nasprotno

ZDA in Kitajska o raketah
23. 08. 2001 00.00
Po mnenju Washingtona je kitajski izvoz raketne tehnologije eden glavnih zadržkov pri izboljšanju odnosov med državama.

O ustanavljanju novih občin
13. 07. 2001 00.00
V ZLSD so že leta 1994 opozarjali, da težnja po prevelikem drobljenju občin ni dobra, ta trend se je ponovil leta 1998, vse pa kaže, da bo tudi zadnje preoblikovanje mreže občin potekalo podobno. Kot je povedal poslanec ZLSD Bojan Kontič, zato pozdravljajo odločitev ministrstva za notranje zadeve, ki bo vladi predlagalo, naj dosledno upošteva zakonske pogoje za ustanavljanje občin tako glede števila prebivalcev kot tudi vseh ostalih pogojev. Kontič je opozoril, da je nesprejemljivo, da kar 95 sedanjih občin od 192 ne zadovoljuje kriterija 5000 prebivalcev. Problem je tudi v tem, da je zakon o financiranju občin "pozival" krajevne skupnosti k preoblikovanju v občine, saj so lahko pridobile predvsem več sredstev za infrastrukturo. Po prepričanju ZLSD so zato nujne spremembe tega zakona v smeri nagrajevanja občin, ki so pripravljene na povezovanje.

Drnovšek o denacionalizaciji
12. 07. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v zvezi z odločitvijo kmetijskega ministra Franca Buta o vračilu pokljuških gozdov cerkvi in nasprotno odločitvijo kulturne ministrice Andreje Rihter o ne-vračanju Blejskega otoka povedal, da sta obe rešitvi v nasprotju z njegovimi navodili prehiteli dogovarjanja o celoviti razrešitvi problematike vračanja nacionaliziranega cerkvenega premoženja.

Med lovom na čarovnice ubili 250 ljudi
07. 07. 2001 00.00
V množičnem lovu na čarovnice na severu DR Konga so junija ubili 250 ljudi, med njimi tudi otroke, kakih 300 pa so jih pregnali iz njihovih domov. "Lovci" svoje žrtve ubijajo z gorjačami, mačetami in kamenjem. Ugandska policija, ki nadzoruje večji del DR Konga, je že aretirala 89 "lovcev", več kot 140 preživelih, ki so obtoženi čarovništva in njihovih svojcev, pa je vojsko zaprosilo za zaščito. Praznoverje in predsodki imajo v mnogih družbah na afriški celini globoke korenine, najpogosteje pa so žrtve praznoverja osebe, obtožene čarovništva.

Nizozemska kraljica bogatejša od angleške
03. 07. 2001 00.00
Nizozemska kraljica Beatrix je s 3,2 milijarde dolarjev občutno premožnejša od angleške kraljice Elizabete II., ki razpolaga "le" s 420 milijoni dolarjev, poroča ameriška revija Forbes. Večji del premoženja, kot na primer Buckinghamska palača, kronski dragulji in umetniške zbirke, namreč poseduje angleška kraljeva družina v celoti, 75-letna britanska kraljica pa ima sama "zgolj" za 150 milijonov dolarjev osebnega premoženja in 270 milijonov v obliki raznih obveznic ter terjatev. Premoženje 63-letne nizozemske kraljice pa nasprotno predstavljajo predvsem obveznice naftne multinacionalke Shell in nekaterih drugih "premožnejših" družb.

Proti preoblikovanju PCP
02. 07. 2001 00.00
Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Šaron za striktno premirje
27. 06. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron je po včerajšnjih pogovorih z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Washingtonu od Palestincev zahteval, naj spoštujejo 10-dnevno prekinitev ognja, preden bi vzpostavili trajnejše premirje, kar predvideva poročilo Mitchellove komisije. Po tem obdobju, ki naj bi po Šaronovih besedah trajalo najmanj šest tednov, naj bi obe strani začeli uresničevati ukrepe za vnovično vzpostavitev zaupanja. Med te spadata tudi začetek pogajanj in zamrznitev gradnje novih judovskih naselbin na palestinskih območjih.

Evropski ministri o družini in poklicu
21. 06. 2001 00.00
Usklajevanje delovnega in družinskega življenja je temeljno področje sodobne družbe in prinaša prednosti za starše in za evropsko gospodarstvo, je ključno sporočilo 27. ministrske konference za družinske zadeve v Portorožu. Ministri in njihovi namestniki iz 43 sodelujočih držav oziroma državnih delegacij, članic Sveta Evrope (SE), nameravajo ob koncu dvodnevne konference z naslovom Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja sprejeti sklepni dokument s priporočili za članice SE. Portoroška konferenca je prva konferenca s področja družinskega življenja v sklopu SE, ki poteka v Srednji ali Vzhodni Evropi.

Izraelska vojska dobila zeleno luč
21. 06. 2001 00.00
Izraelska vojska je sporočila, da je dobila zeleno luč vlade za operacije proti palestinskim aktivistom, ki naj bi bili vpleteni v napade na izraelske cilje. Novi incidenti se namreč vrstijo kljub premirju, ki so ga Izraelci in Palestinci sklenili ob posredovanju vodje ameriške obveščevalne službe CIA Georgea Teneta. Kot navaja vojska, je "likvidacije odgovornih za protiizraelske napade" na sestanku v sredo odobril varnostni kabinet, ki mu je predsedoval izraelski premier Ariel Šaron.

Večina proti noveli zakona
18. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Göteborg mora biti prepričljiv
10. 06. 2001 00.00
Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Padec tehnoloških delnic
30. 05. 2001 00.00
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes močno znižali, predvsem zaradi precejšnjega padca vrednosti tehnološkega indeksa Nasdaq na borzi na Wall Streetu. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših japonskih delnic, je trgovanje končal pri 13.493,35 točke, kar je 280,54 točke oz. dva odstotka manj kot včeraj.

Uradna ocena o BSE v Sloveniji
16. 05. 2001 00.00
Znanstveni odbor EU, ki podaja mnenja o tveganju navzočnosti bolezni norih krav (BSE) v posameznih državah, je uradno objavil že minuli petek potrjeno oceno, da je pojav te bolezni v Sloveniji malo verjeten, čeprav ni izključen. Slovenija je prva kandidatka, o kateri je znanstveni odbor podal tako ugodno mnenje. V vseh ostalih doslej ocenjenih prosilkah za članstvo je po mnenju izvedencev pojav BSE verjeten, tudi če ni potrjen. Slednje mnenje so izvedenci že lani podali tudi o veliki večini članic EU, z izjemo Švedske, Finske in Avstrije, ki so dobile takšno oceno kot Slovenija.

Tisk o italijanskih volitvah
15. 05. 2001 00.00
Italijanski dnevniki na prvih straneh poudarjajo prepričljivo zmago desnosredinske koalicije Silvia Berlusconija v obeh domovih parlamenta in povzemajo njegovo obljubo, da bo izpolnil vse glavne cilje, ki si jih je zadal že pred volitvami. Rimska Repubblica piše, da gre za veliko spremembo in ne le za običajno izmenjavanje levice in desnice na oblasti, kot se dogaja v vsej Evropi. Premagana je bila vlada, ki je od leta 1995 sanirala gospodarstvo in pripeljala Italijo v evropsko denarno unijo. Desnica je postala vladna sila in celo identiteta velikega dela Italijanov, to pa po zaslugi Berlusconija, ki je "odmrznil" postfašizem Gianfranca Finija, preusmeril separatizem Umberta Bossija ter si podredil dediča krščanske demokracije Casinija in Buttiglioneja. Vsemu temu je s svojo stranko Naprej, Italija! dodal moderno ideologijo "berlusconizma".

Uvedba evra ne bo sprožila inflacije
07. 05. 2001 00.00
Belgijski finančni minister Didier Reynders, ki predseduje svetu finančnih ministrov t.i. evroskupine, je danes po srečanju skupine dejal, da prehod na evro ne bo spodbudil rasti inflacije, temveč bodo trgovci ob prehodu na novo valuto prav nasprotno cene zaokrožili navzdol.

Novosti podjetja Allied Telesyn
07. 05. 2001 00.00
Allied Telesyn je eno redkih podjetij, ki se ukvarja z omrežno informacijsko opremo in v preteklem letu ni doživelo recesije - nasprotno, podjetje zaposluje vedno več novih strokovnjakov, tako da ima sedaj že več kot 2.000 zaposlenih, razvojne laboratorije na Japonskem, v ZDA, Evropi in na Novi Zelandiji, svoja predstavništva pa po vsem svetu. Allied Telesyn je tudi eno redkih podjetij s področja omrežnih tehnologij, ki svojo paleto izdelkov širi in ne ukinja programov. Izredno hitra rast je podjetje pripeljala na peto mesto med proizvajalci omrežne opreme, še vedno pa ostajajo prvi na področju ojačevalcev, samodejnih razdelilnikov, sprejemnikov, oddajnikov, pretvornikov podatkov, omrežnih kartic in samodejnih stikal Fast Ethernet.

V ZDA višja brezposelnost
04. 05. 2001 00.00
Aprila je bila stopnja brezposelnosti v Združenih državah Amerike 4,5- odstotna, kar je največ v zadnjih dveh letih in pol. Zadnje poročilo ameriškega ministrstva za delo je tako najbolj svež dokaz za to, da ameriško gospodarstvo, ki je svojo pot navzdol začelo v drugi polovici lanskega leta, še naprej omahuje in mu grozi recesija.

Obletnica slovenske ustave
27. 04. 2001 00.00
Predvidene ustavne spremembe, katerih predlog je vlada sprejela pred tednom dni, obsegajo naslednja vprašanja:

Dokumenta ZN o padcu Srebrenice
26. 04. 2001 00.00
Šest let po padcu muslimanske enklave Srebrenice, najhujšem zločinu po drugi svetovni vojni v Evropi, sta v javnost prišla zaupna dokumenta Združenih narodov. Dokumenta bremenita tedanjega poveljnika sil Združenih narodov, da je s poveljnikom bosanskih Srbov Ratkom Mladićem podpisal tajni dogovor. Slab mesec po njunem srečanju so bosanski Srbi zasedli Srebrenico. Od takrat pogrešajo več kot 7 tisoč Muslimanov.

Protest študentov Filozofske fakultete
25. 04. 2001 00.00
Pred Filozofsko fakulteto v Ljubljani je več kot tristo študentov oddelka za prevajanje in tolmačenje protestiralo proti nedavni odločitvi ljubljanske univerze, da naslednje šolsko leto, kljub vedno večjemu zanimanju, ne bo možen vpis na to študijsko smer.

Turška vlada spremenila zakon o zaporih
20. 04. 2001 00.00
Turški minister za pravosodje Hikmet Sami Turk je na sinočnji novinarski konferenci v Ankari sporočil, da je vladi predložil zakon, ki naj bi olajšal režim osamitve v zaporih. Premier Buelent Ecevit in več ministrov so zakon že podpisali. Gre za prvi konkreten korak, s katerim naj bi vlada poskušala ustaviti množično gladovno stavko turških zapornikov. Doslej je stavka terjala že 14 življenj.

Besedilo brez soglasja ZLSD
14. 04. 2001 00.00
V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

Turčija obsojena v Strasbourgu
10. 04. 2001 00.00
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je Turčijo obsodilo zaradi kršenja pravice do življenja, potem ko je leta 1994 med policijskim zaslišanjem v sumljivih okoliščinah umrl 22-letni Kurd. Mahmuta Tanlija iz vasi Ortulu na jugovzhodu Turčije so aretirali 27. junija 1994. Naslednji dan je bila njegova družina obveščena, da je Mahmut umrl zaradi kapi, uradna obdukcija pa je pokazala, da na njegovem telesu ni bilo vidnih znakov nasilja. Njegova družina je nasprotno trdila, da so bili na Mahmutovem telesu vidni znaki nasilja.

Preložili gospodarski načrt
04. 04. 2001 00.00
Japonske oblasti so sporočile, da zaradi nesoglasja med oblastjo in koalicijo do petka ne bodo objavile nujno potrebnega gospodarskega paketa ukrepov. Težko pričakovani paket gospodarskih ukrepov naj bi prinesel številne osvežitve, med katerimi so poseben poudarek namenili prenovi bančnega sistema.

Usklajevanje predloga vatikanskega sporazuma
02. 04. 2001 00.00
Stranke vladajoče koalicije so nadaljevale usklajevanje predloga sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, ki je po oceni pogajalcev vendarle dosegel napredek. Kljub temu še naprej ostaja sporen zlasti 1. člen predloga vatikanskega sporazuma, ki po prepričanju Združene liste socialnih demokratov in Demokratične stranke upokojencev Slovenije, kanonsko pravo izvzema iz slovenskega ustavnega reda ter tako Rimskokatoliški cerkvi (RKC) namenja poseben status. Omenjeni člen naj bi namreč vseboval določilo o spoštovanju neodvisnosti in avtonomnosti RKC.

Koštunica svet pozval k potrpežljivosti
30. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je na letnem zasedanju Komisije Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi danes mednarodno skupnost pozval, naj bo strpna spričo vzpostavljanja pravne države v ZRJ, saj je ta naloga novih oblasti v Beogradu po 56 letih paralize, posledice komunističnega režima, zelo zahtevna. Koštunica je obenem potrdil pripravljenost za "oblikovanje države, ki bo temeljila na sodobnih ustavnih načelih". "Toda vprašanje je, kje začeti, saj čas ni naš zaveznik, nasprotno, danes je celo naša šibka točka," je poudaril Koštunica.

Bodo kmetje ustavili dobavo mleka
29. 03. 2001 00.00
Sindikat kmetov Slovenije je na dopisni seji sklenil, da v kolikor ne pride jutri do dogovora z Ljubljanskimi mlekarnami, bodo njegovi člani začeli postopno ustavljati oddajo mleka največji slovenski mlekarni.

Obisk delegacije iz Belgije
19. 03. 2001 00.00
V Slovenijo je včeraj prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela danes, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla. Med obiskom v Sloveniji se bo sestal z gostiteljico, ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, njegovi sogovorniki pa bodo tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter minister za okolje in prostor Janez Kopač.

Vpleten tudi Alen Kobilica
15. 03. 2001 00.00
Po tem, ko je zgodba petnajstletne slovenske manekenke prišla v javnost, vsi vpleteni prelagajo odgovornost na nasprotno stran. Danes nam je svojo plat zgodbe povedal priznani slovenski maneken Alen Kobilica.