migracijski center

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve

21. 01. 2025 07.16

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'

27. 10. 2024 09.29

So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

V Radencih v nedeljo predčasne volitve v občinski svet

05. 01. 2024 20.23

V Občini Radenci bodo v nedeljo predčasno volili člane občinskega sveta. Volitve so potrebne, ker je novembra lani odstopilo devet od 16 članov občinskega sveta in so posledično razpustili občinski svet. Volilna kampanja je bila razgibana, župan Roman Leljak pa je povedal, da želi občino voditi še naslednja tri leta in dokončati zastavljeno. Sicer pa je vlada tudi uradno zanikala trditve župana Leljaka, ki je med volilno kampanjo zapisal, da je Gibanje Svoboda Radenci dijaški dom v Radencih ponudilo za nastanitev migrantov.

DZ po odložilnem vetu DS znova potrdil novelo zakona o tujcih

07. 11. 2023 16.23

DZ je z 52 glasovi za in osmimi proti ob ponovnem odločanju po odložilnem vetu DS znova potrdil novelo zakona o tujcih. Poslanci SDS so sejo DZ obstruirali. Novela z dveh na eno leto skrajšuje rok, po katerem je tujec upravičen do združitve z družino in za družinske člane namesto pogoja A1 uvaja t. i. preživetveno raven znanja jezika.

Racija v migrantskem centru: prijeli dve osebi, 20 tujcem grozi deportacija

23. 10. 2023 13.35

V sprejemnem centru za migrante v kraju Blažuj pri Sarajevu se je odvila obsežna policijska akcija, v kateri je sodelovalo okoli 300 policistov. Policija je do zdaj prijela dve osebi, 20 migrantom pa grozi izgon iz države.

Avstrija bo okrepila mejni nadzor z Italijo na prelazu Brenner

15. 09. 2023 10.34

Avstrija namerava okrepiti nadzor na prelazu Brenner na meji z Italijo kot odziv na rekordno število migrantov, ki so v preteklih dneh prispeli na italijanski otok Lampedusa. Avstrijsko notranje ministrstvo je sporočilo, da je glede tega v stiku z italijanskimi oblastmi, kdaj naj bi poostrili mejni nadzor, pa za zdaj še ni znano.

Hojs v Zagrebu izpostavil naklonjenost vstopu Hrvaške v schengen

25. 01. 2022 17.16

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je v Zagrebu sestal s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem. Srečanje sta namenila pregledu dosežkov slovenskega predsedovanja Svetu EU na področju notranjih zadev, med katerimi so posebej izpostavljeni sklepi Sveta o izpolnjevanju pogojev za celovito uporabo schengenskega pravnega reda na Hrvaškem.

'Ta režim bomo ocenjevali po dejanjih, ne besedah'

18. 08. 2021 12.45

EU, ZDA in še 18 drugih držav so v skupni izjavi talibane pozvale, naj zagotovijo zaščito in pravice žensk in deklic v Afganistanu. Medtem se nadaljujejo evakuacije ameriških in evropskih državljanov ter njihovih afganistanskih sodelavcev. Ameriška vojska je doslej iz Afganistana evakuirala več kot 3200 ljudi, od tega 1100 v torek. V Nemčiji pa je zgodaj davi pristalo letalo s 130 evakuiranimi osebami iz Kabula.

Pred obalo Libije humanitarna ladja rešila 40 migrantov

31. 07. 2019 15.31

Nemška nevladna organizacija Sea-Eye je sporočila, da je njena ladja pred obalo Libije s čolna rešila 40 migrantov, med njimi nosečnico, dojenčka in dva mlajša otroka. Kot so dodali, je geografsko najbližje varno pristanišče Lampedusa, a še čakajo na odgovor oblasti. Članice EU so se medtem dogovorile o porazdelitvi 131 migrantov, ki so obtičali na ladji Gregoretti.

Čoln migrantov na priljubljeni španski plaži pospremilo norčevanje turistov

28. 08. 2018 06.00

"Poglej jih, kako tečejo, zagotovo se jim mudi v luksuzni hotel!" S temi besedami je eden od turistov na priljubljeni španski plaži pospremil prihod migrantov iz Maroka, ki so pripluli na napihljivem čolnu. Drugi so migrante, ki so tekli stran od plaže, fotografirali ali samo nemo opazovali.

EU ima migracijski dogovor, Tusk se zaveda, da ga bo treba prenesti tudi v prakso

29. 06. 2018 06.35

Voditelji 28 članic EU so na vrhu v Bruslju le dosegli dogovor o migracijah. Donald Tusk je glede uspešnosti dogovora še zadržan. Cerar ocenjuje, da v Sloveniji ni potrebe po posebnih centrih za migrante in da se je s tem dogovorom naredil korak v pravo smer, Kogovšek Šalamunova pa meni, da bi takšni centri lahko bili problematični. Nevladne organizacije so medtem zaskrbljene nad dogovorom.

VIDEO: Nekaj sto metrov od mesta, kjer se je mudil Pahor, policisti s solzivcem in šok granatami nad ljudi

13. 04. 2016 12.55

Pahor se mudi v Makedoniji. S hrvaško kolegico sta se predsedniku Ivanovu zahvalila za trud makedonskih oblasti in obenem izrazila željo, da se varnostno in humanitarno kompleksna situacija na balkanski migracijski poti ne bi ponovila. Le streljaj od njih pa so policisti s solzivcem in šok granatami obračunali z množico beguncev in migrantov.

Cerar: Nemška vlada mora javno povedati, da je pot v Evropo za nezakonite migrante zaprta

11. 03. 2016 09.10

Zaradi zaprtja zahodnobalkanske poti Bolgarija razmišlja o postavitvi žične ograje na celotni meji z Grčijo, da bi preprečila morebitno odprtje nove migrantske poti preko svojega ozemlja. Makedonski predsednik pa se jezi, da se Turčiji za spopadanje z begunsko krizo obetajo milijarde, Makedonija pa ni dobila niti centa.

Kar nekaj ljudi pripravljenih mladoletne begunce sprejeti v svoj dom, a to za zdaj še ni možno

02. 03. 2016 07.07

Avstrija Nemčijo poziva, naj begunce sprejema neposredno iz Grčije, Turčije ali Jordanije. S tem bi prekinili kopičenje beguncev v Grčiji. Na grško-makedonski meji sicer trenutno na nadaljevanje poti čaka več kot 10 tisoč prebežnikov. Grčija pa je začela migrante vračati v Turčijo. V Sloveniji je trenutno 326 prosilcev za azil, od tega 32 mladoletnikov.

FOTO: Tusk in Cerar za učinkovito izvajanje schengena in pomoč Grčiji

01. 03. 2016 07.43

Če bo država zagotovila varovanje v azilnem domu, zunanje policijsko varovanje, azilantom omogočila učenje slovenskega jezika ter za vse skupaj tudi plačala, so v Logatcu pripravljeni sprejeti begunske družine z majhnimi otroki. V Ljubljani so prosilci za azil izvedli čistilno akcijo. Tusk pa se je na obisku v Sloveniji zavzel za učinkovito izvajanje schengena.

Vlada je sprejela dve novi lokaciji za namestitev azilantov

22. 02. 2016 07.04

"Skozi Slovenijo je šlo že skoraj pol milijona migrantov, pa ni prišlo do nobenega varnostnega incidenta. Ni se zgodilo nič slabega, ker smo zadeve uspeli nadzorovati," pravi Cerar in miri, da je strah odveč. Vlada bo novi izpostavi Azilnega doma odprla v Ljubljani in Logatcu.

Avstrijski kancler: Avstriji nihče ne more očitati, da ni solidarna

18. 02. 2016 08.20

Avstrijski kancler je zavrnil kritike EU zaradi odločitve o zaostrovanju nadzora na meji. Glede opozorila Bruslja, da so avstrijske kvote za begunce v nasprotju z evropskim in mednarodnim pravnim redom, je dejal: "Na pravna vprašanja bodo morali odgovoriti pravniki, politično pa pravim, da ostajamo pri tem."

Erjavec: Zaradi sodelovanja v koaliciji se ocena ogroženosti za našo državo ne povečuje

03. 02. 2016 06.58

Slovenija bo v boju proti džihadistom IS sodelovala z donacijo oborožitve in napotitvijo do 15 vojakov v Irak, je potrdila obrambna ministrica Katičeva. Zunanji minister Erjavec pa je poudaril, da bi poraz IS pomenil večjo varnost za EU in s tem tudi za Slovenijo.

'Schengensko območje je zaradi migrantske krize tik pred propadom'

25. 01. 2016 06.48

Notranji ministri EU so pozvali Evropsko komisijo, naj pripravi pravno in praktično podlago za možnost uporabe skrajne možnosti nadzora na notranjih mejah v schengenskem območju. Na grško-makedonski meji je v spopadih med migranti ena oseba umrla. Na Švedskem pa je mladi prosilec za azil zabodel in ubil uslužbenko begunskega centra.

Avstrija omejila število prosilcev za azil, Slovenija bo sprejela podobne ukrepe

20. 01. 2016 07.08

Avstrijske oblasti so določile zgornjo mejo za število prosilcev za azil, ki jih Avstrija še lahko sprejme, letos naj bi jih sprejeli 37.500. Ekonomskih migrantov naj ne bi več sprejemali. Avstrijske poteze so sprožile reakcijo v državah na balkanski migrantski poti.

FOTO: Postavljenih 137 kilometrov žične ograje, istrski župani in Belokranjci zahtevajo odstranitev

16. 12. 2015 13.04

Župani slovenskega in hrvaškega dela Istre zahtevajo odstranitev žične ograje, saj "ne bo rešila problemov, lahko pa povzroči negativne učinke za gospodarstvo in turizem". Postavitev ograj pa je po mnenju Boštjana Šefica upravičena, ker pa se lahko migracijski tokovi spremenijo, je treba ukrepe sprejemati za celotno državno mejo.

FOTO: Hrvaška znova zavrnila slovensko zahtevo za vrnitev ekonomskih migrantov

24. 11. 2015 07.21

Slovenija je imela zaradi soočanja z begunsko krizo v obdobju do 15. novembra za približno 8,7 milijona evrov stroškov, je sporočil minister Mramor. Švedska bo zaostrila pogoje za pridobitev azila. "Zdaj bo več ljudi mednarodno zaščito moralo iskati in prejeti v drugih evropskih državah," je dejal švedski premier.

FOTO in VIDEO: Grško-makedonsko mejo lahko prečkajo le še Sirci, Afganistanci in Iračani, Slovenija še sprejema migrante

20. 11. 2015 07.07

Boštjan Šefic pričakuje, da bo migracijski tok trajal še nadaljnjih pet let. Zaskrbljen je nad napovedjo o prihodu 20 milijonov ljudi, tudi iz severne in centralne Afrike. Slovenija sicer še vedno sprejema tudi ekonomske migrante. Odločitev Srbije in Makedonije o zavračanju vstopa migrantom se pri nas se še ne odraža.

V Slovenijo doslej vstopilo skoraj 240.000 beguncev in migrantov

19. 11. 2015 07.00

Slovenija je Hrvaški formalno najavila vračanje skupine ekonomskih migrantov, a je Hrvaška zahtevo zavrnila. Tudi Srbija in Makedonija sta začeli omejevati vstop migrantom, sprejemajo le begunce iz Sirije, Afganistana in Iraka. Stekli bodo nujni pogovori, Šefic poudarja, da bo ločevanje migrantov nujno.

FOTO: Slovenija poostrila nadzor na meji in postopke obravnave migrantov

17. 11. 2015 07.05

Slovenija je po napadu v Parizu poostrila nadzor državne meje, varovanje objektov in intenzivirala aktivnosti v notranjosti države. Boštjan Šefic je ocenil, da je stanje v Sloveniji še vedno stabilno in varno. Predstavniki držav na balkanski migracijski poti so se zavzeli za upočasnitev migrantskega toka.

Hrvaška: Ljubljana begunsko krizo izkorišča za izzivanje incidentov

13. 11. 2015 06.44

"Zelo jasno pojasnjujemo, da s tem ne prejudiciramo meje, ker ta ni določena, ampak jo bo določilo arbitražno sodišče, tako da je to vznemirjenje povsem nepotrebno," o vsebini odgovora na hrvaško protestno noto pravi Erjavec. "Ljubljana begunsko krizo izkorišča za izzivanje incidentov," pa so sporočili iz hrvaškega zunanjega ministrstva.

Neuradno: padla je politična odločitev, da Slovenija začne postavljati žičnato ograjo

09. 11. 2015 06.53

Vlada je pripravila dodatne nujne ukrepe za obvladovanje migracijskih tokov, vključno z ukrepi za varovanje schengenske meje. Po neuradnih informacijah pa naj bi padla politična odločitev, da Slovenija v naslednjih dneh začne postavljati žičnato ograjo vzdolž južne meje.

Do večera v Slovenijo prispelo ’le’ 1700 beguncev, a je po koncu stavke voznikov grških trajektov na poti 25.000 novih

07. 11. 2015 07.25

Miro Cerar je povedal, da bomo sicer čakali na skupno evropsko rešitev, "a če je ne bo, bomo morali ustrezno ukrepati sami". Kar pomeni, da bo "v skrajnih situacijah treba meje na koncu braniti z žico ali policijo ali celo vojsko," je dejal in dodal, da to "ni več le neka hipotetična misel".

'Vsak Madžar, vsak Slovenec, vsak državljan Evrope je odgovoren za celotno Evropo'

06. 11. 2015 06.41

"Več sto tisoč ljudi, ki so iz druge kulture, je že prestopilo naše meje in še več jih je pred pragom. Če tega ne bomo uspeli preprečiti, enostavno ne bo več takšne Evrope, za kakršno smo se toliko borili," je po srečanju s Cerarjem poudaril madžarski premier Orban.

Do februarja v Slovenijo vsak dan 5000 migrantov. 'Žičnata ograja ne pomeni zaprtja meje'

05. 11. 2015 06.37

Borut Pahor je pozval k nujnemu povečanju denarja za policijo, vojsko in civilno zaščito in poudaril, da je nujno razlikovati med prosilci za azil in migranti. Nemčija bo uvedla posebne centre za prebežnike, ki imajo ki imajo manjše možnosti, da ostanejo v državi, Švedska pa ne more več zagotoviti namestitve prosilcem za azil.