nova študija

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00
Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'
29. 03. 2025 06.00
Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti
09. 03. 2025 09.30
Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Prazgodovinsko grobišče Flagstones naj bi bilo starejše od Stonehengea
09. 03. 2025 07.28
Arheološke raziskave prazgodovinskega grobišča Flagstones so pokazale, da je tamkajšnji niz jam v obliki kroga najzgodnejša znana tovrstna krožna struktura v Veliki Britaniji. Nova datacija Flagstones v bližini Dorchestra v grofiji Dorset postavlja v čas 3200 let p. n. št. kar je približno dve stoletji prej, kot je veljalo doslej.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48
Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Puberteta se začenja vse bolj zgodaj
21. 02. 2025 19.36
Puberteta je zaradi turbulentnih sprememb že tako stresna in pri deklicah se začenja vse bolj zgodaj - nekaterim se prsi razvijajo že pri šestih, sedmih letih, število tistih z zgodnjo prvo menstruacijo pa se je v ZDA skoraj podvojilo, ugotavlja nova študija v ameriški medicinski reviji JAMA. Vzroki za to so lahko debelost, preveč procesirane hrane in v okolju vseprisotne kemikalije. Vodi pa lahko v težave z višino, duševnim zdravjem, odnosi, naštevajo. Podoben trend opažajo tudi slovenski strokovnjaki.

Slovenski raziskovalci razvozlali, kakšen vonj imajo staroegipčanske mumije
14. 02. 2025 12.34
Staroegipčanska mumificirana telesa imajo vonj po lesu, sladkem in začimbah ugotavlja študija, ki so jo vodili raziskovalci z ljubljanske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in univerzitetnega kolidža v Londonu. Gre za prvo sistematično raziskavo vonjav mumificiranih teles, kjer so uporabili elektronski nos in izurjene človeške vohalce.

Poklica, ki zmanjšata tveganje za demenco
26. 01. 2025 21.00
Ali lahko poklic, ki ga opravljate, vpliva na razvoj Alzheimerjeve bolezni? Nova študija temu prikimava. In sicer poklica, ki vključujeta pogosto navigacijsko in prostorsko obdelavo podatkov, naj bi pomembno vplivala na del možganov, ki ga prizadane demenca.

Odpovedovanje alkoholu še vedno privzdiguje obrvi – zlasti med generacijo Z
10. 01. 2025 09.12
Heineken 0.0 zato v novi kampanji sporoča: "Brezalkoholno lahko izbereš brez posebnega razloga".

Kot dlan velika veverica, mala bodeča miška in riba z mehko glavo
21. 12. 2024 12.00
Znanstveniki so v Peruju odkrili kar 27 novih živalskih vrst. Med njimi je tudi miška s plavalno kožico, miška, ki je po telescu posuta z bodečimi kocinami, nova vrsta pritlikave veverice, osem vrst rib, tri dvoživke in 10 vrst metuljev. Med ribami so kot najbolj zanimivo izpostavili primerek z "mehko glavo".

Ponekod po Sloveniji snežinke pobelile pokrajino
14. 12. 2024 10.07
Ponekod po Sloveniji so le zaplesale maloštevilne snežinke. Padavin sicer ni bilo veliko, že dopoldan bodo povsod ponehale, a kljub temu ste se ponekod prebudili v vsaj malo belo obarvano pokrajino.

Lahko koze napovedo potrese in psi vulkanske izbruhe?
30. 11. 2024 13.01
Nekateri znanstveniki menijo, da lahko živali napovedo potrese in celo vulkanske izbruhe. Zato so v prizadevanja za napovedovanje potresov, vulkanskih izbruhov in drugih naravnih pojavov pričeli vključevati nenavadne pomočnike. V študijo, ki bo spremljala njihovo gibanje iz vesolja, bo vključenih na tisoče psov, koz in drugih domačih živali, pa tudi široka paleta divjih živali.

Analizirali DNK psov iz Černobila in odkrili presenetljive mutacije
29. 11. 2024 09.37
Nova študija, v kateri so analizirali DNK več kot 300 divjih psov, ki so živeli na območju Černobila, je pokazala, da ti psi doživljajo hitrejše evolucijske spremembe kot živali v drugih regijah. Gre za pomemben prispevek k razumevanju vpliva sevanja na živa bitja. V preteklosti so na primer ugotovili, da so žabe na območju Černobila počrnele.

Električni avtomobili na trgu rabljenih vozil: kako pada njihova cena?
27. 11. 2024 10.04
Vozila izgubijo vrednost takoj, ko zapustijo prodajni salon. Toda kako hitro vrednost izgubljajo električna vozila? Kateri dejavniki vplivajo na to, kako močno bo padla cena rabljenega električnega vozila?

Nereden vzorec spanja lahko poveča tveganje za možgansko in srčno kap
27. 11. 2024 08.45
Nova najobsežnejša študija vzorcev spanja kaže, da bi morali v posteljo vsak dan ob enakem času. Če zaspimo in se zbujamo ob različnih urah, to namreč za 26 odstotkov poveča tveganje za možgansko kap, srčni napad in srčno popuščanje, tudi pri tistih, ki se sicer, ko zaspijo, do jutra ne zbujajo. V študijo je bilo vključenih več kot 72.000 ljudi, starih od 40 do 79 let.

Dermol: Predstavniki države kriminalizirajo Šaleško dolino, to poslušamo že 15 let
26. 11. 2024 13.50
Velenjski župan je v javnem pismu finančnega ministra Boštjančiča opozoril, da prestrukturiranje regije ni zgolj zapiranje Premogovnika Velenje in zaščita rudarjev. Če želimo prestrukturiranje izvesti na pravičen in uspešen način, je nujno čim prej finančno ovrednotiti potreben obseg ukrepov ter zagotoviti sredstva, je zapisal.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV
21. 11. 2024 17.05
Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

Nova študija o obračunu omrežnine: Zmagovalci so državljani
20. 11. 2024 19.59
Zmagovalci novega sistema obračuna omrežnine so državljani, velika večina jih bo letno plačevala celo manj kot doslej, v novi študiji ugotavlja šef Elesa Aleksander Mervar, ki je zelo kritičen do zavajanja politikov. Poraženci novega sistema so veliki porabniki energije v gospodarstvu. Ti bodo plačevali več, vendar pa ne toliko, da bi to ogrozilo njihovo konkurenčnost, trdi. Agencija za energijo je medtem že objavila nove, nekoliko cenejše tarife za obračun v prihodnjem letu.

Lara Crnjac
18. 11. 2024 05.55
Lara je mlada športnica iz Ljubljane, ki je svojo gimnastično pot začela pri treh letih, z olimpijskimi igrami kot največjo sanjo. Po hudi poškodbi gležnjev pri petnajstih letih in dolgotrajni rehabilitaciji se je vrnila na športno pot ter se posvetila dvovišinski bradlji, kjer je znova dosegala uspehe. Ko se je po upokojitvi od gimnastike po naključju srečala z zračnimi disciplinami, je v njih odkrila novo strast. Z izjemno vztrajnostjo in podporo prijateljev ter družine je zbrala pogum za nastop v oddaji Slovenija ima talent, kjer želi predstaviti svoje izjemne sposobnosti in navdihujočo zgodbo.

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost
14. 11. 2024 15.44
DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih
05. 11. 2024 08.53
Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02
"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap
10. 10. 2024 08.09
Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

Pri 25-letnici ozdravili diabetes tipa 1: upanje za bolnike?
07. 10. 2024 10.45
25-letna ženska s sladkorno boleznijo tipa 1 je manj kot tri mesece po prejemu reprogramiranih matičnih celic začela proizvajati lastni inzulin. Je prva oseba s to boleznijo, ki je bila zdravljena s celicami, pridobljenimi iz njenega telesa, pravijo znanstveniki, ki so prispevek objavili v reviji Nature.

Novo študijsko leto začelo več kot 50 tisoč študentov
01. 10. 2024 14.34
Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, univerze, so fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'
27. 09. 2024 18.17
Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00
Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine
09. 09. 2024 00.15
Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem
31. 08. 2024 07.00
Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

'Če ste razburjeni, pridejo in vas tolažijo, in če ste srečni, to opazijo'
27. 08. 2024 06.00
Ne samo, da razumejo čustva, konji so tudi veliko bolj inteligentni, kot smo mislili do sedaj. Nova študija ugotavlja, da so konji sposobni kompleksnega razmišljanja in se odlično odrežejo tudi pri bolj težavnih nalogah. Pri reševanju izzivov so sposobni načrtovati vnaprej, tako kot ljudje to počnemo pri igranju šaha. Da pa na koncu le dobijo priboljšek, so sposobni tudi prilagoditi strategijo reševanja naloge. Nove ugotovitve bi lahko učiteljem konj pomembno pomagale pri šolanju, vse zato, da bi se te zveste živali boljše počutile.