najranljivejše skupine

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'

20. 02. 2025 09.36

Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Fajonova: Na držo in vlogo Slovenije v Varnostnem svetu smo lahko ponosni

27. 12. 2024 10.39

Slovenija s 1. januarjem vstopa v drugo polovico članstva v Varnostnem svetu (VS) Organizacije združenih narodov (OZN). "V prvem letu se je uveljavila kot načelna, odgovorna in spoštovana članica, ki je pri svojem delovanju dosledno spoštovala Ustanovno listino OZN in mednarodno pravo," so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine

19. 12. 2024 17.53

Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze

24. 11. 2024 07.06

Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

20.000 javnih najemnih stanovanj v 10 letih? 'Cilj je izvedljiv'

07. 11. 2024 15.14

Cilj izgradnje dodatnih 20.000 javnih najemnih stanovanj v prihodnjih desetih letih je optimističen, a izvedljiv, verjame direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec. Prepričan je, da bi bilo treba v Sloveniji v čim večji meri preslikati dunajski model.

'Stisko si je treba najprej priznati, potem pa si lahko pomagaš'

18. 10. 2024 20.48

Ob preteklem svetovnem dnevu duševnega zdravja so psihoterapevti v Sloveniji začeli dobrodelno akcijo v okviru kampanje 'Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste', s katero želijo opozoriti na pomembnost posebne skrbi za naše najranljivejše skupine: otroke, mlade, starejše in predvsem za socialno ogrožene. V okviru dobrodelne akcije so na Prešernovem trgu med drugim pripravili spontani flashmob, kjer sta nastopila tudi Nipke in Zlatko.

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije

11. 10. 2024 11.47

Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Golob: 'Član Fidesa ni nič več vreden kot medicinska sestra.' V sindikatu zgroženi

04. 03. 2024 17.30

Predsednik vlade Robert Golob je na seji DZ predstavnike sindikata Fides ponovno pozval k zamrznitvi zdravniške stavke in da so vsi sindikati razen Fidesa razumeli, da bodo morali implementacijo plačne reforme zaradi poplavne obnove zamakniti. "Član Fidesa ni nič več vreden kot medicinska sestra v zdravstvu," je še dejal Golob in Fides obtožil, da je paciente vzel za talce. V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov so nad izjavami Goloba zgroženi.

Fides prvi predlog za mediatorja zavrnil, želi si nekoga iz tujine

01. 03. 2024 19.24

Zdravniška stavka se po sedmih tednih zaostruje, od danes namreč velja umik soglasij zdravnikov za nadurno delo. Spor med vlado in Fidesom se nadaljuje, kot kaže, pa tudi najnovejši predlog za mediacijo ne bo šel zlahka skozi. Čeprav se obe strani strinjata, da potrebujeta posrednika, je Fides prvi predlog za mediatorja že zavrnil. Za to vlogo se je ponudila Zveza organizacij pacientov Slovenije, ki pa po Fidesovem mnenju ni nevtralna. Zato želijo nekoga iz tujine. Tudi to pa že sproža pomisleke.

Fides: Vključitev zunanjega neodvisnega mediatorja bi bila dobrodošla

29. 02. 2024 08.10

Vlada je z odlokom razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati tudi v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V sindikatu Fides opozarjajo, da je to nezakonito. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije ocenjujejo, da za vladni odlok "ni videti pravne podlage". Zveza organizacij pacientov je pripravljena prevzeti vlogo mediatorja. "Odprti smo za vse oblike reševanja stavkovnih zahtev, tudi za vključitev mediatorja, po možnosti iz države EU," pa odgovarjajo v Fidesu.

'Položnica za komunalo, ki znaša 300 evrov, bo nižja za samo 10 evrov'

02. 02. 2024 10.32

Ljudska iniciativa Velenje bo zaradi visokih cen ogrevanja v soboto na Titovem trgu v Velenju ponovno izvedla protest. V četrtek so se namreč ponovno sestali z direktorjem velenjske komunale Gašperjem Škarjo, ki jim je ponudil le obročno odplačevanje ali odlog plačila januarskih položnic za ogrevanje, s čimer v iniciativi niso zadovoljni.

Popravili 45. člen, ki so mu očitali, da uvaja prisilno delo

12. 12. 2023 18.50

Kaj prinaša interventni zakon v zdravstvu? 45. člen, na katerega so vsi opozarjali, saj da uvaja prisilno delo, je zdaj sicer napisan bolj jasno, vendar pa predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović poudarja, da bi morale izredne razmere ob denimo naravni nesreči veljati za vse, ki lahko s svojim delom pomagajo. Sindikati in zdravstveni delavci opozarjajo tudi na občutno zmanjšanje dodatkov za delo. Ne bo pa zato nič manjše nadomestilo za dolgotrajno bolniško, na kar so številni glasno opozarjali. Medtem pa so gospodarstveniki mnenja, da jim vlada ne prisluhne. Za gospodarstvo bo, dodajo, velik udarec, da bo 30 dni bolniške padlo na pleča delodajalcev.

'Pri zahtevah bomo vztrajali dokler bo potrebno, pika'

25. 10. 2023 06.38

Predstavniki zaposlenih s področja šolstva, kulture in znanosti so na protestnem shodu vladi sporočili, da so proti razvrednotenju njihovega dela. Zahteve po odpravi plačnih nesorazmerij, usklajevanju plač z inflacijo in utrjevanju strokovnih nazivov so pred vladnim poslopjem izrazili opremljeni s transparenti, piščalkami in trobljami.Glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj je dejal, da bodo pri svojih zahtevah vztrajali do konca.

Satelitski posnetki razkrivajo opustošenje, v Derni primanjkuje vreč za trupla

14. 09. 2023 09.11

Silovite poplave v Libiji so terjale mnogo žrtev, številka pa vsak dan narašča. Po zadnjih ocenah naj bi umrlo kar 20.000 ljudi. Veliko trupel ostaja pod ruševinami, veliko jih je odneslo morje, reševalne ekipe pa prosijo za več vreč za trupla. Večino smrtnih žrtev poplav v Libiji pa bi bilo mogoče preprečiti, opozarjajo Združeni narodi. Unicef medtem po katastrofi opozarja na ranljivost libijskih otrok.

Libanon: kjer se prepletata politična nestabilnost in humanitarna kriza

09. 09. 2023 21.11

Humanitarnim krizam že desetletja ni konca, na vseh kotičkih sveta se pojavljajo nove, bolj grozljive in bolj uničujoče. Tudi Libanon ni izjema. Ljudje v Libanonu se namreč spopadajo z visoko stopnjo revščine in nezanesljivo preskrbo s hrano, težave pa so še poslabšali eksplozija v bejrutskem pristanišču leta 2020, epidemija covida-19 in izbruh kolere jeseni 2022. Na pomoč v Libanonu pa je priskočila tudi slovenska nevladna organizacija Zavod Krog, ki tam nudi humanitarno pomoč.

Občani Divače proti namestitvi varovancev Doma na Krasu v še eno enoto

23. 07. 2023 17.06

Da imajo prebivalci Divače težave z odločitvijo vodstva Doma na Krasu, da v njihovo sosesko namesti še eno enoto za varovance Doma, ni novost. Vendar – ali gre res za nestrpnost prebivalcev do "drugačnih", kot so dejali mnogi, ali preprosto za neposlušnost, prikrivanje podatkov in namerno zavajanje, kot trdijo prebivalci Divače?

Sindikati bi višji regres in draginjski dodatek, vlada pa bi omejila letni dopust

13. 06. 2023 19.09

Sindikati javnega sektorja in vladna stran, ki se skupaj pogajajo o prenovi plačnega sistema, so zagrizli kar v dve kisli jabolki: dopust in regres. Sindikati pričakujejo, da bo vlada zaradi inflacije zaposlenim v javnem sektorju zvišala znesek regresa. Ogorčeni pa so tudi zaradi predloga, s katerim želi vladna stran urejati skupno število letnega dopusta. Uvedli bi enotne kriterije za odmero dopusta, število dni dopusta pa naj ne bi preseglo 30 dni. "Če bo vlada pri tem vztrajala, to pomeni, da se bo precej zmanjšala možnost za uspešno prenovo plačnega sistema v javnem sektorju," pa opozarjajo sindikati.

Poslanka Levice izkazala podporo in se priklenila na prosilca za azil

19. 05. 2023 13.34

Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so na današnjem solidarnostnem shodu ob napovedanem vračanju dveh prosilcev za azil na Hrvaško zahtevali, da vlada to prepreči. Na ministrstvo za notranje zadeve, vlado in premierja Roberta Goloba so naslovili zahtevo, da se situacija z vračanjem prosilcev za azil na Hrvaško reši še danes. Poslanka Levice Nataša Sukič se je medtem v podporo prosilcev za azil na enega od njih priklenila.

Je koalicija 'razglašen orkester' ali deluje enotno in usklajeno?

31. 03. 2023 06.00

Visoki obrati v koaliciji in vladi, ki jih je povzročil predsednik vlade Robert Golob z izjavami v oddaji Preverjeno. Opozicija izjave predsednika vlade Goloba ocenjuje kot potrditev, da vlada ne bo izvedla reform in da jih je tudi doslej le obljubljala, storila pa ni še nič. Po mnenju SDS pa najšibkejši člen te vlade niso ministri, ampak prav predsednik vlade Robert Golob. Kje smo torej? O tem z vodjo poslanske skupine Gibanja Svoboda Borutom Sajovicem in namestnikom vodje poslanske skupine SDS Zvonetom Černačem.

Spletne nevarnosti v Sloveniji: naj se ne zgodi tudi vam

07. 02. 2023 11.14

Internet je nedvomno eden največjih in najpomembnejših izumov sodobnega časa, hkrati pa je lahko tudi nevarno okolje.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Mesec po težavah s seznamom upravičencev: leta 2023 sinhronizacija baz podatkov

31. 10. 2022 10.39

Potem ko je bil soočen z očitkom o nejasnostih glede seznama 113.000 upokojencev, ki bi bili lahko upravičeni do energetskega dodatka, je minister za delo Luka Mesec priznal, da imajo težave z dostopom do podatkov. Za leto 2023 je zato napovedal sinhronizacijo različnih baz.

Vlada bo odločala o redni uskladitvi pokojnin in dvigu minimalne plače

24. 10. 2022 12.35

Premier Robert Golob je na prvi dan redne seje DZ dejal, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, po katerem se bodo pokojnine redno uskladile za 4,5 odstotka. Predlog je po njegovih besedah že v vladnem postopku. Poleg tega je napovedal, da bodo na Ekonomsko-socialni svet posredovali predlog, da se za tak odstotek zviša tudi minimalna plača.

Ste upravičeni do energetskega dodatka? Preverite v spletnem kalkulatorju

11. 10. 2022 08.23

Minister za delo Luka Mesec je ob predstavitvi spletnega kalkulatorja za izračun energetskega dodatka za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka povedal, da bo spletni kalkulator pokazal posamezniku, ali je upravičen do energetskega dodatka ali ne. Do izplačila energetskega dodatka so sicer upravičene le osebe, ki so že prejemniki varstvenega dodatka ali socialne državne pomoči.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral

25. 09. 2022 07.00

"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Obeta se uvedba programov za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19

14. 09. 2022 14.55

Na ministrstvu za zdravje so v smernice za prihodnje leto vključili tudi programe za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19 na primarni ravni zdravstva. Delo ekip fizioterapevtov, socialnih delavcev in psihologov bo financiral Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), je napovedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke

08. 09. 2022 10.37

Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.