mirovna koalicija

Je prihodnost zeleno-leva? Levica in Vesna za koalicijo
17. 06. 2025 12.47
Predstavniki Levice in Vesne so podpisali namero o sodelovanju, ki predvideva skupen nastop na prihodnjih parlamentarnih volitvah. Načrtujejo skupno kandidatno listo, podroben okvir sodelovanja bodo pripravili v naslednjih mesecih. Prepričani pa so, da ponujajo zeleno-levo koalicijo prihodnosti, ki bo ponudila odgovore na izzive današnjega časa.

Peskov: Zelo težko je izolirati državo, kot je Rusija
10. 05. 2025 10.08
Rusija je zavrnila grožnje s sankcijami, če ne bo pristala na 30-dnevno prekinitev ognja, ki jo predlagajo Ukrajina in njene zaveznice. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je poudaril, da zaveznice Kijeva ne morejo osamiti Moskve. Dejal je, da bo Rusija razmislila o predlogu koalicije voljnih glede 30-dnevne prekinitve ognja v Ukrajini.

Golob: Predsednica ne zmore opravljati svoje naloge. Pirc Musarjeva: Razočaral me je
14. 03. 2025 11.50
Predsednik vlade Robert Golob je bil oster do odločitev predsednice republike Nataše Pirc Musar – njeno ravnanje v postopkih imenovanja kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic je označil za "nedržavotvorno in neodgovorno". Predsednica je v odzivu povedala, da je nad njegovimi izjavami zgrožena, saj "kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti", razočarana pa je tudi po človeški plati. Pomislekov glede imenovanja Jazbečeve javno ni razkrila, jih bo pa predstavila premierju, s katerim sta se sestala ob 13. uri.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?
09. 03. 2025 08.49
Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Zažgali hiše in prevzeli nadzor: 'Policija jim je izročila Solino'
28. 10. 2024 11.09
Koalicija tolp na Haitiju je le še bolj okrepila napade na eno redkih skupnosti v haitijski prestolnici, ki še ni pod nadzorom kriminalnih združb. Ponovno so jih napadli, zažgali več hiš in skoraj popolnoma prevzeli nadzor nad območjem.

Pomoč Ukrajini bodo financirali z zamrznjenim ruskim premoženjem
13. 06. 2024 10.28
Voditelji sedmih najbogatejših držav sveta so ob začetku vrha na jugu Italije dosegli politični dogovor o zagotovitvi 50 milijard ameriških dolarjev (46,7 milijarde evrov) za Ukrajino z uporabo zamrznjenega ruskega premoženja. Rusija je dogovor označila za korak, ki Zahodu ne bo prinesel nič dobrega.

Orban napovedal možnost oblikovanja čezatlantske mirovne koalicije
01. 06. 2024 19.13
Desničarske stranke bi lahko odigrale vlogo pri končanju vojne v Ukrajini, je na predvolilnem shodu v Budimpešti dejal madžarski premier Viktor Orban. Po njegovem mnenju bi lahko ob vzponu desnice v EU in zmagi Donalda Trumpa na volitvah v ZDA do konca leta oblikovale čezatlantsko mirovno koalicijo.

Borrell dobil zeleno luč od večine ministrov: 'Rusi ne bodo zadovoljni'
19. 03. 2024 15.41
Evropska unija nadaljuje z načrtom, da Ukrajini zagotovi orožje in druga sredstva s pomočjo zamrznjenega ruskega premoženja v Evropi. Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell je že dobil zeleno luč za načrt od večine zunanjih ministrov bloka, tudi slovenske zunanje ministrice Tanje Fajon.

Zaradi pretečenih zdravil umrlo deset otrok z levkemijo
15. 10. 2022 11.26
Najmanj 10 otrok z levkemijo je umrlo v Jemnu, na desetine drugih je zbolelo, po tem, ko so jim v bolnišnici vbrizgali stare odmerke pretihotapljenih zdravil. 50 otrok naj bi prejemalo pretihotapljeno kemoterapijo, znano tudi kot metotreksat, ki je bilo proizvedeno v Indiji. Hutijski uradniki naj bi celo na skrivaj sodelovali s tihotapci zdravil, ki zasebnim klinikam prodajajo pretečena zdravila. Po sedmih letih konflikta je zdravstveni sistem po vsej državi močno oslabljen. Približno polovica zdravstvenih ustanov v državi ne deluje, medtem ko imajo številni delujoči centri zelo omejene zmogljivosti.

Ameriški senat proti podpori Savdski Arabiji v jemenski vojni
29. 11. 2018 08.17
Ameriški senat je s 63 glasovi proti 37 potrdil predlog zakona za umik podpore ZDA vojni v Jemnu, ki jo vodi koalicija sunitskih držav pod vodstvom Savdske Arabije. Senat je to storil takoj po zaslišanju državnega sekretarja ZDA Mika Pompea in obrambnega ministra Jamesa Mattisa, ki sta zagovarjala nasproten ukrep.

Kdo vse je netil nemir v Siriji in zakaj?
13. 03. 2016 10.08
Smo tik pred 5. obletnico vojne v Siriji. Kako se je vse skupaj sploh začelo? Kako je država, ki je bila na seznamu marsikaterega zahodnega popotnika, končala v ruševinah? Katere države so komaj čakale, da proteste proti sirskemu režimu izkoristijo za svoje načrte?

V Siriji po dolgem času relativno miren dan
27. 02. 2016 07.30
Točno ob polnoči so utihnili topovi. V Siriji je namreč začel veljati prvi dogovor o prekinitvi ognja po petih letih državljanske vojne. Ruska vojska pa je sporočila, da ne bo napadala območij, na katerih so oborožene skupine, ki so pripravljene spoštovati prekinitev ognja.

Svetovne sile enotno za konec sovražnosti v Siriji, Asad odgovarja: državo bom zavzel s silo
12. 02. 2016 07.16
Svetovne sile so dosegle dogovor o končanju sovražnosti v Siriji. Načrt je ambiciozen: konec sovražnosti v enem tednu in okrepitev dostopa do humanitarne pomoči – najprej na območja, kjer je najbolj potrebna, nato pa vsem ljudem po Siriji. Obstaja pa težava: med podpisniki dogovora ni skrajnežev IS in Fronte al Nusra. Tudi Asad vztraja pri svojem.

Rusija: Incident s kršenjem turškega zračnega prostora se je zgodil zaradi slabega vremena
05. 10. 2015 07.35
Nato je obsodil rusko kršenje turškega zračnega prostora in jo pozval, naj takoj preneha napadati sirske upornike in civiliste in se osredotoči na IS. Rusija je sporočila, da je bilo za incident krivo vreme. Zaradi ruskih napadov pa so sirski uporniki pozvali države v regiji, da se uprejo rusko-iranski koaliciji v Siriji.

Intervju: Putin je danes razjarjen lev, ki je šel že preko vseh meja, Cipras pa hišo gradi pri dimniku
12. 02. 2015 07.57
Evropski mir se sooča s tremi velikimi poskusi destabilizacije – krizo v Ukrajini, terorizmom in zmago skrajne levice v Grčiji, ocenjuje evropski poslanec Milan Zver. S kolegom Ivom Vajglom sta ocenila evropski odziv na te tri izzive.

Pahor brez Janševe podpore?
29. 10. 2009 09.29
SDS bo glasovala proti arbitražnemu sporazumu, če bo ta takšen, kot se zdaj najavlja. Referendum pa je po Janševem mnenju neizbežen. Žbogar je medtem zadovoljen s posledicami Pahorjevega obiska v Zagrebu.

Šaron preživel trikratno nezaupnico
29. 11. 2004 00.00
Izraelski premier je v parlamentu preživel trikratno glasovanje o nezaupnici svoji vladi, kljub temu, da je opozicija zbrala več glasov kot koalicija.

Zadnji dan referendumskih aktivnosti
02. 04. 2004 00.00
Stranke in predstavniki civilne družbe imajo samo še danes čas za izvedbo političnih kampanj pred nedeljskim referendumom o tehničnem zakonu o izbrisanih.

Svet v letu 2001
24. 12. 2001 00.00
Leto 2001 so najbolj zaznamovali samomorilski teroristični napadi v ZDA. 11. septembra sta v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku treščili dve letali, tretje je strmoglavilo na ameriško obrambno ministrstvo v Washingtonu, četrto pa se je zrušilo v Pennsylvaniji.