namesto

Končane velikonočne slovesnosti

16. 04. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. se bo danes odpravil na dvodnevni oddih v svojo poletno rezidenco v Castelgandolfu blizu Rima, potem ko je minule dni vodil vse glavne velikonočne obrede. Najpomembnejši med njimi, ki so v Rim privabili največ romarjev z vsega sveta, so bili križev pot okrog Koloseja na veliki petek, velikonočno bedenje v baziliki svetega Petra na veliko soboto ter nedeljska vstajenjska maša in blagoslov Urbi et orbi (Mestu in svetu) na Trgu sv. Petra v Vatikanu.

Omejitev pravice do javnega zbiranja?

14. 04. 2001 00.00

V prvo parlamentarno branje je vlada vložila predlog zakona o javnih zbiranjih, s katerim skuša urediti način uresničevanja ustavne pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah. Zakon vsekakor že v drugem členu podrobno opredeljuje to pravico, vendarle pa prinaša tudi nekatere omejitve ter kar visoke kazni za morebitne kršitelje. Tako bo po novem, če bo zakon prestal obravnavo v DZ, prepovedano organizirati shode oziroma prireditve na prostem v neposredni bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih, če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov.

Powell svari skrajneže

13. 04. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je izrazil zaskrbljenost zaradi dejavnosti albanskih skrajnežev v Makedoniji in na jugu Srbije. Poudaril je, da se mora nasilje skrajnežev na Kosovu in drugje končati. Powell se je v makedonski prestolnici sestal s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Hansom Haekkerupom in političnimi voditelji kosovskih Albancev. Slednje je pozval, naj skrajneže obsodijo in osamijo.

Proračun večji za deset milijard

06. 04. 2001 00.00

Vlada je dan pred iztekom roka, do katerega mora v državni zbor vložiti predlog proračuna za letošnje leto, predlog dopolnila in ga poslala v državni zbor. Na obeh straneh, tako dohodkovni kot odhodkovni, ga je povečala za dobrih deset milijard, primanjkljaj pa ostaja nespremenjen.

Super jumba 747X ne bo

02. 04. 2001 00.00

Ameriški proizvajalec letal Boeing je opustil načrte o gradnji velikega potniškega letala ter se namesto tega odločil, da zgradi srednje veliko potniško letalo, ki bo letelo tik pod zvočno hitrostjo.

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Glavo Meduze bodo restavrirali

01. 04. 2001 00.00

Mojstrovino italijanskega slikarja Michelangela Caravaggia (1573-1610) "Glava Meduze", ki je bila poškodovana v napadu leta 1993, bodo do aprila 2002 restavrirali, je napovedalo vodstvo galerije Uffizzi v Firencah. Slika je olje na leseni podlagi, zaradi česar je postopek restavriranja še posebej zapleten. Po prvih ocenah naj bi projekt znašal 129 tisoč evrov. Caravaggio jo je naslikal konec šestnajstega stoletja, odlikuje se s svojevrstnim realizmom, prikazuje pa mitološko bitje Meduzo, s spačenimi očmi in usti, v trenutkih pred smrtjo. Meduza je bila v grški mitologiji ena izmed treh Gorgon, ženskih pošasti s kačami namesto las, katerih pogled je opazovalca spremenil v kamen. V eksploziji, ki je 27. maja 1993 odjeknila v neposredni bližini galerije Uffizzi, je bilo pet mrtvih in več kot 40 ranjenih. Napad je sodil v serijo atentatov, ki so bili operjeni proti italijanski državi, cerkvi in medijem, sledili pa so uvedbi strogih protimafijskih zakonov in aretaciji mafijskega vodje Rinna.

Upravičenost do umetne oploditve

30. 03. 2001 00.00

Zakon o zdravljenju neplodnosti in oploditvi z biomedicinsko pomočjo, ki ga je parlament sprejel lani, ne predvideva možnosti umetne oploditve samskih žensk, zato je skupina poslancev v državni zbor vložila novelo zakona. Nanjo so se odzvali predstavniki cerkve in stroke. Oboji so mnenja, da samske ženske niso upravičene do tovrstnih postopkov.

Evangeličani izvolili škofa - Gezo Ernišo

28. 03. 2001 00.00

Člani volilnega zbora Evangeličanske cerkve v Sloveniji so na občnem zboru za škofa izvolili dosedanjega seniorja Gezo Ernišo, inšpektor pa bo še naprej Aleksander Kerčmar. Evangeličansko cerkev enakovredno vodita oba - po novem škof (namesto dosedanjega poimenovanja senior) in inšpektor, ki o vseh stvareh tudi enakopravno odločata. Škof skrbi za duhovno področje, inšpektor pa predstavlja laični del cerkve in skrbi za vez z verniki. Erniša in Kerčmar sta kot edina kandidata dobila podporo v vseh trinajstih evangeličanskih cerkvenih občinah v Sloveniji.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji

23. 03. 2001 00.00

Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

ZDA izgnale 6 Rusov

22. 03. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je včeraj obvestil ruskega ambasadorja Jurija Ušakova, da bodo ZDA danes tudi uradno ukazale izgon za šest ruskih diplomatov. Šesterica bo morala v 48 urah zapustiti državo. Ta razplet dogodkov je posledica aretacije vohuna v vrstah FBI-ja Roberta Hanssena pred mesecem dni. Omenjeni je obtožen vohunjenja za Sovjetsko zvezo in kasneje Rusijo zadnjih petnajst let. Po besedah Powella pa naj bi izgon iz ZDA v prihodnosti dobilo še več Rusov, predvidoma 45. Izgnana šesterica diplomatov naj bi bila neposredno vpletena v sodelovanje s Hanssenom. Izgon preostalih diplomatov, ki bodo morali pospraviti kovčke do poletja, pa naj bi bil čisti povračilni ukrep, s čimer naj bi se število osebja na ruskem veleposlaništvu v Washingtonu izenačilo s številom osebja ameriškega veleposlaništva v Moskvi.

Prodani prvi Avtobusi na električni pogon

22. 03. 2001 00.00

Nemški proizvajalec avtomobilov DaimlerChrysler je ta teden prodal prve avtobuse na električni pogon, ki jih bodo konec prihodnjega leta preizkusili v več evropskih mestih. Z novimi motorji nameravajo opremiti vsaj 30 avtobusov, ki naj bi se imenovali Citaro, DaimlerChryslerjeva podružnica EvoBus pa naj bi za vsak avtobus dobila približno 1,25 milijona evrov. V ceno sta vključena popravilo in vzdrževanje za dve leti. Vsi svetovni avtomobilski proizvajalci se ukvarjajo z razvojem prevoznih sredstev na električni pogon, saj se pri teh namesto izpušnih plinov proizvaja vodna para, poleg tega pa ne povzročajo hrupa, saj jih poganjajo gorilne celice, v katerih se z reakcijo vodika in kisika proizvaja elektrika. Avtobuse naj bi na poskusno vožnjo dostavili konec leta 2002 oziroma v letu 2003, in sicer v Španijo, Nemčijo, Anglijo, Islandijo, na Nizozemsko, Portugalsko in Švedsko.

Japonci se slabše prodajajo

21. 03. 2001 00.00

Pet največjih japonskih avtomobilskih proizvajalcev je v februarju zabeležilo manjši izvoz, in sicer za približno 16 odstotkov v povprečju, kar je predvsem posledica padca povpraševanja na severnoameriškem in evropskih trgih.

Spolne zlorabe katoliških redovnic

21. 03. 2001 00.00

Vatikan je potrdil navedbe nekaterih italijanskih in ameriških medijev, češ da so katoliške redovnice v številnih državah sveta, predvsem v Afriki, žrtve spolnega nadlegovanja in celo posilstev s strani duhovnikov in misijonarjev. Šlo naj bi za stotine primerov, za katere cerkveni vrhovi vedo že najmanj šest let.

Pozabljeno mesto

20. 03. 2001 00.00

New York Times je v nedeljski izdaji objavil članek o majhnem mestecu v Pennsylvaniji, ki ga je uradno štetje prebivalstva leta 2000 obšlo. Kraj se imenuje kar po organizaciji, ki ga je ustanovila, to je Slovenska narodno podporna jednota (SNPJ), in je v bistvu le razvedrilno-počitniško naselje v katerem za stalno prebiva le kakšen ducat ljudi.

Romunski trenerji grozijo z odhodom

13. 03. 2001 00.00

Romunski gimnastični trenerji in trenerke so nezadovoljni z nizkimi plačami, ki jih prejemajo za svoje uspešno delo, zato so zagrozili z odhodom v tujino. Trenerji zaslužijo le 150 dolarjev mesečno, doslej pa so namesto povišic dobivali le prazne obljube, je potožila koordinatorka trenerjev v romunski reprezentanci Mariana Bitang.

Spremembe na atletskih tekmovanjih

13. 03. 2001 00.00

Tehnični odbor Mednarodne atletske zveze (IAAF) je na sestanku v Lizboni po končanem dvoranskem SP predlagal nekatere spremembe v pravilih tekmovanj. Med najbolj zanimivimi sta predlog diskvalifikacije tekačev po le enem napačnem štartu v vseh tekih do 400 metrov ter konec tekmovanja za skakalce v višino in daljino po le dveh namesto dosedanjih treh zaporednih neuspešnih oziroma napačnih skokih.

Cepivo brez dovoljenja za promet

12. 03. 2001 00.00

Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Uporaba cepiv brez dovoljenja za promet

11. 03. 2001 00.00

Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Vztrajati pri odmoru za malico

09. 03. 2001 00.00

Najnovejši predlogi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve k predlogu zakona o delovnih razmerjih, ki je v prvem branju v DZ, pomenijo po mnenju predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča velik korak nazaj od že dogovorjenega med socialnimi partnerji. Predlogi amandmajev, ki so jih pripravili na ministrstvu, dramatično zmanjšujejo raven delavskih pravic in neprikrito ščitijo interese delodajalcev, je na današnji novinarski konferenci menil Semolič. Kot najbolj sporen amandma vlade pa je označil rešitev vprašanja 30-minutnega odmora med delom, ki naj bi se na predlog ministrstva ne všteval več v 40-urni delovni teden, kar dejansko pomeni, da bi Slovenija kot edina država v Evropi celo podaljševala delovni čas.

Sake proti raku in trombozi

09. 03. 2001 00.00

Neki japonski znanstvenik je s pomočjo gob izdelal alkoholni napitek. Kot je poročal japonski časnik Asahi Šimbun, je Tokumtsu Okamura riž namesto s kvasom fermentiral z nitastimi gobami.

Sindikati bodo poenotili stališča

05. 03. 2001 00.00

Socialni partnerji - predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - so danes nadaljevali pogajanja o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih, pri čemer so sindikati ugotovili, da so amandmaji vlade k predlogu zakona pri nekaterih rešitvah drugačni od že usklajenih predlogov vseh treh socialnih partnerjev. Zato se bodo na predlog sindikatov pogajanja o zakonu nadaljevala 16. marca. Do takrat pa bodo štiri sindikalne centrale uskladile stališča ter predlagale enotne predloge.

Začetek romarske poti v Meko

03. 03. 2001 00.00

Približno dva milijona muslimanskih vernikov iz vsega sveta se je začelo danes zbirati v doline Mina v neposredni bližini Meke, svetega mesta in najpomembnejše romarske poti muslimanov. V belo oblečeni verniki, ki nosijo preproge in bele sončnike, so se iz Meke napotili peš, v stotinah avtobusov in avtomobilov na petdnevni ritual. Kot pravi izročilo, je ustanovitelj islama, prerok Mohamed, prespal v kraju Mina na svojem edinem potovanju pred več kot 1400 leti. Doslej naj bi naravne smrti umrlo 53 indijskih romarjev. Vsi naj bi bili starejši od šestdeset let.

Odmevi na napad na Petka

02. 03. 2001 00.00

Zdravstveno stanje Mira Petka, dopisnika Večera, ki sta ga v sredo zvečer fizično napadla neznanca, je glede na poškodbe, ki jih je dobil v napadu, zadovoljivo.

Tovarna vozil Maribor namesto Tama

01. 03. 2001 00.00

V skladu s strateškim načrtom prestrukturiranja podjetij MPP na lokaciji nekdanjega Tama, ki ga je sprejela Slovenska razvojna družba (SRD), naj bi bila danes pripravljena vsa dokumentacija za registracijo nove Tovarne vozil Maribor, vendar pa bo po navedbah direktorja podjetja MPP Družba za upravljanje in financiranje podjetij Borisa Gazvode za registracijo nove tovarne vse nared šele prihodnji teden.

Peterka ponovno v prvi ekipi

28. 02. 2001 00.00

V soboto in nedeljo bo na poletih v Obersdorfu nastopil tudi Primož Peterka. Poleg njega bodo nastopili še Primož Zupan-Urh, Jure Radelj, Igor Medved ter Peter Žonta. Odpadel je Damjan Fras, zaradi pomanjkanja treninga na velikih skakalnicah. "Peterka je dobro treniral in na treningih skočil nekaj res dobrih skokov. Poleg tega pa ima za seboj tudi več skokov, kot drugi, tako da sem se odločil, da gre z nami v Obersdorf namesto Damjana Frasa", je povedal trener reprezentance Matjaž Zupan.

Powell o spremembi sankcij proti Iraku

27. 02. 2001 00.00

Ameriški zunanji minister Colin Powell je po zaključku bližnjevzhodne turneje danes na sedežu zveze NATO v Bruslju dejal, da si ZDA prizadevajo za spremembo sankcij ZN proti Bagdadu, da bi zmanjšali njihove posledice na civilno prebivalstvo. Kot je pojasnil Powell, čigar predlog je pozdravil tudi francoski kolega Hubert Vedrine, se Washington namesto za gospodarske in trgovinske sankcije, ki jih je Varnostni svet ZN proti Iraku uvedel leta 1990, zavzema za uvedbo "inteligentnih sankcij", ki naj bi Iraku preprečile nadaljnje oboroževanje.

Mancini namesto Terima

27. 02. 2001 00.00

Predsednik in lastnik Fiorentine Vittorio Cecchi Gori je hitro našel zamenjavo za kontroverznega trenerja Fatiha Terima, ki je včeraj nanadoma sporočil, da zapušča klop. Pripeljal je 36-etnega Roberta Mancinija, nekdanjega reprezentanta Italije in lani pomočnika trenerja pri Laziju.

Markovič končal delo trenerja

26. 02. 2001 00.00

Slovenski rokometni trener Niko Markovič, do pred mesecem dni selektor avstrijske moške reprezentance, je končal tudi sodelovanje s prvoligašem iz Innsbrucka - HLA Tirol Innsbruck. Klub in trener sta se razšla v ponedeljek, potem, ko je bilo jasno, da se klub ni uvrstil v končnico državnega prvenstva. Namesto Markoviča bo klub vodil trener mladinske reprezentance Klaus Hagleitner, ki je do pred letom dni sam igral za Innsbruck.

Podpisana nova pogodba o EU

26. 02. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije so danes v Nici podpisali novo pogodbo o EU. O vsebini pogodbe, s katero je unija v pripravah na širitev reformirala skupne institucije, so se decembra lani, prav tako v Nici, dogovorili voditelji petnajsterice. S podpisom je pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih držav članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.