo, kurenti pa se v "plesu plodnosti" že divje vrtijo v najbolj nori čas v letu.

Čebula postala luksuzna dobrina, ki je trikrat dražja od piščanca
27. 01. 2023 16.19Na Filipinih se soočajo z visokimi cenami čebule, ki je kar trikrat dražja od piščanca. Cene gredo v nebo, zato so svojo priložnost zavohali tudi tihotapci, ki v državo poskušajo ilegalno uvažati sedaj že kar 'luksuzno dobrino'. Predsednik države je za reševanje problema odobril uvoz 21 tisoč ton čebule, vendar ekonomisti opozarjajo, da je čas uvoza neprimeren in bi lahko le še poslabšal stanje lokalnih pridelovalcev čebule.

Posnetki so pokazali nepravilnosti. Odgovorni pa pravijo, da gre za nezakonite dokaze
16. 12. 2022 10.06Potem ko smo v začetku tedna poročali o nepravilnostih v klavnici KZ Rače, je inšpekcijska služba UVHVVR tam opravila nadzor. Ugotovitve nadzora so pokazale, da je bila oprema v klavnici ustrezna, prav tako so bili izvajalci ustrezno izobraženi, a posnetki so pokazali nepravilnosti pri ravnanju z živalmi, je pojasnil direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branko Podpečan.

Haaland: Moja prehrana? Tega vi ne jeste ...
10. 10. 2022 12.00Erling Braut Haaland iz vikenda v vikend premika mejnike. Norvežan je v letošnji sezoni na trinajstih tekmah zabil 20 golov v dresu Manchester Cityja. Napadalec sinjemodrih je v neverjetni strelski formi in ta hip deluje skorajda nezaustavljivo. Otoški mediji te dni secirajo njegove prehranske navade in lotili so se tudi primerjave z znanim filmskim likom Hannibalom Lectorjem, ki ga je uprizoril legendarni igralec Anthony Hopkins.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?
01. 10. 2022 11.00Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti
28. 09. 2022 00.15Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle
07. 06. 2022 15.02In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano
27. 04. 2022 00.15Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Že veste, kje dobite najbolj sveže brancine?
11. 10. 2021 00.15Tudi vi obožujete morske okuse in še posebej ribe? Potem zagotovo veste, kako pomembno je, da vam v trgovini ponudijo sveže. Berite naprej in v nadaljevanju prispevka vam razkrijemo, kje dobite najboljše brancine.

Žiga odpira restavracijo Žigola, postal je tudi ambasador gastronomije
25. 06. 2021 09.02Žiga Gabrovec se je prebil vse do finala MasterChefa Slovenija, ko je moral priznati premoč Brunu Šulmanu. Bogatejši za nova znanja in poznanstva nadaljuje svojo kulinarično pot. Odpira lastno restavracijo, v kateri bo goste razvajal s kvalitetnimi lokalnimi sestavinami, kot ambasador gastronomije pa bo svoj domači kraj s ponosom predstavljal širši Sloveniji in turistom.

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?
07. 06. 2021 10.217. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

Odločitev župana, da s šolskih jedilnikov odstrani meso, sprožila ostre odzive
24. 02. 2021 17.22Burne razprave in spore, celo znotraj vladajoče politike, je v Franciji sprožila odločitev župana Lyona, da bodo v šolah v mestu začasno stregli le eno vrsto obroka, ki ne bo vsebovala mesa. Posebej ostro so se odzvali kmetje, ki so se pred mestno hišo v Lyonu pripeljali s traktorji in protestirali proti odločitvi.

Janez Zibelnik in Žan Kern
22. 02. 2021 05.30Najboljša prijatelja se poznata od rojstva – tako kot že njuna očeta. Jan pravi, da bo šef, ko bo velik, Žan pa bo kmet. Eden bo kuhal, drugi pa po skrbel za kmetijo. In trema? Treme ni; takoj ko sta izvedela, da bosta sodelovala v šovu, sta bila prepričana, da bosta zmagala.

Agata Čepelnik in Neja Frelih Oblak
22. 02. 2021 05.30Agata in Neja sta sošolki iz Škofje Loke. Pravita, da imata 'skupno ime' in sicer 'Agoneja'. Ne, ne agonija, Agoneja! Dekleti že komaj čakata na Malega šefa Slovenije in sta pred začetkom šova vadili tudi pri profesionalnem kuharju. Agata zase pravi, da je umirjena, Neja pa hitra in polna energije.