nevrologijo

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan

05. 11. 2024 17.32

V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'

29. 10. 2024 13.21

Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano

19. 09. 2024 16.51

Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'

14. 09. 2024 08.55

Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'

14. 05. 2024 20.16

Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Poznate simptome bolezni, ki prizadene več kot 10.000 Slovencev?

11. 04. 2024 08.03

Zaznamujemo svetovni dan Parkinsonove bolezni, druge najpogostejše nevrodegenerativne bolezni za Alzheimerjevo. Gre za počasi napredujočo degenerativno nevrološko bolezen, ki ni ozdravljiva. Z boleznijo, za katero prej zbolijo moški, se spopada več kot 10.000 bolnikov v Sloveniji, so zapisali v Društvu Trepetlika.

Več se jih je napilo 'na mrtvo', zdravniki reševali tudi 14-letnika

01. 01. 2024 10.44

V zadnjih 12 urah je bilo na interventni številki 113 zabeleženih 890 klicev, so na novoletno jutro sporočili iz Policije. Med 311 interventnimi dogodki je bilo devet takšnih, ki so terjali nujno ukrepanje. Kljub številnim dogodkom na prostem pa hujših kršitev niso beležili. So pa imeli veliko dela dežurni zdravniki. V Ljubljani so morali ukrepati zaradi več zastrupitev s prepovedanimi substancami in alkoholom, med bolniki je bil tudi 14-letnik. V enem izmed lokalov so obravnavali več primerov zastrupitve z alkoholom. Med poškodovanci pa jih je bilo tudi sedem poškodovanih v pretepu.

Zdravstveni tehnik naj bi udaril pacienta in mu grozil, da ga bo ubil

08. 09. 2023 11.53

V UKC Ljubljana obravnavajo domnevno nasilno ravnanje enega od svojih zaposlenih. Zdravstveni tehnik na Nevrološki kliniki naj bi udaril pacienta in mu grozil, da ga bo ubil. Vodstvo trdi, da so dogodek po posvetu s Službo za korporativno varnost prijavili Policiji, po presoji bodo uvedli tudi izredni strokovni nadzor. Zaposleni po njihovih trditvah po domnevnem incidentu ni bil več v stiku s pacientom in zdaj dela pod nadzorom.

Na konferenci na Bledu poudarili pozitivne učinke konoplje v medicini

08. 09. 2023 14.19

Bled gosti mednarodno konferenco o nastajajoči industriji konoplje. Strokovnjaki so predstavili pozitivne učinke uporabe konoplje v zdravstvene namene in poudarili potrebo bo okrepitvi raziskav in sprejemu ustrezne regulative. Prepričani so, da je tudi v Sloveniji pravi trenutek za modernizacijo zakonodaje in legalizacijo.

Kmalu na voljo testiranje novorojenčkov za spinalno mišično atrofijo

07. 06. 2023 13.45

Presejalno testiranje novorojenčkov za odkrivanje spinalne mišične atrofije bi lahko steklo že kmalu, morda že pred poletjem, je povedal Damjan Osredkar s Pediatrične klinike. Študije kažejo, da prej ko se začne zdravljenje, večji je učinek. Možnost zdravljenja te redke bolezni je pri nas na voljo zadnjih pet let.

Demenca je rak 21. stoletja

27. 05. 2023 07.00

"Iz zgodovine se vedno znova učimo to, da se nismo iz nje nič naučili." Ta misel francoskega pisatelja Henryja de Montherlanta dobro povzame trenutno stanje na področju boja proti demenci. Demenca je močan upad miselnih sposobnosti, ki bistveno moti naše vsakdanje življenje. Resno prizadene naš spomin, občutek za čas in orientacijo v prostoru. Poznamo veliko vrst demenc, večini pa je skupno to, da možgani sčasoma vse bolj propadajo.

13-letnik ni moril pod vplivom psihoaktivnih substanc

04. 05. 2023 15.35

Končano je toksikološko poročilo fanta, ki je na srbski šoli vzel življenja devetih ljudi. Pristojni so namreč želeli ugotoviti, ali je bil 13-letnik, ko je zagrešil umore, pod vplivom psihoaktivnih substanc.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje

06. 04. 2023 07.12

Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Bi moral biti osvežilni tečaj vožnje za starejše obvezen?

25. 03. 2023 19.07

Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejših od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. V lanskem letu je največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Prav zato se zdi osvežitvena vožnja za starejše precej pomembna – da lahko starejši tudi sami ocenijo, če so še primerni za vožnjo. Veliko je namreč tudi takšnih, ki zaradi prevelikega stresa z vožnjo nehajo prezgodaj, čeprav so še povsem sposobni vozniki. Osvežilne vožnje se je denimo udeležila tudi znana pisateljica in igralka Desa Muck, ki je dejala: "V eni uri sem res izvedela 'svašta'."

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Zgodnje odkrivanje demence: učinkovita metoda presejalni test BDI

18. 01. 2023 16.14

Demenca je bolezen, ki prizadene več kot 10 odstotkov starejših, opozarjajo strokovnjaki. Kar 75 odstotkov ljudi z demenco pa ostane brez diagnoze in zdravljenja, zato so pri nevroznanstvenem podjetju BrainTrip razvili presejalni test BDI, ki se je v raziskavi projekta Pomni izkazal za učinkovito metodo za zgodnje presejalno odkrivanje demence.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Pred leti vedra ledene vode, zdaj zdravilo za zdravljenje hude bolezni ALS

09. 09. 2022 14.42

Vedro vode, led, kamera in akcija! Takšen je bil scenarij spletnega izziva, ki je ozaveščal o Lou Gehrigovi bolezni, bolje znani kot ALS. Ameriška skupina zunanjih zdravstvenih svetovalcev je v sredo izglasovala priporočilo za odobritev eksperimentalnega zdravila AMX0035 za zdravljenje te hude bolezni. To je izjemen preobrat za zdravilo podjetja Amylyx, ki ga je ista skupina v začetku leta sicer zavrnila, a je po drugem pregledu dobilo zeleno luč s strani ameriške Uprave za hrano in zdravila. FDA je sicer doslej odobrila le dve terapiji za to bolezen, ki uničuje živčne celice, ki so potrebne za osnovne funkcije, kot so hoja, govor in požiranje.

Starši za najsrčnejšega pediatra izbrali nevropediatra Davida Neubauerja

19. 05. 2022 18.47

Želel si je postati nevrolog za odrasle, nato pa se je čisto po naključju odločil za otroško nevrologijo in to je bila več kot odlična odločitev. Dr. David Neubauer je danes eden najbolj priljubljenih nevropediatrov med starši otrok z redkimi boleznimi. Tudi v anketi, ki so jo objavili v društvu Viljem Julijan in so starše spraševali, kdo je najsrčnejši pediater malih borcev, je dr. Neubaur prejel največ glasov.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'

02. 05. 2022 17.09

"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Ema: Dodatni odmerek lahko prejmejo ljudje s hudo oslabljenim imunskim sistemom

04. 10. 2021 06.14

Evropska agencija za zdravila je odobrila tretji poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech za uporabo pri ljudeh, ki so starejši od 18 let. Za ljudi s hudo oslabljenim imunskim sistemom pa je Ema ob cepivu Pfizerja odobrila še cepivo proizvajalca Moderna. Priporočajo, da ranljivejše skupine dodatni odmerek prejmejo najmanj 28 dni po cepljenju z drugim odmerkom.

Po smrti 20-letnice vlada začasno zaustavila cepljenje s cepivom Janssen

29. 09. 2021 10.56

V ponedeljek so v ljubljanski UKC zaradi možganske kapi sprejeli 20-letnico, ki je bila cepljena s cepivom Janssen. Primer so pristojnim prijavili kot možen stranski učinek po cepljenju, vlada pa je po priporočilu strokovne skupine začasno zaustavila cepljenje z omenjenim cepivom.

Če imate po cepljenju nevrološke simptome, nemudoma obiščite zdravnika

29. 09. 2021 14.16

Slabost, bruhanje, glavobol, motnje vida, šibkost dela ali polovice telesa, mravljinčenje ... Če imate po cepljenju z vektorskim cepivom katerega od naštetih simptomov, ali pa kakšne druge žariščne nevrološke motnje, takoj obiščite zdravnika, svetuje Igor Rigler iz službe za urgentno nevrologijo v UKC Ljubljana.

Nevrologinji Bojani Žvan sodišče prisodilo 10.000 evrov odškodnine

13. 05. 2021 09.34

Zaradi mobinga na delovnem mestu je sodišče odločilo, da mora UKC Ljubljana nevrologinji Bojani Žvan plačati 10.000 evrov odškodnine. Žvanova je bila razrešena z mesta predstojnice kliničnega oddelka za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo, njena razrešitev pa je bila nezakonita.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'

11. 05. 2021 06.00

Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Urban ima redko gensko bolezen, za samostojno življenje potrebuje našo pomoč

13. 04. 2021 11.00

Še ne dveletni Urban je prvi otrok v Sloveniji, ki so mu diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1. Starša sta se, da bi mu omogočila samostojno življenje, povezala s svetovnimi in domačimi strokovnjaki, ki za Urbana že delajo gensko terapijo, ki pa ne bo pomagala le njemu, ampak vsem otrokom z omenjenim sindromom. A raziskave stanejo in tukaj lahko z donacijami pomagamo tudi mi.

Komisar Breton: Zaenkrat ne bo izvoza AstraZenecinega cepiva

26. 03. 2021 15.43

Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je danes sporočil, da Evropska unija ne bo dovolila nobenega izvoza cepiva britansko-švedskega podjetja AstraZeneca proti covidu-19, dokler to podjetje ne bo izpolnilo svojih obvez do držav članic EU. Medtem je evropska agencija za zdravila (EMA) tudi uradno dvema obratoma, enemu na Nizozemskem, drugemu v Nemčiji, izdala dovoljenje za proizvodnjo cepiva proti covidu-19. Sporočila je tudi, da bo v ponedeljek sklicala skupino strokovnjakov, ki bo nadalje preučila primere krvnih strdkov pri ljudeh, ki so bili proti covidu-19 cepljeni s cepivom AstraZenece.