nevladni sektor

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora

27. 11. 2024 14.32

V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Sporen razpis padel v vodo, brez denarja ostalo več nevladnih organizacij

17. 05. 2024 19.43

Ali so že hišne preiskave potrdile sume, da je nekdanja ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik zlorabila ministrski položaj in favorizirala prijatelje, ko je šlo za deljenje denarja prek javnega razpisa za nevladne organizacije? 10,6 milijonski razpis je bil voden transparentno, skladno z moralnimi standardi, je ves čas vztrajala Ajanovič Hovnik. A zakaj je bil razpis vmes spremenjen, da je iz vreče sredstva dobil tudi inštitut njene nekdanje sodelavke in poslovne partnerke? Prav zato denarja ne bo videl nihče od izbranih.

'Pričakujemo podpis pogodb. Ni pravne podlage, da te ne bi bile sklenjene'

26. 01. 2024 07.26

"Ne bomo dovolili, da se razpis in odgovornost zanj pometeta pod preprogo." To je sporočilo nevladnih organizacij po razveljavitvi več kot 10-milijonskega razpisa za krepitev državljanskih pravic, ki je z ministrskega stolčka odnesel tudi Sanjo Ajanović Hovnik. Poudarjajo, da pričakujejo podpis pogodb za projekte, ki so bili izbrani na razpisu. Pravne podlage, da novi minister tega ne bi naredil, namreč ni, pravijo. Zato do pričakovane sklenitve pogodb pripravljajo vložitev več zahtevkov, v različnih pravnih sporih. Ministrstvo sicer nastalo situacijo obžaluje, ob tem pa pojasnjuje, da so postopki notranjega in zunanjega nadzora še vedno v teku. Kot so sporočili, si prizadevajo narediti korak naprej zato so vsem deležnikom poslali vabilo na sestanek, z nevladniki se bodo sestali meseca februarja.

Odzivi politike: 'Njeno ravnanje je vrglo senco dvoma na celotno vlado'

06. 10. 2023 16.53

Po odstopu ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik v Levici opozarjajo, da je njeno ravnanje vrglo senco dvoma na celotno vlado. Njen odstop tako vidijo kot edino logično potezo. Tudi za koalicijsko SD je odstop ministrice v danih okoliščinah pričakovana poteza. V Gibanju Svoboda odločitev ministrice spoštujejo in menijo, da je s tem odprla prostor, da bodo lahko ustrezne institucije opravile svoje delo in ugotovile, ali je prišlo do kakšnih napak. Po mnenju NSi je Ajanović Hovnikova zamudila priložnost odstopiti prej, iz SDS pa sporočajo: v tej vladi ministri prej odhajajo kot prihajajo.

Dokument razkriva, da je ministrica zavajala

06. 10. 2023 07.11

Kot kaže, so bile trditve ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, da za prijavo Inštituta za preučevanje enakosti spolov (IPES), ki ga vodi njena prijateljica Kaja Primorac, ni vedela, na trhlih nogah. Iz novega razkritega dokumenta namreč izhaja, da je ministrica zavajala in da je bila s soustanoviteljico še nedavno v stiku. Iz inštituta so danes sporočili, da se odrekajo vsem sredstvom, ki so jih prejeli na razpisu.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Vlada si želi še boljšega sodelovanja z nevladnimi organizacijami

29. 07. 2022 16.33

Vlada želi še okrepiti sodelovanje z nevladnimi organizacijami, je po srečanju z njimi poudaril premier Robert Golob. Predstavniki nekaterih nevladnih organizacij pa so izpostavili, da so nezadovoljni, ker jih vlada ni vključila v pogovore o protidraginjskih in drugih ukrepih.

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'

03. 04. 2022 06.00

Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike

30. 03. 2022 08.15

Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'

03. 10. 2021 07.00

Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah

02. 10. 2021 07.00

Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Novemu interventnemu zakonu za pomoč ob epidemiji se obeta podpora

06. 07. 2021 07.43

Podporo novemu interventnemu zakonu za pomoč gospodarstvu ob epidemiji covida-19 napovedujejo poslanci strank koalicije, DeSUS in SNS, nasprotovali mu ne bodo niti v večjem delu opozicije, vendar opozarjajo, da so ukrepi, tokrat namenjeni predvsem najbolj prizadetim panogam, prepozni in nezadostni. Poslanci so govorili tudi o zakonu o nujnih ukrepih v zdravstvu, ki ga želijo pred glasovanjem v LMŠ, SD, Levici in SAB spremeniti z več dopolnili.

Izplačilo dodatka za delo v kriznih razmerah: večina ga bo prejela z zamikom

03. 01. 2021 07.53

Na področju zdravstva in socialnega varstva so dodatke, ki zaposlenim pripadajo za delo v epidemiji, ponekod izplačali, drugje še ne, pravi predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič. Dodaja, da bo v vsakem primeru večina izplačil z zamikom. Tudi tam, kjer so dodatke dobili, so jih na primer decembra šele za oktober.

Se je koalicija uskladila glede umika predloga o finaciranju NVO?

21. 12. 2020 18.10

Koalicija se naj bi uskladila o umiku spremembe financiranja sklada za razvoj NVO v predlogu sedmega protikoronskega zakona, po kateri se v sklad ne bi več stekal del dohodnine, o katerem lahko zavezanci odločajo sami. Premier Janez Janša je sicer ob ostrih odzivih NVO na predlog dejal, da bodo spoštovali odločitev DZ.

V PKP7 nov potaknjenec? Vlada ukinja Sklad za nevladne organizacije

19. 12. 2020 21.37

Vlada je v soboto sprejela načrt za PKP7, ki poleg dodatne pomoči za gospodarstvo prinaša tudi krizne dodatke najbolj ranljivim skupinam. A kot opozarjajo iz krovne mreže slovenskih nevladnih organizacij (CNVOS), je vlada v tokratni PKP7 podtaknila še ukinitev Sklada za nevladne organizacije. Vlada je sicer za pol odstotka dvignila dohodninske donacije, a brez sklada za NVO bodo številne organizacije in zavodi ostali brez vseh sredstev. "Sklad ukinja brez napovedi, razprave, argumentov," še pravijo.

Ustavno sodišče zadržalo izvrševanje dela protikoronske zakonodaje na področju gradbeništva

15. 07. 2020 09.14

Ustavno sodišče je sklenilo začeti postopek za oceno ustavnosti 2. člena zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19, ki do konca leta 2021 podaljšuje spremembe s področja gradbene zakonodaje iz prvega protikoronskega zakona. Do končne odločitve je izvrševanje tega dela zakonodaje zadržano. Nevladniki odločitev ustavnega sodišča pozdravljajo, vladna stran pa je kritična.

Priložnost za mlade: 'Reševanje sveta je lahko služba'

04. 07. 2020 07.00

Skrb za človekove pravice, okolje, ranljive skupine, zdravje, enakopravnost ... Vse to je lahko služba, so prepričani v društvu PiNA. Zato mladim ponujajo priložnost za delo v nevladnem sektorju, in sicer 80-urno izobraževanje v več kot 40 nevladnih organizacijah po vsej Sloveniji. Tistega, ki se najbolje odreže, pa zaposlijo za eno leto.

Uzakonili večji nadzor nad gledališči: 'Gre za krajo še enega področja, ki pripada javnosti'

11. 12. 2019 18.59

Madžarski parlament je pričakovano sprejel sporni zakon, s katerim se bo povečal vladni nadzor nad gledališči. Predlog zakona, ki ga je vložila desna vlada Viktorja Orbana, so poslanci obravnavali po nujnem postopku, potrditev pa je bila pričakovana zaradi dvotretjinske večine Orbanove stranke Fidesz v parlamentu.

Zvezdniški sprejem za Putina: pričakalo ga je 120.000 ljudi

17. 01. 2019 12.44

Prvič po letu 2014 je na obisk v Srbijo prispel ruski predsednik Vladimir Putin. Čeprav so se v Vojvodini in še ponekod pojavili napisi 'Putin, pojdi domov' in 'Srbija ni Rusija', s katerimi protestniki opozarjajo na kršenje človekovih pravic v Rusiji, je ruskega predsednika pred pravoslovno cerkvijo v Beogradu pričakalo 120.000 ljudi.

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS

04. 06. 2018 07.17

V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

Volilna pravica 16-letnikom: 'Le izgovor je, da mladih volitve ne zanimajo'

06. 11. 2017 07.38

Izjemno nizka volilna udeležba v prvem krogu predsedniških volitev je pokazala, da državljani izgubljamo interes za odločanje o pomembnih temah. Sem in tja se slišijo pozivi k znižanju praga za volilno pravico na 16 let, a mnogi menijo, da je to prenizka starost za odločanje o pomembnih vprašanjih. Avstrija je sicer to storila že leta 2007 - kot kaže, mladostnikom zaupa.

Bizarno: gasilci s koledarji do denarja za nakup zaščitne opreme, država pa pobira davek od dobička

05. 09. 2016 11.51

Dobrodelne organizacije morajo od dobička, ki ga ustvarijo z raznimi prodajnimi akcijami, državi plačati davek. Zato so vladi predlagale, da bi bile oproščene plačila davka, saj gre denar od prodaje za delovanje organizacij in pomoč ljudem. Njihov predlog na finančnem ministrstvu zavračajo in vztrajajo, da so dovolj že obstoječe olajšave.

Denar, ki ga dobrodelne organizacije zaslužijo z raznimi akcijami, roma v žep države

31. 08. 2016 10.34

Kako neumno je, da morajo gasilci, ki s prodajo koledarjev zbirajo denar za nakup dodatne opreme, plačati davek na dobiček? To se sprašujejo nevladniki, ki vladi predlagajo, da jih oprosti plačila davka. "Če mora Rdeči križ plačati 1300 evrov davka, pomeni to 130 prehranskih paketov manj," opozarjajo. A na finančnem ministrstvu predlogu niso naklonjeni.

Slovenska policija zaznala poskuse radikalizacije posameznikov iz romske skupnosti

21. 07. 2016 16.13

Europol v najnovejšem poročilu o terorizmu navaja, da se je v Sloveniji pojavil nov trend poskusa radikalizacije pripadnikov romske skupnosti. Slovenska policija je potrdila, da je na območju severovzhodne Slovenije zaznala spreobrnitve v verskem prepričanj, glavni motiv pa - denar. Predstavniki romske skupnosti pri nas so šokirani: "Nemogoče, o tem ne vemo nič!"

Žavbi nasprotuje izročitvi, ker 'gre za slovenskega državljana, kateremu sojenje v Italiji ne bi bilo pošteno'

09. 05. 2016 07.00

5. maja letos so slovenski policisti prejeli obvestilo, da so italijanski varnostni organi razpisali evropski nalog za prijetje in predajo 26-letnega slovenskega državljana, in sicer zaradi suma novačenja z namenom terorizma. Naslednji dan so ljubljanski kriminalisti iskano osebo prijeli. Odvetnica je potrdila, da gre za Roka Žavbija.

Podravje izstopa po problematiki nasilja nad ženskami: lani 272 primerov

24. 11. 2014 12.47

Porast nasilja je v podravski regiji glede na celotno državo izstopajoč. "Ne bi preprosto rekla, da so Štajerci bolj agresivni ali da več pijejo, pač pa je dejstvo tudi, da je nevladni sektor slabše razvit,'' je komentirala direktorica CSD Maribor.

Številke: državna uprava se je potrojila, plače v javnem sektorju za 300 evrov višje od tistih v zasebnem

06. 11. 2014 11.22

V Sloveniji je približno 4000 javnih uslužbencev več kot pred sedmimi leti, največ pa jih je bilo leta 2011. Od leta 2005 so se povprečne bruto plače tako zaposlenih v javnem kot v zasebnem sektorju povišale za slabih 400 evrov, so pa plače v javnem sektorju za slabih 300 evrov višje od tistih v zasebnem.

FOTO: 'Ko ulični vrvež izpodrinejo avtomobili, ulica ostane brez duše'

16. 09. 2014 16.53

Ljubljanska občina je z zaprtjem dela Slovenske ceste želela med drugim spodbuditi ljudi, da bi več hodili, se vozili s kolesi in uporabljali mestni prevoz. A prav obratne načrte ima občina očitno s širitvijo Dunajske ceste. In to je zmotilo iniciativo proti širitvi ceste.

VIDEO: Türk želi, da bi se nevladne dejavnosti v prihodnje uspešno razvijale

19. 11. 2012 15.19

Srečanje med Türkom in predstavniki Asociacije je bilo posvečeno razvoju Slovenije in vlogi kulture v njem. Po besedah predsedniškega kandidata imamo v Sloveniji "preveč omejeno pojmovanje kulture in ne razumemo vedno ustvarjalnega potenciala, ki obstaja pri nas".