njenih

Gospodarska zdrženja so vojaška partnerstva 21. stoletja
11. 01. 1998 09.35
Prednostna naloga zunanje politike Združenih držav v prihodnjem letu bo vzpostavljanje gospodarskih partnerstev, je v intervjuju za časnik US News and World Report dejala ameriška državna sekrteraka Madeleine Albright. "Nova gospodarska združenja so vojaška partnerstva 21. stoletja," je dejala Albrightova. Po njenih besedah morajo ZDA z drugimi državami razviti splet partnerskih odnosov, da bi se izognili globalnim grožnjam, ki ne poznajo meja, in finančnim, ki jih do sedaj niso poznali.

Indonezijska vlada odpovedala 143 investicijskih projektov
11. 01. 1998 09.10
Zaradi večmesečne valutne krize in njenih negativnih posledic za celotno gospodarstvo je indonezijska vlada odpovedala uresničevanje 143 investicijskih projektov. Med odpovedanimi naložbami je bilo 59 tujih, katerih vrednost naj bi znašala 1,7 milijarde dolarjev, in 84 domačih, ki naj bi obsegale 3,9 bilijona rupijev. Zaradi velike finančne krize je v minulem letu v Indoneziji ostalo brez zaposlitve več kot milijon ljudi, vrednost rupija pa je v primerjavi z dolarjem padla za več kot 60 odstotkov. Za tekoče leto je napovedana tudi zmanjšana gospodarska rast, tako da se podjetjem v dolgovih, kljub pomoči Mednarodnega denarnega sklada v višini 40 mijinov dolarjev, ne obetajo nič kaj lepi časi.

Se obeta uspešnejša evropska politika Slovenije?
08. 01. 1998 18.01
Najpomembnejši kriterij uspešnosti vključevanja Slovenije v Evropsko unijo je vsestranska pripravljenost in usposobljenost Slovenije in njenih ljudi za življenje v novi skupnosti, ne pa hitrost zaključka pogajanj, s čimer je zaradi prestižnih razlogov pretirano obremenjena slovenska oblast, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Poudaril je, da sta procesa vključevanja Slovenije v EU in krepitev njene državnosti dopolnjujoča in ne izključujoča. ZL se želi v razpravo o vključevanju Slovenije v EU aktivno vključiti, tako je predsednik stranke danes predstavil predloge za uspešnejšo evropsko politiko Slovenije.

Kurdi za pripravo mednarodne konference
07. 01. 1998 17.46
Nacionalna fronta za osvoboditev Kurdistana (ERNK) je danes v Rimu pozvala k organizaciji mednarodne konference o Kurdistanu, saj je po njenih ocenah to edini način, da se reši kurdsko vprašanje.

DZ bo v novem letu odločal tudi o noveliranju zakona o Banki Slovenije
03. 01. 1998 15.04
Državni zbor (DZ) naj bi na zakonodajnem področju v novem letu med drugim odločal tudi o predlogu opozicijskega poslanca Bogomirja Špiletiča (SDS) za noveliranje zakona o Banki Slovenije, s katerim bi moralo zakonodajno telo po mnenju nekdanjega visokega uradnika v državni agenciji za nadzor plačilnega prometa med svoje pristojnosti prenesti odločanje o izbiri družbe za revidiranje računovodskih izkazov v centralni banki. Po sedaj veljavnem zakonu si namreč Banka Slovenije sama izbira svojega nadzornika oziroma neodvisnega revizorja, ki pripravlja vsakoletne ocene o točnosti in poštenosti njenih računovodskih izkazov. S tem, da bi v prihodnje o izbiri pooblaščenega revizorja odločal državni zbor na predlog pristojnega delovnega telesa, bi po Špiletičevem prepričanju zakonodajalec zagotovil "nepristranskost, ki je pri reviziji zelo pomembna".

Slovenska manjšina na Hrvaškem: priznana, a ne ustavna
17. 12. 1997 09.21
Da bi se glede na stalne odzive slovenskih medijev in na uradne ocene iz Slovenije "izognil kakršnimkoli nadaljnjim nejasnostim in nerazumevanju", je urad za informiranje Republike Hrvaške izdal obvestilo, v katerem pojasnjuje vzroke za spremembe hrvaške ustave, ki jih je 12. decembra izglasoval hrvaški parlament in po katerih slovenska narodna manjšina ni omenjena v besedilu preambule spremenjene ustave. V njem je zapisano, da želi hrvaška vlada poudariti, da sprejemanje omenjenih ustavnih odredb ne bo imelo negativnega vpliva na status slovenske manjšine na Hrvaškem, ter da namerava še naprej pomagati slovenski manjšini s ciljem ohranjanja njene identitete ter zaščite njenih manjšinskih pravic. Hrvaška vlada bo na podlagi predhodnih pozitivnih izkušenj s podobnim sporazumom z Italijo in Madžarsko slovenski vladi ponudila predlog dvostranskega sporazuma o vzajemni zaščiti manjšin.

Winnie Mandela pred sodiščem
04. 12. 1997 00.00

Janez Drnovšek o vključevanju Slovenije v EU
28. 11. 1997 18.15
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki se danes v Oxfordu udeležuje kongresa Liberalne internacionale, je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC World Service v oddaji World Today izjavil, da se Slovenija zavzema za individualni pristop v pogajanjih Evropske unije s kandidatkami za članstvo.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu
25. 11. 1997 13.01
Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma
25. 11. 1997 00.00
V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.

Moreauejeva in Forman bosta prejela nagrado Evropske filmske akademije
21. 11. 1997 10.28
Francoska filmska igralka <b>Jeanne Moreau</b> bo na podelitvi evropske filmske nagrade 6. decembra v Berlinu prejela priznanje za življensko delo. Nagrado, ki jo vsako leto podeljuje Evropska filmska akademija, bo tako prvič dobila igralka.

Al-Džihad grozi z novimi napadi na turiste
18. 11. 1997 00.00
Egiptovska teroristična organizacija al-Džihad je danes, dan po streljanju na turiste v Luksorju, v katerem je življenje izgubilo 67 ljudi, zagrozila z novimi napadi na turiste. Odgovornost za včerajšnji napad je prevzela teroristična organizacija Džamaja Islamija. Egiptovske oblasti so z vojaškimi letali začele prevažati v Kairo trupla turistov, ki so bili v ponedeljek ubiti v terorističnem napadu. Švica je sporočila, da je med ubitimi okoli 20 njenih državljanov, Velika Britanija je potrdila smrt petih Britancev, Bonn štirih Nemcev, med ubitimi pa bi naj bilo tudi devet japonskih turistov. Trupla umrlih bodo prepeljali na vojaško letališče blizu Kaira, kjer jih bodo prevzela veleposlaništva matičnih držav. Avstralska vlada je ostro obsodila napad na turiste ter pozvala svoje državljane, naj ne potujejo v južni del Egipta. Japonski premier Rjutaro Hašimoto je prav tako odločno obsodil včerajšnjo nasilno akcijo, v kateri je po podatkih japonskega zunanjega ministrstva umrlo najmanj devet japonskih državljanov. Največja japonska potovalna agencija je sporočila, da je odpovedala vse predvidene obiske Luksorja in namerava odpovedati tudi druga organizirana potovanja v Egipt. V lanskem letu je to afriško državo obiskalo 60.200 Japoncev. Tudi ena od švedskih zasebnih turističnih agencij je včeraj sporočila, da bo odpovedala načrtovana potovanja v Egipt ter iz te države umaknila približno 600 turistov.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon
14. 11. 1997 00.00
Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.