milutinović

Ojdanić privolil v predajo
21. 04. 2002 00.00
Nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljub Ojdanić, ki ga haaško sodišče obtožuje zločinov zoper človečnost med vojno na Kosovu leta 1999, je privolil v predajo sodišču.

Podaljšan rok za predajo Haagu
21. 04. 2002 00.00
Jugoslovanska vlada je do ponedeljka opoldne podaljšala rok za prostovoljno predajo obtožencev haaškega sodišča. Na seznamu je 23 oseb, več obtožencev pa naj bi že poizvedovalo, kakšni so pogoji za predajo Haagu.

Odstop črnogorskega premiera
19. 04. 2002 00.00
Črnogorski premier Filip Vujanović je ponudil svoj odstop, potem ko so propadla pogajanja z Liberalno zvezo Črne gore za oblikovanje nove vlade. Glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte pa nadaljuje obisk v ZRJ, kjer bo danes obiskala Kosovo.

Poskus samomora pred parlamentom
11. 04. 2002 00.00
Nekdanji srbski minister za notranje zadeve Stojiljković, ki ga je haaško sodišče obtožilo za vojne zločine, se je ustrelil pred jugoslovanskim parlamentom, potem ko je tudi spodnji dom sprejel osnutek zakona o sodelovanju s Haagom.

Brez rešitve vohunske afere
25. 03. 2002 00.00
Jugoslovanski vrhovni obrambni svet je za teden dni preložil obravnavo vohunske afere, v katero je vpleten nekdanji podpredsednik srbske vlade Momčilo Perišić. Pred tem so nekateri srbski mediji poročali, da je predsednik Koštunica predlagal razrešitev načelnika generalštaba jugoslovanske vojske Nebojšo Pavkovića.

Nekdanji predsednik pred haaškim sodiščem
10. 02. 2002 00.00
Haaški proces proti nekdanjemu predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću bo prvo sojenje kakemu nekdanjemu predsedniku države od ustanovitve haaškega sodišča leta 1993.

Priprave na sojenje Miloševiću
11. 02. 2002 00.00
Beograjski časnik Nacional je objavil seznam oseb, ki naj bi na zahtevo tožilstva pričale na sojenju nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Miloševiću. Glavna tožilka Carla del Ponte pa svari, da pričam v procesu grozijo celo s smrtjo.

Koštunica ščiti generala Mladića
09. 02. 2002 00.00
Glavna haaška tožilka Del Pontejeva je obtožila jugoslovanskega predsednaika Koštunico za glavno oviro pri aretaciji vojaškega vodje bosanskih Srbov Mladića. Glavna haaška tožilka je še izjavila, da natančno vedo, kje v Beogradu živi Mladić.

Skupščina izvolila le enega ministra
29. 01. 2002 00.00
Jugoslovanska skupščina je za novega obrambnega ministra izvolila Velimirja Radojevića. Dragan Maršičanin iz Demokratske stranke Srbije, ki je kandidiral za novega finančnega ministra, pa je dobil potrebno večino glasov le v zgornjem domu.

Kitajci prvič na nogometnem SP
07. 10. 2001 00.00
Nogometna reprezentanca Kitajske je 20. moštvo, ki si je zagotovilo nastop na SP nalednje leto na Japonskem in v Južni Koreji.

Carla del Ponte v Beogradu
03. 09. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte je prispela v Beograd, kjer se bo srečala z vladnimi predstavniki.

Koštunica zavrača izročitve
31. 08. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je zavrnil možnost izročitve jugoslovanskih državljanov haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem
04. 07. 2001 00.00
Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Milošević ne potrebuje zagovornika
03. 07. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Izročitev ni presenetila nikogar
02. 07. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Milošević nastopil kot priča
15. 05. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki je v priporu že od 1. aprila, je v Beogradu prvič stopil pred sodnika. Nastopil je kot priča v sodnem procesu proti Siniši Vučiniću, vodji svojih telesnih stražarjev. Vučinić je obtožen članstva v oboroženi skupini nasilnežev. Miloševićev varnostnik je konec marca s 30-imi oboroženimi moškimi obkolil vilo nekdanjega predsednika in poskušal s silo preprečiti Miloševićevo aretacijo.

Kmalu nove obtožbe
07. 04. 2001 00.00
Pooblaščenec haaškega sodišča za vojne zločine Hans Holthuis je jugoslovanskim oblastem včeraj vendarle predal zaporni nalog in obtožnico zoper Slobodana Miloševića, ki je od nedelje v priporu v osrednjem beograjskem zaporu. Nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku se bodo kmalu pridružili še nekateri najožji sodelavci in člani družine.

Haag za takojšnjo izročitev Miloševića
05. 04. 2001 00.00
Svetovalec glavne tožilke mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, Jean-Jacques Joris, je izjavil, da haaško sodišče zahteva takojšnjo izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Joris je dejal, da je Miloševičeva izročitev mednarodna obveza, o kateri se ne bodo pogajali.

Zasedanje ministrov EU v Bruslju
26. 02. 2001 00.00
Na črni listi, ki je prej zajemala več kot 600 nezaželenih Jugoslovanov, jih zdaj ostaja le še trinajst z nekdanjim jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem na čelu.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Vrhovni obrambni svet ZRJ
01. 11. 2000 00.00
V Podgorici je potekalo zasedanje Vrhovnega obrambnega sveta, ki se je sestal prvič potem, ko je položaj jugoslovanskega predsednika 7. oktobra prevzel Vojislav Koštunica. Najvišji vojaški organ, v katerem poleg jugoslovanskega predsednika sodelujejo še predsednika obeh republik, načelnik generalštaba jugoslovanske vojske in zvezni obrambni minister, se je prvič po letu 1992 sestal v Črni gori.

V Srbiji razpustili parlament
25. 10. 2000 00.00
Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Razkol v DOS
23. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS), ki se skupaj z Draškovićevim Srbskim gibanjem prenove (SPO) pogaja s Socialistično stranko Srbije (SPS) o prehodni srbski vladi, bo vztrajala pri svoji zahtevi, da mora predsednik Srbije Milan Milutinović danes razpisati predčasne parlamentarne volitve. DOS v najnovejšem sporočilu za javnost ni napovedala morebitnih ukrepov v primeru, da SPS ne bo spoštovala nedavno podpisanega sporazuma o volitvah in prehodni vladi, iz štabov posameznih njenih članic pa je že slišati opozorila, da ima SPS vnovič glavno besedo na celotnem političnem prizorišču Srbije. Sopredsedujoči Nove Srbije in župan Čačka Velimir Ilić je v pogovoru za današnji Glas javnosti zagrozil s pohodom milijona ljudi na Beograd in vnovično blokado celotne Srbije, če bodo socialisti še naprej zavirali pogajanja o prehodni vladi in volitvah. Poleg tega je obdolžil posameznike v DOS, da so si prigrabili vsa pooblastila, kar naj bi veljalo zlasti za predsednika Demokratske stranke Zorana 195144inđiča. "On odloča, kdo se bo s kom pogajal, sam odhaja na pogajanja in se o tem z nikomur ne posvetuje. V DOS se je izoblikovalo nekakšno krilo, ki se vztrajno jalovo pogaja s socialisti", je zatrdil Ilić, ki je še napovedal, da bo v DOS načel vprašanje odgovornosti in pooblastil. V Čačku, ki velja za eno najbolj revolucionarnih mest v Srbiji in iz katerega naj bi 5. oktobra prišlo v Beograd največ protestnikov, ki so zavzeli zvezni parlament, se je oglasila tudi skupščina državljanskega parlamenta, ki je DOS in prestolnici sporočila, da bo pozvala ljudstvo, naj nastali položaj reši "hitro in enostavno". Predsednik omenjene skupščine Milan Božović je za ponedeljkov Blic zatrdil, da Srbija v minulih desetih letih ni imela dobre ne opozicije in ne pozicije. "Če bi imeli zedinjeno opozicijo, bi lahko vse tisto, kar je dosegla 5. oktobra, končala že 1990. Toda režim je žal vedno imel v njej svojo rezervno stranko. Bojim se, da je tudi v DOS taka stranka z ljudmi, ki namerno odlašajo s korenitimi demokratičnimi spremembami." Vse bolj glasne so tudi zahteve, da bi bilo treba razpisati še predčasne predsedniške volitve v Srbiji, "saj je skrajno nelogično, da na njenem čelu ostane tesni Miloševićev sodelavec Milan Milutinović". Vodja Demokratičnega centra (DC) Dragoljub Mićunović na take zahteve odgovarja, da DOS "spoštuje vrstni red volitev"

Dogovor o prehodni vladi
09. 10. 2000 00.00
Stranke v skupščini Srbije so se dogovorile, da bodo izglasovale nezaupnico republiški vladi in oblikovale prehodno vlado izvedencev, predsednik Srbije Milan Milutinović pa bo že danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo 19. decembra letos.

Srbski parlament sprejel nov volilni zakon
09. 10. 2000 00.00
Srbski parlament je sprejel nov volilni zakon, ki bo veljal za decembrske parlamentarne volitve v Srbiji. Zakon predvideva proporcionalni sistem za izvolitev 250 poslancev republiške skupščine, Srbija pa bo ena volilna enota. Nekateri člani Demokratične opozicije Srbije (DOS) so sporočili, da sta možna datuma za izvedbo volitev tudi 17. in 24. december, saj gre v obeh primerih za nedeljo, medtem ko je 19. december torek.

Demokratična opozicija pozvala Milutinovića k odstopu
06. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je danes pozvala srbskega predsednika Milana Milutinovića k odstopu. Kot je pred približno 100.000 zbranimi protestniki v središču Beograda dejal predstavnik DOS Zoran Živković, DOS zahteva Milutinovićev odstop, da bi lahko takoj pripravili nove volitve za ta položaj. DOS je predtem sporočila, da je navezala stike z Milutinovićem, ki je izjavil, da pričakuje Miloševićev odziv na dogodke v Beogradu. Milutinović je ravno tako kot Milošević obtožen vojnih zločinov na Kosovu.

Milutinović prevzema Kitajsko?
12. 01. 2000 12.43
Srbski nogometni trener Bora Milutinović bo po vsej verjetnosti prevzel vodenje kitajske reprezentance. Trener, ki je doslej že vodil mehiško, kostariško, ameriško in nigerijsko selekcijo, nazadnje pa je bil trener ameriškega moštva New Jersey MetroStars, se je s predstavniki kitajske zveze dogovoril o vseh podrobnostih, pogodbo pa naj bi podpisal v naslednjih dneh.

Đinđić ne bo predsedniški kandidat na volitvah
28. 10. 1999 09.44
Vodja srbske opozicijske Demokratske stranke Zoran Đinđić je sporočil, da ne bo kandidiral za predsednika Srbije na morebitnih predčasnih volitvah, je danes poročala srbska agencija Beta.

Milošević odprl rafinerijo; protesti se nadaljujejo
28. 09. 1999 21.50
Čeprav se jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević le redko kaže v javnosti, se je danes udeležil slovesnosti ob odprtju rafinerije nafte v Pančevu na severu Srbije, ki je bila poškodovana v napadih zveze NATO na ZRJ. Milošević, ki sicer ne kaže nikakršne prizadetosti zaradi protestov opozicije, ki trajajo že slab teden, je v govoru nekaj tisoč delavcem poudaril, da rekonstrukcija države pomeni zmagoslavje, tako kot tudi herojska obramba države.

Milutinović v predsedniškem kabinetu
08. 09. 1999 12.58
Srbski predsednik Milan Milutinović povsem zanesljivo prihaja na sedež predsedstva v središču prestolnice, piše Glas javnosti v sredo. Novinarji časnika, ki so v torek ''dežurali'' pred stavbo predsedstva, so popoldne uspeli fotografirati Milutinovića, ko je ''hitrih korakov in nasmejan'' zapustil poslopje. Opazili so tudi, da se je na predsedstvu mudilo tudi več funkcionarjev vladajoče koalicijemudilo.