nuklearna energija

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55
Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06
Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi
15. 10. 2024 13.46
Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov
09. 10. 2024 09.47
Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

V prvih dneh maja večino porabe elektrike zadovoljili z obnovljivimi viri
06. 05. 2024 18.27
Slovenija je v prvih treh dneh maja z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) zadovoljila večino porabe, medtem ko je bilo 4. maja proizvedene več električne energije iz OVE, kot smo je porabili na dnevni ravni, je sporočilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

'Danes je pomemben dan za slovenski jedrski sektor'
28. 03. 2024 14.43
Vlada je danes sprejela predlog resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Med drugim predvideva energetsko mešanico jedrske energije in obnovljivih virov energije ter podporo projektu Jek 2. Predlog resolucije bo zdaj obravnaval in sprejemal DZ.

Kumer: Zaradi ustavitve Neka ni skrbi za oskrbo z elektriko
10. 10. 2023 17.04
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pravi, da zaradi ustavitve Nuklearne elektrarne Krško (Nek) ni skrbi za oskrbo z elektriko. Za prihodnji teden je napovedal odločitev vlade za podaljšanje zamejitve cen elektrike za gospodinjstva in zaščitene odjemalce.

Golob: Po trenutni zakonodaji bi novo nuklearko zgradili šele leta 2049
25. 09. 2023 10.54
Na ustanovni seji se je sestala delovna skupina za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti v projektu nove jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), ki jo je vlada ustanovila septembra. Jek 2 je daleč največji načrtovani investicijski projekt v državi, vlada pa je bila deležna kritik, da mu ni naklonjena. Po koncu seje je pred medije stopil premier Robert Golob, ki je opozoril, da bi po obstoječi zakonodaji novo jedrsko elektrarno zgradili in jo začeli uporabljati šele leta 2049, zato bo treba pospešiti postopke.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije
19. 06. 2023 23.23
Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

'Nek je v Evropi sinonim za stabilno, zanesljivo in varno jedrsko elektrarno'
28. 10. 2022 13.55
Nuklearna elektrarna Krško je po besedah premierja Roberta Goloba v Evropi sinonim za stabilno, zanesljivo in varno jedrsko elektrarno. Če bi bilo takšnih jedrskih elektrarn, kot je Nek, več, bi "bile energetske razmere na evropski ravni bistveno boljše", je prepričan. Ob tem je ob obisku v nuklearki stroko pozval, naj čim prej pred javnost pride s serijsko rešitvijo tehnologije za nov jedrski blok, tako da bo politika lahko začela iskati nacionalno soglasje za investicijo.

Odločitev o morebitni dokapitalizaciji Geoplina do sredine novembra
21. 10. 2022 11.13
Ministrstvo za infrastrukturo zaradi dogajanj na energetskih trgih pripravlja mehanizem, po katerem bi morebitno izgubo distribucijskih podjetij za oskrbo s plinom in elektriko krila država. V Petrolu, večinskem lastniku Geoplina, pa še ugotavljajo, ali bo njegova dokapitalizacija sploh potrebna, odločitev o tem naj bi padla do sredine novembra.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

'Tako poceni energije ne bo več'
09. 04. 2022 09.51
Tako nizkih cen energije, kot smo jih poznali do zdaj, ne bo več, pravi novi generalni direktor Gen energije Blaž Košorok. Kot jamstvo za zanesljivo in cenovno dostopno energetsko oskrbo vidi drugi blok krške nuklearke, očitke o političnem kadrovanju na položaj pa označuje za del folklore v volilnem letu.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'
06. 03. 2022 07.42
Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Sodišče imenovalo novo poslovodstvo družbe Gen-I
01. 03. 2022 11.10
Gen-I ima novo začasno vodstvo. Sodišče je namreč za predsednika uprave imenovalo Igorja Koprivnikarja. Ta bo na položaju ostal eno leto oziroma do imenovanja novega vodstva.

Kitajska uspešno prižgala 'umetno sonce'
12. 01. 2022 15.15
Kitajska je uspešno zaključila prvo preizkušnjo svojega nuklearnega fuzijskega reaktorja, ki je znan tudi pod imenom 'umetno sonce', ker posnema enak proces ustvarjanja energije kot naravno sonce. Nuklearna fuzija je obetajoča tehnologija, ki lahko proizvede ogromne količine čiste energije z zelo malo stranskih produktov.

Bruselj zavrača očitke o priznanju jedrske energije kot zelene: Ničesar nismo prikrivali
03. 01. 2022 16.57
Predlog Evropske komisije o vključitvi jedrske energije in plina med trajnostne dejavnosti, ki je bil pred iztekom minulega leta poslan članicam EU, zaokrožil pa je tudi v medijih, še vedno dviguje precej prahu. Pri komisiji so zavrnili očitke, da so osnutek dokumenta članicam namenoma poslali na zadnji dan leta in da bi kar koli prikrivali.

Slovenija dobila 12. mestno občino
04. 12. 2021 09.46
Občina Krško se je po nedavni odločitvi državnega zbora danes tudi uradno priključila 11 slovenskim mestnim občinam. V Krškem, kjer so si za pridobitev statusa mestne občine prizadevali že od leta 2005, v dveh poskusih za njegovo pridobitev pa so bili neuspešni, menijo, da gre za zgodovinsko pridobitev in zgodovinski trenutek. Nova mestna občina bo sicer z nekaj več kot 26.200 prebivalci od spodaj navzgor zasedla četrto mesto – od nje so manjše še Ptuj, Murska Sobota in Slovenj Gradec.

Evropski teden trajnostne energije: raba obnovljivih virov energije v Sloveniji narašča
25. 10. 2021 06.15
Začenja se Evropski teden trajnostne energije, ki letos poteka pod naslovom 'Proti letu 2030: preoblikovanje evropskega energetskega sistema'. V ospredju bodo dejavnosti, ki spodbujajo varčevanje z energijo in prehod na obnovljive vire energije in s tem na čisto, varno in učinkovito energijo, potrebno za dosego podnebnih in energetskih ciljev.

Zaradi izdaje energetskega soglasja za JEK 2 tožba zoper ministrstvo
08. 10. 2021 10.11
Tri okoljevarstvene orgaizacije so vložile tožbo proti Ministrstvu za infrastrukturo zaradi izdaje energetskega dovoljenja za jedrsko elektrarno Krško 2 (JEK 2). Zaradi odločitev o načrtovanju dolgoročne rabe jedrske energije v Resoluciji o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 je tožena stranka tudi Ministrstvo za okolje in prostor.

Nova jedrska elektrarna – novi TEŠ 6?
05. 09. 2021 07.00
Prva zelena luč za novo jedrsko elektrarno v Sloveniji je prižgana. Dan, ko se bo, če se bo, dejansko začela gradnja, je sicer še daleč, a energetsko dovoljenje, ki ga je državni Gen energiji za projekt JEK-2 podelilo infrastrukturno ministrstvo, je prvi konkretnejši korak na dolgi in še vedno precej negotovi poti do nove nuklearke. Pa je to, kot trdi ta vlada in je tudi že prejšnja, res najboljša možnost? O tem v rubriki24UR Fokus.

Avstrija zaskrbljena: Potresno ogroženost lokacije za JEK 2 naj preverijo mednarodni strokovnjaki
21. 07. 2021 10.39
Po tem, ko je Slovenija z izdajo energetskega dovoljenja storila prvi korak k postavitvi drugega bloka nuklearke v Krškem, je avstrijska ministrica za okolje Leonore Gewessler vnovič izrazila "velike pomisleke Avstrije" glede teh načrtov. V torek se je o tem pogovarjala s slovenskim kolegom Andrejem Vizjakom.

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje
19. 07. 2021 08.32
Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.

NEK po potresu preventivno ustavili, sledi izredna inšpekcija
29. 12. 2020 12.49
Nuklearna elektrarna Krško, ki se je po potresu na Hrvaškem samodejno zaustavila, je v varnem stanju zaustavitve. Po prvem pregledu kaže, da ni utrpela posledic, je sporočil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. V elektrarni sedaj opravljajo sistematičen pregled njenih sistemov in opreme, v 24 urah pa bodo načrtovali vnovični zagon. Bodo pa glede na rezultate pregledov v elektrarni v kratkem izvedli še izredno inšpekcijo v elektrarni.

Bo krška nuklearka leta 2023 ugasnila?
06. 10. 2020 14.34
Nuklearna elektrarna Krško je prejela sklep Arsa, da mora za 20-letno podaljšanje obratovalnega dovoljenja izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno dovoljenje. Trenutno ima Nek dovoljenje za obratovanje do leta 2023, ne more pa napovedati časovnega poteka postopkov podaljševanja obratovanja.

Vlada sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt
27. 02. 2020 14.17
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na seji sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN), ki določa energetske cilje, politike in ukrepe Slovenije do leta 2030. Dokument, ki je bil deležen številnih kritik in ga bo vlada poslala v Bruselj, je po mnenju ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek "realno ambiciozen".

Je gradnja drugega bloka jedrske elektrarne samo še vprašanje časa?
10. 09. 2019 06.11
Od kod bomo v prihodnje dobivali električno energijo? Že zdaj 20 do trideset odstotkov električne energije uvozimo, poraba iz leta v leto raste, Slovenija pa pri prehodu v nizkoogljično družbo še vedno zaostaja. Bo torej ob sončnih, vetrnih in hidroelektrarnah, ki same očitno ne bodo dovolj, nujna tudi gradnja drugega bloka jedrske elektrarne, kljub pomislekom o varnosti? Za gradnjo drugega bloka se je pred tedni zavzel premier Šarec, v Portorožu pa so vodilni jedrski strokovnjaki začeli razpravo o vlogi jedrske energije pri razogličenju.

Kakšna bo energetska prihodnost Slovenije?
26. 08. 2019 19.57
Ker država cilja, da do leta 2020 25-odstotni delež energije zagotovi iz obnovljivih virov, ne bo izpolnila, politika z Marjanom Šarcem na čelu zdaj podpira izgradnjo nove nuklearke. Bo torej veter in sonce v želji po zmanjšanju ogljičnih izpustov zamenjalo jedrsko gorivo? Mednarodna stroka, zbrana na kongresu v Ljubljani, ni enotna, strinja pa se, da bi to bila zelo zamudna in draga rešitev.

Vznemirjeni Avstrijci odločno proti gradnji drugega bloka
25. 08. 2019 18.15
Z izjavo o postavitvi drugega bloka krške nuklearke je premier Šarec povzročil pravi vihar pri naših severnih sosedih Avstrijcih. Da je to nesprejemljivo in da je treba združiti vse sile, da se prepreči širitev jedrskih elektrarn, je bil jasen namestnik štajerskega deželnega glavarja. Vodja koroških svobodnjakov pa je k množičnemu protestiranju pozval celo tam živeče zamejske Slovence.

Pet faz projekta JEK 2 – se bo kdaj zgodil premik s prve?
25. 07. 2019 07.00
Kje leži naša energetska prihodnost? To je vprašanje, ki bi si ga morali postaviti že včeraj. Trenutno v Sloveniji Nuklearna elektrarna Krško letno proizvede več kot pet milijard KWH, kar pomeni približno 40 % vse proizvedene električne energije v Sloveniji. Elektrarna, ki že 39 let deluje v Krškem, bo po načrtih – če bodo izpolnjeni vsi pogoji – obratovala vse do leta 2043. In kaj potem?