manj stroškov

Je letalski promet res manj zanesljiv kot nekoč?

03. 05. 2025 14.07

V širši javnosti se je v zadnjih letih nedvomno ustvaril vtis, da je letalski promet danes manj zanesljiv, kot je bil nekoč. Da je več odpovedanih in prestavljenih letov. Zagotovo drži, da so se potovanja z letalom po epidemiji covida-19 precej spremenila, a kaj pravijo številke? Kako pogosto se zgodi, da letalska družba let odpove ali prestavi?

V Novi Gorici od maja vrtci dražji tudi do 30 odstotkov

25. 04. 2025 09.51

Bivanje nekaj manj kot 1100 otrok, ki na območju Mestne občine Nova Gorica obiskujejo vrtce v 17 objektih po celotni občini, bo od 1. maja dražje. Kot so sklenili na četrtkovi seji mestnega sveta, bodo cene vrtcev večinoma višje za 20 do 30 odstotkov. Cene vrtcev se v Novi Gorici sicer niso spreminjale od aprila 2023.

Koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošnih bolnišnicah?

25. 04. 2025 06.00

V ljubljanskem hotelu, celjski šoli in splošnih bolnišnicah smo preverili, koliko hrane vržejo v smeti. V Austria Trend Hotel Ljubljana med 300 in 400 kilogramov mesečno, na OŠ Lava 100 do 150 tedensko, v bolnišnicah pa različno; denimo v UKC Maribor do tone na dan, v Trbovljah toliko v enem mesecu. Kje končajo odpadki javnih bolnišnic, šol in podjetij?

Traktorske pnevmatike - zakaj je pomembno kakšne imate na vašem traktorju?

23. 04. 2025 00.15

V kmetijstvu so traktorji nepogrešljiv del vsakodnevnega dela. Pri obdelavi polj, prevozu bremen, setvi, škropljenju in številnih drugih opravilih. Medtem ko večina pozornosti pogosto pade na moč motorja, hidravlične sisteme ali priključke, pa so traktorske gume eden ključnih – in pogosto prezrtih – dejavnikov, ki močno vplivajo na učinkovitost, varnost in dolgotrajno uporabo traktorja.

'Robotika ni več nadstandard, postala je standard. Zaslužijo si ga tudi drugod'

14. 04. 2025 15.25

Kirurgi v ljubljanskem UKC na leto opravijo okoli 400 robotskih operacij. Kot so sporočili z UKC Ljubljana je je med njimi tudi okoli pet sočasnih večorganskih posegov, ki ta hip predstavljajo vrhunec robotske kirurgije v svetovnem merilu. Takšne operacije prinašajo veliko prednost za bolnike, saj omogočajo hitro okrevanje, hkrati pa je na ta način manj obremenjena zdravstvena nega.

Hilary Swank po prvem porodu: Mogoče bi lahko prej imela otroke

12. 04. 2025 07.00

Hollywoodska igralka Hilary Swank, ki je najbolj znana po filmih Punčka za milijon dolarjev in Fantje ne jočejo, je razkrila, kako se spopada z vlogo mame. Zvezdnica je prvič postala mama pri 48 letih, ko se je razveselila dvojčkov Aye in Ohma. Kot je nedavno povedala, sebe vidi kot zelo strpno mamo, kar pa najverjetneje ne bi bila, če bi mama postala prej.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Kompas v Sloveniji opušča prodajo turističnih storitev

08. 04. 2025 16.26

Turistična agencija Kompas začenja z reorganizacijo poslovanja. V podjetju, ki je v lasti investicijske družbe Springwater Capital s sedežem v Luksemburgu, napovedujejo manjši poudarek na prodaji turističnih storitev v Sloveniji in fokus na sprejemne storitve za organizirane skupine tujih turistov. Podrobnosti za zdaj ne razkrivajo, zagotavljajo pa, da bodo vse sklenjene pogodbe za potovanja izvedli v skladu z dogovorom.

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Nov požarni alarm v dijaškem domu Ivana Cankarja

20. 03. 2025 10.23

V dijaškem domu Ivana Cankarja so po januarskem požaru, v katerem je bilo poškodovanih 11 dijakov, namestili požarni alarm v največji stavbi B, kjer se je požar tudi zgodil. Po besedah ravnatelja so na pristojno ministrstvo poslali zahtevek, kjer so jim obljubili kritje namestitve alarma v vrednosti 11.000 evrov.

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer

17. 03. 2025 10.44

Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

Petrol ob padcu prihodkov zvišal dobiček, imenovali nov nadzorni svet

14. 03. 2025 08.51

Skupina Petrol je v letu 2024 ustvarila 6,1 milijarde evrov prihodkov, kar je 12 odstotkov manj kot leto prej. Količinska prodaja tako naftnih derivatov kot zemeljskega plina in elektrike je sicer ostala na visokih ravneh. Čisti dobiček se je povzpel za sedem odstotkov na 145,9 milijona evrov, so sporočili iz Petrola. Delničarji pa so na skupščini imenovali nov nadzorni svet. Člani s štiriletnim mandatom so postali Mario Selecky, Goran Kralj, Vesna Južna, Luka Zajc, Tomaž Vesel in Marko Jazbec.

Svet ECB znova znižal obrestne mere

06. 03. 2025 14.23

Svet Evropske centralne banke (ECB) je osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za peto zaporedno znižanje in šesti rez v obrestne mere od obrata v denarni politiki junija lani. Ob tem so v svetu zapisali, da denarna politika s temi znižanji postaja "pomenljivo manj omejevalna".

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta

05. 03. 2025 15.32

Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok

03. 03. 2025 09.39

V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Sneg je 'gnoj' postal

01. 02. 2025 18.10

"Imel sem rad vso pomlad, zelene livade s teboj," se v misli prikradejo zvoki ponarodele uspešnice Ivana Hudnika, ko se odpre pogled na Kranjsko Goro. S tem, da ni pomlad, ampak januar, ki je najbolj zimski mesec. Melodijo v glavi prekinjajo le beli pasovi sredi zelenih livad, po katerih vijugajo najbolj vztrajni ljubitelji tega športa, ki jih je ta teden s proge enkrat že pregnalo močno deževje. A kranjskogorska smučarija mora letos spisati še eno tekmovalno poglavje. Po lanskoletni prisilni odpovedi Pokala Vitranc, organizatorji skupaj z žičničarji tokrat že od novembra vihajo rokave, da bi jim marčevski tekmi uspelo izpeljati. Čeprav so pred mesecem dni "posvojili" maribosko Zlato lisico, jim njena podlaga še ne omogoča mirnega spanca.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Kako (za)služijo odvetniki in kako pazijo, da ne sedijo na dveh stolih

17. 02. 2025 17.18

Če se odvetnik s stranko dogovori za plačilo po uspehu, je zgornja meja njegove nagrade določena pri 15 odstotkih. Če je dogovorjen pavšalni znesek, pa je lahko tudi več: "To je stvar svobodne volje stranke", pojasnjuje predsednik odvetniške zbornice Janez Starman. "Konflikt interesov je eno bolj zapletenih in občutljivih vprašanj. Sedeti na dveh stolih kot odvetnik je verjetno najbolj zavržno dejanje," pa izpostavlja splošno načelo odvetniške zbornice.

Fajonova: Če Ukrajine in Evrope ni za mizo, je to lahko nevarno

17. 02. 2025 08.11

Pred pogovori evropskih voditeljev o varnosti v Evropi in vojni v Ukrajini je predsednica republike Nataša Pirc Musar sporočila, da obžaluje, da v prizadevanjih za mir v Ukrajini iz Evrope prihajajo napačna sporočila. Na izrednem vrhu o Ukrajini namreč ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU. "Neformalno srečanje v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato," pa je sporočil premier Golob. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je ocenila, da so pogajanja brez Ukrajine in Evrope lahko celo nevarna.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?

15. 02. 2025 12.33

Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

NSi za sklic komisije glede nakupa patrij: 'Kaj bo Slovenija dobila za 700 milijonov evrov?'

06. 02. 2025 15.07

V NSi "zaradi mnogih nejasnosti v postopku in strahu, ki ga v javnosti povzroča že beseda patria", zahtevajo sklic parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, na kateri želijo dobiti odgovore o načrtovanem nakupu oklepnikov patria. V NSi ob tem menijo, da "bomo za več denarja dobili manj", je v izjavi dejal poslanec Janez Žakelj.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Bruselj nad Temu in Shein: bo zaradi novih carin konec nizkih cen?

05. 02. 2025 16.29

Evropska komisija je napovedala niz ukrepov za naslovitev tveganj, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine. Ukrepi so uperjeni predvsem proti kitajskima spletnima trgovcema Temu in Shein.

S 1. marcem v Ljubljani višje cene grobnine

03. 02. 2025 21.47

Ljubljanski mestni svet je na seji potrdil 15-odstotno podražitev grobnin in 10-odstotno podražitev 24-urne dežurne službe, ki jo opravlja javno podjetje Žale. Višje cene bodo veljale z marcem. Opozicijski svetniki so menili, da bi občina morala višje stroške pokopališke dejavnosti vsaj deloma kriti sama, ne pa jih prevaliti na prebivalce.

Musk prevzel nadzor na plačilnim sistemom finančnega ministrstva

03. 02. 2025 21.24

Ameriški milijarder Elon Musk, zaveznik novega predsednika ZDA Donalda Trumpa in vodja novoustanovljenega urada za vladno učinkovitost (Doge), je prevzel nadzor nad plačilnim sistemom ameriškega ministrstva za finance. Ministrstvo vsako leto izvede finančne transakcije v vrednosti več tisoč milijard evrov.

300 romunskih plačancev ujetih med vojno vihro v Kongu

30. 01. 2025 19.11

Romunska vlada je znova sklicala krizni odbor, da bi iz Konga rešila na stotine plačancev podjetnika Horaiuja Potre, "telesnega stražarja" zmagovalca razveljavljenih volitev v Romuniji Calina Georgescuja. Plačance so uporniki zajeli v bazi Združenih narodov.

Steve Aoki spol dojenčka razkril v svojem stilu: V torto porinil obraz

28. 01. 2025 08.55

Eden najbolj znanih didžejev na svetu, Steve Aoki, z ženo pričakuje prvega skupnega otroka. 47-letni glasbenik je na nedavnem nastopu svojim oboževalcem razkril spol dojenčka, kar pa je storil na svoj način in z nepogrešljivo torto, ki je že postala nekakšen njegov zaščitni znak, v roki.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?

23. 01. 2025 06.09

Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?