nacionalni muzej

Tudi uporniška Ljubljana je imela svojo 'Alo Alo' gostilno
27. 04. 2025 07.00
Pletenka za vino z dvojnim dnom, v katerem je bilo prepovedano žganje, ki so ga v partizanski saniteti uporabljali kot razkužilo. Lesen stol, ki je bil zadnje, kar je pod seboj čutila 22-letna mladenka. Zamišljen sivolasi gospod, ki mu misli odtavajo h kanglici in vrsti za mleko na Celovški cesti, v kateri je (pogosto zaman) čakal z materjo. Ter opomnik za odločevalce, ki razmišljajo o orožju, da človeštvo v resnici hrepeni po miru.

Mistična filmska kulisa in umetniški navdih: popotovanje po zahodni Srbiji skozi 7 zanimivosti
25. 10. 2024 00.15
Kako je videti, ko na enem mestu najdeš neokrnjeno naravo, vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin, prijazne gostitelje, ki komaj čakajo, da te sprejmejo odprtih rok in ti z njoki pripovedujejo zgodbo kraja, v katerem živijo, torej je vse to še vedno zavito v mistiko, ki je pritegnila številne umetnike in navdihnila svetovno znana dela?

Visoki leteči obiski, spektakularni izbruh in botanično odkritje stoletja
18. 11. 2023 11.15
Ta teden smo dobili poseben Natov obisk, v ljubljanskem botaničnem vrtu se lahko pohvalijo z živim fosilom, premier Golob si je ogledal zasilni nasip, ki so ga začeli graditi v Sneberjah, za odmevno gospodarsko novico pa je poskrbel Mercator oziroma skupina Fortenova, ki je kupila Tuš. Etna je s spektakularnim izbruhom navduševala na jugu Italije, v Krajinskem parku Sečovlje pa je navdušenje povzročila jata plemencev.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa
04. 11. 2023 10.46
Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Iz varnostnih razlogov zaprli pariški muzej Louvre in Versajsko palačo
14. 10. 2023 11.05
Francija je sporočila, da bodo po državi razporedili 7000 vojakov, potem ko so oblasti po smrtonosnem napadu z nožem na severu države, v katerem je bil ubit učitelj, v petek razglasile najvišjo stopnjo pripravljenosti. V povezavi z napadom so pridržali deset ljudi. Iz varnostnih razlogov pa so, potem ko so pred tem evakuirali obiskovalce, za en dan zaprli tudi pariški muzej Louvre in Versajsko palačo. Notranje ministrstvo je pozneje sporočilo, da ni nevarnosti.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31
Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Angleži spet v stavko: napovedali so jo v Britanskem muzeju
01. 07. 2023 13.00
V londonskem Britanskem muzeju bodo sredi julija stavkali. Zaposleni v muzeju so stavko napovedali za čas od 11. do 16. julija, ker se ne strinjajo s plačami, delovnimi pogoji in pogoji upokojevanja. Delavski spor traja že od novembra lani, jabolko spora pa je po poročanju tujih medijev tudi neizplačilo solidarnostnega dodatka.

Študije kažejo, da so naši predniki 1,45 milijona let nazaj bili kanibali
27. 06. 2023 12.16
Nedavne raziskave kažejo, da so se ljudje pred 1,45 milijona let mesarili med seboj, lahko pa bi bili tudi kanibali. To so raziskovalci odkrili na podlagi fosilizirane golenske kosti, ki jo je v Nairobiju preučevala Briana Pobiner, paleoantropologinja iz Nacionalnega muzeja za naravno zgodovino v Washingtonu.

Princ William in Kate Middleton na prvem uradnem obisku z novimi nazivi
10. 02. 2023 10.57
Princ William in Kate Middleton, vojvoda in vojvodinja Cambriška, sta opravila svoj prvi uradni obisk z novimi nazivi. Vse od smrti kraljice Elizabete II. sta namreč nosilca nazivov vojvoda in vojvodinja Cornwalla, zato je bil obisk pomorskega muzeja v omenjenem mestu odlična izbira za prvi uraden obisk. Zakonca, ki slovita po svoji dostopnosti, sta celo pomagala pri projektu obnove jadralnega čolna, si ogledala šolsko tekmovanje in klepetala s številnimi obiskovalci.

Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve: NSi ne izključuje interpelacije
07. 11. 2022 09.56
Odločitev ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja za novejšo zgodovino v nov javni zavod še naprej buri duhove. Opozicijska NSi tako ne izključuje vložitve interpelacije zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Ta je v izjavi o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve že poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in da so v prid združitvi podani strokovni razlogi.

Peterle vidi 'alergijo do osamosvojitve', ministrica Vrečko pa strokovno odločitev
26. 10. 2022 06.00
Bomo kmalu videli nove proteste, tokrat zaradi združitve samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, ki ga je pred dobrim letom ustanovila Janševa vlada, z Muzejem novejše zgodovine, kar predlaga zdajšnja ministrica za kulturo, saj ta že pokriva tudi to obdobje slovenske zgodovine? "Srečujem veliko ogorčenih ljudi, ki te odločitve ne razumejo, se jim zdi nesprejemljiva in so pripravljeni tudi protestirati," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Lojze Peterle. Asta Vrečko pa je napovedala, da bo pri odločitvi za združitev vztrajala, saj je "edina smiselna".

Na Mauritius od 1.7. brez vseh omejitev in do 20 % ceneje!
18. 07. 2022 06.00
Po dveh letih zaostrenih vstopnih pogojev je Mauritius 1. 7. končno ukinil vse 'koronske' ukrepe, zato ne spreglejte posebne akcijske ponudbe za oddih na tem rajskem otočju.

Kako poskrbeti za varnost mobilnih telefonov na dopustu?
17. 07. 2022 18.10
Čeprav so počitnice namenjene odklopu od službe, skrbi in običajnega življenja, pa se v današnjih časih najbrž najdejo redki posamezniki, ki so na dopustu pripravljeni odložiti svoj mobilni telefon in se odklopiti z interneta. Pametni telefoni so postali 'nujna oprema', brez katere ne gre več, razmišljajo mnogi. S pomočjo mobilnikov brskamo po spletu, dostopamo do družbenih omrežij in spletne banke, plačujemo, iščemo destinacije za oddih, uporabljamo navigacijo. Čeprav nam lajšajo življenja, pa mnogi uporabniki ne poskrbijo za njihovo ustrezno zaščito, ugotavljajo na SI-CERT. Zato so pripravili napotke, kako telefone ustrezno zaščitimo, še posebno v času dopustov.

Na dražbo Cobainova kitara iz pesmi Smells Like Teen Spirit
15. 04. 2022 09.08
Avkcijska hiša Julien's Auction bo dala na dražbo kitaro, na katero je frontman skupine Nirvana Kurt Cobain pred več kot 30 leti igral v videospotu pesmi Smells Like Teen Spirit. Kitaro Fender Mustang iz leta 1969 bo ponudila na dražbi na dogodku Music Icons, ki bo potekal na spletu in v živo v lokalu Hard Rock Cafe med 20. in 22. majem.

V Los Angelesu se odpira muzej, posvečen Tupacu
05. 11. 2021 15.33
Legendarni raper, ki je umrl septembra 1996, bo v Los Angelesu dobil muzej, posvečen njegovemu življenju in delu. Razstava Tupac Shakur: Wake Me When I’m Free je opisana kot impresivna muzejska izkušnja, ki se poglablja v njegov aktivizem, glasbo in revolucionarno umetnost.

Miha Horvat in Vika Magdič
22. 02. 2021 05.30
Miha pravi, da obožuje kuhanje in da vsa njegova družina zelo rada kuha. Ko so se odprle prijave za Malega šefa, je dolgo iskal nekoga, ki bi se mu pridružil pri izzivu. In nato se je 'pojavila' Vika, ki ga je iznenada vprašala, ali se je res prijavil v šov. No, zdaj sta kuharska partnerja in med kuhanjem očitno tudi kakšno zapojeta.

Štiriletna deklica na plaži v Walesu odkrila odtis dinozavrove stopinje
30. 01. 2021 22.00
Na plaži Barry na jugu Walesa je štiriletna deklica med sprehodom z očetom na skali odkrila odtis velike živalske stopinje. Znanstveniki so ugotovili, da gre za okoli 220 milijonov let star odtis, ki je pripadal dinozavru.

Znova odprte otroške trgovine, knjižnice, servisne delavnice
23. 01. 2021 07.41
V devetih regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko so vrata znova lahko odprle knjižnice, muzeji in galerije. Splošne knjižnice so vrata večinoma odprle že danes in prešle na pultno izposojo, prav tako nekateri muzeji in galerije. V rdečih regijah se prav tako odpirajo stojnice za prodajo kmetijskih pridelkov, servisne delavnice ter trgovine z otroškim programom.

Izolirali enajst mest, v Pekingu in Hongkongu odpovedali večje javne dogodke
24. 01. 2020 07.28
Na območju province Hubei, ki predstavlja žarišče izbruha novega koronavirusa in v kateri živi več kot 20 milijonov prebivalcev, oblasti nadaljujejo z izolacijo mest – omejitve potovanj sedaj veljajo v skupno desetih mestih na območju. Okužbo z virusom so doslej potrdili pri 830 ljudeh, 26 jih je umrlo, od tega dva zunaj province Hubei. Prve paciente zaradi suma okužbe pa testirajo tudi v Združenem Kraljestvu.

V 15.000 let starih pasteh odkrili ostanke 14 mamutov
09. 11. 2019 11.36
V mehiškem mestu Tultepec so arheologi v starodavnih, okoli 15.000 let starih pasteh odkrili ostanke vsaj 14 mamutov, med drugim osem lobanj, pet čeljusti in 179 reber.

'Brezciljno tavajo po hodnikih moči'
17. 10. 2019 06.24
Bruselj. Ime belgijske prestolnice. Ali pa "enoten izraz" za "bruseljsko birokracijo" ali kar "evropske odločitve". Tokrat pod drobnogled ne bomo vzeli prestolnice, kjer najdete čudovite znamenitosti, odlične vaflje, sladko čokolado in zavidanja vreden seznam piva, ki ga lahko poskusite, ampak "bruseljski aparat odločanja".

Dopustniška nostalgija: sindikalni domovi, prenatrpana vozila in postanki za malico
07. 07. 2019 08.14
Se še spomnite, kako smo včasih dopustovali? Počitnice v sindikalnih prikolicah in domovih, pakiranje ter trpanje kovčkov in opreme v vozila, dolgi zastoji, pa obvezne malice sredi poti. Ste se tudi vi čudili, kako vam je uspelo vso opremo spravili v avto? Tako je bilo včasih, ko so bile poletne počitnice družinski vrhunec leta.

Po 186 stopnicah v 'pekel': 'Preživeli so dva, tri mesece'
05. 05. 2019 10.10
V deževnem in mrzlem avstrijskem Mauthausnu se ta konec tedna spominjajo osvoboditve tamkajšnjega zloglasnega koncentracijskega taborišča. Nikoli več številka, samo človek, je geslo, s katerim skušajo opozoriti na človeško dostojanstvo, na globoke rane, s katerimi človeka zaznamuje taboriščna izkušnja, in seveda znova poudariti – nikoli več.

V Parizu razstava o Michaelu Jacksonu
25. 11. 2018 10.00
V pariškem muzeju Grand Palais je na ogled razstava o Michaelu Jacksonu. Popzvezdnik je bil eden najbolj pogosto upodabljanih osebnosti na svetu, upodobili so ga od Keitha Haringa in Andyja Warhola do Davida LaChapella in Yan Pei-Minga. Izbor del več kot 40 umetnikov in fotografov, ki je prikazan, ilustrira njegov vpliv na umetnost.

'Z nobenimi besedami, nobenimi fotografijami se ne da opisati, kaj se je tukaj v resnici dogajalo'
10. 05. 2018 07.12
Stojiva pred ostankom taborišča Gusen I, podružnico oziroma vzporednim taboriščem zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen, spominskim centrom Gusen Memorial. Betonska stavba, stisnjena med stanovanjsko naselje, za svojimi stenami med drugim skriva peč krematorija Gusen.

Merklova in Macron s Trumpom o Iranu: odstop od pogodbe bi prinesel 'drastične ukrepe'
22. 04. 2018 10.47
Donald Trump bo z vsemi častmi gostil Emmanuela Macrona, v Belo hišo pa prihaja tudi Angela Merkel. Francoz in Nemka bosta Američana v glavnem prepričevala, naj ne uvede carin za Evropo in pusti Iran pri miru.

'Današnji politiki so strahopetci. Evropa pa bo kmalu postala muzej, ki ga bodo obiskovali kitajski turisti'
04. 03. 2018 08.52
Danes so številni politiki navadni strahopetci, pravi dr. Stephan Werhahn, vnuk enega najvidnejših državnikov povojne Evrope, Konrada Adenauerja, tudi enega ustanovnih očetov Evropske unije. EU grozi, da se bo razbila na čereh oportunizma, sebičnosti in nacionalnega protekcinizma, pravi. Rešitev vidi v "evropski republiki".

11 kvalitetnih gostiln v Novem mestu in okolici
23. 10. 2017 06.30
Vse od Save pa tja do Kolpe se razprostirajo gostilne, ki jih bomo predstavili. Zagotovo bodo že opisi v vas zbudili željo po obisku destinacij s pravimi kulinaričnimi dobrotami. Dolenjska je tudi pokrajina z največ gradovi in tako boste poleg gurmanskih užitkov ujeli tudi mnogo lepega za oko. Posavje pa vabi s svojimi naravnimi in kulturnimi znamenitostmi.

Milijoni ameriških izseljencev v strahu pred deportacijami
22. 02. 2017 09.25
Trumpova administracija je izdala navodila za postopanje z nezakonitimi priseljenci, ki skorajda ne ločijo več med resnimi kriminalci in tistimi, katerih edini prekršek je bil nezakonit prihod v ZDA ter zaposlitev. Čeprav zagotavljajo, da bodo še naprej lovili predvsem najhujše kriminalce in da množičnih deportacij ne bo, se širi strah.

Unicefova 70. obletnica: 535 milijonov otrok živi na območju konfliktov ali katastrof
11. 12. 2016 08.25
Unicef praznuje 70. obletnico delovanja. Organizacijo je ustanovila Generalna skupščina ZN, da bi zagotovila pomoč otrokom, ki živijo na območjih konfliktov in katastrof. Ocene Unicefa kažejo, da 535 milijonov otrok, skoraj vsak četrti, živi v hudih življenjskih razmerah.