nedonošenčkov

Na obisku pri desetmesečnih četvorčkih
23. 11. 2024 06.00
Bili smo na obisku pri četvorčkih, ki so se v začetku leta rodili v ljubljanski porodnišnici. Marko, Matej, Jovan in Luka imajo 10 mesecev in so iz drobnih nedonošenčkov zrasli v živahne dojenčke. Družina Petrović, ki se je čez noč povečala s treh na sedem članov, je morala svoje življenje povsem prilagoditi. Že odhod na sprehod je zdaj pravi podvig, pripovedujeta starša, ki sta se sicer pred nekaj leti k nam preselila iz Banjaluke. Kljub izjemno tvegani nosečnosti in porodu – dojenčki so bili rojeni dobra dva meseca prezgodaj – pa je najbolj pomembno, da so zdravi, razvojno pa lepo dohitevajo vrstnike.

Letos pomagali že šestim, ki so tehtali manj kot pol kilograma
16. 11. 2024 18.38
Da prav najmanjše nogice pustijo največje sledi, pred svetovnim dnevom nedonošenčkov, ki ga obeležujemo v nedeljo, poudarjajo v enoti za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov na ljubljanski Ginekološki kliniki. V Sloveniji se vsako leto prezgodaj rodi 1400 otrok, nekateri so veliki le za odraslo dlan. Letos so v Ljubljani uspešno pomagali že šestim, ki so tehtali manj kot pol kilograma. In del ekipe je fizioterapevtka, ki je bila sicer tudi sama nedonošenka.

'Izrael uporablja stradanje kot orožje'
18. 12. 2023 10.26
Izraelska vojska je zapustila bolnišnico Kamal Advan na severu Gaze, za katero trdi, da jo je Hamas uporabljal kot poveljniški center. V bolnišnici naj bi aretirala 80 pripadnikov palestinskega gibanja Hamas. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je v nedeljo opozorila, da je objekt praktično uničen in da je umrlo osem pacientov. Izrael v vojni proti skrajnemu gibanju Hamas na območju Gaze uporablja stradanje kot orožje, kar je vojni zločin, je danes opozorila organizacija Human Rights Watch (HRW).

Novorojenčki, ki so iz oblegane Gaze prispeli v Egipt, v kritičnem stanju
21. 11. 2023 06.23
V Egipt je v konvoju reševalnih vozil prispelo 28 nedonošenčkov, ki so bili evakuirani iz bolnišnice al Šifa na severu Gaze. Po evakuaciji pa so izraelske sile zadele drugo nadstropje indonezijske bolnišnice, pri čemer je po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi umrlo 12 ljudi. V Gazi pa je tudi vse večja nevarnost množičnega izbruha bolezni, kar bo imelo smrtonosne posledice, je danes posvaril govorec Sklada ZN otroke (Unicef) James Elder.

29 nedonošenčkov iz Gaze prepeljali v Egipt
20. 11. 2023 06.55
Iz glavne bolnišnice v Gazi so v Egipt prepeljali 29 nedonošenčkov, ki so v izjemno kritičnem stanju. Na območje Gaze je sicer prispela tudi prva terenska bolnišnica. Z območja pa prihajajo nova poročila o žrtvah izraelskih napadov. Tokrat naj bi bila tarča Indonezijska bolnišnica na severu enklave, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi. Svet mora v luči vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas nujno ukrepati in doseči umiritev razmer, pa je ob obisku diplomatov arabskih in muslimanskih držav v Pekingu dejal kitajski zunanji minister. "Dokler ne bosta obstajali dve državi, kot to zahtevajo Združeni narodi, v tej regiji ne bo miru," pa je opozoril predsednik Afriške unije.

'Pravica do samoobrambe postaja izgovor za povračilne ukrepe'
16. 11. 2023 14.11
Predsednik vlade Robert Golob je obsodil napade na bolnišnico Al Šifa v Gazi. Kot je sporočil prek omrežja X, tam "pravica do samoobrambe postaja izgovor za povračilne ukrepe, katerih glavna žrtev je civilno prebivalstvo". Osrednja bolnišnica v oblegani palestinski enklavi zaradi izraelske blokade od ponedeljka ne deluje več.

V Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom. 'To ni dovolj. Potrebujemo veliko več!'
15. 11. 2023 06.18
Agencije Združenih narodov in Mednarodni odbor Rdečega križa so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi vdora izraelske vojske na območje največje bolnišnice na območju Gaze Al Šifa, v kateri je skupaj z bolniki in osebjem ter razseljenimi osebami več tisoč ljudi. Izpostavili so nujnost zaščite civilistov in pacientov. Izrael trdi, da ima Hamas pod bolnišnico vkopano svojo operativno bazo, pod otroško bolnišnico pa sobo z orožjem in eksplozivom. Hamas trditve zavrača. Prek mejnega prehoda Rafa pa je v Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom od začetka obleganja te palestinske enklave. Gorivo naj bi bilo namenjeno Združenim narodom, ki delujejo v Gazi.

Izraelske sile obstreljevale cilje Hamasa, število smrtnih žrtev raste
14. 11. 2023 06.51
Izraelska vojska nadaljuje zračne in kopenske napade na območju Gaze, kjer živi več milijonov Palestincev v nevzdržnih razmerah, bolnišnica al Šifa v Gazi pa je postala žarišče večdnevnega zastoja v izraelski vojni proti militantni skupini Hamas. Izrael namreč trdi, da se je pod bolnišnico podzemni poveljniški kompleks, vendar za to nima dokazov. Al Šifa se je skoraj spremenila v pokopališče, je opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Na območju bolnišnice in v njej se namreč kopiči vse več trupel, medtem ko zaradi pomanjkanja elektrike umirajo tudi nedonošenčki. Število smrtnih žrtev izraelskih napadov v enklavi je medtem naraslo na 11.240.

Lucy Letby zaradi umora novorojenčkov obsodili na dosmrtno ječo
21. 08. 2023 15.07
Britansko medicinsko sestro Lucy Letby so zaradi umora sedmih novorojenčkov in poskusa umora še šestih drugih na oddelku za neonatologijo obsodili na dosmrtno ječo. Sodnik v Manchestru ji je danes izrekel najvišjo možno kazen, pri kateri ni mogoče priti predčasno na prostost, poročajo tuje tiskovne agencije.

Reševalna vozila za Ukrajino: 'Želimo prispevati k reševanju krhkih življenj'
30. 12. 2022 17.53
Na pot proti Ukrajini bo v naslednjih dneh odšla nova humanitarna pošiljka iz Slovenije. Na prošnjo napadene države se je Slovenija namreč odločila, da v državo pošlje dve reševalni vozili, namenjeni reševanju otrok. V prihodnjem letu jima bo sledilo še vozilo za oskrbo nedonošenčkov in njihovih mater.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00
V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Svetovni dan nedonošenčkov: 'Zelo pomembno je kengurujčkanje'
17. 11. 2022 18.26
Vsak deseti otrok se rodi prezgodaj, samo v Evropi to pomeni pol milijona nedonošenih otrok vsako leto. V Sloveniji je ta številka nekoliko nižja, kar pomeni, da se pri nas vsako leto rodi 1400 otrok, ki se morajo boriti za vsako sekundo, minuto in uro življenja. V prvih mesecih je za otrokov razvoj zelo pomemben stik "koža na kožo" oz. kengurujčkanje. Najnovejše raziskave so potrdile, da se s tem zmanjšuje smrtnost in obolevnost otrok.

Zgraditi želijo počitniško-izobraževalno naselje za otroke
11. 11. 2022 16.46
Dobrodelnost, šport in druženje so vodila Rotary kluba 25 iz Ljubljane in hkrati tudi rdeča nit njihovega nedavnega dneva odprtih vrat. Glavni namen dogodka, ki je med drugim gostil tudi dobrodelnega Miho Deželaka, je bila predstavitev največjega projekta kluba Kamp Krka. Zgraditi nameravajo počitniško-izobraževalno naselje, ki bo kar 150 otrokom omogočalo bivanje v naravi, izobraževanje in brezskrbno varstvo.

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'
05. 10. 2022 20.05
Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Svetovni dan nedonošenčkov: 'Ti otroci imajo v sebi iskro življenja, ki se jim bo vedno poznala'
17. 11. 2021 17.40
Najlažji novorojenček v ljubljanski porodnišnici, ki se je rodil pri le 22 tednih, je tehtal zgolj 370 gramov. Takšni primeri so velika redkost. Napoved se za novorojenčke izboljša pri 24 tednih, a to še ne pomeni, da sta njihovo preživetje in normalen razvoj samoumevna. 17. novembra praznujemo svetovni dan nedonošenčkov, ki svoje prve dneve, tedne, tudi mesece namesto ob mami preživijo v inkubatorjih. V Sloveniji pride prezgodaj na svet kar okoli 1400 otrok na leto. Kako je, ko te že mesece pred predvidenim rokom poroda postavijo pred dejstvo, da se mora otrok roditi zdaj? Dve mamici sta zaupali svoji zgodbi.

Prenovljeni prostori enote za intenzivno nego in terapijo Pediatrične klinike
17. 03. 2021 18.51
Kje se skriva razlog, da je mariborski UKC, ki je leta in leta opozarjal na prostorske težave, zdaj vendarle deležen precejšnjega državnega financiranja? Že so odprli prenovljene prostore enote za intenzivno nego in terapijo Pediatrične klinike za zdravljenje najmlajših, tudi nedonošenčkov, ob kirurški stolpnici pa se končno gradijo požarna dvigala, ki jih več desetletij stolpnica ni imela. Strokovni direktor UKC pa napoveduje tudi prenovo najbolj dotrajanega dela bolnišnice – Oddelka za infekcijske bolezni.

Nedonošenčki dve leti kasneje ...
02. 01. 2021 07.00
Pred natanko dvema letoma smo v prazničnem času objavili Fokus o življenju in delu v enoti ljubljanske porodnišnice, kjer skrbijo za nedonošenčke. Spregovorili smo o napredku medicine, skrbi zdravstvenega osebja, načinu dela, starših otrok, ki so se rodili prezgodaj ... Takrat smo posneli tudi dva nedonošenčka, za katera so v tej enoti za intenzivno terapijo takrat skrbeli.

Medicinski preboji slovenskih zdravnikov in znanstvenikov v letu 2020
21. 12. 2020 18.46
Tisti, ki bi si letos najbolj zaslužili nagrado za posebne dosežke, so zagotovo zdravstveni delavci. Pa so jim, navkljub neverjetno težkemu letu, kakršnega še nismo doživeli, uspeli tudi presežki. Naše zdravstvo je tako znova dokazalo, da se lahko kljub majhnosti kosamo z velikimi medicinskimi centri po svetu, zdravniki in medicinske sestre pa so znova dokazali, da je biti zdravstveni delavec poslanstvo in način življenja. Presežkov je bilo veliko, izbrali smo najodmevnejše.

Umrla pionirka slovenske pediatrije Zora Konjajev
23. 11. 2020 20.27
Umrla je zdravnica Zora Konjajev, pionirka slovenske pediatrije, prejemnica srebrnega častnega znaka svobode Republike Slovenije za prispevek na področju neonatologije in častna meščanka Ljubljane, ki bi letos dopolnila 99 let. Organizirala in vodila je prvi regionalni center za nedonošenčke v Jugoslaviji.

Za dlan velikih otrok letno okoli 180: najmanjše letos 480-gramske deklice
17. 11. 2020 15.17
Predstavniki kliničnega oddelka za intenzivno terapijo otrok v ljubljanskem kliničnem centru so ob svetovnem dnevu prezgodaj rojenih otrok predstavili svojo dejavnost. Zdravnica Lilijana Kornhauser Cerar je postregla s podatkom, da je v Sloveniji delež nedonošenčkov med novorojenčki okoli sedemodstoten, kar je občutno manj kot v svetu.

V Nemčiji aretirali medicinsko sestro, zastrupljala naj bi dojenčke
30. 01. 2020 16.27
Nemški policisti sumijo, da je medicinska sestra v bolnišnici v Ulmu z morfijem zastrupila pet nedonošenčkov, ki pa so preživeli. Zdravniki ne pričakujejo, da bo incident imel dolgotrajne posledice za dojenčke.

Pravi borci, veliki komaj za dlan
17. 11. 2014 18.29
V Sloveniji se na leto rodi 1300 nedonošenčkov, na svetu 15 milijonov. Nedonošenček je vsak, ki na svet prijoka več kot tri tedne pred rokom. Rojeni v šestem mesecu nosečnosti so veliki komaj za dlan, preživijo pa lahko celo dojenčki, ki so rojeni kar štiri mesece prezgodaj.

Nedonošenčkov vse več, osebja in opreme pa ne
04. 04. 2012 12.40
Število prezgodaj rojenih otrok v Sloveniji narašča. Žal pa število osebja in novih aparatur ne sledi temu trendu. Prav tako je vse manj donatorjev, ki so pripravljeni vlagati v prihodnost.

Posebna nega za nedonošenčke
14. 09. 2011 13.34
V Sloveniji se vsako leto od pet do sedem odstotkov otrok rodi prezgodaj. Samo na mariborski intenzivni enoti klinike za pediatrijo letno zdravijo okoli 70 nedonošenčkov. Med njimi so tudi takšni, ki so na svet privekali tri ali celo štiri mesece prezgodaj.

'Nedonošenčki imajo talent'
06. 06. 2010 10.07
Več kot 3000 ljudi se je udeležilo tradicionalnega srečanja prezgodaj rojenih otrok. To leto so program »vodili« nekoč za dlan veliki otroci.

Za nedonošenčke skrbijo že od leta 1979
08. 05. 2010 14.15
Na prvo srečanje nedonošenčkov, ki so bili prepeljani s policijskim helikopterjem, sta se prijavila tudi 29-letni oče in triletni sin. Oba sta bila prezgodaj rojena in obema je pomagala policijska enota.

'Policijska štorklja' privablja množice
07. 05. 2010 06.30
Na srečanju ob 30-letnici ''policijske štorklje'' bo pestro. Prijavljenih je že 68 družin oziroma 292 oseb. Policisti za vse udeležence pripravljajo sladko presenečenje, animacijo za otroke in še mnogo več.

Policisti rešili že 700 nedonošenčkov
29. 04. 2010 19.04
Policisti so s helikopterjem v bolnišnico prepeljali 700 nedonošenčkov. Najstarejši je zdaj star 31 let, najmlajši pa le en dan. Policija za vse pripravlja srečanje.

Maja srečanje nedonošenčkov 'policijske štorklje'
15. 04. 2010 15.05
Ob 30-letnici ''policijske štorklje'' vabijo vse, ki so jih kot novorojenčke v inkubatorju v bolnišnico prepeljali s policijskim helikopterjem, na srečanje.

Aparat za boljše zdravljenje nedonošenčkov
20. 01. 2010 13.59
Ljubljanska porodnišnica je kot donacijo prejela aparat za analizo materinega mleka. Gre za pomembno pridobitev, saj aparat prispeva k optimalni rasti in razvoju nedonošenčkov.