napad na zda

Usoden ugriz morskega psa

02. 09. 2001 00.00

V ZDA je ugriz morskega psa zahteval prvo žrtev. 10-letni David Peltier je zaradi poškodovane arterije na levi nogi izgubil veliko krvi in je zato v bolnišnici umrl.

Izraelci zasedli palestinsko mesto

28. 08. 2001 00.00

Izrealska vojska je zjutraj s tanki vdrla v palestinsko mesto Bet Džala na Zahodnem bregu in zasedla položaje palestinske vojske.

Nove žrtve med Palestinci

22. 08. 2001 00.00

V izraelsko-palestinskem spopadu blizu Nablusa na Zahodnem bregu so bili po poročanju palestinskih virov ubiti štirje Palestinci.

Napredek na pogajanjih

12. 07. 2001 00.00

Makedonija bo demobilizirala rezerviste

29. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Ubit aktivist Fataha

24. 06. 2001 00.00

V eksploziji, ki je danes odjeknila v palestinskem mestu Nablus, je bil ubit eden vodilnih predstavnikov gibanja Fatah Jaserja Arafata. Po navedbah Palestincev naj bi šlo za 29-letnega Usamo Džavabro, ki je skušal telefonirati, pri tem pa je aparat razneslo. V eksploziji sta bila ranjena tudi dva otroka, Palestinci pa so za napad že obtožili Izrael. Od septembra lani naj bi Izraelci umorili okoli 30 predstavnikov gibanja Fatah.

ZDA in VB zanikata letalski napad

20. 06. 2001 00.00

Obrambni ministrstvi ZDA in Velike Britanije sta zanikali, da bi ameriška ali britanska vojaška letala danes napadla cilje na severu Iraka. Iz ameriškega Pentagona so sporočili, da so takšne trditve popolnoma neresnične. Tiskovni predstavnik Pentagona Dave Lapan je dejal, da ameriška in britanska letala redno nadzorujejo pas na severu Iraka, kjer velja prepoved poletov, vendar letala med nadzornimi poleti danes niso streljala ali odvrgla kakšno bombo.

V Makedoniji dialog in spopadi

15. 06. 2001 00.00

Kmalu zatem, ko je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV) napovedala razglasitev prekinitve ognja do 27. junija, da bi olajšala iskanje politične rešitve konflikta, so njeni pripadniki na območju vasi Opaje blizu Kumanova obstreljevali makedonske položaje. Po besedah tiskovnega predstavnika vojske Blagoje Markovskega je makedonska vojska na napad odgovorila. Nek moški pa je bil ubit, ko je skušal prebiti barikado pred Aračinovim pri Skopju, ki je že teden dni v rokah albanskih skrajnežev.

Odzivi na usmrtitev Timothyja McVeigha

12. 06. 2001 00.00

Tuji tisk se v današnjih izdajah odziva na včerajšnjo usmrtitev Timothyja McVeigha, ki je 19. aprila 1995 v Oklahoma Cityju izvedel teroristični napad, v katerem je umrlo 168 ljudi. Češki liberalni časnik Pravo povezuje McVeighovo usmrtitev z dogajanjem v srednjem veku, švicarski Berner Zeitung pa meni, da so McVeigha z usmrtitvijo rešili misli na njegove žrtve. Pariški levousmerjeni časnik L'Humanite opozarja, da je sedanji predsednik ZDA George Bush kot teksaški guverner zavrnil 135 pomilostitev, po ocenah danskega liberalnega časnika Politiken pa je bila usmrtitev McVeigha en velik žalosten cirkus.

Snemanja usmrtitve ne bo

09. 06. 2001 00.00

Timothy McVeigh, ki je leta 1995 v Oklahoma Cityju, izvedel najhujši teroristični bombni napad v ZDA, bo usmrčen v ponedeljek. Potem ko je prizivno sodišče v Denverju zavrnilo pritožbo njegovih odvetnikov, se je McVeigh odpovedal nadaljnjim poskusom pritožbe. Za nastavitev bombe je bil obtožen že avgusta 1997, vendar je odgovornost za smrt 168 ljudi priznal šele lani.

Proti usmrtitvi duševno prizadetih

28. 05. 2001 00.00

Predstavniški dom in senat teksaškega kongresa sta sprejela predlog zakona, ki predvideva, da v tej ameriški zvezni državi ne bi več izvrševali smrtne kazni nad duševno prizadetimi obsojenci. Guverner Teksasa Rick Perry, ki je na tem položaju nasledil predsednika ZDA Georga Busha, je napovedal, da predloga zakona za zdaj še ne bo podpisal. Perry bo počakal na izid primera teksaškega obsojenca na smrt Johna Paula Penryja pred zveznim vrhovnim sodiščem. Teksas je sicer od leta 1982, ko so ponovno uvedli smrtno kazen, usmrtil 246 oseb, od tega 6 duševno prizadetih.

Izraelski napadi se nadaljujejo

21. 05. 2001 00.00

Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Dan žalovanja v Makedoniji

01. 05. 2001 00.00

V Makedoniji so z dnevom žalovanja počastili žrtve sobotnega napada albanskih skrajnežev ONV na makedonske varnostne sile pri Tetovu. Makedonski svet za nacionalno obrambo je v nedeljo zahteval, naj zahod Osvobodilno narodno vojsko razglasi za teroristično organizacijo. Zaradi napada so makedonske sile okrepile varnostne ukrepe na meji s Kosovom, v Tetovu pa je policija uvedla policijsko uro.

ONV prevzela odgovornost za napad

29. 04. 2001 00.00

Osvobodilna narodna vojska je prevzela odgovornost za sinočnji napad severno od Tetova, v katerem je bilo ubitih osem makedonskih vojakov in policistov. Eden od albanskih poveljnikov je makedonske sile obtožil, da so se preveč približale njihovim položajem in s tem izzvale napad.

40 let kubanske revolucije

17. 04. 2001 00.00

Na Kubi slavijo 40 let kubanske socialistične revolucije in spodletelo ameriško invazijo v Prašičjem zalivu. V ta namen se bodo v prihodnjih dneh zvrstila številna praznovanja.

Trije mrtvi v letalskih napadih

16. 04. 2001 00.00

Izraelska letala so zgodaj zjutraj bombardirala radarsko postajo v Libanonu. V napadu so bili ubiti trije sirijski vojaki, šest pa je bilo ranjenih. Napad na Bekaa Valley, ki ga nadzoruje Sirija, povezujejo s sobotnim ubojem izraelskega vojaka na libanonsko-izraelski meji, za katerega naj bi bili odgovorni libanonski gverilci Hezbolaha, ki jih podpirata Sirija in Iran. Libanonski premier Rafik al-Hariri je pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa in prepreči nadaljnje napetosti.

Resam obsojen napada

07. 04. 2001 00.00

V Los Angelesu so včeraj Alžirca Ahmeda Resama obsodili zaradi načrtovanja terorističnega napada. Po prepričanju porote je 33-letni Resam sodeloval pri kovanju zarote, katere cilja sta bila med drugim tudi napad na newyorški Times Square in stolp Space Needle v Seattlu ob praznovanju vstopa v novo tisočletje.

Odkrili evropski center islamskih teroristov

06. 04. 2001 00.00

Italijanska policija je odkrila center iz katerega naj bi organizirali oborožene atentate islamskih skrajnežev po celi Evropi. V Italiji so aretirali pet osumljencev, ki jih povezujejo z ubežnim saudskim disidentom Osamom bin Ladnom, nemška policija pa je prijela še enega. Preiskovalci v Berlinu pa so izjavili, da so ob odkritju več skladišč orožja v južni in zahodni Nemčiji zajeli osumljenca alžirskega rodu.

Izrael z raketami napadel Ramalo in Gazo

29. 03. 2001 00.00

Izraelski bojni helikopterji in topništvo so sinoči silovito obstreljevali cilje v Ramali na Zahodnem bregu in v Gazi. Po palestinskih navedbah je bilo v več mestih slišati eksplozije. Ramala je bila popolnoma v temi. Rakete in topniški izstrelki naj bi zadeli tudi sedež osebne garde palestinskega voditelja Jaserja Arafata, Force 17.

Hudi spopadi v Groznem

27. 03. 2001 00.00

Med čečenskimi uporniki in ruskimi vojaki se je v noči na torek vnel hud spopad za prevzem nadzora nad železniško postajo v Groznem. To je bil najhujši spopad med stranema v mestu v zadnjem letu. Kot je sporočila ruska policija, je več deset čečenskih upornikov, oboroženih s strojnicami in protitankovskimi minometi, v noči na torek skušalo zasesti železniško postajo. Ruske enote so odgovorile na napad in zahtevale okrepitve. Spopad je trajal eno uro, je poročala tiskovna agencija Itar-Tass.

Cheney zapustil bolnišnico

06. 03. 2001 00.00

Ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya so danes izpustili iz bolnišnice George Washington v ameriški prestolnici, potem ko so mu zdravniki ponovno odmašili srčno arterijo. Zdravniki so zatrdili, da med preiskavami niso našli "nobenega dokaza", da bi 60-letni Cheney preživel že peti srčni napad. Cheneyeva predstavnica Mary Matalin je pojasnila, da bo podpredsednik okrevanje nadaljeval na svojem domu, z delom pa naj bi znova začel prihodnji teden.

Bush opozarja Sadama Huseina

23. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George W. Bush je na včerajšnji novinarski konferenci v Beli hiši iraškega predsednika Sadama Huseina opozoril, da ZDA ne bodo dopustile, da Irak razvija orožje za množično uničenje ali da ustrahuje svoje sosede. Bush je tokrat prvič jasno in glasno priznal, da ameriško-britansko bombardiranje Iraka pretekli teden ni bila rutinska zadeva, ampak predvsem sporočilo predsedniku Sadamu Huseinu, da bodo ZDA v tej regiji vodile aktivno politiko.

Za pametnejše sankcije proti Iraku

20. 02. 2001 00.00

ZDA in Velika Britanija razmišljata o omilitvi sankcij proti iraškemu režimu, je danes dejal vodja britanske diplomacije Robin Cook. Cook ni pojasnil, za kakšne omilitve gre, vendar naj bi "pametnejše" sankcije onemogočile iraško vojsko, odprle pa bi možnosti za gospodarsko in humanitarno pomoč Iraku. V odgovor na številne kritike ameriško-britanske politike do Iraka je Cook dejal, da je treba mednarodno javno mnenje znova spomniti na stalno nevarnost, ki jo predstavlja Sadam Husein. O "pametnejših" sankcijah se bodo v četrtek v Washingtonu sestali predstavniki Velike Britanije in ZDA. Pogovori o Iraku bodo dan pred srečanjem ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira in malo po začetku turneje državnega sekretarja Colina Powella po Bližnjem vzhodu.

Za Busha je napad rutinski

17. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je sinočnje ameriško-britanske letalske napade v bližini Bagdada označil za rutinske. Na novinarski konferenci je pojasnil, da je bil vzrok za napad, v katerem je bilo ubitih najmanj pet ljudi, zaščita območja prepovedi poletov iraških letal. Bush je odobril napade na iraške komunikacijske in nadzorne točke na severnem delu območja prepovedi poletov, odločitev o napadu pa je sprejel po posvetovanju s poveljniki na kopnem.

Osem mrtvih v napadu

14. 02. 2001 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je med današnjim obiskom v Turčiji v zvezi z napadom na izraelski avtobusni postaji v bližini Tel Aviva zatrdil, da je šlo po dosedanjih podatkih za nesrečo in ne za napad na izraelske vojake in civiliste. V incidentu je umrlo osem izraelskih vojakov in civilistov, 20 pa je bilo ranjenih. Po Arafatovih trditvah namreč Palestinci nasprotujejo ubijanju ljudi. Izrael pa je Arafatu pripisal odgovornost za incident.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona

12. 02. 2001 00.00

Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Strelec pred Belo hišo obtožen napada

10. 02. 2001 00.00

Ameriško tožilstvo je proti 47-letnemu Robertu Pickettu, ki je v sredo sprožil preplah pred Belo hišo v Washingtonu, vložilo obtožnico zaradi napada, za kar mu grozi največ deset let zapora in denarna kazen do 250.000 dolarjev. V preiskavi so ugotovili , da je Pickett v sredo dvakrat sprožil pištolo ob oddaljeni ograji na južnem koncu ozemlja Bele hiše, dokler ga ni eden od pripadnikov tajne službe ustrelil v koleno desne noge. Picketta so prepeljali v bolnišnico, kjer bo ostal še teden dni, dokler ne bo dovolj zdrav, da ga premestijo v zapor.

Strelec na Belo hišo psihopat

08. 02. 2001 00.00

Pripadniki ameriške tajne službe, ki je zadolžena za varovanje predsednika ZDA, so sinoči opravili preiskavo hiše 47-letnega Roberta Picketta v Evansvillu v Indiani, ki je pri Beli hiši v Washingtonu poskušal preplezati ograjo. Picketta so varnostniki onesposobili s strelom v koleno desne noge in ga odpeljali v bolnišnico George Washington, kjer so mu nudili prvo pomoč. Doslej se je izvedelo, da je bil Pickett v preteklosti na zdravljenu zaradi duševnih motenj ter imel neporavnane račune z zvezno davčno službi (IRS), od koder so ga odpustili, sam pa je sprožil neuspešno tožbo. Doslej naj bi poslal več pisem na naslove različnih politikov s pritožbami na račun IRS.

Začetek procesa proti teroristom

05. 02. 2001 00.00

V New Yorku se v ponedeljek začenja sodni proces proti štirim obtožencem za teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998 ter široki zaroti proti Američanom po vsem svetu, ki naj bi jo vodil Osama bin Laden. Newyorški proces bo ogromen tudi za ameriške standarde, saj obtožnica proti skupaj 22 osebam zajema več kot 140 strani, priče pa prihajajo iz šestih različnih držav. Na zatožni klopi so sicer le štiri osebe, medtem ko jih je 13 na čelu z bin Ladnom še vedno na prostosti. Od preostale peterice se trije v britanskih zaporih borijo proti izročitvi ZDA, dva pa sta že v New Yorku.

Cohen predstavil poročilo o terorizmu

10. 01. 2001 00.00

Ameriški obrambni minister William Cohen je v Pentagonu predstavil poročilo skupine strokovnjakov o terorističnih grožnjah ameriškim enotam po svetu. Poročilo, ki so ga začeli sestavljati po terorističnem napadu na ameriški rušilec Cole v jemenskem Adenu 12. oktobra 2000, priporoča izboljšanje obveščevalne dejavnosti in sodelovanja med vladnimi agencijami ter jasna navodila ameriškim vojakom o terorističnih grožnjah. Cohen je menil, da bo v prihodnosti verjetno prihajalo do vse večjega števila terorističnih napadov na ameriške vojake po svetu, zato se bo potrebno nanje ustrezno pripraviti.