nbi

V Ljubljani ujeli prekupčevalce rokopisov, nekatere strani stare več kot tisoč let
11. 02. 2021 10.39
Slovenska in madžarska policija sta prijeli pet prekupčevalcev (dva Slovenca, dva Madžara in Hrvata), ki so s prodajo verskih rokopisov, ki naj bi izvirali z Bližnjega vzhoda, skušali zaslužiti približno tri milijone evrov. Po oceni sodnih izvedencev gre za ponaredke, a naj bi bile nekatere knjižne strani dejansko stare več kot tisoč let – njihov izvor še ugotavljajo.

Puigdemont naj bi bil že na varnem v Belgiji
24. 03. 2018 13.32
Odstavljeni katalonski voditelj Carles Puigdemont je že zapustil Finsko in se vrnil v Bruselj, kjer si je poiskal zatočišče pred španskimi oblastmi. Pred tem je finska policija sporočila, da bo ugodila španski prošnji za njegovo prijetje, vendar da ne vedo natančno, kje je.

Po umoru Nike Bohinc prijeli hišno pomočnico
07. 10. 2011 12.29
Več kot dve leti po umoru slovenske novinarke in filmske kritičarke Nike Bohinc ter njenega partnerja Alexisa Tioseca so na Filipinih aretirali njuno nekdanjo hišno pomočnico.

Odkrit pogovor v Helsinkih
16. 09. 2008 08.52
V Helsinkih sta se sestala direktor slovenske in finske policije. O primeru Patria se je razgovoril tudi poslovnež Walter Wolf, Milan M. Cvikl pa zaradi žalitev zahteva opravičilo.

Patria osumljena podkupovanja
14. 05. 2008 17.38
Finska policija je prijela dve osebi, ki sta osumljeni podkupovanja uradnikov v poslu Patrie s Slovenijo in Egiptom.

NBA: O'Neal predramil Vročico
12. 12. 2005 10.15
Miami Heat je po vrnitvi O'Neala z zmago proti Washington Wizards prekinil niz štirih zaporednih porazov.

NBA: Jezerniki znova izgubili
15. 11. 2005 09.58
Los Angeles Lakers so še četrtič letos v severnoameriški košarkarski ligi NBA izgubili.

Škandal zaradi prisluškovanja
30. 11. 2002 00.00
Sodišče je odločilo, da bo nekdanji vodilni menedžer največje finske telekomunikacijske družbe moral ostati v preiskovalnem zaporu, ker je skupaj s dvema sodelavcema osumljen, da je prisluškoval telefonskim pogovorom uslužbencem podjetja.

Valencija in Benfica trgujeta
26. 06. 2001 00.00
Španski mladinski nogometni reprezentant, 21-letni Carlos Marchena bo še ta teden najverjetneje podpisal pogodbo s španskim prvoligašem Valencijo, kamor se naj bi preselil iz Benfice. Finančne podrobnosti prestopa niso znane. V obratni smeri, iz Valencije v Benfico, je pred dnevi krenil slovenski reprezentant Zlatko Zahovič, ki bo v klubu iz portugalske prestolnice ostal štiri sezone.

Težave NHL zaradi OI
30. 05. 2001 00.00
Predstavniki severnoameriške hokejske lige NHL so sporočili, da za zdaj še ne načrtujejo prekinitve najmočnejše lige na svetu med zimskimi OI leta 2006 v Torinu. O morebitni prekinitvi NHL, s katero bi omogočili najboljšim reprezentancam nastop na igrah z vsemi zvezdniki, se bodo odločili šele po OI naslednje leto 2002 v Salt Lake Cityju, je sporočil komisar lige NHL Gary Bettman.

Haider za ponoven mandat
04. 02. 2001 00.00
Ob prvi obletnici vladanja Avstrijske ljudske stranke in Svobodnjakov se je v včerajšnji izdaji časnika Kurier oglasil tudi koroški deželni glavar Jörg Haider, ki je dejal, da bi morala črno-modra koalicija vladati vsaj še eno mandatno obdobje. Kanclersko mesto v drugem mandatu pa bi po Haiderjevem mnenju moral prevzeti nekdo iz stranke Avstrijskih svobodnjakov. Pravila so napisana na novo, državni funkcionarji pa se jim morajo privaditi. "Verjetno je bil avstrijski predsednik Thomas Klestil lani ob prisegi vlade zato tako žalosten, ker ni smel pustiti priseči tudi meni," je prepričan Haider.

V Nigeriji mrtvih najmanj 50 ljudi
30. 11. 2000 00.00
V eksploziji naftovoda, ki ga je danes razneslo v Nigeriji, naj bi umrlo najmanj 50 ljudi, je iz Lagosa poročal britanski radio BBC. Vzroki eksplozije še niso znani, prav tako pa ni znano dokončno število žrtev in ranjenih v eksploziji.

Srečanje Miloševića in Đukanovića?
21. 07. 2000 20.20
Jugoslovanski predsednik Milošević naj bi v naslednjih dneh na uradni obisk v Beograd povabil črnogorskega predsednika Đukanovića, je poročal beograjski radio Indeks. Pogovorjala naj bi se o nadaljni usodi federacije Srbije in Črne gore. Đukanović je pred kratkim za beograjski zasebni časnik Glas javnosti dejal, da se je pripravljen sestati z Miloševićem, če bi se pred tem dogovorila o temi pogovora.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Ukinjanje srbske svobode
22. 05. 2000 20.53
Nocoj bo že šesta noč demonstracij, na katerih srbska opozicija že od prejšnje srede protestira proti Miloševićevemu režimu. Režim zdaj grozi, da bo še ta teden sprejel zakon o prepovedi terorizma, s katerim naj bi popolnoma onemogočili delo tistim neodvisnim medijem, ki kljub oviram še delujejo, predvsem pa naj bi močno omejil delovanje opozicije.

Putin favorit na volitvah
22. 03. 2000 20.39
Do predsedniških volitev v Rusiji so ostali samo še štirje dnevi. Za položaj prvega moža Rusije se bo potegovalo 11 kandidatov. Eden od njih, Jevgenij Savostjanov, ki je sinoči odstopil od kandidature, je privržence pozval naj volijo vodjo komunistov Zjuganova. Vendar kot kažejo javnomnenjske raziskave ima še vedno največ podpore Vladimir Putin. Zanj naj bi glasovala dobra polovica volilcev.

Pogodba med Slovenijo in Hrvaško
01. 03. 2000 20.59
Včeraj smo poročali o depeši slovenskega veleposlaništva v Zagrebu, ki naj bi po vohunskem polomu in izgubi kombija 6. januarja 1998 namigovala na poskus vezane trgovine med Slovenijo in Hrvaško. Vsebino depeše predstavljamo danes.

Prvi odvzem notarske licence?
27. 12. 1999 20.33
Minister za pravosodje naj bi v teh dneh odvzel prvo notarsko licenco v Sloveniji. Ob notarski poklic naj bi bil mariborski notar Tomislav Ajdič, ki je bil vpleten v afero Nove kreditne banke Maribor zaradi najema kreditov brez ustreznih jamstev. Notar naj bi bil eden od kreditojemalcev, ki naj bi skupaj najeli skoraj tri milijarde tolarjev.

Novo vodstvo v SRD
21. 12. 1999 21.27
Jutri se obeta burna seja nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe. Prvič se bodo sestali novi člani sveta, poleg obravnavanja Tama in poslovnika družbe pa naj bi po neuradnih informacijah razrešili sedanjega predsednika uprave Bogdana Topiča. Novi vodja Slovenske razvojne družbe naj bi postal nekdanji direktor Slovenskih železnic Marjan Rekar.

Janša o kupovanju orožja
24. 11. 1999 20.16
Nekdanji obrambni minister Janez Janša je prvič javno povedal, da so orožje prodajali in kupovali z gotovino. Dokumentacijo o gotovinskem poslovanju naj bi imeli na obrambnem ministrstvu. Janšev naslednik Jelko Kacin pa trdi, da dokumentacije ni.

Protesti v Srbiji
21. 09. 1999 21.15
V središču Beograda in na ulicah 19-ih večjih srbskih mest se je zbralo na tisoče protestnikov. Srbska opozicija je namreč za danes napovedala začetek vsakodnevnih protirežimskih demonstracij, ki naj bi jugoslovanskega predsednika Miloševića prisilile v odstop.

Pokol v Atlanti
31. 07. 1999 08.06
Združene države Amerike je včeraj pretresel morilski pohod 44 letnega borznega posrednika v Atlanti. Mark Barton je najprej ustrelil svojo ženo in dva otroka, nato pa je v dveh borznih hišah ustrelil še šest ljudi. Še preden je policija morilca, ki naj bi domnevno streljal iz obupa nad svojimi propadlimi finančnimi posli, uspela aretirati, je Barton naredil samomor.

Delovati je začela Nacionalna varčevalna shema
01. 07. 1999 17.57
Danes je v Sloveniji začela delovati Nacionalna varčevalna shema, ki naj bi dohodke ljudi usmerila v stanovanjsko varčevanje in ljudem odprla pot do lastnega stanovanja.

Dioksin v Sloveniji
16. 06. 1999 20.50
Inšpektorji za zdravstvo so pregledali že 700 trgovin in iz prodaje izločili 71.000 kosov izdelkov, ki so uvoženi iz Belgije in bi lahko vsebovali dioksin. Do konca tedna naj bi s polic pobrali vse. Če trgovci kljub odločbam o prepovedi prodaje izdelkov ne bodo umaknili, jih čaka visoka kazen. Za pravne osebe do 106 milijonov tolarjev, za odgovorne fizične osebe pa do 6 milijonov.

Policija prijela še dva Italijana osumljena ropa
25. 05. 1999 21.10
Italijanska policija je zaradi ponarejenih potnih listov prijela dva Italijana, ki naj bi sodelovala pri ropu v Ljubljani.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?
20. 02. 1998 16.44
Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.