mednarodna šola

Leškijeva in Kuralt v izboru za judoistko in trenerja leta
23. 12. 2024 13.09Po novem izjemnem letu za slovenski judo slovenske dosežke prepoznava tudi IJF oziroma Mednarodna judo zveza, ki bo na začetku leta 2025 izbrala najboljše judoistke, judoiste, trenerje in zmagovalce še petih drugih kategorij.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Sloveniji pet odličij na balkanskem prvenstvu v karateju
13. 11. 2024 08.2856-članska slovenska karate reprezentanca se je minuli vikend borila na 24. Balkanskem prvenstvu v karateju, ki je potekalo v Sarajevu. Slovenske karateistke in karateisti so v konkurenci 1297 tekmovalcev iz 13 držav osvojili pet medalj in se glede na skupno bero medalj uvrstili na 9. mesto.

V izraelskem napadu na begunsko taborišče v Gazi ubitih šest uslužbencev ZN
12. 09. 2024 17.59V izraelskem zračnem napadu na poslopje šole v begunskem taborišču Nuseirat v Gazi, kamor so se zatekli razseljeni Palestinci, je bilo v sredo ubitih šest uslužbencev Agencije ZN za palestinske begunce. Dejanje so med drugim obsodili v Bruslju, Berlinu in ZDA. Generalni sekretar ZN pa je poudaril, da se morajo te kršitve mednarodnega humanitarnega prava končati takoj. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem skupaj s partnerji v sredo izvedla največjo medicinsko evakuacijo iz Gaze po 7. oktobru lani, dosegli pa so tudi prvi cilj kampanje cepljenja proti otroški paralizi.

Umrl mednarodno priznani slovenski violinist Igor Ozim
24. 03. 2024 16.11V 93. letu starosti je umrl mednarodno priznani slovenski violinist Igor Ozim. Bil je častni doktor Univerze v Ljubljani, več desetletij dolgo bogato umetniško pot pa je dopolnjeval tudi z uspešnim pedagoškim delom. Za posebne glasbene zasluge ob 300-letnici Academiae Philcarmonicorum Labacensium je leta 2001 prejel častni znak svobode RS.

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?
21. 08. 2023 12.54Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

Umrla gledališka in filmska igralka Vika Gril
01. 08. 2023 16.11Umrla je gledališka in filmska igralka Vika Gril. Stara je bila 99 let. Razen v SNG Drama Ljubljana je sodelovala tudi v Eksperimentalnem gledališču, v znatni meri pa je nastopala tudi v radijskih igrah in nekajkrat tudi na televiziji. Leta 1955 je nastopila v filmu Trenutki odločitve režiserja Františka Čapa.

Vaja: v središču Ljubljane oboroženi vojaki in okrvavljeni ranjenci
21. 05. 2023 19.43Središče Ljubljane se je za eno popoldne prelevilo v vojno območje. Po starem mestnem jedru so se sprehajali oboroženi vojaki, pred magistratom pa so s strelnimi ranami in arterijskimi krvavitvami ležali okrvavljeni ranjenci. A brez skrbi bila je samo vaja. V prestolnici je potekala prva mednarodna šola urgentnih veščin za študente medicine. Prišli so z vsega sveta in se učili čim hitrejše intubacije, kako oskrbeti poškodbe zaradi petarde ali prometne nesreče.

Prvič upad bralnih dosežkov slovenskih učencev
16. 05. 2023 11.05Mednarodna raziskava bralne pismenosti PIRLS 2021 je po letih višanja tokrat pokazala upad bralnih dosežkov slovenskih učencev. Ti so sicer še vedno nad srednjo vrednostjo v raziskavi. Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je ocenil, da rezultati niso najboljši, da je nanje vplival tudi covid, da pa že imajo pripravljen akcijski načrt.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'
16. 04. 2023 07.00Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

Cena vojne: kako močno je Putinova invazija prizadela gospodarstvo
22. 02. 2023 19.53Leto dni po ruskem napadu na Ukrajino je nemški ekonomski inštitut izračunal vpliv vojne na svetovno gospodarstvo. Ocene so zaskrbljujoče. Prav tako pa zaenkrat nič ne kaže na konec vojne. So pa analitiki prepričani, da se bodo začeli kazati dolgoročni učinki sankcij na rusko gospodarstvo.

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije
31. 01. 2023 16.39Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Motike na Cerju vrtelo približno tisoč prostovoljcev
26. 11. 2022 13.29Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu, kjer se je v petek začela obnova v požaru uničenih območij, so nadaljevali sajenje sadik gozdnega drevja. Akcije se je udeležilo približno 1000 prostovoljcev iz vseh koncev Slovenije, prišli pa so tudi iz sosednjih držav.

BREZPLAČNE DELAVNICE ŠOLE PROGRAMIRANJA ZA OTROKE - IZVEDITE VEČ
06. 09. 2022 06.00
Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Pahor obiskal ukrajinske sirote v Slavini in se udeležil Koncerta pod lipo
15. 08. 2022 22.06Predsednik republike Borut Pahor je obiskal osirotele ukrajinske otroke in osebje iz Severno Donecka, ki so zatočišče pred vojno našli v prostorih kulturnega doma v Slavini. Ob tej priložnosti je prerezal trak in tako odprl novo otroško igrišče ob kulturnem domu. Zatem se je udeležil tudi tradicionalnega koncerta pod lipo v Slavini.

Nova generacija Mladih upov: Kje bodo porabili prejeta sredstva?
05. 06. 2022 15.30Znana je nova generacija mladih nadarjenih posameznikov s področja športa, para športa, znanosti in umetnosti, ki bodo prejeli finančna sredstva za razvoj svojega talenta v sklopu 10. projekta Mladi upi. Javnost je največ glasov namenila Aneju Gorenjaku, trobentaču, komisija pa je izbrala še 12 nadobudnih mladostnikov.

To je prva peterica finalistov razpisa Mladi upi 2022
08. 05. 2022 12.24Pri projektu Mladi upi, ki letos poteka že desetič, se nadarjeni mladi posamezniki in posameznice potegujejo za sredstva, ki bi jim prišla prav za treninge in ostale stroške, ki so potrebni za njihov razvoj talenta. V aprilu smo spoznali dvajseterico finalistov, danes pa vam podrobneje predstavljamo prvih pet talentov, ki imajo po mnenju strokovne žirije potencial, da postanejo Mladi upi leta 2022.

'Potrebovali smo delček normalnosti ob obiskih in pristno bližino prijateljev'
15. 02. 2022 06.00V Sloveniji za rakom letno zboli okoli 80 otrok in mladostnikov. Večina jih ozdravi, nekaterim žal ne uspe. A vsak s seboj nosi svojo zgodbo, svojo bitko, v kateri sodelujejo tako zdravniki kot družine Junakov. Otroški rak sicer še vedno ostaja tabu tema, vrstniki Junakov pa se jih izogibajo ali celo bojijo, saj nekateri še vedno mislijo, da je rak nalezljiv.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije
02. 12. 2021 12.52Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Več mrtvih v napadu na mošejo v Jemnu
01. 11. 2021 16.30V raketnem napadu uporniških Hutijev na mošejo v strateško pomembnem jemenskem mestu Marib na severu države je bilo po uradnih navedbah vojske ubitih najmanj 22 ljudi. V mošeji ima svoje prostore tudi verska šola. Jemenski minister za informiranje Moamer al Erjani je objavil, da je bilo ubitih 29 ljudi, med njimi ženske in otroci.

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?
12. 09. 2021 17.49Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

Kakšna je usoda kontroverznega afganistanskega šova talentov?
31. 08. 2021 08.00V Afganistanu, kjer so do leta 2001 živeli pod okriljem talibanov, so se morali navaditi na svet, kjer so določene stvari prepovedane. Predvsem stvari, ki spominjajo na zahodno kulturo in se s svojimi pristopi upirajo načelom strogega islamskih pravil, ki so jo uvedli talibani s šeriatskim pravom. Talibani bodo po vsej verjetnosti Afghan Star omejevali ali pa celo prepovedali. Želeli pa bodo obdržati nov obraz pred Afganistanci, da bi jim pokazali, da so se spremenili, a Afghan Star pravzaprav predstavlja vse, kar je proti vsem prepričanjem talibanov.

Nowitzki o Dončiću: Zanj ni omejitev, je nekaj edinstvenega
16. 07. 2021 11.23Nekdanji košarkar moštva Dallas Mavericks Dirk Nowitzki z izbranimi besedami govori o svojem nasledniku pri moštvu iz Teksasa Luki Dončiću. Slovenskemu košarkarju napoveduje izjemno prihodnost in pravi, da zanj ni omejitev. Ob tem je legendarni Nemec spregovoril tudi o nekaterih najboljših evropskih in ameriških košarkarjih v zgodovini košarke po svojem izboru.

Odlična britanska mednarodna šola v Ljubljani vabi k vpisu
21. 05. 2021 00.15
Vlada dala soglasje k razpisu za vpis na visokošolske zavode
05. 02. 2021 20.51Vlada je dala soglasje k vsebini razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2021/2022. Tako bo skupaj na voljo 18.520 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, in sicer 16.155 mest za državljane Republike Slovenije in držav članic EU in 2.365 mest za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce iz držav, ki niso članice EU, so sporočili iz UKOM. Povečali so tudi število mest na medicinskih fakultetah in na ljubljanski fakulteti za računalništvo.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija
12. 08. 2020 12.20Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

Šole, ki odpirajo vrata na univerze po vsem svetu
18. 01. 2020 17.27Slovenija je letos dobila štiri mesta za dijake, ki želijo srednjo šolo zaključiti na šolah Združenega sveta in opraviti mednarodno maturo. Dva slovenska dijaka bosta prihodnje leto tako lahko nadaljevala šolanje na Kitajskem, eden v Mostarju, še eno mesto pa je v Devinu. Šola v Devinu šteje manj kot 200 dijakov, prihajajo pa iz več kot 70 držav.

Vse več otrok se vključuje v mednarodne šole
01. 09. 2019 07.00V Sloveniji so na voljo različni osnovnošolski in srednješolski programi, med njimi tudi mednarodni. V prvi vrsti so namenjeni tujcem, lahko pa jih obiskujejo tudi slovenski šolarji. Izvajajo jih zasebne mednarodne šole in javne šole z mednarodnimi oddelki. Letos bodo imeli 600 vpisanih učencev.

Harry Potter še vedno hit med slovenskimi šolarji
05. 12. 2017 19.02Bralni dosežki, bralna pismenost slovenskih osnovnošolcev je nad mednarodnim povprečjem, kaže mednarodna raziskava. In kar je tudi pomembno - ves čas napredujejo. Najraje pa otroci pri nas berejo knjige, v katere se lahko vživijo, postanejo del zgodbe. Ena najljubših je na primer Harry Potter.