novela o šolstvu

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'

04. 04. 2025 06.00

Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Predlagana petpredmetna poklicna matura na ravni splošne mature

03. 04. 2025 15.52

Vlada je potrdila predlog novele zakona o maturi. Poglavitne rešitve vsebujejo predvsem razvojne spremembe poklicne mature ter izenačevanje možnosti za kandidate poklicne in splošne mature.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja

13. 02. 2025 15.36

Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele

06. 02. 2025 06.17

Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Izredni študij bi z novim Zakonom o visokem šolstvu ukinili

22. 01. 2025 19.01

Te dni med študenti izrednega študija kroži peticija za ohranitev pravic izrednih študentov. Lansko poletje je namreč ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v javno obravnavo poslalo predlog novega Zakona o visokem šolstvu. Glavna sprememba, ki je študente najbolj razburila, je ukinitev izrednega študija. Nadomestil bi ga časovno prilagojen študij, ki pa bi študentom, ki so ob šolanju tudi zaposleni, čas študija podvojil. Minister Igor Papič pa je jasen, da bo dolžina študija odvisna od posameznika in da je za pridobitev diplome potreben enak obseg dela, kot ga imajo redni študentje.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo

04. 11. 2024 16.31

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko

18. 09. 2024 07.52

Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'

22. 08. 2024 13.39

Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

'Če želimo preprečevati medvrstniško nasilje, se moramo mi začeti primerno obnašati'

22. 05. 2023 07.36

DZ je s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrski ekipi začel redno majsko plenarno zasedanje. Premier je odgovarjal na vprašanja o stanju na RTVS, upravljanju in razpolaganju z "državnim in paradržavnim premoženjem", obravnavi medvrstniškega nasilja ter oceni škode, ki jo je državnemu premoženju povzročila Magna.

Vlada bi omilila pogoje za tujce, občine so proti: 'Priseljevanje ima temno plat'

07. 03. 2023 10.39

Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo novelo Zakona o tujcih, ki rahlja pogoje za bivanje in delo tujcev v Sloveniji, zakon pa bodo DZ v sprejem predlagali po nujnem postopku. Občina Kranj, ki že več let opozarja na velike izzive občin zaradi povečanega priseljevanja tujcev, se je uprla: "Priseljevanje tujcev ima tudi temno plat in ga spremljajo zlorabe našega socialnega sistema oziroma socialnih transferjev!" V Velenju se bojijo, da bi spremembe zakona prinesle dodatne finančne obremenitve proračunu. V Celju pa si želijo področne zakonodaje in podpornega okolja, ki bosta v pomoč tako učiteljem in zaposlenim kot učencem in njihovim družinam.

Prepoved tobačnih izdelkov z aromo? 'Kot bi vegetarijancu rekel, da mora jesti meso'

02. 03. 2023 06.00

Vojna napoved industriji tobačnih izdelkov z aromami. Se elektronske cigarete z okusi in tudi kadilnice v lokalih, podjetjih poslavljajo? Kaj še prinaša predlog novega protitobačnega zakona, ki je namenjen predvsem zaščiti mladih in otrok, ki zdaj kadijo kar med poukom, celo v nižjih razredih osnovne šole. Kaj pravijo v zdravstvu in šolstvu, kaj gostinci, kaj ponudniki vejpov?

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Levica umika zahtevo za sklic referenduma o dohodnini

16. 02. 2022 13.40

Levica umika zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini, je sporočil koordinator Levice Luka Mesec. Kot je pojasnil, desnici ne želijo dati možnosti, da si z obljubami višjih plač na račun opustošenega proračuna gradi predvolilno kampanjo. V koalicijskih vrstah pa je mogoče slišati, da je Levica z umikom naredila napako in da se je ustrašila lastnega izziva. V SDS in NSi vztrajajo, da je predlagana novela kakovostna in verjamejo, da bo sprejeta na marčni seji DZ.

DZ sprejel novelo zakona o organiziranosti šolstva, ki spreminja sestavo svetov zavodov

22. 12. 2021 10.46

Državni zbor je s 46 za in 42 proti sprejel predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov po formuli 3+3+3. Pred tem so obravnavali še vložena dopolnila opozicije, s katerimi bi ohranili sedanjo sestavo. V razpravi se je še enkrat pokazala razdeljenost DZ. Predlog, ki so ga oblikovali in predlagali poslanci koalicije, zmanjšuje število šolnikov in delavcev v svetih javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in ni bil usklajen s pedagoško stroko in ne drugimi akterji na področju vzgoje in izobraževanja, pa je ob tem opozarila Levica. Predlog novele je sicer že predhodno požel številne kritike pedagoške stroke.

Kdo je lenuh in kdo je nevzgojen?

08. 12. 2021 06.00

Vladajoča koalicija očita opozicijskim poslancem, ki so zapustili sejo odbora za šolstvo, kjer se je sprejemala novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, da so lenuhi in nevzgojeni. Opozicija pa koaliciji očita, da ruši vse osnove sprejemanja zakonov in politizira javno šolstvo, saj naj bi se na kolegiju predsednika DZ dogovorili, da bodo zasedali samo do 22. ure. Ker je predsednica odbora za izobraževanje Iva Dimic podaljšala delo odbora, v Levici zahtevajo njeno razrešitev s funkcije, obenem pa oporekajo legitimnost tako sprejeti noveli.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Furs dva meseca iskal vodjo vladnega sveta za digitalizacijo, Andrijanič: Gre za 40 evrov

29. 06. 2021 12.09

Vlada je v začetku aprila ustanovila strateški svet za digitalizacijo, ki ga vodi Mark Boris Andrijanič, med drugim zadolžen tudi za iskanje rešitev za skrajšanje in poenostavitev upravnih postopkov, ki jih državne institucije vodijo proti prebivalcem Slovenije. Prav Andrijaniča pa je finančna uprava zaradi vročitve sklepa o davčni izvršbi iskala dva meseca. On pa odgovarja, da fizično ni mogel biti na dveh mestih, prav tako pa da je poravnal ves dolg, ki je znašal 40 evrov neplačane sodne takse.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?

14. 05. 2021 06.00

Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

Na čelu vladnega strateškega sveta za digitalizacijo Uberjev lobist

12. 04. 2021 15.27

Strateški svet za digitalizacijo, ki ga je ustanovila vlada in bo deloval kot posvetovalno telo predsednika vlade, bo vodil Mark Boris Andrijanič, sicer Uberjev lobist. Ta je v podjetju zaposlen kot član ekipe za javno politiko podjetja v srednji in vzhodni Evropi. Prihod Uberja v Slovenijo sicer buri duhove že dalj časa, predvsem med taksisti, ki se bojijo nelojalne konkurence, hkrati pa se podjetje zaradi svoje zaposlitvene politike že dalj časa srečuje tudi z očitki, da še poglablja prekarizacijo delovne sile.

Ustavno sodišče razveljavilo člen o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom

06. 04. 2021 10.37

Ustavno sodišče je razveljavilo člen protikoronskega zakona, ki je podaljševal rok za izpolnjevanje pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda s prvega na drugo podaljšanje akreditacije. V Nakvisu so zadovoljni, da bodo postopki lahko tekli naprej. Ostrejši pa so v opozicijskih vrstah, tudi s ponovnimi pozivi k odstopu ministrice Simone Kustec.

Ustavno sodišče zadržalo določbo glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom

26. 01. 2021 09.11

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo določbo protikoronskega zakona glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom. Pobudo za presojo skladnosti z ustavo tega dela PKP 6 je na ustavno sodišče namreč vložil redni profesor mariborske univerze Danijel Rebolj. Spremembe akreditacije visokošolskih zavodov niso niti utemeljen niti nujen ukrep za odpravo posledic epidemije covida-19, je zapisal.

Kordiš in Koprivc predstavnike Nove univerze prijavila na KPK

09. 12. 2020 20.54

Poslanec Levice Miha Kordiš je na KPK podal prijavo suma korupcije zoper predstavnike Nove univerze zaradi suma vplivanja na državne organe, da se v šesti protikoronski zakon vnese določba, ki bi univerzi omogočila ohranitev akreditacije. Že pred dnevi je prošnjo za obravnavo suma koruptivnega ravnanja na KPK naslovil tudi Marko Koprivc iz SD.

Objavljene visokošolska in funkcionarske novele

31. 12. 2012 20.38

V uradnem listu je objavljena novela zakona o visokem šolstvu, ki med drugim na novo opredeljuje pedagoško obveznost visokošolskih učiteljev. Prav tako so objavljene novele, ki posegajo v pravice nekdanjih funkcionarjev po izteku mandata.

FOTO in VIDEO: Študenti s človeško verigo okoli parlamenta: 'Nismo strošek, smo prihodnost!'

06. 12. 2012 10.02

Nekaj tisoč zaposlenih na ljubljanski univerzi in študentov je pripravilo protest proti varčevanju v javnem visokem šolstvu. Ko jim je policija povedala, da je shod končan, so sklenili človeško verigo okoli državnega zbora.

Kaj bo s fakultetami? Študijske programe ukinjajo, profesorji bežijo v tujino

24. 10. 2012 08.36

Visokemu šolstvu ne kaže dobro, saj so varčevalni ukrepi že zahtevali svoj davek. Na univerzah opozarjajo, da je vzdušje depresivno, ker bodo ukinjali študijske programe. Opozicijo pa moti, da za vladne "tovariše v zasebnih fakultetah nikoli ne zmanjka denarja".

Še nekaj časa za razpravo o spremembah v visokem šolstvu

20. 09. 2012 20.25

Vlada je sprejela predlog novele zakona o visokem šolstvu. Minister Turk DZ predlaga, da novelo sprejema po skrajšanem in ne nujnem postopku. Spremembe so sicer sprožile veliko polemik. Visokošolski partnerji se strinjajo, da so potrebne, a menijo, da jih je treba doseči v soglasju.

Ministrstvo o opozorilih glede uvedbe šolnin: Gre za podtikanje!

19. 09. 2012 16.17

"Takega predloga ni v koalicijski pogodbi, ministrstvo ga ni nikoli predlagalo in ga tudi ne namerava predlagati," ministrstvo odgovarja na opozorila študentov, da smo z novelo zakona o visokem šolstvu vse bliže uvedbi šolnin.

FOTO: 'Slovenski visokošolski prostor se pripravlja na uvedbo šolnin!'

18. 09. 2012 15.03

Študenti so v DZ prinesli 2000 podpisov pod peticijo proti noveli zakona o visokem šolstvu. Pravijo, da bi sprejeti noveli sledila odpuščanja, združevanja študijskih skupin in ne nazadnje uvedba šolnin.

En glas premalo za potrditev

16. 11. 2007 17.45

Odbor za kulturo, šolstvo in šport na nujni seji ni znova potrdil besedila novele ZOFVI.

Zver verjame v šolski zakon

05. 11. 2007 18.46

Šolski minister Milan Zver pričakuje, da bo DZ sprejel novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.