mnogo dražje

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod
14. 03. 2025 06.00
Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?
29. 10. 2024 08.02
Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

Od 27 do 70 eur popusta za to prestižno kremo!
16. 04. 2024 00.15
Ste naveličani uporabe različnih krem in drugih izdelkov za nego obraza, ki obljubljajo popolno kožo, vendar se vam zdi, da nič ne deluje? Potem je morda čas, da poskusite nekaj novega in zares navdušujočega. V tem članku vam bomo razkrili ekstremno skrivnost za čudovito, mladostno in sijočo kožo.

Finančni komentar: Finančna neodvisnost, predčasna upokojitev
19. 03. 2024 07.00
Na današnji dan pred točno štirimi leti je osrednji ameriški indeks S & P 500 dosegel najnižje vrednosti, ker je teden pred tem Svetovna zdravstvena organizacija razglasila pandemijo. Danes so vrednosti 50 odstotkov višje, kot so bile pred pandemijo. Investiranje tlakuje pot do finančne neodvisnosti.

Vodnik, kako izbrati popolno električno kolo
05. 03. 2024 09.48
V iskanju popolnega električnega kolesa se znajdemo pred številnimi odločitvami, ki zahtevajo premišljen pristop. Vse večja priljubljenost električnih koles je sprožila pravo revolucijo v načinu, kako dojemamo mobilnost, zlasti v mestnih okoljih. Pri izbiri električnega kolesa je pomembno upoštevati več ključnih vidikov, ki vplivajo na končno odločitev.

ACH pogumno, a preslabo za italijanski Trentino
23. 11. 2023 22.20
Odbojkarji ACH Volleyja so novo sezono lige prvakov odprli s pričakovanim porazom. V Trentu jih je na tekmi skupine B s 3:1 (15, -20, 18, 24) premagal eden izmed favoritov tekmovanja, italijanski prvak Itas Trentino.

Razkrivamo skrivnost za brezhibno kožo brez nepravilnosti
10. 04. 2023 00.15
Ste naveličani uporabe različnih krem in drugih izdelkov za nego obraza, ki obljubljajo popolno kožo, vendar se vam zdi, da nič ne deluje?

Planica, ki ji je z našo Planico skupno bolj ali manj le ime
27. 02. 2023 18.13
"Tudi če bi vstopnica stala 20 evrov, najbrž ne bi bilo nič drugače. Trenutno je ključno to, da tega prvenstva Slovenci preprosto nismo vzeli za svojega," meni generalni sekretar SP v nordijskem smučanju Tomaž Šušteršič. Športni dogodek, ki je bil predstavljen kot največji v zgodovini samostojne države, je v očeh domače javnosti dobil negativni prizvok, bolj kot o rezultatih ali pomenu dogodka za Slovenijo se razpravlja o (pre)visokih cenah.

Zakaj je vozilo za Ukrajino precej dražje od tistih, ki jih dobi naše zdravstvo?
02. 12. 2022 19.23
Naša država se je odločila, da bo v Ukrajino poslala povsem novo reševalno vozilo z inkubatorjem. Za to donacijo je ministrstvo za zunanje zadeve namenilo 370 tisoč evrov, podjetje, ki bo reševalno vozilo priskrbelo, je tudi že izbrano. Gre za Medicop Petra Podlunška, ki je znan dobavitelj reševalnih vozil. A še vedno nam ne na ministrstvu za zdravje ne na ministrstvu za zunanje zadeve ne znajo pojasniti, zakaj je vozilo za Ukrajino toliko dražje od tistih, ki jih dobi naše zdravstvo.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?
25. 11. 2022 00.15
Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.

Boštjančič nezadovoljen z višino predvidenega primanjkljaja za leto 2023
22. 11. 2022 06.31
DZ se je podrobneje seznanil s predlogom državnega proračuna za leto 2023 in 2024. Potem ko naj bi se prihodnje leto primanjkljaj z letošnjih nekaj manj kot dveh milijard evrov povzpel na 3,3 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti znižal. Vlada pričakuje, da takrat odstop od fiskalnega pravila ne bo več mogoč. V proračunu sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem, ki bo izplačan v juniju.

Načrt za boljšo prihodnost
13. 11. 2022 12.28
Poznega oktobrskega jutra sva se s sodelavko podali na pot proti Štajerski. Z našim "Voljamobilom", kot ljubkovalno imenujemo svoje službeno vozilo, sva se opremljeni s paketi prehrane in higienskih pripomočkov odpravili na terenske obiske k družinam, vključenim v program humanitarne pomoči Veriga dobrih ljudi. Pot naju je vodila skozi različne dele Slovenije, ki so bili obsijani s soncem in odeti v čudovite barve jeseni, topel veter pa je uprizoril plesno predstavo obarvanega listja. Vreme je poskrbelo za optimistično počutje, ki je pri našem delu še kako pomembno, saj si od vsega najbolj želimo, da žalostne in tragične zgodbe, v katerih starši in njihovi otroci pogosto ostanejo brez upanja za boljši jutri, dobijo svoj srečen konec.

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat
18. 10. 2022 20.29
V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00
Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?
24. 04. 2021 20.00
Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Kje bo Slovenija dobila denar za ukrepe in kakšna bo usoda EU?
05. 04. 2020 09.08
Kje bomo dobili denar za izredne ukrepe? Prvi paket je vreden tri milijarde evrov, kar je skoraj tretjina proračuna naše države, vsaj toliko naj bi bil težek tudi drugi paket, premier Janez Janša pa že napoveduje tudi tretji paket po koncu epidemije. Kako in koliko nam bo pri tem pomagala Evropa? "Tokratna kriza je simetrična," meni Mojmir Mrak, "zato je solidarnost v EU še toliko bolj pomembna."

Neuradno: 2TDK razveljavil celoten razpis za gradnjo mostu čez Glinščico
06. 08. 2019 18.30
Komisija 2TDK je po naših neuradnih informacijah sprejela odločitev, da razveljavi celoten javni razpis za gradnjo 170 metrov dolgega mostu čez dolino reke Glinščice. To pomeni, da je razpis treba ponoviti, kar pa pomeni več mesecev zamude. Zakaj so sprejeli takšno odločitev? In ali je ta odločitev voda na mlin najdražjemu ponudniku, Petričevemu Kolektorju?

Slovenska znanstvenica, ki ima dostop do ene redkih možganskih bank na svetu
23. 03. 2019 07.00
Magistrica biopsihologije Zala Slabe je pri komaj 24 letih odšla v Amsterdam na študij k svojemu velikemu vzorniku, svetovno znanemu nevroznanstveniku prof. dr. Dicku Swaabu. Je edina Slovenka v ekipi znanstvenikov, ki analizira možganske vzorce, hkrati ji je kot prvi uspelo dokazati povezavo med prisotnostjo nevropeptida PACAP v možganih in motnjami razpoloženja, zlasti depresijo in bipolarnimi motnjami.

'Pripravljajo nas na to, da bo morda ujet več let.' Putin pa nič
28. 12. 2018 07.00
Medtem ko se svet pripravlja na bučen vstop v novo leto, bo ukrajinski Donbas vstopil v peto leto, ko prebivalci območja živijo v negotovosti. Analitiki menijo, da je razplet odvisen od Rusov. Dokler bodo pripravljeni plačevati za Putinove kaprice, tako dolgo bo Rusija lahko vztrajala pri samosvoji zunanji politiki.

Črni scenarij: tretjina moških v Evropi ni reproduktivno sposobnih
16. 09. 2018 07.00
Kakšna je verjetnost, da bo tudi iz slovenskih pip v prihodnosti tekla mikroplastika? Obeti niso najboljši, 'nevidno plastično problematiko' pa lahko postavimo ob bok podnebnim spremembam. Edina pot za boj s plastiko je zmanjšanje proizvodnje. Z recikliranjem in ponovno uporabo namreč problem le preobrazimo in ga v okolje vrnemo celo v nevarnejši obliki.

13 kvalitetnih frizerskih salonov na območju Ljubljane
21. 11. 2017 06.30
Že od nekdaj velja, da če človek da kaj nase, se to naprej opazi v urejeni frizuri. Skozi leta se skupaj z modo spreminja tudi stil pričesk. V današnjem hitrem tempu se stili menjajo celo vsakih nekaj mesecev.

Od 100 do kar 830 evrov več izdatkov iz lastnega žepa. To naj bi prinesla nova ureditev dolgotrajne oskrbe
14. 11. 2017 13.42
V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so pripravili izračune, kaj za oskrbovance prinaša predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. Ti so šokantni. Opozarjajo, da oskrbovanci za storitve dolgotrajne oskrbe že sedaj iz lastnega žepa plačujejo preveč, saj delež plačil iz lastnega žepa narašča mnogo hitreje kot javni izdatki.

Mala nevarnost, ki se je sploh ne zavedamo: Naša oblačila so čista, okolje pa umazano
04. 05. 2017 06.11
Plastika onesnažuje. To vemo. Vemo tudi, da si sveta brez nje ne moremo več predstavljati. Toda: ali tudi vemo, da je v okolje spuščamo še več, kot se zavedamo? Na primer takrat, ko si umivamo zobe ali obraz, pa ko peremo perilo ...

VIDEO: Sadež, ki ga najraje uživamo, raste v pesticidih, posel z njim pa sloni na plečih siromašnih delavcev
20. 04. 2016 13.38
Kaj bi svet brez banan? Najbolj prodajan kmetijski pridelek na svetu terja ogromno od okolja in ljudi, ki ga pridelujejo. Z vidika uporabe pesticidov so banane na drugem mestu lestvice, takoj za bombažem. Za pesticide namenijo več denarja kot za delavce. Medtem trgovci bogatijo.

Zdravniki začudeni in ogorčeni. Pristojne pozivajo, naj ne sprejmejo predloga vodstva UKC
06. 10. 2015 08.12
UKC Ljubljana meni, da ne more slediti priporočilom iz mednarodnega poročila, zato predlaga, da se izvajanje otroške srčne kirurgije do nadaljnjega ustavi. "Če se program ne bo mogel obdržati v Sloveniji, bo vse skupaj mnogo dražje za slovenski zdravstveni sistem in ni nujno, da bo tudi najbolj varno za slovenske otroke," je opozoril Andrej Možina.

Ne bojte se naravnih maščob, izogibajte se le predelanim
30. 05. 2015 07.00
O tem, ali so nasičene maščobe, ki jih najdemo v živilih živalskega izvora, dobre ali slabe, potekajo burne razprave, izvaja se mnogo raziskav. A o nečem se strinjajo vsi - obstajajo maščobe, ki človeku resno škodijo. To so transmaščobe, ki jih pravzaprav proizvaja ravno človek.

Kazen za preprodajo znaša 208,86 evra!
12. 09. 2013 14.22
Cene vstopnic za tekme slovenske reprezentance v oglasih na spletu so vse višje, tržni inšpektorji pa vihajo rokave. Preprodaja je delo na črno, pravijo. Trem preprodajalcem so že izrekli kazen v višini 208,86 evra, mnogo drugim pa že dihajo za vrat.

Sloveniji grozijo poplave. Čas je za nov način gradnje in protipoplavno zaščito
23. 11. 2012 06.30
Posledice podnebnih sprememb v Evropi so vse bolj vidne, v prihodnosti pa bo le še slabše, svari Evropska okoljska agencija. Tudi v Sloveniji se nam tako še naprej obeta vse več ekstremnih vremenskih pojavov.