mladoletni begunci

Prenovljeni prostori za mladoletne begunce
27. 03. 2024 19.04
V prostorih nekdanjega Primorja v Postojni bo zaživel sprejemni in nastanitveni center za mladoletne begunce, ki v Slovenijo prihajajo brez staršev oziroma brez spremstva. Med njimi so večinoma fantje, stari od 14 do 18 let, v zadnjem obdobju pa tudi mlajši otroci. V prenovljenih prostorih jih bodo lahko namestili do 70, v petek, ko bodo uradno odprli vrata, pa se jih bo tja iz dijaškega doma preselilo deset. Slovenija je sicer tudi za mlade migrante večinoma tranzitna država, velika večina jih v takšnih namestitvah preživi le nekaj dni, morda tednov.

Mladoletne begunce iz postojnskega dijaškega doma selijo v prazno stavbo Primorja
30. 11. 2023 16.23
Nastanitev za mladoletne begunce brez spremstva, ki je bila do zdaj v postojnskem dijaškem domu, bodo preselili. Zaradi povečanih potreb tamkajšnje srednje šole, ki beleži povečan vpis tako v šolo kot v dijaški dom, so namreč v uradu zdaj poiskali drugo lokacijo in v ta namen že preurejajo drugo stavbo v Postojni. V omenjeni dom so mladoletne begunce nastanili leta 2016, v teh letih pa so nudili zavetje okoli 1000 mladoletnikom.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00
Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27
Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

Salvini slavi prvo zmago, sporna migrantska zakonodaja uspešno čez prvo sito
07. 11. 2018 16.03
Italijanski senat je potrdil sporno zakonodajo o varnosti in priseljevanju, ki omogoča hitrejši izgon prosilcev za azil in lažji odvzem državljanstva migrantom. O zakonodajnem svežnju, ki ga je senat potrdil z glasovanjem o zaupnici vladi, mora do konca novembra glasovati še poslanska zbornica.

Na Švedskem bodo s testi ugotavljali starost migrantskih otrok brez spremstva
09. 09. 2016 17.06
Švedska bo prihodnje leto začela preverjati starost migrantskih otrok brez spremstva odraslih. Na Švedskem se namreč bojijo, da se vse več odraslih migrantov pretvarja, da so mladoletniki, s čimer si povečajo možnosti za pridobitev azila, poroča francoska tiskovna agencija.

Grška in albanska mafija v taboriščih z begunci, tolpe posiljujejo mlada dekleta
22. 08. 2016 13.54
Begunci v grških taboriščih so vse pogosteje tarča grške in albanske mafije. Izkoriščajo jih za trgovino z belim blagom, drogami in tihotapljenje. V prenatrpanih begunskih taboriščih so vse pogostejše tudi spolne zlorabe mladih deklet. V Italiji so mladoletni prisiljeni v prostitucijo, da odplačajo svoj dolg tihotapcem.

Mladoletni begunci z avgustom v dijaška domova v Postojno in Novo Gorico
28. 07. 2016 16.20
Vlada je sprejela sklep, ki bo podlaga za namestitev mladoletnih beguncev brez spremstva v dijaška domova v Postojni in Novi Gorici. Državni sekretar na MNZ Boštjan Šefic je ob tem izrazil zadovoljstvo, da so začeli to področje sistemsko urejati in da so naleteli na izjemno razumevanje vodstev domov.

Bo Bruselj predlagal podaljšanje nadzora na mejah znotraj schengenskega območja?
02. 05. 2016 13.40
Danska vlada je s ciljem nadzora prihoda migrantov in beguncev že šestič podaljšala začasni mejni nadzor z Nemčijo, Evropska komisija pa bi lahko v sredo predlagala podaljšanje nadzora na mejah znotraj schengenskega območja.

Slovenski dijaški dom v Trstu že 24 let sprejema mladoletne tuje državljane
01. 03. 2016 15.01
V slovenskem Dijaškem domu v Trstu že 24 let sprejemajo mladoletne tuje državljane brez spremstva. Seveda so bile težave, seveda je bil in je včasih še vedno prisoten strah staršev, je dejal ravnatelj doma, ki se zaveda, da jim mora podati ustrezna pojasnila. Dva mladoletna azilanta, ki so ju nastanili v Slovenj Gradcu, pa so tamkajšnji prebivalci dobro sprejeli.

Odločitev o centru v Kidričevem še ni sprejeta, v Lendavi migrantom prostega gibanja ne morejo prepovedati
29. 02. 2016 16.57
Györkös Žnidarjeva je poslancem povedala, da migrantom, nastanjenim v centru v Lendavi, ne morejo omejiti gibanja, saj se s tem ne strinja ministrstvo za pravsodje. "Mogoče bodo pa okoliščine v prihodnosti tiste, ki bodo vendarle terjale spremembo zakona o nadzoru državne meje," je dejala. Odločitev o morebitnem centru v Kidričevem pa še ni sprejeta.

Ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna: Vse, kar so moji sodelavci izrazili, je skrb in strah za varnost dijakov
25. 02. 2016 10.13
"Multikulturnost postaja del našega vsakdana, zakaj ne bi v tem skušali iskati bogastvo in učenje različnosti?" Tako meni ministrica Maja Makovec Brenčič v odzivu na pobudo, ki je nastala po tem, ko v kranjskem dijaškem domu niso želeli mladoletnih migrantov.

Kam izginjajo mladoletni begunci? Tihotapci z ljudmi vedno bolj prebrisani, sistem pa tak, da njihova dejanja celo podpira
25. 02. 2016 09.26
V Evropi je po podatkih Europola izginilo že več kot 10.000 begunskih otrok, ki so se na tvegano pot v Evropo podali samostojno. Ti mladoletniki so lahke žrtve tihotapcev z ljudmi, ki jih silijo v prostitucijo in druga kriminalna dejanja. Srbski aktivisti in humanitarci opozarjajo, da sistem, ki ga imamo, 'dobesedno podpira tihotapljenje otrok'.

Štrukelj: Nesprejemljivo je, da učitelji nastopijo na strani tistih, ki poglabljajo strah pred begunci
24. 02. 2016 09.09
"Zavračamo otroke, ki niso storili nič žalega, ker vanje projiciramo svoje iracionalne strahove in vidimo zlo tam, kjer ga ni." Tako so se na nasprotovanje – tudi 24 kranjskih profesorjev – nastanitvi mladoletnih oseb odzvali pedagoški delavci. Izjemno oster je bil tudi Branimir Štrukelj. "Zatajil je nek elementarni človeški čut za to, kaj je prav in kaj narobe," je prepričan.

'Otroci brez spremstva niso kriminalci, temveč so otroci, ki trenutno niti ne vedo, kje so njihovi starši'
23. 02. 2016 11.41
Odločitev je padla. Mladoletnih migrantov ne bodo nastanili v kranjski dijaški dom, temveč v azilni dom v Ljubljani. Ravnateljica je prepričana, da so izgubili lepo priložnost za vzgojo strpnosti. "Staršem sem rekla, da bo družba prihodnosti multikulturna, če mi to hočemo ali ne," je poudarila.

V Stockholmu zamaskirani moški nad migrante, v Avstriji 17-letni prosilec za azil posilil 72-letnico
30. 01. 2016 15.40
Več deset zamaskiranih skrajnežev je ponoči v Stockholmu napadlo več mladoletnih migrantov. Delili so letake, ki so se nanašali na dogodek, ko je mladoletni migrant ubil uslužbenko begunskega centra, na njih pa je pisalo "Zdaj je dovolj". V Avstriji so zdaj 18-letnega prosilca za azil obsodili posilstva 72-letne ženske.

Varuh: nekateri slovenski policisti kričali na begunce, se jim posmehovali, slišati je bilo rasistične komentarje
27. 11. 2015 17.32
V senci dogajanja po pariških napadih je na mejah evropskih držav še vedno na stotine premočenih in premraženih ljudi, ki iščejo varno zavetje. Po uvedbi selekcije med tujci, ki čakajo na mejah, si tihotapci spet manejo roke. Slovenski varuh človekovih pravic pa medtem opozarja na neprimeren odnos policistov.

Mladoletni begunec, ki je na poti sam, zaprosil za azil v Sloveniji
22. 09. 2015 15.04
Fant pravi, da je iz Afganistana in da je rojen 1. januarja 2000. V Sloveniji je zaprosil za azil, center za socialno delo pa mu je dodelil skrbnika. Sicer pa imajo policisti natančna navodila, kako ravnati z mladoletniki, ki bežijo sami oziroma brez spremstva.

'Mogoče boš ob prihodu mrtev. A zagotovo boš prišel'
08. 04. 2015 08.22
Trije Sirijci so na poti v varnejše življenje tvegali vse. 24 ur so preživeli v rezervoarju za gorivo. "Bilo je peklensko vroče, zadušljivo zaradi izpušnih plinov, smrdelo je po stopljeni plastiki," je opisal eden od njih. Po besedah Mihe Nabergoja, ki pomaga beguncem, status v Sloveniji iščejo tudi mladoletni, ki so se sami podali na nevarno pot.

20.000 prebežnikov trka na vrata EU
05. 04. 2011 10.31
Z valom prebežnikov iz Severne Afrike se mora soočiti celotna EU, ne le tiste članice, ki so najbolj na udaru, pravijo v Bruslju, kjer razmišljajo, da bi prvič uporabili mehanizem za začasno zaščito prebežnikov.