nemški vojaki

Kmečka hiša v Zagorju, v kateri so Nemci podpisali predajo

10. 05. 2025 07.33

Petrova hiša, preprosta kmečka hiša ni v ničemer izstopala od drugih hiš v Zagorju in hiš v ostalih pivških vaseh. Pa vendar se je po spletu naključij 7. maja 1945 znašla v središču dogajanja in postala prizorišče pomembnega zgodovinskega trenutka. Ob 6.04 sta vanjo vstopila nemška častnika, ki nista govorila. Jugoslovanski častnik jima je natočil liker, a njuna kozarčka sta ostala nedotaknjena. Nato so podpisali dokument, s katerim se je uradno zaključila reško-tržaška operacija, največji vojaški spopad v drugi svetovni vojni na slovenskih tleh.

Rusi trdijo, da so ciljali srečanje vojaških poveljnikov

14. 04. 2025 08.51

34 mrtvih, 117 ranjenih, med njimi tudi otroci. To je bilanca ruskega napada na mesto Sumi na severovzhodu Ukrajine, ki je zgrozil Zahod. Napad so označili za vojni zločin, medtem ko ga je ameriški predsednik napad opisal kot hudo napako. Rusi trdijo, da so dve balistični raketi izstrelili na "kraj srečanja poveljniškega osebja" ukrajinske vojske. Ob tem so ukrajinsko stran obtožili, da civiliste uporablja kot živi ščit. Zaradi organizacije dogodka z visokim varnostnim tveganjem je tudi ukrajinsko vojaško poveljstvo deležno tudi ostrih notranjih kritik in obtožb.

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'

27. 02. 2025 10.22

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

92-letni Janez: ukraden deček, ki je tri leta preživel v taborišču

22. 01. 2025 19.00

Letos mineva 80 let od konca 2. svetovne vojne. Temu spominu so se poklonili tudi na Gimnaziji Kranj, kjer so otvorili razstavo o taborišču Auschwitz in ukradenih otrocih. Danes 92-letni Janez Žmavc je bil eden od približno 650 ukradenih otrok, ki so jih leta 1942 zbrali v celjski osnovni šoli in jih nasilno ločili od staršev. V taborišču je kot 10-letni deček preživel tri leta, ki so ga za vedno zaznamovala.

Božična premirja 1914: ko se je vojna za trenutek ustavila

25. 12. 2024 16.27

Tudi pred 100 leti je divjala vojna. Bil je začetek prve svetovne vojne in v mračnih zimskih dneh leta 1914 se je sredi vojne vihre zgodil "čudežni preblisk človečnosti". Vzdolž zahodne fronte so se namreč zgodila spontana premirija, ko so se med božičnimi prazniki vojaki na obeh straneh odločili, da za trenutek odložijo orožje. Kaj podobnega se nato nikoli več ni ponovilo. In tudi danes smo žal priča, da mnogi v Ukrajini, Gazi in na Zahodnem bregu božične praznike preživljajo ob zvokih strelov in eksplozij.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

V Nemčiji ponovno služenje vojaškega roka?

07. 11. 2024 07.46

Nemška vlada je prižgala zeleno luč osnutku zakona obrambnega ministra Borisa Pistoriusa, ki uvaja novo obliko služenja vojaškega roka. Predlog ponovno uvaja vojaški register, v katerega se vpišejo moški, ko dopolnijo 18 let. Če bosta predlog potrdila še oba domova parlamenta, bi lahko zakon stopil v veljavo maja prihodnje leto.

Zaveznice v Natu imajo dokaze o severnokorejskih silah v Rusiji

23. 10. 2024 15.43

Zaveznice v Natu imajo potrjene dokaze o severnokorejskih silah v Rusiji, je sporočila tiskovna predstavnica zavezništva. Da imajo zanesljive informacije o tem, so ločeno sporočile tudi ZDA. Nemški in britanski obrambni minister pa sta izrazila zaskrbljenost zaradi poročil o napotitvi severnokorejskih vojakov v Rusijo.

'Irak je bil kot počitnice v Dubaju v primerjavi z Ukrajino'

13. 10. 2024 07.00

Videl je Irak in Afganistan in za seboj je imel osem let profesionalnih vojaških izkušenj, ko je sklenil vstopiti v vojno, ki mu je spremenila življenje. Spomladi 2022 so ga navdihnile ukrajinske zmage in sklenil je priskočiti na pomoč največji evropski državi. Prvo leto je minilo v znamenju zanosa, nato pa se je v ozračje prikradel "otipljiv občutek obupa". Vojna se je spremenila v nočno moro. Tehnološke spremembe, visoke žrtve, streljanje vojnih ujetnikov s strani njegovih soborcev in sovražnikova premoč. To je svet, ki je leto in pol obdajal ameriškega vojnega veterana Benjamina Reeda, in o njem je spregovoril za 24ur.com.

'To je uničujoče za Putinov režim'

31. 08. 2024 17.34

Ukrajinska invazija na Kursk je hud udarec za Vladimirja Putina, pravi švedski zunanji minister Tobias Billström. "Dejstvo, da je bilo to sploh mogoče, je veliko bolj pomembno kot dejansko ozemlje na terenu," je Billström ocenil v intervjuju za Financial Times.

Ruski raketni napad zadel tudi igrišče, med mrtvimi 14-letna deklica

31. 08. 2024 08.41

Ukrajinske oblasti so sporočile, da je ruski napad na mesto Harkov na severovzhodu Ukrajine zadel otroško igrišče. Raketa je zadela tudi 12-nadstropno stanovanjsko stavbo, v kateri je umrlo najmanj sedem oseb, še 97 pa jih je ranjenih. V napadu je umrla tudi 14-letna deklica. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je medtem podprl ukrajinsko ofenzivo v Kursku in dejal, da so ruski vojaki, tanki in oporišča v tej regiji legitimne tarče v okviru mednarodnega prava.

V letalskem oporišču zveze Nato v Nemčiji zvišali stopnjo ogroženosti

23. 08. 2024 16.38

V letalskem oporišču zveze Nato Geilenkirchen v nemški zvezni deželi Severno Porenje - Vestfalija so zaradi potencialne grožnje zvišali stopnjo ogroženosti, je sporočila nemška policija, ne da bi podala podrobnosti o grožnji. Vse zaposlene, ki niso nujni za normalno delovanje baze, so poslali domov. Operacije v bazi potekajo nemoteno. Nemška vojska je že v sredo poostrila varnost v vojaških objektih po državi, potem ko sta dva moška preplezala ograjo oporišča v mestu Wilhelmshaven na obali Severnega morja, oporišče Köln-Wahn pa so zaradi suma sabotaže začasno zaprli. V bazi Köln-Wahn so odkrili luknjo v ograji vodovoda, a rezultati testov niso pokazali, da bi bila voda kontaminirana.

V vojašnici v Kölnu sum sabotaže: zastrupili naj bi vodovod

14. 08. 2024 13.18

Na območju vojašnice Köln-Wahn poteka preiskava morebitnega kaznivega dejanja. Nemški mediji poročajo, da obstaja sum na sabotažo in da naj bi zastrupili pitno vodo. Vojaki in osebje so namreč dobili stroga navodila, da ne smejo piti vode. V ograji okoli vojašnice pa naj bi našli luknjo.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'

08. 08. 2024 09.10

S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

Poljska obeležuje 80. obletnico varšavske vstaje

31. 07. 2024 09.05

Na Poljskem te dni obeležujejo 80. obletnico začetka varšavske vstaje proti nemški okupaciji med drugo svetovno vojno. Osrednje slovesnosti na varšavskem trgu Krasinski se bo drevi na predvečer obletnice udeležil tudi nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier.

Rumeno-rožnata Slovenija, slovo z vojaškimi častmi in spektakel v Parizu

27. 07. 2024 15.53

Na enem koncu sveta divjajo "pošastni" gozdni požari, na drugem po državah pustoši smrtonosni tajfun Gaemi. Tu pa sta tudi še vedno trajajoči vojni. A pozornost svetovne javnosti je trenutno bolj kot ne uprta prav v Francijo. Minuli vikend zaradi slovite dirke po Franciji, na kateri je slovenski kolesarski as Tadej Pogačar spisal zgodovino ter postal prvi v tem tisočletju, ki je uspel osvojiti tako Tour kot Giro. V petek pa se je v Parizu začel še največji športni spektakel letošnjega leta, olimpijske igre 2024! Katere fotografije so torej zaznamovale iztekajoči se teden?

Neodločni ZDA in Evropa: se bo v Ukrajini ponovil scenarij iz Afganistana?

15. 07. 2024 19.15

Neodločnost glede vojaške pomoči je za Ukrajino je uničujoča, ocenjujejo v Nemčiji, kjer opozarjajo, da se morajo ukrajinski vojaki umikati, se odreči strateško pomembnim lokacijam, ker jim primanjkuje orožja in streliva.

80. obletnica dneva D s svarilom: 'Boj med diktaturo in svobodo je neskončen'

06. 06. 2024 09.59

Številni svetovni voditelji in visoki gostje na severu Francije obeležujejo 80. obletnico dneva D, začetka izkrcanja zaveznikov v Normandiji in preobrata v drugi svetovni vojni. Poklonili so se vojakom, ki so sodelovali v boju proti nacizmu in opozorili, da žrtev tega dne ne smemo pozabiti. Kmalu po zaključku govora ameriškega predsednika, ki je zločine preteklosti povezal s sedanjostjo, sta v Normandijo prispela tudi zakonca Zelenski. Na slovesnosti ju je pozdravil bučen aplavz.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Poljski zunanji minister: V Ukrajini se že borijo zahodni vojaki

20. 03. 2024 11.23

Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je v intervjuju za nemško tiskovno agencijo dpa potrdil, da se v Ukrajini že borijo zahodni vojaki, in dejal, da gre za javno skrivnost. Je pa poudaril, da Poljska v Ukrajino ne namerava poslati svojih vojakov.

Borrell dobil zeleno luč od večine ministrov: 'Rusi ne bodo zadovoljni'

19. 03. 2024 15.41

Evropska unija nadaljuje z načrtom, da Ukrajini zagotovi orožje in druga sredstva s pomočjo zamrznjenega ruskega premoženja v Evropi. Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell je že dobil zeleno luč za načrt od večine zunanjih ministrov bloka, tudi slovenske zunanje ministrice Tanje Fajon.

'Zahod podcenjuje Rusijo, stanje na fronti kritično'

16. 03. 2024 16.17

Emmanuel Macron je izjavami o možnosti napotitve francoskih vojakov v Ukrajino večinoma povzročil negodovanje, vendar hkrati sprožil razprave, ki so jih članice Nata kategorično zavračale od samega začetka ruske invazije. Medtem ko francoski predsednik zavzema bojevito stališče, pa so se francoski mediji dokopali do vsebine zaupnih analiz francoske vojske, ki razkrivajo, da zahod krepko podcenjuje ruske vojaške sposobnosti ter da je stanje na fronti "kritično".

Dva zvezdniška obiska, tretje leto agresije in pogreb Putinovega kritika

02. 03. 2024 16.24

V preteklih dneh je Slovenijo obiskal svetovno znani igralec Keanu Reeves, ki je svoja jutra začenjal s kapučinom iz bližnjega lokala. Množice so se na pogrebni slovesnosti poslovile od umorjenega glasnega kritika Kremlja Alekseja Navalnega. Ukrajina je vstopila v tretje leto nesmiselne vojne, ki ji ni videti konca. Na novogoriški železniški postaji so našli 226 kilogramov težko bombo iz druge svetovne vojne, ki jo vse do njenega uničenja varujejo 24 ur na dan. Obiskovalci Stožic pa so poplesavali ob melodijah priljubljenega sarajevskega pevca Dina Merlina.

Britanski admiral, ki Zelenskemu pomaga potapljati črnomorsko floto

02. 03. 2024 07.07

Vse več je znanega o (ne)posrednem vpletanju močnejših članic zveze Nato v rusko-ukrajinski konflikt. Po razkritju Olafa Scholza, da se v Ukrajini nahajajo britanski in francoski vojaki, ki koordinirajo napade na ruske cilje, in potrditvi Londona, da je tam "manjše število britanskih vojakov", britanski The Times piše, da načelnik britanskega generalštaba Admiral Anthony Radakin aktivno sodeluje pri snovanju načrtov za napade na rusko črnomorsko floto.

Scholz razkril prisotnost britanskih in francoskih vojakov v Ukrajini

01. 03. 2024 11.48

Izjavi Emmanuela Macrona, da v evropskih članicah Nata razmišljajo o napotitvi vojakov v Ukrajino, poleg distanciranja večine držav in kritik na domačem političnem prizorišču sledijo (ne)posredna razkritja o že nekaj časa trajajoči prisotnosti in dejavnosti pripadnikov zahodnih vojska na ozemlju države. Nemški kancler Olaf Scholz naj bi z razkritjem vloge Britancev pri napadih z raketami Storm Shadow na ruske cilje "očitno zlorabil obveščevalne podatke", menijo v Londonu. Kako obsežna je prisotnost pripadnikov držav zveze Nato v Ukrajini in kakšno vlogo imajo?

Slovenski vojaki v Ukrajino? 'To bi bil direkten vstop v konflikt z Rusijo'

28. 02. 2024 19.41

Nikakršne možnosti ni, da bi slovenske vojake pošiljali v Ukrajino, dan po izjavi francoskega predsednika Macrona o morebitni napotitvi evropskih vojakov na ukrajinska tla zagotavlja obrambni minister Šarec. Kaj pa, če bi jih – kaj bi to lahko pomenilo? Neposredno vključitev v spopad in vojno z Rusijo, pravi obramboslovka Jelena Juvan.

Nemški minister: Pripravljeni moramo biti na soočenje s Putinom

26. 01. 2024 09.48

Kako povečati številnost vojske in jo izboljšati? To je vprašanje, o katerem zadnje čase zavzeto razmišlja nemški obrambni minister Boris Pistorius. Med drugim se spogleduje tudi z idejo, da bi dovolil, da se lahko oboroženim silam pridružijo tudi tisti, ki niso državljani Nemčije. Opozarja namreč, da vojska ni pripravljena na težave, s katerimi se trenutno sooča Evropa, ter da mora biti Nemčija pripravljena na soočenje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Natov admiral: Pripravite vodo, radio sprejemnik z baterijami in svetilko

21. 01. 2024 11.50

Na tiskovni konferenci Nata v Bruslju je predsedujoči Natovemu vojaškemu odboru admiral Rob Bauer povedal, da se morajo v priprave na potencialno vojno v Evropi vključiti tudi civilni sektor in prebivalci. "Zavedati se moramo, da mora biti v primeru vojne v konflikt vključena cela družba, če nam to paše ali pa ne." Poudaril je, da življenje v miru ni samoumevno.

Ruska novinarka, ki je protestirala proti vojni, obsojena na osem let in pol

04. 10. 2023 10.41

Nekdanja novinarka ruske državne televizije Marina Ovsjanikova, ki je marca 2022 v neposrednem prenosu protestirala proti vojni v Ukrajini, je bila obsojena na osem let in šest mesecev zaporne kazni. Moskovsko sodišče je novinarko obsodilo v odsotnosti, saj je ta pred tem pobegnila iz hišnega pripora in države.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.