naj traja za vedno

Tri krste, prstan, kovanci in bela svila: obredi, ki spremljajo papeški pogreb
23. 04. 2025 06.05
Papež Frančišek bo prvi papež po približno 150 letih, ki ne bo pokopan v baziliki svetega Petra, saj je izrazil željo, da ga pokopljejo v baziliki Marije Snežne. Papeške pogrebe spremljajo številni obredi, nekateri od teh segajo 2000 let v zgodovino. Katere bodo pri Frančišku opustili?

Rad je rekel: 'Pridite še kdaj, potrkajte na vrata,' čeprav to ni bilo mogoče
22. 04. 2025 16.03
Jorge Mario Bergoglio, papež Frančišek, je bil priljubljen zaradi svojega preprostega in ljudskega slovesa. Veliko je dal na skromnost, pravijo tisti, ki so ga poznali, med njimi tudi nekateri Slovenci. Poleg slovenskega političnega vrha so se z njim srečevali tudi tudi drugi ljudje, ki v dneh po njegovi smrti delijo vtise o preminulem poglavarju katoliške cerkve.

Intro(spekcija) Kontradikshn z lastno kriptovaluto
19. 04. 2025 08.00
Album Intro so Kontradikshn ustvarjali dobro leto, sicer pa gre za tretjo ploščo, ki jo ponuja "nucklear rock" zasedba, na kateri se čuti občuten napredek, saj ponuja pesmi v slovenščini. Fantje pa so poskrbeli tudi za edinstveno noviteto, kriptovaluto NuclearPulse. Več o albumu in vseh novitetah so nam odkrili v intervjuju.

Kako izbrati pravi aparat za kavo: Vodič za ljubitelje kave
15. 04. 2025 15.36
Na svetu je mnogo ljubiteljev kave, ki jim je kava nepogrešljiv del vsakodnevne rutine in zanje je aparat za kavo odličen. Gre za jutranji obred, trenutek sprostitve ali popoldanski dvig energije. Del tega pa ni le ljubitelj kave, temveč tudi kakovostna kava.

Bo 'božji arhitekt' le postal svetnik?
15. 04. 2025 14.23
Vatikan se je odločil, da nagradi znanega španskega arhitekta Antonia Gaudíja, ki so ga nekateri poimenovali kar "božji arhitekt". Papež Frančišek je za oblikovalca enega najbolj znanih španskih verskih krajev odobril dekret, s katerim je Gaudíja razglasil za "častitljivega", s čimer stopa na pot do svetniškega naziva.

'Ponarejeno pogodbo sprejeli v nekaj minutah, za izbris potrebujejo več mesecev'
10. 04. 2025 10.13
Da je neznana oseba na njegovem naslovu prijavila svoje prebivališče, je lastnik stanovanja v Ljubljani ugotovil šele, ko je bil postopek že izveden, upravna enota pa ga je o tem obvestila. Na Policijo je nemudoma podal kazensko ovadbo, na upravni enoti pa zahteval izbris nezakonite prijave. A čeprav so "ponarejeno pogodbo sprejeli v le nekaj minutah, brez moje prisotnosti ali overjene pogodbe, pa za izbris potrebujejo več mesecev", pravi oškodovani. Sprašuje se tudi, zakaj zakon dovoljuje tovrstne zlorabe in zakaj je njegov edini način obrambe, da odda zahtevo, da brez njegove fizične prisotnosti ni možno opraviti takšnih postopkov.

Neznanec prebivališče prijavil na naslovu druge osebe: 'Skrbi me za varnost'
09. 04. 2025 11.28
Kljub vsem varovalkam, ki delujejo na področju prijave prebivališča, je neznancu uspelo, da je na upravni enoti svoje prebivališče prijavil na naslovu druge osebe. Ko je lastnik stanovanja to ugotovil, je nemudoma zahteval izbris nezakonite prijave prebivališča ter na Policijo podal tudi kazensko ovadbo. A proces izbrisa je dolgotrajen, lastnika stanovanja, kjer je trenutno prijavljen neznanec, pa zdaj skrbi tudi za varnost njegove družine.

Vučićev 'rezervni načrt': če Janković ne bo srbski premier, naj bo predsednik?
07. 04. 2025 17.19
Ljubljanski župan Zoran Janković se je znašel v središču pozornosti srbskih medijev. Ti namreč pišejo, da ga je Aleksandar Vučić v teh dneh želel predlagati kot kandidata za mandatarja nove srbske vlade, ker pa mu to ni uspelo, naj bi ga po volitvah leta 2027 želel videti kot svojega naslednika na položaju predsednika Srbije. Z njim namerava tesno sodelovati tudi pri svetovni razstavi Expo, ki jo bo čez tri leta gostil Beograd. Po mnenju poznavalca mednarodnih odnosov je sicer malo verjetno, da bi Janković res postal del srbske politične realnosti, je pa toliko bolj verjetno sodelovanje pri organizaciji več sto milijonov vrednega Expa.

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?
03. 04. 2025 06.00
Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Zgodovina političnih zdrsov: ukraden sendvič, pijan voznik, afera Patrija ...
01. 04. 2025 19.08
Skozi leta je politična tla streslo kar nekaj afer. Nekatere so bile resne in trajajo že nekaj časa, kot na primer Patrija in nakup sodne stavbe na Litijski, potem tiste bizarne, kot je bil na primer Krajčičev družbeni eksperiment s krajo sendviča, pa tudi tiste zaskrbljujoče z Breznikovo pijano vožnjo.

Trump verjame, da bo Putin sprejel dogovor, ta pa začel največji ruski vojaški vpoklic
01. 04. 2025 18.08
V Rusiji se je začel spomladanski nabor, v okviru katerega bodo vpoklicali 160.000 nabornikov, starih od 18 do 30 let. Po poročanju britanskega BBC je to največ nabornikov po letu 2011. Do vpoklica prihaja v času, ko si Rusija prizadeva povečati svojo vojsko. Ob tem vztraja, da naborniki ne bodo sodelovali v vojni v Ukrajini.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti
18. 03. 2025 12.31
Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15
Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Na Mednarodni vesoljski postaji ob snidenju dveh posadk veselje in objemi
16. 03. 2025 07.55
Na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) se je uspešno izkrcala četverica astronavtov iz kapsule SpaceX, kar bo astronavtoma Butchu Wilmoru in Suniti Williams omogočilo, da se po devetih mesecih naposled le vrneta domov. Če bo vreme ugodno, bo stara posadka predala posle in pot na Zemljo začela še ta teden.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08
Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov
15. 03. 2025 09.17
Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56
Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?
13. 03. 2025 06.00
18 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Skrivnostno izginotje študentke v karibskem resortu: je utonila?
12. 03. 2025 17.35
V priljubljenem letoviškem mestu Punta Cana v Dominikanski republiki že teden dni iščejo študentko iz ZDA, ki je izginila med počitnicami s prijateljicami. Hotelska nadzorna kamera jo je nazadnje posnela, ko se je s prijateljicami in mlajšim moškim v zgodnjih jutranjih urah odpravila na plažo, z nje pa se ni več vrnila.

Po trčenju razlitje goriva, na ladji zabojniki strupenega natrijevega cianida
10. 03. 2025 13.58
Pred britansko obalo sta trčila tanker in tovorna ladja. Po trčenju je na tankerju izbruhnil požar; kot so sporočili kasneje, je tanker prevažal letalsko gorivo, zaradi česar je po trčenju odjeknilo več eksplozij. Gorivo je ob trčenju začelo iztekati v morje, a vpliva na okolje po besedah organizacije Greenpeace še ne morejo oceniti. To pa ni edina nevarnost trka - na krovu tovorne ladje so bili namreč tudi zabojniki strupene spojine. V bolnišnico so medtem prepeljali eno osebo, 36 mornarjev pa je britanskega člana parlamenta "varnih". Še vedno pa je pogrešan član posadke tovorne ladje.

Grška vlada prestala glasovanje o nezaupnici
08. 03. 2025 14.52
Grška vlada je v petek prestala glasovanje o nezaupnici, ki ga je zahtevala opozicija. Opozicija vlado obtožuje uničenja dokazov o železniški nesreči pri Larisi leta 2023, v kateri je umrlo 57 ljudi.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00
Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Se gradnja hiše danes sploh še splača?
05. 03. 2025 17.49
Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Železniška nesreča: tesni sodelavec premierja odgovoren za uničenje dokazov?
05. 03. 2025 10.14
Grški parlament je potrdil ustanovitev preiskovalne komisije, ki bo ugotavljala morebitno kazensko odgovornost tesnega sodelavca premierja Kiriakosa Micotakisa za uničenje dokazov o železniški nesreči pri Larisi leta 2023, v kateri je umrlo 57 ljudi.

Eden od osumljenih mafijskega umora Satka Zovka že na prostosti
26. 02. 2025 08.47
Potem ko so preiskovalci NPU pred dvema tednoma na več lokacijah, tudi v Ljubljani, Novem mestu in Domžalah, opravili hišne preiskave in pridržali štiri osebe, osumljene sodelovanja pri umoru in trgovine z drogami, je ena od teh po izteku 48-urnega sodnega pridržanja odkorakala na prostost, trem pa je bil odrejen pripor.

Uspeh za Slovenijo: medveda Felixa bodo izpustili iz ujetništva
25. 02. 2025 16.27
Po skoraj treh letih vztrajnih prizadevanj je mednarodna organizacija za zaščito živali Four paws dosegla pomemben preboj – lastnik se je strinjal z izpustitvijo medveda Felixa, ki je vse življenje preživel v ujetništvu ob restavraciji v Kočevju, in dovolil, da ga premestijo v Medvedje zatočišče Arbesbach v Avstriji. Izkazalo se je tudi, da so slovenski organi zmotno verjeli, da je Felix že poginil, saj so ga zamenjali z njegovo nekdanjo spremljevalko Mašo, ki je umrla februarja lani.

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat
24. 02. 2025 14.00
Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

Do leta 2030 napovedujejo 20 tisoč stanovanj, do zdaj zgrajenih le 1600
19. 02. 2025 18.58
Največja gradnja stanovanj v zgodovini države – obljube so velike, ali bodo tudi izpolnjene? Vlada napoveduje 20 tisoč novih javnih najemnih stanovanj do leta 2030, a za zdaj jih je zgrajenih le 1600. Kljub temu na ministrstvu za solidarno prihodnost zagotavljajo, da je cilj še vedno dosegljiv. Z 251 milijoni evrov v štirih letih gre za največjo finančno podporo javni stanovanjski gradnji v zgodovini države. Kje trenutno nastajajo nova najemna stanovanja, kje se jih še načrtuje in kaj pomeni dvig neprofitnih najemnin s 1. aprilom?

Kako najti pravega partnerja? 'Dejstvo je, da domov nihče ne potrka'
14. 02. 2025 06.11
Zahodni svet valentinovo časti kot dan zaljubljencev, samski pa ga pogosto sarkastično imenujejo "dan zavedanja samskosti". Pa vendar se marsikdo, ki si želi partnerskega odnosa, pa še ni naletel na pravo osebo, sprašuje, ali se bo to sploh kdaj zgodilo. Milena Plesko iz matchmaking agencije Aglaia verjame v moč ljubezni in pravo, iskreno, dolgoročno partnerstvo. Vprašali smo jo, kaj so najpogostejše napake pri spoznavanju potencialnih partnerjev, kaj ljudje najpogosteje iščejo in zakaj tudi po nekaj "slabih" zmenkih ne bi smeli obupati. "Dejstvo je, da domov nihče ne potrka – pomembno je biti proaktiven," je povedala med drugim.

Njun dom ogroža nevaren plaz: 'Ne moremo se sprijazniti, da je v nevarnosti'
06. 02. 2025 07.00
Leto in pol mineva od katastrofalnih poplav, ki so mnogim za vedno spremenile življenja. Na Koroškem in tudi drugod po državi bodo v kratkem začeli rušiti objekte, ki so neprimerni za bivanje, med prvimi bo večstanovanjska hiša v Mežici. Zaradi nevarnega Nužijevega plazu bosta morala svoj dom zapustiti tudi upokojena zakonca Lorenci. Čeprav sta že prejela sklep o nujni odstranitvi objekta in odškodnino, se še vedno ne moreta sprijazniti z bližajočo se selitvijo. "Mi bi raje ostali, če bi se dalo, ker tu smo navajeni živeti," pove lastnik.