medicinska hipnoza

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija

15. 12. 2024 14.05

Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.

Homeopatija – res le sladkor in voda?

22. 10. 2022 08.00

Vse več ljudi prisega na homeopatsko zdravljenje, ki pa ga uradna akademska medicina pri nas kot del zdravniške prakse zavrača. V pravnih aktih glede homeopatije vlada precejšnja zmešnjava. Za nekatera homeopatska zdravila je na primer potreben recept, ki pa ga nihče ne more zakonito predpisati. V nekaterih državah pa homeopatijo celo pokriva zdravstveno zavarovanje. So homeopatska zdravila res zgolj sladkor in voda?

Medicinska hipnoza: ena metoda za zdravljenje več bolezni

12. 03. 2021 21.04

Si predstavljate, da bi lahko z eno metodo zdravili bolečine, strah, fobije, tesnobo, depresijo, seneni nahod, astmo, bradavice, akne ali močenje postelje? Res obstaja, gre za medicinsko hipnozo, ki jo izvajajo zdravniki, psihiatri ali psihologi. V slovensko društvo medicinske hipnoze je zbranih že več kot 150 hipnoterapevtov. Vse od kirurgov, zobozdravnikov, anesteziologov do psihiatrov in psihologov. Obiskali smo pionirja medicinske hipnoze pri nas, zdravnika, porodničarja in psihologa Marjana Pajntarja, ki je prvi v Sloveniji pred skoraj 60 leti opravil porod pod hipnozo.

Razmišljati moramo pozitivno, ne 'ali bom zmogel', ampak 'kaj lahko naredim'

14. 03. 2020 07.00

Če razmišljaš o tem, kaj lahko narediš, se usmeriš v iskanje ideje, z bolj ustvarjalnim razmišljanjem pa sprožaš tudi bolj pozitivne hormone. Če pa razmišljaš o tem, ali boš zmogel, takrat se pa zapiraš, greš v strah in tesnobo in sproža se stresni hormon, pojasnjuje psihologinja Strniša.