najtoplejša

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06
Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Letošnja jesen 10. najtoplejša po letu 1950, dežja je nad povprečjem
04. 12. 2024 15.22
Letošnja jesen je bila na državni ravni toplejša, bolj mokra in malce manj osončena od dolgoletnega povprečja, so po za zdaj sicer delnih in ne povsem preverjenih podatkih sporočili z Agencije za okolje (Arso). Letošnja jesen se po njihovih podatkih uvršča na deseto mesto najtoplejših jeseni vse od leta 1950.

Junij nadpovprečno topel in namočen, a podpovprečno sončen
03. 07. 2024 15.16
Letošnji junij je bil po še delnih podatkih v Sloveniji nadpovprečno topel, nadpovprečno namočen in podpovprečno sončen. Kot pojasnjujejo na Arsu, je odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 znašal 1,4 stopinje Celzija, kar je za 0,6 več od lanskega junija. Letošnji se tako umešča med šest najtoplejših od leta 1950.

V nedeljo čez 30 stopinj, v prihodnjem tednu pogostejše padavine
06. 06. 2024 09.00
Pred nami so večinoma sončni in vse toplejši dnevi. Termometri lahko ponekod na jugovzhodu Slovenije že danes pokažejo 30 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa so tridesetice možne tudi po nižinah preostalega dela države. Najtoplejša bo nedelja, ko se bo najvišja temperatura gibala okoli 32 stopinj Celzija.

'Narava in naša prihodnost se ne rešujeta na sodiščih'
13. 04. 2024 07.00
Svet je zabeležil nov neslavni temperaturni rekord – marec je postal najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Postal je tudi že deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami. Alarmantni podatki se nadaljujejo v aprilu – v Sloveniji je tako v nedeljo padel spomladanski temperaturni rekord z izmerjenimi 30 stopinjami Celzija. Posledice pa niso le v naravi – Španija se s sušo bori že od januarja – ampak tudi na zdravju ljudi. Za kar pa bi lahko po precedenčni razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice v prihodnje odgovarjale tudi države, ki ne storijo dovolj v boju proti podnebnim spremembam. V eni od tožb se je že znašla tudi Slovenija.

'Poletje' se vrača, a kmalu ohladitev
11. 04. 2024 08.45
Do ponedeljka si še lahko obetamo prijetne temperature, potem pa bo Slovenijo predvidoma prešla hladna fronta. Ta bo prinesla občutno nižje temperature in nekaj padavin.

Rekordno vroč na svetovni ravni tudi letošnji februar
07. 03. 2024 09.07
Naša civilizacija se nikoli doslej ni spoprijela s takšnim podnebjem, je ob razglasitvi rekordno vročega februarja na svetovni ravni dejal direktor službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Carlo Buontempo. V prvi polovici meseca je svet prvič imel štiri zaporedne dni, ko je temperatura za dve stopinji Celzija presegla predindustrijske ravni.

Število snežnih dni se bo drastično zmanjšalo, vročina bo še bolj pritiskala
24. 01. 2024 13.23
Za nami je najtoplejše leto v zgodovini meritev od leta 1950, je spomnil meteorolog Arsa Anže Medved. Leto 2023 je bilo tudi nadpovprečno namočeno in povprečno osončeno, je strnil. Kaj pa nas čaka v prihodnosti? Ljubitelji snega se napovedi ne morejo veseliti. Zaradi višje temperature pa nas poleti čakajo dolgotrajni vročinski valovi, več vročih dni in bolj ekstremne padavinske pojave.

El Nino bi lahko leto 2024 'cvrl' še bolj kot lanskega rekorderja
13. 01. 2024 17.41
Leto 2024 bi bilo lahko še bolj vroče kot lansko rekordno leto 2023, saj se bodo letos začeli kazati najmočnejši učinki segrevanja zaradi vremenskega pojava El Nino, so opozorili Združeni narodi (ZN), ki so hkrati pozvali k drastičnemu zmanjšanju emisij za boj proti podnebnim spremembam.

72 dni ledene agonije: 'Vedeli smo, da bomo preživeli le, če bomo jedli trupla'
09. 07. 2023 09.46
"Košček, podoben traku sušenega mesa, ni imel okusa. Bil je trd in brez vonja. Pogoltnil sem ga z gnusom in čutil, kako moje celotno telo zavrača ta majhen grižljaj," je trenutek, ko je prvič okusil človeško meso, v svoji knjigi, s katero je prekinil tri desetletja trajajoč molk, opisal Eduardo Strauch – eden od 16 ljudi, ki so leta 1972 preživeli letalsko nesrečo v Andih. 50 let pozneje je obiskal Slovenijo in z nami spregovoril o edinstveni izkušnji, ki so jo, kot pravi, preživeli samo zaradi ljubezni. Tega, kar je storil, se ne sramuje, saj je bil to edini način, da je lahko preživel.

Španijo zajel vročinski val: temperature že opoldne blizu 40 stopinj Celzija
26. 06. 2023 14.41
Velik del Španije je zajel prvi vročinski val to poletje. Nacionalna vremenska služba (Aemet) je za velik del Andaluzije, kjer popoldne pričakujejo temperature okoli 44 stopinj Celzija v senci, izdala rdeči alarm. V Sevilli se je živo srebro približalo 40 stopnjam že opoldne. Zelo vroče je tudi v drugih delih Španije, vključno z Madridom.

Začetek kopalne sezone: morje in Blejsko jezero trenutno najtoplejša
15. 06. 2023 16.10
Med kopalnimi vodami sta trenutno najtoplejša Blejsko jezero in morje z dobrimi 21 stopinjami Celzija. Bohinjsko jezero in pa reke s temperaturami med 10 in 18 stopinjami Celzija še ne vabijo kopalcev, a se bodo tudi te ob višjih temperaturah ogrele.

Znanstveniki izdali 'zadnje opozorilo'
20. 03. 2023 15.50
Človeška dejavnost je nedvoumno segrela planet za 1,1 stopinje Celzija glede na predindustrijsko raven. Vsaj 3,3 milijarde ljudi je zelo ranljivih za vplive podnebnega segrevanja. Ranljive skupnosti, ki so v preteklosti prispevale najmanj, so v podnebni krizi najbolj prizadete. To je le nekaj ugotovitev težko pričakovanega poročila IPCC, v katerem pa poudarjajo, da je resničnost zaskrbljujoča, vendar upanje še vedno ostaja. "Človeštvo je na tankem ledu in ta led se hitro tali," je ob izidu poročila dejal generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Kakšna pomlad sledi rekordno topli zimi?
02. 03. 2023 19.53
Tudi drugi dan meteorološke pomladi ni nič kaj pomladen, ampak bolj zimski z nekoliko podpovprečnimi temperaturami, značilnimi za začetek marca. Ponekod na jugovzhodu so dobili tudi novo pošiljko snega. V Velikih Laščah imajo 15 centimetrov snega, v Ribnici okoli 20, na Kočevskem in nižje proti hrvaški meji pa okoli 30 centimetrov. Letošnja meteorološka zima je bila sedma najtoplejša v zgodovini meritev. Zaznamovala sta jo rekordno topla konec decembra in začetek januarja. Kakšna pa bo pomlad?

Je pred nami najtoplejša silvestrska noč v zadnjih desetletjih?
29. 12. 2022 08.18
Letošnji prehod iz starega v novo leto bodo zaznamovale zelo visoke, ponekod lahko celo rekordne temperature. Za december zelo topli so bili sicer že pretekli dnevi, na zadnji dan leta pa se bo k nam razširil še toplejši zrak in v silvestrski noči bomo marsikje izmerili deset in več stopinj. Neobičajno toplo vreme se bo nadaljevalo tudi v prvih dneh novega leta, ko se bodo lahko popoldanske temperature v najtoplejših krajih na vzhodu države približale celo 20 stopinjam Celzija.

Jamarji v Missouriju rešili psa, ki je bil dva meseca ujet pod zemljo
16. 08. 2022 20.15
Iz ameriške zvezne države Missouri prihaja neverjetna zgodba o preživetju in dobroti ljudi. Jamarski reševalci so skoraj dva meseca po tem, ko je izginila, rešili psičko, ki je bila ujeta v zapletenem jamskem sistemu 150 metrov pod zemljo. Bila je močno shirana, a živa.

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe
27. 07. 2022 06.00
Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

V Železnikih klestila toča, veter odkrival strehe, drevesa padala na avtocesto
15. 07. 2022 07.45
Vpliv oslabljene hladne fronte je prineslo nestabilno vreme, zaradi česar so nastajale znova nastajale nevihte. V večjem delu Slovenije je zapihal hladnejši severovzhodni veter, ki je precej zmanjšal količino energije v ozračju. Med pomikanjem nevihtnih celic so po Sloveniji zabeležili več dogodkov večjega obsega. Na območju Železnikov je klestila toča, sunki vetra so podirali drevesa, ki so na območju Brezovice padla tudi na avtocesto.

Najtopleje v Novi Gorici in Ljubljani, kjer so namerili 36 stopinj Celzija
27. 06. 2022 07.49
Z novim tednom se je začela stopnjevati vročina, tako da smo se marsikje približali junijskim temperaturnim rekordom. Po nižinah se je že dopoldne ogrelo nad 30 stopinj Celzija, čez dan pa se je živo srebro povzpelo do 36 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev bo ves teden izredna, saj nas ob tako visokih temperaturah tudi veter ne hladi več, poleg tega pa bodo v zelo tople tudi noči. Vročina bo verjetno nekoliko popustila šele konec tedna.

Popoldanske plohe in nevihte tudi v prihodnjem tednu
14. 05. 2022 15.06
Plohe in nevihte so zaznamovale tudi soboto, a za razliko od petka so prevladovale nad zahodno polovico Slovenije. Najtopleje je bilo na Primorskem, kjer se je ogrelo do 29 stopinj Celzija, drugod pa smo izmerili od 22 do 25 stopinj Celzija. Tudi v prihodnjem tednu moramo računati na popoldanske plohe in nevihte. Slednjih bo največ v torek, že v sredo pa se bo možnost za njihov nastanek spet nekoliko zmanjšala. Najtoplejša dneva bosta predvidoma petek in sobota, ko bodo temperature v večjem delu Slovenije presegle 30 stopinj Celzija.

V Dubrovniku nov temperaturni rekord, v morju pa več pogumnih kopalcev
02. 01. 2022 15.23
Novo leto je prineslo toplo vreme, tako pri nas kot pri naših sosedih. V hrvaškem Dubrovniku je bilo čez dan tako toplo, da se je več obiskovalcev odločilo za 'ohladitev' kar v morju, poročajo hrvaški mediji. O nenavadno visokih temperaturah za ta čas poročajo tudi iz Velike Britanije, Italije, Španije in Francije.

Rekordno visoke novoletne temperature: v Dalmaciji več kot 21 stopinj Celzija, na Krasu 19
01. 01. 2022 18.28
V slovenskih hribih je bil vstop v novo leto rekordno topel, popoldne je bilo marsikje po nižinah rekordno toplo za začetek januarja. Sosedje v Dalmaciji pa so lahko novoletni dan preživeli kar v kratkih rokavih. V hrvaški Dalmaciji so na prvi dan novega leta namreč namerili rekordno visoke temperature, poročajo hrvaški mediji. V Kninu se je živo srebro povzpelo čez 21 stopinj Celzija. O najtoplejšem prvem dnevu leta poročajo tudi iz Velike Britanije.

Ponekod že izpolnjeni pogoji za začetek kurilne sezone
30. 08. 2021 07.30
Zadnje dni je pri nas krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa Evrope. Menjava zračne mase je bila zares izrazita, saj smo morali poletno garderobo čez noč zamenjati za toplejša oblačila, v nekaterih domovih predvsem v višjih legah pa so se že prižgale grelne naprave. Pred nami sta še dva spremenljiva dneva, nato pa se bo hladen višinski zrak, ki povzroča nestabilnost ozračja, umaknil iznad naših krajev, zato bomo v nadaljevanju tedna vendarle dobili nekaj sončnih in prijetno toplih dni, le jutra bodo še naprej zelo sveža in po nekaterih nižinah meglena.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val
25. 07. 2021 07.00
Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

Vrhunec vročinskega vala: V Krškem namerili 36 stopinj Celzija
08. 07. 2021 08.00
Četrtek nam prinaša vrhunec že drugega letošnjega vročinskega vala s temperaturami tudi do 36 stopinj Celzija. Takšna vročina za naše kraje sicer ni rekordna, je pa kljub temu zelo obremenjujoča, saj nas ob temperaturah nad 35 stopinj Celzija tudi veter ne hladi več, ampak nas le še bolj greje, podobno kot fen. Vročina bo ob koncu tedna nekoliko popustila, a bo že na začetku prihodnjega tedna najverjetneje spet bolj pritisnila. To bi lahko že pomenilo, da bo prva polovica letošnjega meteorološkega poletja marsikje najtoplejša do zdaj.

Ali hladen oktober pomeni hudo zimo?
16. 10. 2020 07.00
Že nekaj časa imamo precej hladno vreme, ki ga spremljajo pogosti prehodi front s padavinami in nizko mejo sneženja. Ker se bo hladen zrak nad nami zadrževal tudi v prihodnjih dneh, utegne oktober postati šele tretji letošnji mesec s temperaturo pod povprečjem zadnjih 30 let. Mnogi se ob tem sprašujete, kaj to pomeni za prihajajočo zimo. Da bi to preverili, smo pogledali, kakšna zima je sledila hladnim oktobrom v preteklosti.

Veliki koralni greben od 1995 izgubil polovico koral. Atlantski ocean najtoplejši v 2900 letih
14. 10. 2020 09.59
Veliki koralni greben je od leta 1995 izgubil več kot polovico koral, razlog za to je segrevanje svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb, je pokazala nova študija. Raziskava kanadskih in ameriških znanstvenikov pa je pokazala, da je temperatura Atlantskega oceana najtoplejša v zadnjih 2900 letih.

Prvi dnevi koledarskega poletja prinašajo več sonca in temperature do 30 stopinj
20. 06. 2020 10.45
V meteorološkem poletju smo že skoraj tri tedne, nocoj ob 23. uri in 44 minut pa se začenja še koledarsko poletje. Čeprav nam vreme trenutno še ne daje občutka poletja, se bo to kmalu spremenilo, saj se bo višinsko jedro hladnega in vlažnega zraka, ki je bilo v preteklih dneh vzrok za nestabilnost ozračja, pomaknilo proti vzhodu in izgubilo vpliv na vreme pri nas. Najtoplejša dneva v prihodnjem tednu bosta ponedeljek in torek, ko bomo v najtoplejših krajih izmerili okoli 30 stopinj Celzija.

Neobičajno visoke temperature v Sibiriji za 10 stopinj višje od običajnih
17. 06. 2020 20.36
Dolgotrajni vročinski val v Sibiriji je "nedvomno skrb vzbujajoč", opozarjajo znanstveniki. Prav neobičajno visoke temperature povezujejo z obsežnimi gozdnimi požari, nedavnim razlitjem goriva v sibirski reki Ambarnaja ter 'poplavo' vešč. Tudi na globalni ravni bodo visoke temperature v Sibiriji pripomogle, da bo leto 2020 predvidoma najtoplejše v zgodovini, in to kljub zmanjšanju emisij v času pandemije covid-19.

V prihodnjem tednu bomo prvič letos izmerili 20 stopinj Celzija
08. 03. 2020 06.55
Ponedeljek bo večinoma oblačen s kakšno kapljo dežja, od torka do četrtka pa bomo pod vplivom anticiklona, ki nam prinaša sončno in zelo toplo vreme. V najtoplejših krajih vzhodne Slovenije se bo prvič letos ogrelo malo nad 20 stopinj Celzija.