muzej sodobne zgodovine

Prestavitev razstave o Srebrenici: muzej zavrača obtožbe o relativizaciji zgodovine

09. 04. 2025 09.36

Ob torkovem odprtju razstave ob 30. obletnici genocida v Srebrenici so v Muslimanskem kulturnem centru pojasnili, da so zaradi nesoglasij glede uvodnega pojasnila razstave prekinili sodelovanje z Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Organizatorji so predlog muzeja, da se uvodno besedilo izpusti ali spremeni, videli kot poskus relativizacije zgodovine, zato so razstavo prestavili v prostore MKC. V Muzeju pravijo, da so to odločitev sprejeli z obžalovanjem. Obtožbe o relativizaciji zgodovine pa zavračajo.

Razstavo o genocidu v Srebrenici zaradi nesoglasij glede dejstev prestavili

08. 04. 2025 19.44

Muslimanski kulturni center v Ljubljani je ob odprtju razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili. Prikazuje pričevanja 15 preživelih iz Srebrenice, ki zdaj živijo v Sloveniji. Namesto v muzeju bo razstava na ogled v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani vse do 13. julija, nato pa se bo selila še v druga slovenska mesta.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo

23. 11. 2024 00.15

Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Kulturna in kulinarična doživetja v Kranjski Gori

15. 07. 2024 00.15

V Kranjski Gori in okoliških krajih vas pričakujejo živahna doživetja Julijskih Alp. Doživetij, ki jih želite preizkusiti tudi sami, je na pretek, od aktivnega preživljanja počitnic, do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Lahko odkrijete skrivnosti dobrega počutja v bogati wellness ponudbi, se udeležite poslovnih in družabnih srečanj ali pa z družino raziščete mistično preteklost Zgornjesavske doline. Tukaj vam res ne bo dolgčas.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?

07. 04. 2024 07.11

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Vlada podpira vrnitev kipov iz parka Brdo pri Kranju na posestvo Brdo

11. 05. 2023 19.13

Vlada podpira vrnitev bronastih skulptur, ki so bile pred dvema letoma odstranjene iz parka Brdo pri Kranju. Kot je zapisala v odgovoru na poslansko vprašanje Anje Bah Žibert, naj vrnitvi sledi strokovna odločitev o primerni postavitvi na podlagi projekta ureditve parka, ki bo upoštevala strategijo upravljanja protokolarnega posestva Brdo.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic

19. 04. 2023 06.10

V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

'Dežmanu je bila vročena odpoved zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta'

30. 03. 2023 09.35

Na sporočilo nekdanjega direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jožeta Dežmana, da je v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi, se je v sredo odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko. Povedala je, da je bila Dežmanu "odpoved izročena zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta". Dežman je sicer sporočil, da mu je bila "po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti".

Jože Dežman prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi

29. 03. 2023 11.59

Jože Dežman, nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije, je, kot je sporočil, v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi. Dežman je bil po ustanovitvi Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije prezaposlen v omenjeni muzej, je pa pozneje prejel odredbo o neprihajanju na delo. Zdaj mu je bila, kot je zapisal, po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti.

Bodo zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve protestirali veterani?

22. 02. 2023 06.00

Bomo zaradi ukinitve muzeja slovenske osamosvojitve v Ljubljani gledali še ene proteste, tokrat veteranov vojne za Slovenijo in njihovih podpornikov? Združenje za vrednote osamosvojitve je namreč zaradi vladne združitve Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in ustanovitve Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije napovedalo zborovanje, peticijo in pozvalo stranke k interpelaciji celotne vlade. Mnenje o tem, zakaj menijo, da si zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve Golobova vlada zasluži interpelacijo, je z nami delil predsednik združenja in prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle.

Peterle: Slovenijo bomo zaposlili z našim domoljubnim delovanjem

11. 02. 2023 19.33

V petek se je iztekel rok, ki ga je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve postavilo vladi za preklic odločitve o ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve. "Vlada odločitve ni preklicala, z nami se ne pogovarja, zato sledi akcijski načrt," pravijo v združenju. Ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je navedbe združenja o obrambi muzeja označila za militantno retoriko, za zdaj na nove napovedane akcije še nima komentarja.

V svet Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije imenovani štirje člani

10. 02. 2023 15.09

Vlada je imenovala štiri člane sveta v novoustanovljenem Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Pozicije bodo zasedli Manca Grgić Renko, Blaž Vurnik, Renata Zamida in Marko Sraka.

Na čelo združenih muzejev ministrica za kulturo imenovala Natašo Robežnik

26. 01. 2023 16.15

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je za vršilko dolžnosti direktorja Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije imenovala umetnostno zgodovinarko in dosedanjo vodjo Pedagoškega oddelka v Muzeju novejše zgodovine Slovenije Natašo Robežnik. Robežnikova tako stopa na čelo nedavno združenega muzeja, ki je med vlado in opozicijo sprožil več prerekanj. Združitvi je sicer nasprotovalo tudi nekdanje vodstvo Muzeja novejše zgodovine.

VSO napoveduje akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve

24. 01. 2023 14.51

Združenje VSO je na novinarski konferenci izrazilo nasprotovanje vladnemu sklepu o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po besedah predsednika združenja Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t. i. akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Medtem pa ministrica za kulturo Asta Vrečko ponavlja, da ne gre za ukinitev muzeja, ampak za združevanje vsebin in programov dveh javnih zavodov.

NSi pripravlja interpelacijo zoper ministrico Asto Vrečko

23. 01. 2023 18.02

V opozicijski NSi so pričeli s pripravo interpelacije zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Odločitev so sprejeli po tem, ko je vlada s sklepom združila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije, kar je po njihovi oceni "korak v napačno smer". Ministrica medtem meni, da je združitev smiselna, kot je dejala, so pri sprejemanju odločitve v vladi sledili svojim nameram ter pozivom in mnenju strokovne javnosti.

Vrečko: En muzej je smiseln, Peterle in SDS ostro proti

20. 01. 2023 14.07

Na vladni sklep o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod so se odzvali direktorja obeh ustanov ter predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojze Peterle, ki, kot je povedal, takšno odločitev vlade obžaluje. SDS vlado poziva k preklicu te odločitve. Ministrica za kulturo Asta Vrečko pa pravi, da je en muzej smiseln in da so pri sprejemanju odločitve sledili tako svojim nameram, kot tudi pozivom in mnenju strokovne javnosti.

Vlada uresničila napovedi: samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve ni več

19. 01. 2023 15.43

Vlada je s sklepom združila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije in ustanovila nov javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, so sporočili po seji vlade. Poslanci NSi bodo odločitev o morebitni interpelaciji ministrice Aste Vrečko sprejeli predvidoma na seji poslanske skupine prihodnji teden.

Muzej slovenske osamosvojitve ne bo več samostojna institucija

21. 10. 2022 15.46

Muzeja slovenske osamosvojitve kot samostojne institucije, ki jo je zasnovala prejšnja vlada in ki ima že od marca direktorja s polnimi pooblastili, ne bo več. Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je namreč odločila, da ga združi z Muzejem novejše zgodovine v nov javni zavod.

V Londonu prva razstava afriške mode: vpogled v glamur in politiko modne scene

29. 06. 2022 11.00

V londonskem Muzeju Victoria & Albert bodo v soboto odprli doslej najobsežnejšo razstavo afriške mode v Veliki Britaniji. Predstavila bo tako oblikovalce iz preteklosti kot sodobne oblikovalce, pa tudi raznoliko dediščino in kulture te celine, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Le nekaj minut pred mednarodno sramoto

21. 06. 2022 15.37

Če ne bi bila otvoritev razstave 160 umetnin ustavljena, bi Slovenija doživela nepopravljivo škodo v mednarodnem umetniškem svetu. Tako so prepričani številni umetniki, kritiki, umetnostni zgodovinarji. A kljub temu je bila škoda za Narodni muzej Slovenije storjena.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna

12. 05. 2022 20.08

V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

Zgodovinska pikčasta majica Tadeja Pogačarja v Slovenskem planinskem muzeju

10. 07. 2021 17.00

V Slovenskem planinskem muzeju se lahko pohvalijo z novo pridobitvijo – pikčasto majico Tadeja Pogačarja, ki jo je lani osvojil kot najboljši kolesar gorskih vzponov na Dirki po Franciji. Majico je uspelo 'iztržiti' kustodinji muzeja Saši Mesec, ki je tudi sama ljubiteljica kolesarjenja.

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'

02. 05. 2021 14.32

Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

The New York Times: Janševa 'kulturna vojna', ki se je začela v muzejih

27. 01. 2021 14.45

"Slovenska vlada je zamenjala direktorje večjih institucij, ob tem pa dodaja, da se povprečni umetniki glede tega nimajo kaj pritoževati," o spopadu aktualne slovenske vlade in predstavnikov kulturne srenje piše The New York Times. Ob tem izpostavlja menjave na položajih direktorjev v osrednjih slovenskih muzejih, ki naznanjajo začetek sprememb na kulturnem področju.

Na mesto direktorja Muzeja novejše zgodovine bo stopil razvpiti Jože Dežman

24. 12. 2020 19.57

Nove kadrovske menjave v kulturi. Vodenje Muzeja novejše zgodovine bo s februarjem prevzel Jože Dežman, zgodovinar, ki je muzej vodil že v času prve Janševe vlade. Pred muzejem in nekaterimi drugimi kulturnimi ustanovami pa so se pojavili napisi sramota. Tudi pred Moderno galerijo, kjer so zamenjali direktorico, Upravno sodišče pa je to odločitev razveljavilo.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

'Kot človeštvo še nismo našli načina, da bi preprečili zločine, kot so koncentracijska taborišča'

13. 06. 2020 13.14

S polaganjem vencev in manjšo slovesnostjo so na Ljubelju obeležili 75. obletnico osvoboditve edinega koncentracijskega taborišča na slovenskih tleh in vseh taborišč na območju okupirane Evrope. Govorci so poudarili pomen ohranjanja spomina na vojne grozote kot opomina, da se nikoli več ne ponovijo. "Tisti, ki ne pomnijo zgodovine, so obsojeni na to, da se jim bo ponovila."

Muzej sodobne zgodovine stopil v bran kemičnim tovarnam

10. 09. 2018 19.12

Kadar v javnosti veliko govorimo o kemičnih tovarnah, je to po navadi zaradi ekoloških težav. Kar je resno, ni pa to vsa zgodba o njih. V Celju jo bodo osvetlili tudi drugače, in to kar v muzeju sodobne zgodovine. Dokazati hočejo, da je kemija v dobrem in slabem temelj naše civilizacije. In morda se ne zavedate, ampak izdelke iz ene same tovarne najdete skoraj v vsakem predmetu, ki ga imate doma. 

'Današnji politiki so strahopetci. Evropa pa bo kmalu postala muzej, ki ga bodo obiskovali kitajski turisti'

04. 03. 2018 08.52

Danes so številni politiki navadni strahopetci, pravi dr. Stephan Werhahn, vnuk enega najvidnejših državnikov povojne Evrope, Konrada Adenauerja, tudi enega ustanovnih očetov Evropske unije. EU grozi, da se bo razbila na čereh oportunizma, sebičnosti in nacionalnega protekcinizma, pravi. Rešitev vidi v "evropski republiki".