močno

Elena Bonelli v CD

24. 01. 2001 00.00

Danes ob 20.30 bo v Cankarjevem domu nastopila vsestranska italijanska umetnica Elena Bonelli. Njen repertoar obsega neapeljsko glasbeno izročilo, glasba, ki zajema paleto vplivov Mediterana, od španskih, tunizijskih, maročanskih do arabskih prvin. Zapela bo tako stare oziroma ponarodele pesmi, kot tiste, ki so jih napisali sodobni avtorji.

Kloniranje človeških zarodkov

23. 01. 2001 00.00

Britanska lordska zbornica je v ponedeljek sprejela zakon, ki dovoljuje kloniranje človeških zarodkov v zdravstvene namene. Velika Britanija je tako postala prva evropska država, v kateri bo mogoče klonirati do 14 dni stare zarodke. Ta ukrep bo znanstvenikom omogočil raziskave t.i. osnovnih, še ne diferenciranih celic, iz katerih se potem razvijejo vse celice v človeškem telesu. Raziskave naj bi služile predvsem za boj proti doslej neozdravljivim boleznim, kot so Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen. Znanstveniki napovedujejo, da bodo rezultate raziskav v terapevtske namene lahko uporabili že v petih letih.

Slovenija premagala Ukrajino

23. 01. 2001 00.00

Slovenskim in ukrajinskim rokometašem je pripadala čast, da odigrajo uvodno srečanje 17. svetovnega rokometnega prvenstva v Franciji, tekma v Dunkerqueu pa se je končalo po okusu slovenskih rokometašev. V izjemno pomembnem dvoboju so po odlični igri prepričljivo premagali tekmece in se približali primarnemu cilju - uvrstitvi v osmino finala zaključnega turnirja.

Februarja v Avstriji le letošnje vinjete

22. 01. 2001 00.00

Od 1. februarja bodo na avstrijskih avtomobilskih in hitrih cestah veljale le še vinjete z letnico 2001. Tokrat so jih natisnili v oranžni barvi, od lanskih pa se bodo razlikovale predvsem po precej višji ceni. Lastnik osebnega avtomobila bo moral za letno vinjeto, ki velja od 1. decembra 2000 do 31. januarja 2002, odšteti 1000 šilingov, medtem ko je bila njena cena lani zgolj 550 šilingov, so sporočili iz avstrijskega avtomobilskega kluba ÖAMTC. To je prva podražitev vinjet, ki jih je Avstrija uvedla pred štirimi leti.

Petrochina odkrila novo nahajališče zemeljskega plina

22. 01. 2001 00.00

Največja kitajska naftna družba Petrochina je v notranji Mongoliji na severu Kitajske odkrila veliko nahajališče zemeljskega plina. Zaradi novega nahajališča, ki naj bi po trditvah Petrochine bilo največja znana kitajska zaloga zemeljskega plina, se bo lahko zmanjšala poraba premoga, ki močno onesnažuje okolje. Poleg tega naj bi omenjeno nahajališče odpravilo pomanjkanje energije na severu Kitajske in naraščajočo kitajsko odvisnost od uvoza nafte.

Pahor pisal poslancem

22. 01. 2001 00.00

Pred začetkom januarskega zasedanja državnega zbora je predsednik parlamenta Borut Pahor (ZLSD) v pismu vodje poslanskih skupin pozval, da skupaj storijo vse, kar je v njihovi moči, da na tem zasedanju dokončno in soglasno zaključijo oblikovanje delovnih teles in stalnih delegacij. Za takšno dejanje je po mnenju predsednika DZ potrebno veliko politične modrosti in volje.

Kriminalisti nadaljujejo preiskavo

21. 01. 2001 00.00

Kriminalisti bodo danes nadaljevali preiskavo o vzrokih požara, ki je včeraj popoldne izbruhnil v obratu kislinske polirnice v Steklarni Rogaška. Kot je znano, je po prvih podatkih požar povzročil za najmanj tri milijone nemških mark gmotne škode, zaradi izpada proizvodnje pa bo Steklarna oškodovana do dva milijona dolarjev.

Protest proti naselitvi ilegalcev

21. 01. 2001 00.00

Danes se je na protestnem zboru v Velikih Blokah zbralo približno 50 vaščanov, ki odločno nasprotujejo predlagani odločitvi vlade o naselitvi ilegalcev. Ta je namreč kot eno od možnih lokacij za njihovo nastanitev predlagala tamkajšnjo opuščeno vojašnico. Razlogov za nasprotovanje domačinov je več.

Mraz v Sibiriji

21. 01. 2001 00.00

V Sibiriji so v najhujšem mrazu zadnjih treh desetletij popokale številne cevi plinovoda, zaradi česar je motena oskrba z ogrevanjem, tako da so se temperature v stanovanjih ponekod spustile celo pod ničlo. V zadnjih desetih dneh je samo na območju Irkutska zaradi mraza umrlo 11 ljudi. Več kot 165 so jih prepeljali v glavno mestno bolnišnico, kjer so več kot 40 morali amputirati zamrznjene okončine, je povedala predstavnica bolnišnice.

Najboljša Bjoerndahlen in Niogretova

21. 01. 2001 00.00

Norvežan Ole Einar Bjoerndahlen in Francozinja Corinne Niogret sta zmagovalca biatlonskih tekem za svetovni pokal s skupinskim startom v italijanski Anterselvi. V moški konkurenci je drugo mesto osvojil Nemec Carsten Heymann, tretje pa Rus Pavel Rostovcev. Francoz Raphael Poiree je osvojil 6. mesto in obdržal vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. V ženski je bila druga Francozinja Delphyne Heymann Burlet, tretja pa Nemka Uschi Disl. V skupnem seštevku še vedno prepričljivo vodi Švedinja Magdalena Forsberg, ki je v nedeljo zgrešila kar sedem tarč in tekmovanje končala na 22. mestu.

Odkrili izgubljeni dokument

20. 01. 2001 00.00

V pokrajinskem muzeju v nemškem Arnheimu je zgodovinar Edwin van Meerkerk odkril domnevni izgubljeni dokument francoskega filozofa Voltaira. Kot je povedal, gre za del zgodbe Micromegas, ki jo je Voltaire napisal že pred letom 1740, vendar je bila objavljena šele leta 1751.

Požar v Steklarni Rogaška

20. 01. 2001 00.00

V Steklarni Rogaška je danes ob približno 14.45 zagorelo v obratu kislinske polirnice. Gasilci so ogenj že pogasili, vzrok požara pa še ni znan. V steklarni zagotavljajo, da ni prišlo do večjega izlitja nevarne kisline, tudi poškodovan ni bil nihče, gospodarske posledice požara pa bodo zelo hude, je poročal Radio Slovenija. S celjskega centra za obveščanje in alarmiranje so sporočili, da se je med požarom razlila manjša količina kisline, ki jo uporabljajo v tehnološkem procesu v polirnici. Kislino nevtralizirajo za to usposobljeni gasilci, o nesreči pa so obvestili vse pristojne inšpektorje, ki še ugotavljajo posledice razlitja.

Galapagosu grozi naftni madež

20. 01. 2001 00.00

Otočju Galapogos v Tihem oceanu grozi naftni madež, poslabšanje vremena, napovedano za konec tedna, pa bi lahko še poslabšalo razmere na tankerju Jessica, ki je v torek nasedel pred otokom San Cristobal, je včeraj sporočila uprava Narodnega parka Galapagos. Potem ko je ladja, ki je prevažala približno 900 ton surove nafte, nasedla, so opazili izlitje nafte, vendar količina izlite nafte ni znana, so sporočili predstavniki parka.

Brez soglasja o nižjih trošarinah na gorivo

19. 01. 2001 00.00

Finančni ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju niso uspeli doseči političnega soglasja o podaljšanju s koncem lanskega leta iztečenih pravic do nižjih trošarin na gorivo, do katerih so v določenih primerih upravičene države članice. Tako med drugim Italija še naprej nima potrebne zelene luči ministrskega sveta za nadaljnje uveljavljanje nižjih trošarin na bencin ob slovenski meji. Kot je povedal predsedujoči ministrskemu svetu za finance, švedski finančni minister Bosse Ringholm, bodo članice odprto vprašanje tega paketa davčnih olajšav še naprej usklajevale, ministri pa naj bi se k temi vrnili na zasedanju 12. februarja.

Rast tečajev prestavljena

18. 01. 2001 00.00

Kot kaže se na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev počasi krepi bojazen, da bi se ponovil črni scenarij izpred leta dni, ko je Slovenski borzni indeks približno ob istem času kot letos dosegel vrh, nato pa se je trend obrnil in prinesel padec. Seveda kljub bojazni večina investitorjev upa, da se zgodovina ne bo ponovila.

Temelin začasno ustavili

18. 01. 2001 00.00

Sporno češko jedrsko elektrarno Temelin so sinoči začasno ustavili. V prihodnjih treh tednih naj bi strokovnjaki temeljito pregledali dovod do turbine, na katerem naj bi bile okvare. Prvi jedrski reaktor, ki od oktobra lani poskusno obratuje, naj bi 5. februarja spet zagnali. Češki časopis Pravo pa danes poroča, da je iz jedrske elektrarne v torek neznano kam izginila oprema v vrednosti 4274 evrov. Češka vlada je pred tem sprejela odločitev, da do 22. januarja zagotovi preverjanje varnosti nuklearke in njenega vpliva na okolje. Vlada se je obvezala, da bo sprejela ustrezno zakonsko uredbo in ustanovila komisijo. Varnostne teste naj bi tako opravili do konca maja. V Avstriji in Nemčiji močno nasprotujejo Temelinu, Avstrija pa je celo zagrozila, da bo Češki preprečila vstop v EU, če ne bo ustavila sporne nuklearke.

Novembrska uvoz in izvoz

18. 01. 2001 00.00

Blagovna menjava novembra lani ni bila med najvišjimi v lanskem letu: novembrski izvoz se je s 761,2 milijona dolarjev med lanskimi mesečnimi podatki uvrstil na šesto mesto, uvoz pa z 874,2 milijona dolarjev na četrto. Kot ugotavlja državni statistični urad, začasni podatki o blagovni menjavi s tujino za lanskih prvih enajst mesecev potrjujejo, da je bilo leto 2000 zelo uspešno, saj je realna rast izvoza v primerjavi s povprečjem enajstih mesecev leta 1999 znašala 11,8 odstotka, realna rast uvoza pa je bila 4,2-odstotna. Realna rast izvoza je v obdobju od januarja do novembra 2000 močno presegla realno rast uvoza, ugodnejši pa je tudi primanjkljaj v menjavi s tujino. Ta je znašal 1,26 milijarde dolarjev, kar je za 97,3 milijona dolarjev manj kot v enakem obdobju leta 1999. Pokritost izvoza z uvozom je bila 86,4-odstotna, v enakem obdobju leta 1999 pa 85,2-odstotna. Menjava Slovenije z državami EU je v lanskem enajstmesečju v primerjavi z enakim obdobjem leta 1999 vrednostno ostala skoraj nespremenjena, in sicer je Slovenija na trge EU izvozila za 5,16 milijarde dolarjev blaga, uvozila pa za 6,3 milijarde dolarjev. Občutno se je okrepilo trgovanje z državami CEFTA, predvsem s Poljsko, saj se je izvoz v te države povzpel za 13,1 odstotka na 639,6 milijona dolarjev, uvoz pa za 10,8 odstotka na 848,6 milijona dolarjev. Za 11,5 odstotka na 113,2 milijona dolarjev se je povečal izvoz v države EFTA. Rast blagovne menjave je opazna tudi pri državah z območja nekdanje Jugoslavije. Izvoz v ZRJ se je v primerjalnem obdobju povečal kar za 84,2 odstotka na skoraj 130 milijonov dolarjev, uvoz pa za 14,2 odstotka na 38 milijonov dolarjev. Podobno velja tudi za trgovanje z Rusijo, saj je Slovenija na ruskem trgu prodala za 48,9 odstotka več blaga kot v enajstih mesecih leta 1999 (za 170,7 milijona dolarjev), za enak odstotek pa se je okrepil tudi uvoz, ki je ob koncu novembra po začasnih statističnih podatkih dosegel 209,3 milijona dolarjev.

Bedekovič in Backovič izgubljena

17. 01. 2001 00.00

Slovenski rokometni reprezentant Branko Bedekovič zanesljivo ne bo nastopil na svetovnem prvenstvu v Franciji. Temeljit zdravniški pregled je pokazal, da ima Prekmurec natrgane ramenske vezi in nastop na zaključnem prvenstvu ne bi bil smiseln. Na sinočnem treningu pa je Slovenija izgubila še enega igralca: nadarjeni Ognjen Backovič je sredi vadbe začutil močno bolečino v območju vrata, močna oteklina in prva zdravniška diagnoza reprezentančnega zdravnika Rudija Čajevca pa je razočarala selektorja Matjaža Tominca, kajti Ljubljančan bo ostal v domovini.

Vpliv alkohola na zdravje mladih

17. 01. 2001 00.00

Pod geslom Sporočilo v steklenici bo danes v Ljubljani potekalo drugo srečanje Slovenske mreže zdravih šol, na katerem bodo posebej izpostavili vpliv alkohola na zdravje mladih in odnos današnje mladine do pitja alkohola. Tema za sestanek mreže, ki v Sloveniji vključuje 130 osnovnih in srednjih šol, je izbrana primerno zlasti v luči zadnjih raziskav, ki kažejo, da je alkohol med slovenskimi srednješolci močno prisoten. Kot pojasnjuje nacionalna koordinatorka za projekt zdrave šole v Sloveniji Eva Stergar, skoraj tretjina mladih prvi kozarec vina ali piva spije že pri enajstih letih ali manj, mladi pa se tudi ne zavedajo posledic pitja alkohola.

Van Gundy zmaguje in dobiva buške

16. 01. 2001 00.00

Osrednja osebnost včerajšnjih tekem v ameriški profesionalni ligi je bil trener New York Knicks Jeff Van Gundy. Njegovo moštvo je gladko odpravilo s San Antoniom (104:82), toda trener se ni mogel pretirano veseliti, saj je že med tekmo moral iskati zdravniško pomoč. Marsikdo bi pomislil, da ga je zaradi številnih stresov, ki jih doživljajo trenerji, izdalo srce, toda za njegov obisk zdravnikov je poskrbel njegov varovanec Marcus Camby, ki mu je z boksarskim udarcem zatemnil oko.

Boji v Demokratični republiki Kongo

16. 01. 2001 00.00

V Demokratični republiki Kongo naj bi se zgodil poskus državnega udara. Pred močno zastraženo rezidenco predsednika Laurenta Kabila so izbruhnili hudi boji med uporniki in predsednikovimi vojaki. O morebitnih žrtvah še ni poročil.

Reagan uspešno prestal operacijo

14. 01. 2001 00.00

Nekdanji ameriški predsednik Ronald Reagan je uspešno prestal operacijo desnega kolka, ki si ga je zlomil med petkovim nerodnim padcem na svojem domu v Santa Monici. Zdravniki v bolnišnici St. John so Reaganu med uro trajajočim posegom vstavili vezno ploščico in vijake, na okrevanju pa naj bi ostal še najmanj deset dni. Reagan, ki je vodil ZDA med letoma 1981 in 1989, je po koncu svojega drugega mandata zbolel za Alzheimerjevo boleznijo zaradi katere mu močno peša spomin. V isti bolnišnici kjer so ga operirali, se zaradi kožnega raka zdravi tudi njegova najstarejša hčerka Maureen.

Potres v San Salvadorju

14. 01. 2001 00.00

Število žrtev katastrofalnega potresa v Salvadorju se je povzpelo na več kot 400, pogrešajo pa še več kot tisoč ljudi. Predsednik srednjeameriške države Francisco Flores je dejal, da se utegne število žrtev še močno povečati. Salvadorske oblasti so kolumbijsko vlado pozvale, naj jim nemudoma pošljejo 3000 krst, da bodo ljudje, so izgubili vse premoženje, lahko pokopali svojce. Doslej so rešili 11.117 ljudi. Povsem porušenih naj bi bilo več okrog 8000 hiš, 17.000 pa delno porušenih, je po prvih ocenah sporočila salvadorska policija. Rušilni potres z močjo 7,9 stopnje po Richterjevi lestvici je terjal tudi šest žrtev v sosednji Gvatemali. Gre za najhujši potres v Srednji Ameriki v zadnjih 20 letih. Z vseh koncev sveta na prizadeto območje pošiljajo pomoč. Davi je tako z Japonske odpotovala skupina zdravnikov. Žarišče potresa je bilo ob pacifiški obali, čutili pa so ga tudi v nekaterih drugih državah srednje Amerike in v Mehiki. Salvadorska vlada je zaradi potresa že razglasila izredne razmere in mobilizirala vojaške enote za pomoč pri odstranjevanju ruševin, predsednik Francisco Flores pa je za pomoč pri reševanju ponesrečencev izpod ruševin in njihovi oskrbi zaprosil tudi mednarodno skupnost.

Rokometaši Slovenije premagali Fotex

13. 01. 2001 00.00

Slovenske rokometna reprezentanca je v Ljubljani v prijateljski tekmi v okviru priprav na svetovno prvenstvo v Franciji (od 23. 1. do 4. 2.) premagala madžarski Fotex z 31:26 (16:11). Najboljša strelca slovenske izbrane vrste sta bila Kastelic s šestimi zadetki in Backovič s petimi. Slovenska rokometna reprezentanca je na Kodeljevem zasluženo zmagala, predstava pa zaradi napornih priprav še vedno ni bila na zadovoljivi ravni. Slovenski rokometaši bodo do ponedeljka, 15. januarja, dobili prosto, nato pa se znova zberejo na Obali, kjer bodo opravili še zadnje priprave do odhoda na zaključni turnir, ki bo od 23. januarja do 4. februarja v Franciji.

Zgodovinska obramba New Yorka

12. 01. 2001 00.00

Moštvo New York Knicks se je zapisalo v zgodovino severnoameriške košarkarske lige NBA kot moštvo, ki nasprotnikom ni dovolilo, da bi dosegli 100 točk, na 29 zaporednih tekmah. Tako so podrli rekord Fort Wayne Pistonsov iz leta 1954, vendar so jim slavje močno pokvarili košarkarji Houstona, ki so bili pri Kratkohlačnikih boljši s 76:75. Charlotte je po 12 zaporednih uspehih na domačem parketu moral priznati premoč Portlandu, ki je slavil s 83:70. Sonca iz Phoenixa so doma ugnala Hitrostnike iz Indianapolisa s 93:85, Mrežice pa niso bile dorasel nasprotnik gostom iz Orlanda (101:87).

Močno deževje v Kaliforniji

12. 01. 2001 00.00

Ameriško zvezno državo Kalifornija je te dni prizadelo močno deževje, ki je trajalo 15 ur. Prebivalci Los Angelesa so že ostali brez elektrike. Poplavljenih je veliko cest, domove tamkajšnjih prebivalcev pa je zalilo blato. Strokovnjaki napovedujejo, da bi v mesecu dni brez državne pomoči največje kalifornijsko podjetje za dobavo električne energije lahko končalo v stečaju, to pa bi imelo posledice za celotno ameriško gospodarstvo. Zaradi požara, ki ga je povzročil poškodovan električni vod je 20 tisoč prebivalcev Los Angelesa ostalo brez elektrike. Prekinitve dobave električne energije pričakujejo tudi vnaprej.

Obletnica smrti Jamesa Joycea

12. 01. 2001 00.00

Jutri bo minilo 60 let od smrti enega najpomembnejših utemeljiteljev modernega romana Jamesa Joycea. Irski pisatelj, rojen leta 1882 v Dublinu, je po nedokončanem študiju medicine pri 20. letih zapustil domovino in vse do smrti živel v tujini, večinoma v Trstu, Parizu in Zürichu, kjer je leta 1941 tudi umrl.

Kit presenetil ribiča

10. 01. 2001 00.00

Avstralska ribiča nedavno nista slutila, da bo na morju srečanje s kitom tako silovito. Ribiča sta se nahajala dva kilometra od obale avstralske države Novi Južni Wales, ko ju napadel kit.

Slovenija - Italija 35:19

10. 01. 2001 00.00

Slovenska rokometna reprezentanca je v okviru priprav na svetovno prvenstvo v Franciji odigrala prijateljsko tekmo z Italijo in zmagala s 35:19 (23:9).

Francoski predelovalci mesa zaprli ceste

08. 01. 2001 00.00

Francoski predelovalci mesa so po vsej Franciji zaprli dostope do avtocest. Protest so pripravili trije sindikati mesnopredelovalne industrije, ki menijo da oblasti zavlačujejo pri odločitvah, povezanih s testiranjem živali zaradi bolezni norih krav. Blokade so močno ovirale promet po vsej državi, še posebej pa v Parizu, kjer so bile kolone vozil dolge tudi do 150 kilometrov.