molekularna

Viralno poročilo Cie: Nezemljani sovjetske vojake spremenili v kamnite stebre
14. 04. 2025 16.40
Dokument Centralno obveščevalne agencije, s katerega so umaknili tajnost, je hitro zakrožil po spletu in pridobil pozornost širše javnosti. Zakaj? V njem se skriva poročilo o nezemljanih, ki naj bi vojake Rdeče armade, v maščevanju zaradi sestrelitve njihovega vesoljskega plovila nad Sibirijo, spremenili v kamnite stebre. "Če poročilo ustreza resničnim dogodkom, je to izjemno grozeč primer," je dejal neimenovani analitik Cie. Nekdanji agent Cie Mike Baker medtem ostaja skeptičen.

Molekularna kuhinja in svinjina za sladico
10. 06. 2024 22.15
Sodniki Mojmir Šiftar, Karim Merdjadi in Luka Jezeršek so na drugem MasterClassu sezone predstavili šest jedi. Z njimi so navdušili tekmovalce in dodatno obogatili njihovo zakladnico kulinaričnega znanja.

Za deklico Karolino obstaja upanje, a je do cilja še dolga pot
15. 03. 2023 17.37
Dolgolasi in nasmejani deklici Karolini je življenje podarilo igrivost in ljubkost, žal pa tudi redko smrtonosno bolezen, Cockaynov sindrom tipa B. Bolezen povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povprečna življenjska doba obolelih je 12 let. Za Karolino obstaja upanje, razvoj genske terapije, ki jo za Karolino in vse otroke s to diagnozo že razvijajo v ZDA in na Portugalskem. Do sedaj je družini uspelo zbrati pol milijona evrov, potrebuje pa še trikrat toliko. Za Karolino, veliko ljubiteljico živali, so zdaj pripravili še dobrodelno akcijo in izziv Hišni ljubljenčki za Karolino, ki se mu lahko priključite tudi vi.

Žanet: Raje grem za štedilnik kot pa na modno pisto
10. 03. 2022 11.57
Žanet Breški je že kot otrok želela postati model, sodelovala je tudi na lepotnih tekmovanjih. Prav tam je ugotovila, da je izbrala napačno življenjsko pot in da je resnično srečna v kuhinji.

Žanet Breški
24. 02. 2022 06.00
27-letna Mariborčanko, ki se je pred leti udeležila tudi izbora za Miss Slovenije, je za kuho navdušila babica. Navdušenka nad italijansko hrano vsakodnevno uživa v kuhinji, ta prostor označuje kar za svoj tempelj. Rada eksperimentira z začimbami, obožuje čilije, z glavno nagrado v šovu MasterChef pa bi si omogočila lasten 'food truck'.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?
15. 01. 2022 08.00
57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

V Vuhanu izvajali nevarne poskuse na živalih: se je pandemija začela v laboratoriju?
09. 09. 2021 07.18
Nedavno objavljen 900 strani dolg dokument razkriva, da so kitajski znanstveniki z ameriškim denarjem pod okriljem nevladne organizacije EcoHealth Alliance v laboratoriju v Vuhanu med letoma 2014 in 2019 opravljali nevarne poskuse na živalih. Želeli so raziskati, kako se bo obnašal koronavirus, če bo mutiral in se prenesel na človeka. Da so vedeli, da opravljajo tvegano delo, je dokumente komentirala molekularna biologinja Alina Chan. Kot je razvidno, so vodili evidenco oseb, ki so med poskusi doživele ugriz živali. "Ali EcoHealth Alliance hrani te evidence? In če ne, kako lahko trdijo, da virus ni ušel iz laboratorija?" se sprašuje Chanova.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?
30. 03. 2021 06.00
Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

Flis: Zakaj pošiljamo otroke v šole, če potem temu znanju ne verjamemo?
19. 10. 2020 14.44
Direktor UKC Maribor Vojko Flis je povedal, da težav s pomanjkanjem postelj in prostorom nimajo, gre predvsem za pomanjkanje kadra. Dnevno je zaradi karantenskih odločb in samoizolacije v izpadu po 100 ljudi, je opozoril. V bolnišnici so sicer začasno prešli na izvajanje le nujnih zdravstvenih storitev. Flis je opozoril tudi na teorije zarote in na to, kako pomembno je, da zaupamo znanosti ter da smo solidarni do ranljivih v naši socialni mreži, tako da upoštevamo ukrepe.

Dobra zgodba iz epidemije: moč tehnologije in povezovanja
05. 07. 2020 07.00
Čas koronavirusa je ob vsem slabem, kar je prinesel, tudi čas nekaterih dobrih zgodb, zgodb, ki so združile ljudi. V najhujših tednih prvega vala epidemije so se tako recimo združili, povezali tisti, ki se ukvarjajo s 3D tiskanjem. S 3D tiskalniki so printali maske, nekateri tudi držala za maske, ki pridejo prav, da ne trpijo ušesa. 3D tehnologija, ki se marsikomu zdi kot znanstvena fantastika, že nekaj časa osvaja svet - uporabljajo jo že na zelo različnih področjih - od gradbeništva do kulinarike, od medicine do mode.

Ekspresna kura za lepo kožo v 7 dneh
16. 10. 2019 00.01
V svetu kozmetike se pojavlja nov trend – ekspresne kure, ki hitro in učinkovito vrnejo vaši koži kar potrebuje. Kure v ampulah, ki »nagovorijo« primankljaj vaše kože in ji pomagajo, da se ponovno spravi v normalo. Take kure so izdelali tudi v laboratorijih medicinske kozmetične znamke Eubos.

BLOG: Nootropiki – dodatki za možgane
26. 05. 2019 07.00
Ker smo trenutno v obdobju mature in zaključnih izpitov, sem se odločil, da bom pisal o tem, kako na naraven način poskrbeti za izboljšanje spomina in na splošno boljšo učinkovitost možganov. Nootropiki oz. ''pametne tablete'' so kognitivni pospeševalci oz. spodbujevalci, ki naj bi izboljševali učno kapaciteto, motivacijo, koncentracijo in ustvarjalnost.

Svobodnjaki v Avstriji prevzemajo nekatere ključne resorje: obrambo in notranje ter zunanje zadeve
16. 12. 2017 17.16
Nova avstrijska vladajoča koalicija, sestavljena iz ljudske stranke in svobodnjakov, bo zavezana EU. Bo pa cilj ÖVP in FPÖ ustaviti nezakonite migracije in pospešiti azilni postopek. Zaposlili naj bi tudi 2.100 dodatnih policistov.

VIDEO: Dve generaciji – en poklic: on ima za sabo šolo in leta prakse, njej uspelo s kuhanjem na spletu
28. 03. 2017 06.30
Marko in Ana. Oba izjemno spretno vihtita kuhalnico, a njuna pot do uspeha je povsem drugačna. On pripada generaciji X, ona je milenijka. Vsak po svoje doživljata svoje poslanstvo, vsak iz svojega zornega kota opazuje "prepad" med generacijama, vsak po svoje vidi možnosti sodelovanja.

Test belega prahu iz izolske bolnišnice pokazal, da ni šlo za bioteroristične snovi
22. 03. 2017 15.05
V ponedeljek so v Zdravstvenem domu Izola prejeli kuverto, v kateri je bil bel prah. Poslali so ga v analizo na Inštitut za mikrobiologijo in imunulogijo v Ljubljani. Preliminarni rezultat za antraks je bil negativen., tudi klasični test je pokazal, da ni šlo za potencialne bioteroristične snovi.

Nobelovo nagrado za kemijo prejeli trije znanstveniki, in sicer za oblikovanje in sintezo molekularnih strojev
05. 10. 2016 06.53
Švedski kraljevi institut v Stockholmu je sporočil ime letošnjega Nobelovega nagrajenca za kemijo. Nagrajena je ekipa treh znanstvenikov za oblikovanje in sintezo molekularnih strojev.

VIDEO: Proti ISS poletel nov, boljši in vzdržljivejši sojuz, na njem biologinja, ki bo v vesolju proučevala DNK
07. 07. 2016 08.17
V Kazahstanu je spet bobnelo. Proti Mednarodni vesoljski postaji je namreč poletel nov sojuz. Gre za izboljšano plovilo, opremljeno z močnejšimi raketami, boljšo navigacijo, okrepljeno zaščito pred raznimi delci in več celicami za pridobivanje elektrike. Na štirimesečno misijo se odpravljajo Američanka, Japonec in Rus, vsak s prav posebnim poslanstvom.

Znanost v živo – Sensodyne® Lab in okusi molekularne kuhinje
23. 03. 2016 15.41
V Kristalni palači v Ljubljani so predstavili inovativno kampanjo za novo izboljšano formulo Sensodyne Repair & Protect. Predstavitve laboratorija s hologramom, ki bo v naslednjih tednih potoval po Sloveniji, so se udeležili predstavniki podjetja GSK ter številni poslovni partnerji, mediji in stomatologi.

Slovenski mladi kuhar kuha molekularno
20. 01. 2013 19.24
Malo je 13-letnikov, ki se lahko pohvalijo, da znajo kuhati, 13-letni Tin Hadžić Žorž iz Nove Gorice pa ne samo da kuha, ampak že obvladuje molekularno kuhinjo. Zdaj redno vsak mesec pripravlja večerje za prijavljene goste, šolati pa se želi v tujini.

Vas zanima, kdaj boste umrli? Testirajte svojo kri
12. 10. 2011 10.53
V Španiji obstaja majhno podjetje za biološke raziskave, ki vam lahko testira kri in vam na podlagi analize pove, kako dolgo boste še živeli.

Tuberkuloza: čas za preplah?
14. 09. 2011 13.10
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se v Evropi drastično širi pandemija tuberkuloze, odporne na zdravila. V prihodnjih letih bi lahko, če ne bomo ukrepali, umrlo na tisoče obolelih.

FOTO: Mojito s tekočim dušikom
15. 07. 2010 16.26
Ste že kdaj slišali za 'molekularno miksologijo'? Gre za posebno mešanje koktajlov, pri katerem se uporablja različne znanstvene tehnike in materiale ter tako ustvari nove okuse, videze in načine serviranja.

Utekočinjen naftni plin - UN
05. 10. 2009 06.00
Naftni plin je gorivo z visoko stopnjo energetske učinkovitosti, prijazno do okolja, njegova uporaba je bolj ekonomična od drugih goriv.

Kalorije vplivajo na dolžino življenja
23. 09. 2007 07.11
Manj kalorična hrana podaljšuje življenje, so ugotovili znanstveniki z univerze Harvard.

PREVERJENO, 6.2.2007
09. 02. 2007 09.55
6.2.2007, torek ob 20.00

Novi trendi v kuhinji
06. 02. 2007 21.39
Molekularna kuhinja je hit svetovnih kuharskih trendov in naši kuharji ne zaostajajo. Vrhunec je kuhanje z mrazom, s tekočim dušikom.

IBM izdelal najmanjše računalniško vezje
25. 10. 2002 00.00
IBM je predstavil prototip najmanjšega delujočega računalniškega vezja z uporabo nove molekularne tehnologije.