luksemburg

Zasedajo finančni ministri EU

31. 01. 2000 13.53

Prvič danes ministrskemu svetu za gospodarstvo in finance predseduje portugalski finančni minister Joaquim Pina Moura. Na prvem zasedanju po zamenjavi predsedstva bodo področni ministri petnajsterice pregledali polletni program, ki ga je začrtala Lizbona, in med drugim znova govorili o davčnem usklajevanju.

Ponovna uvedba nadzora na mejah

08. 01. 2000 20.23

Belgija se je odločila, da bo s ponedeljkom na svojih mejah za nedoločen čas znova vzpostavila sistematičen nadzor, da bi preprečila nezakonito priseljevanje, so sporočili z belgijskega notranjega ministrstva. Tej odločitvi se je pridružil Luksemburg, ki želi preprečiti nezakonito priseljevanje iz vzhodnoevropskih držav, je sporočila luksemburška vlada. V skladu z odločitvijo belgijskega notranjega ministra Antoina Duquesna imajo osebe, ki za bivanje v Belgiji nimajo urejenih dokumentov, od ponedeljka tri tedne časa za prijavo. Nadzor na mejah bo povzročil zastoje potnikom, ki bodo želeli v Belgijo vstopiti z avtomobilom, vzpostavljen pa bo tudi na vlakih, medtem ko v letalskem prometu ni bil nikoli prekinjen. V Luksemburgu bodo vzpostavili nadzor le nad nekaterimi deli meje. Države podpisnice Schengenskega sporazuma, med njimi Belgija in Luxembourg, nadzora na notranjih mejah EU sicer ne izvajajo več, ob utemeljenih razlogih pa lahko spet vzpostavijo ta ukrep.

Okužbe z listeriozo

08. 01. 2000 09.49

Francosko podjetje Coudray je v Nemčijo, Belgijo, Luksemburg, Irsko in Švico izvozilo prašičje klobase in prašičje jezike, ki so domnevno povzročili okužbe z listeriozo.

Slovenija v družbi ZRJ in Rusije

07. 12. 1999 16.19

V Tokiju so izžrebali kvalifikacijske skupine za svetovno prvenstvo leta 2002. Slovenija je v evropski skupini 1 za nasprotnike dobila ZRJ, Rusijo, Švico, Luksemburg in Farske otoke.

Padec brezposelnosti v EU

06. 12. 1999 20.57

V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Brezposelnost v EMU pod 10 odstotkov

06. 12. 1999 16.39

V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Začetek rednega zasedanja NATA

02. 12. 1999 15.01

Obrambni ministri zveze NATO so začeli redno polletno zasedanje. Osrednjo pozornost ministri devetnajsterice posvečajo mirovni operaciji sil KFOR na Kosovu, izvajanju misije sil SFOR v Bosni in Hercegovini, visoko na dnevnem redu pa so tudi načrti za izgradnjo evropske obrambne politike.

Neuspeh dogovarjanj o davčni harmonizaciji

30. 11. 1999 16.41

Evropska komisija je danes izrazila razočaranje, ker ministrom članic Evropske unije za gospodarstvo in finance tudi na včerajšnjem zasedanju v Bruslju ni uspelo skleniti dogovora o paketu ukrepov za davčno harmonizacijo, o katerem naj bi se na bližnjem vrhu v Helsinkih izrekli voditelji članic Evropske unije.

Slovenske tenisačice v Luksemburg

25. 11. 1999 18.45

Slovenska ženska teniška reprezentanca bo ta konec tedna nastopila na turnirju prve skupine evropskega prvenstva. V Luksemburg, kjer bodo v naši skupine igrale še Velika Britanija, Švedska in domačinke, je selektor Igor Košak peljal Tino Hergold, Majo Matevžič in Urško Jurič.

Bojkot srečanja

11. 10. 1999 20.56

Najbolj pomembni člani srbske opozicije: Đinđić, Drašković in Avramović se danes niso hoteli udeležiti srečanja z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu, kjer naj bi se pogovarjali o pomoči Jugoslaviji. Sporen naj bi bil vnaprej pripravljeni osnutek besedila.

Opozicija bojkotira srečanje z ministri EU

11. 10. 1999 13.17

Voditelji srbskega opozicijskega gibanja so danes napovedali bojkot srečanja z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu, saj nasprotujejo deklaraciji EU o predaji osumljenih vojnih zločinov haaškemu sodišču. Vladan Batić, predstavnik opozicijske Zveze za spremembe je povedal, da osnutek deklaracije zanje pomeni >>podtikanje<<, saj si opozicija prizadeva predvsem za demokratizacijo Srbije, ukinitev sankcij, ne pa za izročitev osumljenih, predsednika Slobodana Miloševića ter štirih njegovih najtesnejših sodelavcev, sodišču za vojne zločine.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih

26. 09. 1999 09.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Avgusta inflacija v državah EU 1,2-odstotna

21. 09. 1999 16.52

Cene življenjskih potrebščin so se avgusta letos glede na enako lansko obdobje v Evropski uniji podražile za 1,2 odstotka. Letna raven inflacije v državah EU se je tako iz julijskih 1,1 odstotka avgusta povzpela na 1,2 odstotka. Po podatkih statističnega urada EU je lani avgusta letna raven inflacije dosegala 1,3 odstotka.

Porast cen industrijskih izdelkov

15. 09. 1999 11.34

Cene industrijskih izdelkov v državah območja evro so julija glede na junij zrasle za 0,4 odstotka, v 15 državah Evropske unije pa so te cene zrasle za 0,3 odstotka, so sporočili iz evropskega statističnega urada Eurostat. Ti podatki so v skladu z junijskimi gibanji, rast cen industrijskih izdelkov je junija namreč znašala 0,1 odstotka. Gibanje navzgor se je začelo marca letos, potem ko so cene industrijskih izdelkov predtem 15 mesecev zaporedoma padale. Cene v industriji pa so tako v letni primerjavi glede na lanski julij v državah monetarne unije padle za 0,4 odstotka, v državah petnajsterice pa za 0,3 odstotka. Junija je ta padec dosegel še odstotek oziroma 0,8 odstotka. Pospešeno rast cen julija pripisujejo predvsem rasti cen proizvodov za vmesno porabo, ki so se julija tako v državah monetarne unije kot tudi v vseh državah EU skupaj podražili za 0,6 odstotka, pri čemer pa so cene proizvodov za investicije in cene netrajnih proizvodov za široko porabo na obeh območjih ostale nespremenjene. Trajni proizvodi za široko porabo so se v tem obdobju podražili za 0,1 odstotka. Mesečna rast cen industrijskih izdelkov je bila nadpovprečna v Španiji, Italiji, na Švedskem, Finskem ter na Nizozemskem. Za skromnih 0,3 odstotka so se industrijski izdelki podražili v Nemčiji, v Veliki Britaniji pa so ostale cene teh izdelkov nespremenjene.

Danes stopila v veljavo Lizbonska konvencija

01. 09. 1999 15.01

Konvencija o priznavanju visokošolskih kvalifikacij v evropski regiji ali t.i. Lizbonska konvencija, ki jo je državni zbor ratificiral 20. maja letos, je za Slovenijo začela veljati danes, 1. septembra. Listino o ratifikaciji konvencije je pri Svetu Evrope 21. julija deponirala slovenska veleposlanica Magda Tovornik, kar je bil pogoj za uveljavitev konvencije.

Pred sončnim mrkom

09. 08. 1999 20.32

Do sončevega mrka nas ločita le še slaba dva dneva. O mrku že veste bolj ali manj vse: popolnega bomo pri nas lahko videli le na skrajnem delu Prekmurja, drugod po Sloveniji pa bo viden kot delni. No, na astronomskem observatoriju na Golovcu so nam danes povedali še nekaj zanimivih podrobnosti.

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance

14. 07. 1999 09.14

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance držav članic Evropske unije je v prvem letošnjem četrtletju znašal 3,2 milijarde evrov, pri čemer je EU v enakem lanskem obdobju zabeležila v tekočem delu plačilne bilance presežek v višini 2,9 milijarde evrov.Kot so danes povedali predstavniki Statističnega urada evropske skupnosti - Eurostat, pa so v enakem obdobju v državah EU zabeležili presežek storitvene bilance, ki znaša 0,5 milijarde evrov. V prvih treh mesecih lani je ta dosegel 1,1 milijarde evrov. Povsem nasprotna pa so po podatkih Eurostat gibanja v državah območja evro, ki so v prvih treh letošnjih mesecih zabeležile presežek v višini 9,2 milijarde evrov, kar je precejšnje povečanje glede na 7,6 milijarde evrov, kolikor je presežek tekočega dela plačilne bilance znašal v enakem lanskem obdobju. Tudi v storitveni bilanci je položaj v državah monetarne unije obraten kot v EU. Prve so namreč v času od januarja do konca marca zabeležile 3,2 milijarde evrov primanjkljaja v storitveni bilanci. Trend se je nadaljeval tudi aprila, ko je primanjkljaj storitvene bilance držav monetarne unije znašal 0,4 milijarde evrov, presežek tekočega dela plačilne bilance pa 6,8 milijarde evrov.

Povprečna starost ljudi višja

06. 07. 1999 15.10

Povprečna pričakovana starost novorojenih oseb se je v zadnjih 50 letih zvišala za 10 let in danes znaša 81 let za ženske in 74 za moške.

Pred odhodom v tujino tudi o zdravstvenem zavarovanju

27. 06. 1999 07.53

Poletni meseci so čas počitnic in s tem pogostejših potovanj v tujino. Čeprav pred odhodom na pot ponavadi ne razmišljamo o morebitnih nevšečnostih, pa je dobro, da se seznanimo s pravicami, ki jih imamo v primeru bolezni ali poškodbe tudi v tujini, in se s tem izognemo dodatnim težavam. Vsem, ki so obvezno zdravstveno zavarovani, je med začasnim bivanjem v tujini pravica do nujnega zdravljenja zagotovljena, vendar pa je način uveljavljanja te pravice odvisen od tega, ali ima Slovenija z državo, v kateri potrebujemo nujno medicinsko pomoč, sklenjeno konvencijo o socialni varnosti ali ne.

Luksemburg: vlada ponudila odstop

14. 06. 1999 14.08

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je danes velikemu vojvodi Jeanu ponudil odstop svoje vlade. Veliki vojvoda ga je zaprosil, naj še naprej opravlja dolžnosti premiera, obstaja pa tudi možnost, da ga bo imenoval za mandatarja nove vlade.

Izidi kvalifikacij za nogometno EP

27. 03. 1999 22.33

Izidi:

1-odstotna februarska injflacija v EU

26. 03. 1999 07.41

Raven inflacije je februarja v Evropski uniji rahlo zrasla in znaša en odstotek. Januarja je ta znašala 0,9 odstotka. Nespremenjena pa je 0,8-odstotna raven podražitve v enajstih državah evropske monetarne unije. Cene so se najbolj podražile v Grčiji, kjer je inflacija v minulem mesecu znašala 3,5 odstotka, na Portugalskem so cene v povprečju višje za 2,7 odstotka, na Irskem pa za 2,3 odstotka.

Schroeder začel turnejo po evropskih prestolnicah

15. 03. 1999 11.12

Deset dni pred vrhunskim srečanjem Evropske unije (EU) v Berlinu se je nemški kancler Gerhard Schroeder danes odpravil na turnejo po prestolnicah držav članic petnajsterice. V petih dneh naj bi Shroeder kot predsedujoči EU pri vladah poskušal doseči dogovor glede sporne Agende 2000. O prihodnjem financiranju EU, izdatkih za kmetijstvo ter subvencioniranju regij namreč obstaja še veliko razlik v stališčih. Prva postaja Schroderjeve turneje je Koebenhavn, kjer se bo srečal z danskim premierom Poulom Nyrupom Rasmussenom, nato bo odpotval v Stockholm na pogovore s predsednikom švedske vlade Goeranom Perssonom. Zvečer pa so predvideni še pogovori s finskim predsednikom Marttijem Ahtissarijem in ministrskim predsednikom Paavom Liponnenom. V torek nemškega kanclerja pričakujejo v Haagu, Bruslju in Londonu, v sredo pa na Dunaju, Atenah in Rimu. Lizbona, Madrid in Luksemburg so na programu v četrtek, ob koncu turneje pa se bo Shroeder v petek v Bruslju sestal z evropsko komisijo ter predsednikom irske vade Bertiejem Ahernom.

Luksemburg bo obdržal proračunski presežek

05. 03. 1999 10.16

V strategiji za proračunsko stabilnost, ki jo morajo Evropski komisiji predložiti vse članice Evropske unije, ki so letos uvedle evro, je Luksemburg predvidel, da bo v obdobju od letos do leta 2002 obdržal proračunski presežek. Ta naj bi leta 2002 znašal do 2,5 odstotka vrednosti bruto družbenega proizvoda. Evropska komisija je luksemburški program za proračunsko stabilnost pozdravila in ocenila, da so načrti v skladu s paktom za stabilnost in rast. Ta enajst članic EU, ki so uvedle evro, zavezuje k proračunski disciplini.

Luksemburg podpira stališče Portugalske o Agendi 2000

03. 03. 1999 16.07

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je med današnjim krajšim obiskom v Lizboni podprl stališče Portugalske o Agendi 2000. Premier Juncker je po pogovorih s portugalskim kolegom Antoniom Guterresom ocenil, da so predlogi nemškega predsedstva Evropske unije nezadostni. Po mnenju luksemburškega premiera bi moral na primer dogovor o reformi skupne kmetijske politike EU upoštevati realni razvoj kmetijstva v različnih državah unije.

Industrijska proizvodnja držav članic EU se zmanjšuje

02. 03. 1999 07.40

Po podatkih Eurostata se je industrijska proizvodnja v državah članicah Evropske unije v obdobju od oktobra do decembra lani v primerjavi s predhodnim trimesečjem zmanjšala za 0,3 odstotka. Za enak odstotek se je v tem obdobju industrijska proizvodnja zmanjšala tudi v enajstih državah, ki so letos uvedle evro. Najbolj, za 1,7 odstotka, se je zmanjšala na Danskem, precej, za 0,8 odstotka, tudi v Italiji. Največjo rast, 1,5-odstotno, je po podatkih statističnega urada EU beležil Luksemburg, za njim pa se je z 0,7 odstotka uvrstila Grčija.

EU: od septembra do novembra 0,4-odstotna rast industrijske proizvodnje

06. 02. 1999 09.40

Evropska unija je po najnovejših podatkih Eurostata v obdobju od septembra do novembra lani v primerjavi s predhodnim trimesečnim obdobjem beležila 0,4-odstotno rast industrijske proizvodnje.

Slovenska badmintonska reprezentanca osvojila deseto mesto

27. 01. 1999 10.36

Slovenska badmintonska reprezentanca je na evropskem prvenstvu skupine B v škotskem Lisburnu osvojila deseto mesto. V zadnjih tekmah je Slovenija premagala Izrael s 3:2, Ciper s 4:1, Luksemburg s 5:0 ter izzgubila s Češko z 2:3. V skupino A so se uvrstile tri prvouvrščene reprezentance, Islandija, Poljska in Portugalska.

Brezposelnost v EU oktobra znova pod 10 odstotki

07. 12. 1998 13.43

Brezposelnost v državah Evropske unije je po danes objavljenih podatkih Eurostata oktobra letos ostala na isti ravni kot septembra, ko je dosegla 9,8-odstotno raven in bila prvič v šestih letih pod desetimi odstotki.

British Airways bo prevzel regionalno družbo CityFlyer Express

27. 11. 1998 10.20

British Airways je sklenil dogovor z regionalnim prevoznikom CityFlyer Express o poslu prevzema, vrednem 125 milijonov dolarjev.