mikroskop

Kralj Karel III. svetoval bolnikom z rakom: Rinite naprej
22. 03. 2025 07.00
Kralj Karel III., ki je leta 2024 javnosti razkril, da se bori z rakom, je med obiskom na Severnem Irskem obiskal tudi Oddelek za farmacijo in farmakologijo Coleraine na Univerzi Ulster. 76-letni monarh, ki naj bi z zdravljenjem nadaljeval še v letošnje leto, se je sestal z bolniki z rakom in z njimi delil nasvet, kako naj ravnajo v boju z boleznijo.

Z avtoriteto ministra od direktorjev bolnišnic zahteval srečanja
16. 11. 2024 12.16
Naše južne sosede pretresa afera korupcije pri nakupu opreme v bolnišnicah, v katero je bila vpletena tudi politika. Vili Beroš je še včeraj sedel v vladi Andreja Plenkovića, po policijskem pridržanju je bil s položaja zdravstvenega ministra nemudoma razrešen, danes pa so ga že privedli pred preiskovalnega sodnika. Sumijo ga trgovanja z vplivom, sam pa vse obtožbe zanika. Sodnik mu je kljub temu odredil enomesečni pripor.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop
28. 11. 2023 15.22
Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Ko traper Ezra ponovno iztisne Good Sauce
08. 07. 2023 11.00
Od zabavnega kolapsa poletne romance do protestniškega vstajenja.

Torbica, vidna le pod mikroskopom, prodana za slabih 59 tisoč evrov
30. 06. 2023 10.05
Na dražbi podjetja MSCHF, znanega po nenavadnih modnih kosih, je kupec za mikroskopsko torbico, vidno le pod mikroskopom, odštel 58.698,45 evra. Predmet, ki meri 657 x 222 x 700 mikrometrov, je dovolj majhen, da gre skozi uho igle. Torbica je opremljena z logotipom modne hiše Louis Vuitton, vendar z blagovno znamko ni povezana.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00
Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Najmanjša knjiga na svetu domuje v BiH
03. 12. 2022 07.28
Prihajajo prazniki. Morda si poleg časa za družino in prijatelje vzamemo tudi čas, da preberemo kakšno dobro knjigo. Ste vedeli, da je najmanjša knjiga na svetu doma v knjižnici v Bosni in Hercegovini? Da bi prebrali 15 strani dolgo miniaturno knjigo, katere velikost se meri v nekaj milimetrih, nam bolj kot povečevalno steklo pomaga mikroskop.

Osupljivo ali grozljivo? Fotograf ujel zlovešč izraz na mravljinem obrazu
21. 10. 2022 16.27
To grozljivo bitje je resnično in ste ga že večkrat videli – gre za obraz mravlje od blizu. Osupljivo fotografijo, ki je prejela nagrado Nikonovega fotografskega natečaja, je Eugenijus Kavaliauskas petkrat povečal pod mikroskopom in to žuželko javnosti predstavil v povsem drugačni luči – z zloveščim izrazom, vijoličastimi očmi in zlatimi čekani.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče
06. 10. 2022 12.18
Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

Ambiciozni cilji druge petrice mladih upov
15. 05. 2022 15.03
Dvajset perspektivnih mladih je prišlo v ožji izbor in tako dobilo možnost, da postanejo mladi up 2022 in prejmejo podporo na poti do uresničitve svojih sanj. Prvih pet finalistov smo spoznali prejšnji teden, zgodbe druge peterice pa vam podrobneje predstavljamo v nadaljevanju.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?
10. 04. 2022 00.15
V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

Paraziti na maskah? Ne, samo nova teorija zarote
05. 04. 2021 10.07
Slovenska družbena omrežja so preplavili posnetki nenavadnih delcev, ki so prišli z mask in naj bi bili živi. Da gre za nov način ubijanja ljudi, vse del pandemije. A že hiter pogled da vedeti, da gre za popolnoma naraven pojav. Kaj pa je potem namen videa? Zgolj zastraševanje. Prvotna novica je prišla z znane strani 4Chan, ki je nekakšna točka nič za teorije zarote o koronavirusu, Billu Gatesu, Donaldu Trumpu in tudi teorije, da je Zemlja ploščata.

Polona Juh: Klemen Janežič je odrski partner, na katerega se lahko zaneseš v vsakem trenutku
06. 02. 2021 08.00
Dramska igralca Polona Juh in Klemen Janežič se vračata na oder Male drame v prvi slovenski uprizoritvi igre Učinek v režiji Eve Nine Lampič. Na odru smo ju lahko že večkrat videli skupaj. Preberite, s kakšnim igralskim izzivom sta se spopadla tokrat.

Tori Spelling že med snemanjem Beverly Hillsa zaradi videza tarča kritik
22. 10. 2020 18.31
Tori Spelling, ki je zaslovela v kultni seriji Beverly Hills 90210, se je že takrat soočala z negativnimi komentarji. Zdaj je spregovorila, kako je to vplivalo na njeno duševno zdravje, ko je bila še najstnica.

Slovenija je postala enajsta članica svetovne znanstvene elite
09. 08. 2020 20.12
Slovenski znanstveniki bodo kmalu sposobni videti stvari, ki jih lahko vidi le malo ljudi na svetu. Slovenija se je pridružila skupini držav, ki lahko uporabljajo opremo Evropskega inštituta za raziskovanje z nevtronskim sipanjem. Gre za eno najsodobnejših tehnik. Te opreme si Slovenija sama ne bi mogla privoščiti, saj samo vzdrževanje stane okoli 100 milijonov evrov na leto. Slovenija bo k temu prispevala četrt milijona, s tem pa bodo naši znanstveniki ostali v stiku s svetovno elito.

Študija: spermiji plavajo podobno kot vidre
05. 08. 2020 11.44
Človeški spermiji plavajo podobno kot vidre, v novi študiji trdijo raziskovalci, ki so na podlagi modernih 3D-mikroskopov ovrgli več kot 300 let staro domnevo, da semenčice plavajo s pomočjo repka, ki se giblje levo in desno. Odkritje so avtorji univerz v Bristolu in Ciudadu de Mexicu predstavili v reviji Science Advances.

Kemijski inštitut z novo pridobitvijo: 2,5 milijona evrov vrednim mikroskopom
06. 09. 2019 18.36
Na kemijskem inštitutu v Ljubljani so predstavili novo pridobitev. Za poltretji milijon so kupili krio-elektronski mikroskop. Za znanstvenike je to izjemna pridobitev, kaj pa za nas? Če le uporabimo malo domišljije, tak mikroskop pomeni, da bo nekoč manj bolezni v svetu, manj bega možganov iz Slovenije in celo več krompirja.

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko
15. 07. 2019 11.18
Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.

12 'zapovedi' v boju proti raku
04. 03. 2019 07.08
Vsako leto za rakom zboli več kot 14.000 Slovencev. Med njimi je 8000 moških in 6000 žensk. Vsako leto umre več kot 6000 bolnikov. Z zdravim življenjskim slogom bi lahko ogroženost z rakom zmanjšali za 30 do 50 odstotkov.

Milko Novič dvomi v ustrezno delo forenzikov
15. 01. 2019 13.58
Na ljubljanskem sodišču se je nadaljevalo sojenje Milku Noviču za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Tokrat v znamenju sledov streljanja, ki so jih našli kar 20 ur po umoru Jamnika na Novičevih dlaneh, glavi in jakni. Kemičarka vztraja, da so sledi povezane z najdenim tulcem na mestu umora, Novič pa je prepričan, da je delo opravila nestrokovno.

Slovenska strokovnjakinja nad stranske učinke 'koktejlov zdravil' z umetno inteligenco
29. 12. 2018 07.20
"Algoritem, ki ve, ali je neka kombinacija zdravil za pacienta varna, ni sposoben odgovoriti na vprašanje, ali bo jutri na Triglavu snežilo ali kako visok je Triglav," o umetni inteligenci pravi strokovnjakinja Marinka Žitnik z Univerze v Stanfordu. Dodaja, da so zgodbe o umetni inteligenci, ki bo nekoč odločala o ljudeh, pretirane. Lahko pa umetna inteligenca - podobno kot nekoč odkritje mikroskopa - naredi nov preboj v znanosti, ocenjuje. Tudi v medicini.

Preživeti in uspeti v času družbenih omrežij: Mnenja spletnega trola ne boste nikoli spremenili
16. 06. 2018 10.50
Kakšna je v svetu, ko ima skoraj vsak tri ali štiri profile na družbenih omrežjih, sanjska služba mladih pa je "biti influencer", razlika med samopromocijo in kakovostnim pozicioniranjem samega sebe v virtualnem svetu? Velika, pravi naša sogovornica, strokovnjakinja za osebno znamčenje. Vseeno pa si ne dovolite, da življenje preživite "prilepljeni na telefon", dodaja.

Zagotovo eden najbolj nenavadnih poklicev: lovec na snežinke
21. 03. 2018 06.00
Bi vas pritegnil oglas, ki išče lovca na snežinke? Prostovoljnega ali profesionalnega? Ja, tudi takšen poklic obstaja, saj je preučevanje snežink prava znanost. Analiza ledenih kristalov, ki jih postavljajo na mikroskop in fotografirajo, nenazadnje pomaga tudi pri iskanju odgovorov na vprašanja o klimatskih spremembah in potrjevanja vremenskih napovedi.

V Sloveniji prvič operirali tumor možganov s fluorescenco in robotsko navigacijo
22. 11. 2016 11.46
Na KO za nevrokirurgijo Kirurške klinike UKC Ljubljana so prvič v Sloveniji operirali najmalignejši tumor možganov glioblastom z uporabo fluorescentnega označevalca 5-ALA in robotsko navigacijo, kar pomeni uvedbo sodobne metode kirurškega zdravljenja v domače okolje.

Nobelova nagrada fizikom, ki so raziskovali stanje snovi
04. 10. 2016 11.59
V Stockholmu so podelili Nobelovo nagrado za fiziko. Dobili so jo trije fiziki David J. Thouless, F. Duncan Haldane in J. Michael Kosterlitz za teoretske raziskave stanja snovi, saj so s tem "odprli vrata" neznanemu svetu.

Direktor Kemijskega inštituta podlegel poškodbam, strelca še vedno iščejo
19. 12. 2014 14.40
Direktor Kemijskega inštituta Janko Jamnik, ki ga je neznanec v torek zvečer ustrelil na parkirišču na Viču, je v bolnišnici podlegel poškodbam. Strelca še vedno iščejo. Kriminaliste zanimajo tudi vsi spori, v katere bi lahko bil vključen direktor.

Podvodni robot razkril, da se led na Antarktiki debeli
26. 11. 2014 09.06
Medtem ko se led na severnem polu tanjša, pa je debelina ledu na južnem polu vedno debelejša. Dosedanje meritve ledu, ki obdaja Antarktiko, so bile opravljene s pomočjo satelitskih posnetkov, zdaj pa je nove in zelo natančne meritve opravila posebna robotska podmornica.

Slovenija pred letom dni kupila miljone evrov vreden mikroskop, kako ga trži danes?
10. 06. 2014 19.02
Pred letom dni je naša znanost dobila izjemno pridobitev, vrhunski mikroskop, ki je stal 3,7 milijona evrov. Pa se je investicija izplačala? So znali znanost tudi prodati?

Zbudil se je virus, ki je bil v ledeni tundri zakopan vsaj 30.000 let
04. 03. 2014 16.38
Francoski znanstveniki so oživili starodavni virus, ki je v ledeni sibirski tundri 'počival' vsaj 30.000 let. Virus je znova kužen. Napada enocelične amebe, ni pa nevaren za ljudi ali druge živali. Vsekakor pa to odkritje viruse postavlja v novo luč.

To je najdražji kos znanstvene opreme pri nas
19. 09. 2013 17.38
Na kemijskem inštitutu so predstavili mikroskop, vreden kar 3,7 milijona evrov. Supermikroskop je edini tovrstni med Gradcem in Carigradom ter je najdražji kos znanstvene opreme, ki je bil kadar koli kupljen v Sloveniji.