neustaven ukrep

Ustavno sodišče v sporu z bankami pritrdilo vladi

20. 12. 2024 12.37

Ustavno sodišče je odločilo, da začasni davek na bilančno vsoto bank in hranilnic, ki ga je na predlog vlade državni zbor uzakonil kot ukrep za zagotovitev dela sredstev po ujmi lanskega avgusta, ni neustaven.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0

09. 06. 2023 07.12

DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

Ukrep o znižanju plač tožilcev neustaven: 'Pričakujemo odpravitev nastale škode'

17. 02. 2023 19.50

Ukrep vlade Janeza Janše, ki je v prvem valu pandemije covida-19 zmanjšala plače tožilcev, je bil neustaven, je odločilo Ustavno sodišče Republike Slovenije. Na to smo opozarjali že takrat, pravijo na vrhovnem državnem tožilstvu, kjer odločitev pozdravljajo, čeprav še ni jasno, če in kako jim bodo plače povrnili. Sedanja vlada se sicer zaveda, da se je finančni položaj tožilcev in sodnikov zadnja leta slabšal, a obljubljenega začasnega dodatka 600 evrov bruto ob januarski plači niso dobili.

Tonin: NSi bo presenečenje naslednjih volitev

05. 03. 2022 12.48

NSi bo po besedah predsednika stranke Mateja Tonina presenečenje naslednjih volitev. "Ima odličen program in sposobne ljudi. Mi to imamo, imamo ekipo, ki zna in zmore. Narediti moramo vse, da bo NSi del vladne koalicije tudi v prihodnosti," je bil na programski konferenci stranke odločen Tonin. Potrdili so svoj volilni program, ki so ga v stranki oblikovali že na novembrskem kongresu. Kot so navedli, ostajajo na strani Slovenije kot dežele prihodnosti. Na volitve se podajajo s sloganom Odločno naprej.

Aktivacija 9. člena: kakšna so pooblastila Policije?

05. 10. 2021 12.10

Ob aktivaciji 9. člena se postavljata vprašanji, kako lahko Policija ukrepa ob kršitvah in kakšna pooblastila ima. Kot pojasnjuje strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl, ima Policija enaka pooblastila kot do sedaj, le da v tem primeru za njeno ukrepanje ni potrebno predhodno nasilje. Ukrepa lahko namreč že, če želi neka skupina priti na prepovedano območje.

Dvodnevna omejitev gibanja, Policija poziva k mirnemu protestu

05. 10. 2021 07.41

Zaradi napovedi protesta je vlada za čas vrha EU, torej za torek in sredo, omejila gibanje v Ljubljani, na Bledu in Brdu, s tem pa je prvič v zgodovini samostojne Slovenije aktivirala 9. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije. Policija je medtem že opozorila, da javni shod ni prijavljen, posledično tudi ni organizatorja, ki bi poskrbel za varnost. Udeležence so pozvali, naj ne prinašajo nevarnih predmetov, odsvetovali so tudi, da bi se shoda udeležili z otroki.

Hojs: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov

02. 06. 2021 15.36

Notranji minister Hojs se je na ugotovitev ustavnega sodišča o neustavnosti dela zakona o nalezljivih boleznih in s tem povezanimi vladnimi odloki o omejitvah zbiranja in gibanja odzval z besedami, da odloki še veljajo. "Pravno smo torej legalno in legitimno ščitili zdravje državljanov," je menil. Janša sprašuje, ali sta torej LDS in SD leta 1995 sprejeli neustavni zakon, ustavno sodišče pa je to ugotovilo komaj zdaj. Čas je za volitve in odhod te vlade na smetišče zgodovine, pa pravijo v LMŠ.

V civilni iniciativi s peticijo proti samotestiranju otrok

02. 04. 2021 14.41

V civilni iniciativi "Otrok ne damo" s peticijo, ki jo je do zdaj podpisalo okoli 7500 ljudi, sporočajo, da ne bodo dovolili samotestiranja otrok. Možnost samotestiranja za dijake in učence zadnje triade osnovnih šol je napovedal minister za zdravje Janez Poklukar. Tudi ravnatelji so nad napovedjo ministra skeptični. Iz ministrstva pa sporočajo, da bo testiranje prostovoljno.

Sindikat ministrstvu očita zavajanje: 'V resnici jih briga za mlade'

31. 12. 2020 13.19

Upokojevanje starejših delavcev, kot ga določa sedmi protikoronski zakon, ne bo v ničemer pripomoglo k povečanju zaposlitvenih možnosti za mlade, so prepričani v Sindikatu Mladi plus. Ministrstvu očitajo zavajanje in manipuliranje. "Sprejeti ukrep povečuje zaposlitvene priložnosti za vse delovno sposobne, zato nikakor ne gre za prisilno upokojevanje," pa odgovarjajo na ministrstvu.

Zaradi spornih določb o upokojevanju ministra pozvali k odstopu

30. 12. 2020 12.02

Določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, so po mnenju reprezentativnih sindikalnih central nedopustne in predstavljajo očitno zlorabo interventne zakonodaje. Ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so pozvali k odstopu, napovedujejo tudi razmislek o vložitvi ustavne presoje in nekatere druge ukrepe. Na ministrstvu za delo pa odgovarjajo, da pri ukrepu ne gre za prisilno upokojevanje.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov

30. 12. 2020 07.48

DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Prepoved prehajanja med občinami: potreben in učinkovit ali prekomeren ukrep?

22. 04. 2020 17.19

Na skupni seji dveh odborov se je vnela polemična razprava o potrebnosti prepovedi prehajanja med občinami. Notranji minister Hojs ocenjuje, da je ukrep bistveno pripomogel k ustavljanju epidemije. Z njim se strinja tudi zdravstveni minister Gantar, ki dodaja, da se o sprostitvi prepovedi gibanja med občinami odgovorni že pogovarjajo. Opozicijska Levica vladi medtem očita, da je namen tovrstnih ukrepov vzpostavitev policijske države. V LMŠ, SD in SAB pa so ocenili, da je vlada ukrep prepovedi gibanja med občinami verjetno sprejela dobronamerno, a da je bil prekomeren.

Odvetnica: Človekove pravice lahko omejimo, a je bil način tokrat napačen

15. 04. 2020 20.09

17. dan mineva, odkar so Slovenci lahko gibamo le znotraj svoje domače občine, če ne štejemo izjem, kot so delo v drugi občini ali skrb za domače. Pa vendar se porajajo vprašanja, ali je ta ukrep smiselen, še več, celo neustaven. O tem bo odločalo tudi ustavno sodišče. Kdaj lahko pričakujemo odločitev, še ni jasno, prav tako nam na sodišču niso mogli razkriti pobudnika, ki je zadevo vložil. Vlada pa je sodišču že poslala svoje argumente, ki, kot pravijo, držijo vodo.

Zakaj 20 držav avtomatsko prepoznava registrske tablice, Slovenija pa ne?

02. 08. 2019 06.00

Slovenija je znova 'bolj papeška od papeža'. Sistem, ki dokazano deluje v 20 evropskih državah, pri nas očitno še ne bo zaživel. Slovenska policija priznava, da se je sistem za avtomatiziran nadzor registrskih tablic v poskusnem obdobju izkazal za zelo učinkovitega, a ustavni sodniki so preprečili, da bi zaživel tudi zares.

Zakon o tujcih gre v ustavno presojo

19. 04. 2017 13.14

Varuhinja človekovih pravic je vložila zahtevo za oceno ustavnosti 10.b člena zakona o tujcih, ki po njenem krši prepoved diskriminacije in načelo enakega varstva pravic. "Današnji časi so težka preizkušnja strpnosti," je dejala in opozorila, da do nestrpnosti, ki lahko uniči tudi varnost državljanov in povzroči napetosti, ni daleč.

Györkös Žnidarjeva: Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj

21. 01. 2017 13.11

Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar zavrača poziv komisarja Sveta Evrope za človekove pravice državnemu zboru, naj zavrne novelo zakona o tujcih. Ocenjuje, da so takšni pritiski na poslance neprimerni in nedopustni. "Slovenija je sposobna sama pisati svoje zakone, ne potrebujemo pomoči od zunaj," meni.

Ustavno sodišče: Pravna podlaga za izbrise v bankah ustavna, ni pa omogočila učinkovitega sodnega varstva

27. 10. 2016 14.40

Ustavno sodišče je ugotovilo, da je novela zakona o bančništvu, ki je bila podlaga za te izbrise, skladna z ustavo v delu, ki je omogočil izredni ukrep Banke Slovenije. Ni pa skladna z ustavo v delu, ki ni omogočal učinkovitega sodnega varstva. Državnemu zboru je naložilo odpravo neustavnosti novele zakona o bančništvu v roku pol leta.

Policija in politiki na bojni nogi: Nihče ne bo omajal naše motiviranosti za delo, trdi Majhenič

03. 01. 2016 14.26

Veliko hude krvi je bilo zaradi kriminalističnih preiskav pri politikih v letu 2015. A policija vztraja: pred zakonom smo vsi enaki. ''Ne moremo pristati na teorije politike, da so hišne preiskave v Državnem zboru nedopustne,'' je prepričan prvi mož NPU.

Portugalsko ustavno sodišče zavrnilo varčevalni ukrep vlade

06. 07. 2012 14.55

Portugalsko ustavno sodišče je razsodilo, da je ukrep, ki javnim uslužbencem ukinja 13. in 14. plačo ter upokojenim uslužbencem ukinja 13. in 14. izplačilo, neustaven ter tako zavrnilo pomemben del vladnih varčevalnih ukrepov.

ZSSS: Zakon o malem delu je neustaven

10. 06. 2010 14.06

ZSSS nasprotuje predlogu zakona o malem delu, ki je po njihovem mnenju protiustaven, in grozi z zahtevo o oceni ustavnosti. Prepričani so tudi, da bo malo delo povečalo prekerne oblike dela.

Burne razprave v Italiji

07. 02. 2009 15.42

Papež je opozoril na nedotakljivost in dostojanstvo vsakega človeka, četudi je ta šibek in zavit v skrivnostno tančico trpljenja.

Politiki se igrajo s smrtjo

06. 02. 2009 13.12

Italijanska vlada je potrdila zakonski osnutek, po katerem bolniki v hudem zdravstvenem stanju, ki niso zmožni poskrbeti sami zase, soglašajo z umetnim hranjenjem.