navzkrižje interesov

Milijarder kritičen do Trumpa: Amerika je na poti k 'ekonomski jedrski zimi'

07. 04. 2025 07.28

Milijarder in vlagatelj Bill Ackman pravi, da je Amerika na poti k "ekonomski jedrski zimi", ki si jo je zaradi uvedbe carinske politike predsednika Donalda Trumpa nakopala sama. Pozval je tudi k 90-dnevni prekinitvi uveljavitve carin, da bi se lahko pogajali in rešili nepoštene asimetrične carinske dogovore. Trump medtem svoje odločitve še naprej zagovarja.

Trumpova kripto zakladnica: od nasprotnika do gorečega zagovornika

30. 03. 2025 07.09

Donald Trump je oznanil, da želi ZDA spremeniti v svetovno kripto prestolnico. Zato je napovedal vzpostavitev ameriške strateške rezerve kripto valut. Digitalno zakladnico bi napolnil s petimi kripto kovanci. Kako pa bi sploh lahko delovala in kaj o tem pravijo strokovnjaki?

Največji zaslužkarji: poleg dela v parlamentu še dodatnih 657.000 evrov

12. 12. 2024 11.51

Približno 30 odstotkov od 720 zaposlenih v Evropskem parlamentu ob rednem prihodku dodatno skupno zasluži še okoli 6,3 milijona evrov na leto. A bolj kot višina zaslužka skrbi morebitno navzkrižje interesov. Dodaten zaslužek namreč priteka tudi iz sektorjev, ki jih nadzorujejo v okviru svojega dela.

S podpisom sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev konec stavke carinikov

21. 11. 2024 19.00

S podpisom sporazuma o načinu reševanja stavkovnih zahtev se je končala stavka zaposlenih na Finančni upravi RS, ki se je začela maja lani. Da so sporazum z vlado podpisali danes, je potrdil predsednik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Pečnik.

Parlamentarno zaslišanje Marte Kos čez slab mesec

09. 10. 2024 19.44

Kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos se je prvič sestala s slovenskimi evroposlanci in preverila, na čigavo podporo lahko računa. Zaslišanje pred zunanjepolitičnim odborom Evropskega parlamenta pa jo čaka šele čez slab mesec. Še prej ji mora zeleno luč prižgati odbor za pravne zadeve, ki presoja, ali pri komisarskih kandidatih obstaja navzkrižje interesov.

Odstop novozelandske ministrice: po prometni nesreči se je upirala aretaciji

24. 07. 2023 08.19

Novozelandska ministrica za pravosodje se je po prometni nesreči upirala aretaciji, padla pa je tudi na preizkusu alkoholiziranosti. Zaradi incidenta je odstopila s položaja.

Zaposleni na Fursu začeli stavko

22. 05. 2023 17.09

Zaposleni na Finančni upravi RS (Furs) so začeli stavko, ki so jo zamrznili sredi februarja. Od vlade namreč v tem času niso dobili nobene konkretne ponudbe, je za STA povedal predsednik sindikata Dušan Pečnik. Njihove zahteve, med njimi je dvig izhodiščnih plač za pet plačnih razredov za vse uslužbence Fursa, ostajajo nespremenjene.

Stavke carinikov zaenkrat ne bo

10. 02. 2023 14.15

Sindikat carinikov Slovenije je zamrznil za ponedeljek napovedani začetek stavke zaposlenih na Finančni upravi RS (Furs). Kot je pojasnil predsednik sindikata Dušan Pečnik, so stavko zamrznili najmanj do 22. aprila, saj želijo počakati na rezultat pogajanj o plačni reformi javnega sektorja. Njihove zahteve sicer ostajajo nespremenjene.

Sindikat carinikov napovedal začetek stavke zaposlenih na Fursu

16. 01. 2023 08.34

Sindikat carinikov Slovenije je napovedal začetek stavke zaposlenih na Fursu. Začela se bo 13. februarja, potekala pa bo vse do sklenitve stavkovnega sporazuma. Borili se bodo za sedem stavkovnih zahtev, med drugim zahtevajo dvig izhodiščnih plačanih razredov za pet plačnih razredov vsem uslužbencem Finančne uprave. Vlado so pozvali, naj nemudoma pristopi k pogajanjem.

ZAE za vodenje pogovorov COP28 imenovali vodjo naftne družbe

12. 01. 2023 10.09

Za predsednika COP28 v Dubaju, ki bo konec leta, so imenovali vodjo ene največjih svetovnih naftnih družb, sultana Ahmeda Al Jaberja, ki je tudi minister za trgovino in podnebni odposlanec gostiteljev COP28, Združenih arabskih emiratov. Aktivisti pravijo, da mora odstopiti s funkcije predsednika v naftnem podjetju, saj gre za očitno navzkrižje interesov. Menijo, da nekdo, ki deluje v naftni industriji, morda ne bo prisilil držav k hitremu zmanjšanju proizvodnje in uporabe fosilnih goriv, kar je po mnenju znanstvenikov ključnega pomena za preprečevanje nevarnih podnebnih sprememb.

Prevarani kupci: inšpektorat ukrepal prepozno, spregledal konflikt interesov

24. 11. 2022 11.53

Po razkritju, da je bila tržna inšpektorica, ki je preučevala prijave zoper podjetje Secom iz Krškega, žena zaposlenega v podjetju, ki je na terenu občasno celo pobiral gotovinske avanse od strank, so mnogi opeharjeni kupci izgubili vso zaupanje v delo inšpekcije. Na TIRS odgovornost zavračajo. Notranji nadzor nad delom brežiške inšpektorice je pokazal, da je delo opravila korektno. Na KPK so od oškodovanca prijeli prijavo, da gre za konflikt interesov, a je zadeva še v postopku preverjanja. Kot pravi oškodovanec, obstaja utemeljen sum, da se je zaposleni osebno okoristil z delom pobranih avansov in da je s tem povečal dohodke skupnega gospodinjstva.

Evropskega komisarja lobisti vabili na lovske izlete in drage večerje

03. 12. 2021 08.40

Evropski komisar za proračun in upravo, Avstrijec Johannes Hahn, se sooča z očitki korupcije. Hahna naj bi lobisti vabili na lovske izlete in drage večerje, sam pa o tem ni poročal pristojnim organom, kot narekuje kodeks ravnanja.

Četrtina evropskih poslancev dobro služi še z dodatnim delom

14. 10. 2021 12.16

Več kot četrtina od 705 poslancev Evropskega parlamenta služi še z drugimi dejavnostmi, vrednost njihovih zaslužkov pa je skupno od 3,9 milijona do 11,5 milijona evrov, kaže najnovejša raziskava nevladne organizacije Transparency International EU (TI EU). Organizacija pri tem opozarja na morebitno navzkrižje interesov.

Zeman se bo srečal z zmagovalcem volitev

13. 10. 2021 18.47

Češki predsednik Miloš Zeman, ki je od nedelje v bolnišnici, je potrdil, da se bo kljub zdravstvenim težavam "kasneje" srečal z zmagovalcem čeških parlamentarnih volitev, ki so potekale prejšnji konec tedna.

Na Hrvaškem postopek proti Plenkoviću zaradi suma navzkrižja interesov

01. 10. 2021 17.29

Hrvaška komisija, pristojna za odločanje o navzkrižju interesov, je sprožila postopek proti predsedniku hrvaške vlade Andreju Plenkoviću zaradi netočnih informacij pri navedbi premoženjskega stanja. Ob prijavi premoženja hrvaški premier ni omenil nekaterih nepremičnin in zneska porodniškega nadomestila svoje soproge Ane Maslać Plenković.

Renew Europe želi dodaten nadzor nad Madžarsko, Slovenijo 'budno spremljajo'

28. 06. 2021 19.42

Poslanci poslanske skupine Renew Europe v Evropskem parlamentu so predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v pismu pozvali, naj ne odobri načrta pokoronske sanacije, ki ga je v Bruselj poslala madžarska vlada, vse dokler na Madžarskem ne bo vzpostavljen učinkovit sistem za boj proti goljufijam.

Federer in Nadal v svetu igralcev ATP do junija 2022

29. 12. 2020 16.24

Velikana svetovnega tenisa Rafael Nadal in Roger Federer bosta aktivna v svetu igralcev ATP do junija 2022, je zapisala francoska tiskovna agencija AFP in dodala, da bodo predsednika in podpredsednika sveta igralcev izvolili na njenem prvem sestanku v letu 2021.

Đoković kljub podpori kolegov umaknil kandidaturo za svet igralcev ATP

22. 12. 2020 08.18

Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković je na družbenih omrežjih sporočil, da je umaknil kandidaturo za članstvo v svetu igralcev ATP. Vsem igralcem, ki so ga imenovali, se je zahvalil za podporo in izpostavil, da mu to izvolitev preprečuje novo pravilo, ki namiguje na navzkrižje interesov z njegovim sindikatom teniških igralcev PTPA.

Zakaj predsedniškim kandidatom ne diši denar povprečnega Američana?

11. 10. 2020 07.11

Predvolilna kampanja ameriških predsedniških volitev je brez dvoma najdražji politični karneval na planetu. Kar seveda ni nobeno presenečenje, saj so ZDA še vedno vodilna svetovna sila, posledično pa volja ameriškega ljudstva (in elektorjev) odloča tudi o usodi ljudi onkraj meja "dežele svobodnih". Da politični programi, ideološka propaganda in dvorjenje državljanom lahko učinkovito prodrejo med volivce, so bistvena tudi finančna sredstva, ki jih imajo kandidati na voljo. Kakšna so torej pravila financiranja političnih kampanj in kakšen je njihov vpliv na končni izid volitev?

Poročilo o vladavini prava: v Sloveniji skrb vzbujajoče grožnje novinarjem

30. 09. 2020 08.25

"Grožnje novinarjem so še posebej skrb vzbujajoče v Bolgariji, na Hrvaškem, v Sloveniji in Španiji," je po informacijah portala Politico zapisano v poročilu o vladavini prava, ki ga bodo v Bruslju predstavili danes. Poročilo je odziv Komisije na zastoj v procesu po 7. členu pogodbe EU, ki ga je Unija sprožila zaradi očitanih kršitev vladavine prava na Poljskem in Madžarskem, in v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici.

Vlada v Bruselj pošilja nove pripombe: 'KPK se izkorišča v politične namene'

15. 09. 2020 08.44

Evropska komisija je Sloveniji konec avgusta predala osnutek poročila o vladavini prava pri nas. Končno poročilo naj bi komisija pripravila do konca septembra. Medtem pa je vlada že pripravila pripombe na osnutek, ki jih je brez glasovanja sprejela na dopisni seji. Poročilo komisije, ki je za Slovenijo razmeroma pozitivno, sicer omenja težave policije in tožilstva, nizko zaupanje v sodstvo zaradi vmešavanja vlade, politikov in interesov ter dolžino in neuspešnost preiskav zaradi pomanjkanja virov. Vlada pa se z večino očitkov ne strinja.

Madžarski zunanji minister: Dopust na tajkunski jahti je moje zasebno življenje

26. 08. 2020 09.59

Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je v torek, potem ko so ga pred več kot tednom dni fotografirali na jahti vladnega tajkuna, zavrnil obtožbe o korupciji in poziv k odstopu.

Vrhovno sodišče odločilo: Trump mora predati svoje finančne podatke

09. 07. 2020 17.10

Ameriško vrhovno sodišče je soglasno odločilo, da mora predsednik Donald Trump newyorškemu tožilstvu predati svoje finančne podatke in davčne napovedi. Trump že ves čas trdi, da ima kot predsednik države absolutno imuniteto, kar pa so sodniki zavrnili. Pri tem pa je sodišče zavrnilo zahtevo kongresnih demokratov, ki so želeli dostopati do njegovih finančnih podatkov.

Trump med diktatorjem in klovnom

20. 05. 2020 06.00

Predčasen odhod še enega nadzornika ameriške izvršne oblasti je poglobil skrbi, da vlada Donalda Trumpa vztrajno razžira mehanizme za vzdrževanje demokratične države. Liberalni analitiki se ob tem sprašujejo, ali gre za načrtno pot v monarhijo predsednika brez omejitev ali nerazsoden Trump v boju za politično preživetje grobo taca po vsem, kar mu stoji na poti.

'Moje sporočilo je preprosto: Začnimo delati'

27. 11. 2019 11.04

Evropski parlament je na glasovanju v Strasbourgu prepričljivo podprl novo Evropsko komisijo. Za komisarsko ekipo pod vodstvom Nemke Ursule von der Leyen je glasovalo 461 evropskih poslancev, 157 jih je bilo proti, 89 vzdržanih.

Hrvaška kandidatka za podpredsednico EK 'pozabila' prijaviti jahto, vredno 170.000 evrov

03. 10. 2019 09.15

Triurno zaslišanje v Bruslju je hrvaška kandidatka za podpredsednico za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica gladko prestala. Ta se sooča z očitki glede načina pridobitve premoženja, Evropskemu parlamentu pa denimo ni prijavila 12-metrske jahte, ker je ta uradno v lasti njenega moža.

Von der Leynova želi od Bukarešte in Budimpešte čim prej nova komisarska kandidata

30. 09. 2019 13.31

Odbor za pravne zadeve je znova glasoval in še enkrat zavrnil komisarska kandidata iz Madžarske in Romunije, saj so pri obeh ugotovili navzkrižje interesov. Novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa zdaj želi od Romunije in Madžarske čim prej nova kandidata, ki bosta zamenjala Plumbovo in Trocsanyija.

Romunka in Madžar naletela na težave še pred zaslišanji pred evropskimi poslanci

26. 09. 2019 14.57

Komisarska kandidata Romunije in Madžarske, socialdemokratka Rovana Plumb in konservativec Laszlo Trocsanyi, sta padla na izpitu v odboru Evropskega parlamenta za pravne zadeve.

Lenarčič na pogovoru z von der Leynovo: resor še ni znan

06. 09. 2019 13.00

Slovenski komisarski kandidat Janez Lenarčič je v Bruslju opravil pogovor z novoizvoljeno predsednico Evropske komisije von der Leynovo. V neuradnih ugibanjih o tem, kateri portfelj bi lahko dobil slovenski kandidat, se omenjajo številne možnosti, med njimi razvojno sodelovanje, humanitarna pomoč, pravosodje in tudi širitev.

Hrvaška ratificirala istanbulsko konvencijo, nasprotniki bodo zbirali podpise za izstop

13. 04. 2018 14.45

Hrvaški sabor je z dvotretjinsko večino ratificiral konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, bolj znano kot istanbulska konvencija. Ta je v zadnjem času razburila del hrvaške javnosti, češ da bo vplivala na krščansko tradicijo na Hrvaškem.