neuroscience

Znanstveniki prvič posneli dogajanje v možganih v času smrti bolnika
26. 02. 2022 07.00
Se umirajočemu človeku življenje res odvrti kot film? Znanstveniki so morda korak bliže odgovoru, kaj se dogaja z zavestjo človeka, ko umira. Med terapijo so namreč snemali možgansko aktivnost epileptičnega bolnika, ko je ta nenadoma doživel srčno kap in umrl. Naprave pa so še nekaj časa po njegovi klinični smrti zaznavale možgansko aktivnost.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil
22. 08. 2021 13.44
Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra
24. 07. 2020 07.00
Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel
15. 04. 2019 09.21
Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

Slovenska znanstvenica, ki ima dostop do ene redkih možganskih bank na svetu
23. 03. 2019 07.00
Magistrica biopsihologije Zala Slabe je pri komaj 24 letih odšla v Amsterdam na študij k svojemu velikemu vzorniku, svetovno znanemu nevroznanstveniku prof. dr. Dicku Swaabu. Je edina Slovenka v ekipi znanstvenikov, ki analizira možganske vzorce, hkrati ji je kot prvi uspelo dokazati povezavo med prisotnostjo nevropeptida PACAP v možganih in motnjami razpoloženja, zlasti depresijo in bipolarnimi motnjami.

Lahko z rednim obiskovanjem koncertov živite devet let dlje?
04. 04. 2018 09.57
Nove raziskave razkrivajo, da ima dejstvo, če greste na glasbeni koncert, boljši vpliv na vaše dobro počutje, kot če greste na jogo ali na sprehod s psom. Srečni ljudje živijo dlje, k sreči pa očitno veliko prispeva tudi obiskovanje koncertov. Glasba namreč sproža dopamin, redni obiskovalci koncertov pa naj bi tako po ocenah živeli desetletje dlje.

Kanadčani z raziskavo o vplivu pomanjkanja spanca na možgane, v kateri lahko sodelujete tudi vi
28. 06. 2017 10.37
Kanadski znanstveniki so se lotili doslej najobsežnejše raziskave o vplivu pomanjkanja spanca na delovanje možganov. Raziskavo bodo izvajali preko spleta, prostovoljci pa bodo reševali posebne teste, s katerimi bodo merili kognitivno delovanje možganov. Na podlagi pridobljenih rezultatov med drugim želijo tudi dokončno 'določiti' število ur spanca, ki jih človek potrebuje na normalno delovanje.

Kakav v čokoladi telovadba za naše možgane
05. 11. 2014 06.12
Slovenci prav strasni jedci čokolade nismo. Povprečno je vsak na leto poje le okoli dva kilograma, kar je v primerjavi s povprečnim Britancem, ki je poje več kot 10 kilogramov, precej malo. Vseeno pa si številni med nami postavljajo vprašanje, če je morda ne pojedo preveč.

Zdravilni učinki marihuane: upanje za bolnike z rakom, aidsom, Alzheimerjevo boleznijo
23. 01. 2014 08.44
Zlo ali zdravilo? Zagovorniki in nasprotniki marihuane se najbrž ne bodo strinjali nikoli, prav tako bodo najbrž imeli vsak po svoje prav. Gre pa za rastlino, katere zdravilne učinke poznamo že tisočletja. Da je bilo o njih zadnja desetletja le malo slišati, pa številni pripisujejo farmacevtski industriji.

Z orgazmi do diplome
23. 09. 2013 06.30
Številni strokovnjaki po svetu svetujejo, da lahko z rednimi vajami, miselnimi igrami pa tudi s prehrano izboljšujemo naš spomin in zbranost. Nekateri pa trdijo, da je za izboljšanje koncentracije dovolj že, če poskrbimo za svoje čim bolj aktivno spolno življenje.

Optimisti živijo dlje in so bolj zdravi
10. 10. 2011 12.46
V podkrepitev tej trditvi navajajo raziskovalci dejstvo, da ohranjajo optimisti, pa čeprav so zoperstavljeni drugačnim dejstvom, pozitiven pogled v še tako kočljivi situaciji.

Pitje alkohola lahko izboljša spomin
16. 04. 2011 06.30
Raziskovalci s teksaške univerze so prišli do zanimive ugotovitve, da pitje alkohola izboljša sposobnost možganov za učenje in pomnjenje, a to velja predvsem za podzavestno raven.

Steroidi povzročajo agresijo
03. 10. 2006 13.47
Uporaba steroidov lahko vodi do katastrofalne izgube možganskih celic, ocenjuje najnovejša raziskava.

Lačni na izpit
20. 02. 2006 11.32
Priprave na izpit in opravljanje izpita naj bi bilo bolj učinkovito s praznim želodcem, pravijo znanstveniki.

Kofein blokira spomin
23. 07. 2004 00.00
Kofein ne pospešuje samo hitrejšega delovanja možganov, pač pa lahko črno sredstvo za prebujanje blokira spomin.

Profesionalni glasbeniki imajo večje možgane
02. 11. 2003 00.00
Profesionalni glasbeniki imajo več sivih celic kot ljubiteljski glasbeniki in ljudje, ki nimajo nobenih glasbenih sposobnosti, menijo znanstveniki.

Slepi, ki spregleda, ima težave
12. 09. 2003 00.00
Slepi 45-letnik iz ZDA, ki so mu z revolucionarno operacijo povrnili vid, se dve leti po operaciji še vedno muči dojeti novi svet okrog sebe. Mikea Maya so operirali, ko je bil star 43 let, oslepel pa je v nesreči kot triinpolletni fantek.

Alzheimerjeva bolezen uničuje celice
07. 02. 2003 00.00
Pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo možganske celice izredno hitro propadajo. Mednarodna skupina znanstvenikov je s pomočjo magnetne resonance odkrila, da bolniki letno izgubijo pet odstotkov možganskih celic, na ključnih področjih spomina pa celo deset.

Tek naj bi krepil možgane
24. 02. 1999 07.08
Raziskave, ki jih je izvedel Inštitut za biološke študije kalifornijske univerze La Jolla, so pokazale, da bi tek lahko vplival na krepitev možganov. Pri laboratorijskih miših, ki so po želji lahko tekale po valju, so znanstveniki opazili precejšen porast rasti novih možganskih celic v delu možganov, ki so odgovorni za učenje in pomnjenje. Tega niso opazili pri miših, ki niso ''trenirale''. Znanstveniki zdaj poskušajo ugotoviti, ali miši zaradi novih celic lahko postanejo pametnejše. To pa še ne pomeni, da ima jogging lahko podobne posledice tudi pri ljudeh, so zapisali v ameriški reviji Nature Neuroscience.