njenih

Van den Broek: Pričakovanja so velika
02. 03. 1999 15.59
Evropski komisar za zunanje odnose Hans van den Broek, ki končuje dvodnevni obisk v Sloveniji, je danes poudaril, da Evropska unija od Slovenije oziroma njenih priprav na vstop veliko pričakuje, saj je vlada določila zelo ambiciozen državni program za prevzem evropskega pravnega reda. Njegova uresničitev bo pričakovanja izpolnila, je poudaril komisar.

Haaško sodišče izpadlo iz sporazuma v Rambouilletu
22. 02. 1999 18.36
Haaško mednarodno sodišče za nekdanjo Jugoslavijo je danes obsodilo črtanje jamstev za morebitne preiskave na Kosovu iz predloga sporazuma o usodi pokrajine na mirovnih pogajanjih v Rambouilletu.

V Alabami za vibratorje
20. 02. 1999 09.23
Nek odvetnik je od zveznega sodnika v ameriški zvezni državi Alabama zahteval, naj ukine zakon, ki prepoveduje prodajo vibratorjev, s pojasnilom, da ta zakon pomeni vdiranje v spalnice ljudi, ki opravljajo povsem normalne aktivnosti. ''Menim, da zakon predstavlja predsodek pred vedenjem, ki je povsem normalno,'' je ugotovil odvetnik Mark Lopez iz Ameriške zveze za državljanske pravice, potem ko je prisluhnil pritožbam skupine žensk, med katerimi so bile tudi lastnice sex-shopov in ''romantičnih butikov'' v Huntsvillu. ''To ni običajen sex-shop,'' zatrjuje ena od lastnic. Po njenih besedah ponujajo sveče, čokolade in spodnje perilo, skratka dodatke, potrebne za romantični večer. Zgodi pa se, da so med temi predmeti tudi seksualni pripomočki. Zakonodajno telo v Alabami je lani sprejelo zakon, ki prepoveduje striptiz klube in prodajo seksualnih pripomočkov, vključno z vibratorji in prezervativi.

Wendersov film na Berlinalu požel aplavz
19. 02. 1999 11.20
Novi film Wima Wendersa Buena Vista Social Club, ki predstavlja hommage kubanske glasbe, je na Berlinskem filmskem festivalu požel velik aplavz.

Vložena zahteva za presojo ustavnosti obstoječega načina financiranja občin
17. 02. 1999 14.53
Skupina 31 poslancev petih parlamentarnih strank in župani 24 slovenskih občin so včeraj na ustavno sodišče vložili zahtevo za presojo dveh členov novele zakona o financiranju občin, ki zadevata opredelitev primerne porabe občin ter obseg sredstev finančne izravnave. Po mnenju predlagateljev bi moralo ustavno sodišče drugi odstavek 14. in drugi odstavek 25. člena razveljaviti oz. zadržati izvajanje. Ministrstvo za finance pa bi moralo za vsako občino, skupaj z njo, ugotoviti primeren obseg sredstev finančne izravnave glede na izvajanje njenih ustavnih in zakonskih nalog.

Deutsche Bank poroča o rekordnem poslovanju
17. 02. 1999 14.41
Deutsche Bank je po besedah njenih predstavnikov lani dosegla rekordnih 7,9 milijarde mark dobička. V primerjavi z lanskima dvema milijardama je to skorajda 300-odstotno povečanje dobička največje nemške banke, pri čemer predstavljajo izredna izplačila Daimler-Benza kar 3,2 milijarde mark.

Šrilanški sužnji 75.000 funtov odškodnine
14. 02. 1999 09.31
Londonsko sodišče je dosodilo 75.000 funtov (109.200 evrov) odškodnine in obresti 33-letni Šrilančanki, ker je morala delati kot sužnja pri kuvajtski družini. Sunrethra Jayasekera je pred osmimi leti padla s tretjega nadstopja, ko je skušala pobegniti iz londonskega stanovanja, kjer je bila 37 dni zaprta in je služila družini. Zaradi zdrobljenega gležnja danes šepa. Mlada ženska je pobegnila v Veliko Britanijo pred državljansko vojno v Šri Lanki, potem ko so ubili več njenih sorodnikov. Pričakovala je, da ji bo zasebna kuvajtska agencija za zaposlovanje našla službo. Namesto tega pa jo je družina zaprla v svoje stanovanje in prisilila, da je ob grožnjah in udarcih garala po 20 ur na dan. Jedla je ostanke za otroki in spala na tleh. Po besedah predsednika sodišča so z njo ravnali ''kot s sužnjo''. Kljub temu so bili njeni ''delodajalci'' obsojeni le zaradi ''oviranja svobode s telesnimi in duševnimi posledicami'' iz nemarnosti. Družina s sužnjelastniškimi navadami se je iz Velike Britanije že preselila v Kuvajt.

London bo dobil pravega župana leta 2000
13. 02. 1999 09.20
London bo prvega izvoljenega župana dobil julija prihodnje leto, je sporočila britanska vlada. Londončani ga bodo skupaj s 25-člansko mestno skupščino izvolili dva meseca pred tem, maja leta 2000. Nove mestne oblasti bodo imele široka pooblastila, vključno z nadzorom prevoza in strateškega planiranja. London sedaj nima centralnih oblasti, njenih 32 upravnih enot pa vodijo lokalni sveti. Župan pa ima le protokolarno funkcijo. Med kandidati za župana sta poslanec laburistov Ken Livingstone in uspešen romanopisec Jeffrey Archer, sicer član konservativne stranke.

Umrla britanska pisateljica Dame Iris Murdoch
09. 02. 1999 14.37
V Oxfordu je v 79. letu starosti zaradi Alzheimerjeve bolezni v ponedeljek umrla pisateljica Dame Iris Murdoch. Murdochovo prištevajo med največja imena britanske književnosti 20. stoletja, cenjena pa je bila zlasti zaradi svoje mračnega in komičnega romana. Časnik Times je zapisal, da si jo bomo zapomnili kot filozofinjo, ki je pisala za ljudi, ki se ne ukvarjajo s filozofijo.

Skupščina Iskre preklicana
01. 02. 1999 10.27
Uprava družbe Iskra je včeraj preklicala za danes sklicano skupščino. Kot je povedala Slavica Mrkun, svetovalka predsednika uprave, so včeraj s telegrami obvestili vse delničarje o preklicu za nedoločen čas.

Danski sekretar za evropske zadeve na obisku v Sloveniji
27. 01. 1999 16.58
Državni sekretar Ministrstva za zunanje zadeve Franco Juri je danes sprejel generalnega sekretarja za evropske zadeve danskega zunanjega ministrstva Clausa Grubeja. Sekretarja sta se pogovarjala o dvostranskem sodelovanju držav, s poudarkom na gospodarskem in kulturnem sodelovanju, izmenjala pa sta tudi mnenja in stališča o kriznih razmerah v JV Evropi, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Terme Maribor uspešno poslujejo
26. 01. 1999 15.22
Direktorica Term Maribor Alenka Iskra je na današnji novinarski konferenci pozitivno ocenila poslovanje delniške družbe Terme Maribor, ki je tik pred privatizacijo.

Basorah je morda zadela ameriška raketa, ki je zašla
26. 01. 1999 10.52
Ameriška vojska je danes omenila možnost, da je včeraj ena od njenih raket zašla in zadela stanovanjsko četrt iraškega mesta Basorah.

Klub prijateljev Moderne galerije: od Minimalistov do Konceptualistov
25. 01. 1999 13.27
Moderna galerija v Ljubljani je ob svoji petdesetletnici ustanovila Klub prijateljev Moderne galerije. Klub ima več kategorij članstva, poimenovanih po imenih pripadnikov najizrazitejših gibanj v likovni umetnosti - Impresionist, Realist, Retroavangardist, Ekspresionist in Konceptualist. Namen kluba je tesnejša povezanost galerije in njenih obiskovalcev ter njihova boljša obveščenost.

Monica Lewinsky bo morala odgovarjati tožilcem
24. 01. 1999 14.07
Monica Lewinsky bo morala danes odgovarjati tožilcem predstavniškega doma v okviru postopka o odstavitvi predsednika države Billa Clintona. Takšna je bila odločitev ameriške zvezne sodnice Norme Holloway Johnson, čeprav po njenih ocenah tožilci predstavniškega doma Monice Lewinsky zaradi imunitete, ki ji jo je obljubil tožilec Kenneth Starr, ne morejo prisiliti, da se odzove zaslišanju.

Dojenček razmišlja že pri petih mesecih
19. 01. 1999 08.48
Dojenček razmišlja že v petem mesecu življenja, trdi v študiji, objavljeni v najnovejši številki revije Cognition, profesorica psihologije na čikaški univerzi Amanda Woodward. Dojenčki začnejo po njenih izsledkih zelo zgodaj prepoznavati človeške kretnje, sposobnost mišljenja pa se začne razvijati že med šestim in devetim mesecem življenja.

Paula Jones izterjala odškodnino
13. 01. 1999 08.44
Ameriški predsednik Bill Clinton je nekdanji uslužbenki državne uprave Arkansasa Pauli Jones plačal dogovorjenih 850.000 dolarjev, s čimer je rešil vprašanje njene tožbe zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja, ko je bil še guverner omenjene ameriške zvezne države. To je danes v Washingtonu sporočila Bela hiša. Po njenih navedbah je Clinton 375.000 dolarjev poravnal s sredstvi iz bančnega računa predsedniškega para, 475.000 dolarjev pa je zagotovil iz svoje zavarovalne police.

Univerza v Cambridgeu je najbogatejša v Veliki Britaniji
11. 01. 1999 10.18
Univerza v Cambridgeu ni le ena izmed najstarejših in najprestižnejših univerz v Veliki Britaniji, marveč je tudi ena izmed najbogatejših. Njeno bogastvo je bilo ocenjeno na več kot 2 milijardi funtov. Prvič v zgodovini njenega 800-letnega obstoja je imetje univerze doseglo tako visoko vrednost in univerza v Cambridgeu je s tem prehitela svojo večno tekmico, univerzo v Oxfordu, ki svoje imetje ocenjuje na ''borih'' 492 milijonov funtov. Dediščina univerze v Cambridgu je razdeljena med univerzo samo in njenih 35 fakultet, ki delujejo samostojno. Imetje univerze sestavljajo nepremičnine, predvsem pa donacije nekdanjih učencev, ocenjene na milijardo funtov. V to pa ni vštetih več slikarskih mojstrovin, med katerimi je tudi Tizianovo platno, ker so te po mnenju predstavnikov univerze neprecenljive vrednosti. Kljub vsemu bogastvu je univerza še vedno odvisna predvsem od državnega proračuna.

Helsinški monitor zavrača vladne kriterije v zvezi z vojaškimi stanovanji
04. 01. 1999 16.42
Helsinški monitor Slovenije (HMS) v celoti zavrača kriterije o načinih reševanja primerov nezakonitih vselitev v vojaška stanovanja, ki jih je konec minulega leta sprejela slovenska vlada, je danes na novinarski konferenci poudarila predsednica HMS Neva Miklavčič Predan.

Evro bi lahko pomenil 0,25 odstotno rast in 8000 delovnih mest
03. 01. 1999 09.35
Evro bi lahko za Belgijo pomenil dodatno rast 0,25 odstotka ter osem tisoč novih delovnih mest na leto, je ocenil guverner belgijske banke Alfons Verplaetse v pogovoru za gospodarski časnik Financieel Economische Tijd. Verplaetse predvideva tudi, da bo evro spodbudil združevanje belgijskih bank in njenih konkurentk ter dodatno uskladitev v Evropi na socialnem in gospodarskem področju.

Nemška javnost zadovoljna z novo vlado
27. 12. 1998 12.53
Nemški minister za finance Oskar Lafontaine je dejal, da je prepričan, da je nemška javnost zadovoljna z delom nove vlade v prvih dveh mesecih njenega delovanja. Dejal je tudi, da se nemška vlada ne namerava zadolževati za proračun za prihodnje leto, ki naj bi bil potrjen 20. januarja. Medtem vlada čaka še na zadnje predloge njenih ministrov. Dodal je še, da bo morala nemška vlada v prihodnjem letu vsekakor zmanjšati trošenje.

Proiransko gibanje Hezbolah izstrelilo več raket na sever Izraela
23. 12. 1998 08.51
Izraelska vojska je sporočila, da je proiransko gibanje Hezbolah na sever Izraela izstrelilo več raket vrste katjuša. V kraju Kiriat Šmona naj bi bilo ranjenih deset oseb, precejšnja je tudi gmotna škoda. Vojska se boji, da gre za povračilni ukrep Hezbolaha, potem ko so Izraelci v torek napadli jug Libanona. V tem napadu je bila ubita neka ženska in njenih šest otrok, Libanon pa je že napovedal, da se bo zaradi napada obrnil na Združene narode.

Vlada: Blokade cest 22. decembra ne bo
17. 12. 1998 16.23
Vlada je na današnji seji med drugim obravnavala realizacijo sprejetih sklepov pri pogajanjih s Sindikatom avtoprevoznikov Slovenije (SAS): najpomembnejše je, da napovedane blokade cest 22. decembra ne bo, je na novinarski konferenci po seji vlade poudarila direktorica vladnega urada za informiranje Marta Kos.

PS Dadas grozi stečaj
16. 12. 1998 15.22
S priporom direktorja poslovnega sistema Dadas in zapečatenjem poslovnih prostorov te družbe je bilo poslovanje ustavljeno v trenutku, ko so bile pred podpisom in v pripravi pogodbe, ki so nujne za uspešno poslovanje. Kot so sporočili iz omenjene družbe, bo s tem podaljševanje pripora direktorju nedvomno pripeljalo do stečaja PS Dadas.

Mars Climate Orbiter na poti proti Marsu
12. 12. 1998 11.07
Ameriška samodejna sonda Mars Climate Orbiter (MCO), ki so jo izstrelili na vesoljskem izstrelišču v letalskem oporišču Cape Canaveral na Floridi sinoči ob 19.45 in 51 sekund po srednjeevropskem času, se je po 47 minutah nad Indijskim oceanom uspešno ločila od tretje stopnje nosilne rakete delta 2 in je na poti proti Marsu.

Še zadnje priprave pred Strasbourgom
08. 12. 1998 15.30
Slovenski del Parlamentarnega pridružitvenega odbora Slovenije in Evropske unije se je danes pred ustanovnim zasedanjem odbora, ki bo od 15. do 17. decembra v Strasbourgu, zbral še na zadnjih pripravah. Na njih si je 11-članska delegacija, ki jo vodi Darja Lavtižar Bebler, dokončno razdelila naloge za prvo srečanje, da bi bila kar najbolje pripravljena.

Začet postopek dokapitalizacije zavarovalnice Tilia
08. 12. 1998 10.07
Po uspešni ponedeljkovi skupščini Zavarovalnice Tilia d.d. se danes začenja postopek dokapitalizacije te družbe, ki bo po mnenju njenih predstavnikov Tilio popeljal v novo razvojno obdobje. Skupščina delničarjev je namreč sprejela predloga uprave, dopolnjena s predlogi Dolenjske banke iz Novega mesta, o poenostavljenem zmanjšanju osnovnega kapitala in povečanju osnovnega kapitala z vložki in izdajo novih delnic ter spremembah oz. dopolnitvah statuta družbe.

Strokovnjaki o reformi volilnega sistema
02. 12. 1998 15.02
Društvo za ustavno pravo, Slovensko politološko društvo in Teorija in praksa so na fakulteti za družbene vede organizirali strokovno konferenco, na kateri so udeleženci razpravljali o reformi volilnih sistemov v sodobnih parlamentarnih državah. Razprave so se udeležili univerzitetni profesorji dr. Franci Grad, dr. Igor Lukšič, dr. Niko Toš, dr. Janko Prunk in doc. dr. Drago Zajc, bivši ustavni sodnik Matevž Krivic in predsednik Društva za ustavno pravo dr. Ivan Kristan. Poleg naštetih je v pogovoru sodeloval še dr. Slavko Gaber.

Komisija DZ za politiko enakih možnosti podprla dopolnilo za povišanje proračunske postavke
19. 11. 1998 10.54
Komisija državnega zbora (DZ) za politiko enakih možnosti je na današnji seji podprla dopolnilo k vladnemu predlogu državnega proračuna za leto 1999 za povečanje postavke Urada za žensko politiko, namenjene za izvajanje programov Evropske unije za enake možnosti, in sicer za 3,7 milijona tolarjev. Člani komisije so namreč že na seji pred mesecem dni ugotovili, da je predvidena postavka 2,9 milijona tolarjev premajhna.

Zaostritev v trgovinskem sporu med EU in ZDA
11. 11. 1998 16.56
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je ameriškega predsednika Billa Clintona v pismu opozoril, da bi enostranska ameriška uvedba ''kazenskih'' dajatev za uvoz nekaterih izdelkov iz Evropske unije zaradi spora glede unijinega režima uvoza banan ogrozila odnose med stranema. Če bodo ZDA nadaljevale v tej smeri, bo EU ukrepala pri WTO, je poudaril Santer.