odkritja

Alternativne tehnike za svetovni mir
24. 09. 2001 00.00
Ameriški odziv na bombne napade grozi s širjenjem nasilja, kar po mnenju najbolj črnogledih lahko povzroči celo 3. svetovno vojno. Ker vsako nasilje lahko povzroči še bolj skrajen odgovor napadenih, mnogi razmišljajo o alternativnih, vendar doslej že preverjenih možnostih za ustvarjanje svetovnega miru.

Domnevne nepravilnosti v NLB
14. 09. 2001 00.00
Po besedah premiera Drnovška uprava hčerinske banke Nove Ljubljanske banke LBS v New Yorku ni ogrožala varnosti vlog svojih komitentov.

Milošević drugič pred sodiščem
30. 08. 2001 00.00
Na haaškem sodišču se je končalo drugo zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića, ki še vedno zavrača odvetnika in haaškemu sodišču odreka legitimnost.

Blair o boju z epidemijo
03. 05. 2001 00.00
Epidemija slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji je že skoraj povsem premagana, je danes izjavil britanski premier Tony Blair. Dodal je, da boj proti bolezni, ki so jo uradno odkrili 20. februarja, "še ni odločen". V Britaniji je sicer več kot 1500 žarišč slinavke in parkljevke, od odkritja bolezni pa so pobili več kot dva milijona živali.

Novinarji o Roglju in medijskih manipulacijah
30. 03. 2001 00.00
Medijska potegavščina z Matjažem Rogljem je bila sicer zelo dobro pripravljena, vendar s preveč pomanjkljivostmi, da ne bi postala očitna ob temeljitejšem preverjanju. Dodaten zagon novici je dalo tudi medsebojno potegovanje medijev za najnovejša odkritja, negativno vlogo pri zgodbi pa so odigrali tudi uredniki. Iskanje resnice o Roglju je bilo medijsko precej bolj izpostavljeno, kot pa precej bolj pereč problem razpolaganja z državnim denarjem s strani šolskega ministrstva, ki je Roglju za udeležbo na tekmovanju priskrbelo nepovratna sredstva. Razlog za to je preprost: od države je zelo težko dobiti kakršnekoli informacije, brez gledanja pod prste državi, ki z novinarji najbolj manipulira, pa v Sloveniji tudi ne bo raziskovalnega novinarstva, so ugotovili udeleženci klubskega večera Društva novinarjev Slovenije o manipuliranju novinarjev in z novinarji.

Novi primeri slinavke in parkljevke
24. 03. 2001 00.00
Na vzhodu Nizozemske v kraju Nijbroek so odkrili četrti primer slinavke in parkljevke. Vsi dosedanji primeri bolezni so se pojavili na vzhodu države, medtem ko bolezen sumijo še na štirih kmetijah v južnem in osrednjem delu države. Izidi testov bodo znani prihodnji teden. V Franciji so včeraj odkrili drugo žarišče slinavke in parkljevke v departmaju Seine-et-Marne vzhodno od Pariza, kjer so na prizadeti farmi sinoči že začeli zakol živine. Stalni veterinarski odbor Evropske unije bo v torek preučil razmere v Franciji in se odločil, ali bo podaljšal embargo na izvoz francoske živine in mesnih proizvodov, ki velja do 28. marca. Zaradi odkritja novega žarišča vzhodno od Pariza skoraj zanesljivo.

Bolezen prerasla v epidemijo
23. 03. 2001 00.00
Britanska vlada v današnjem poročilu ocenjuje, da bo bolezen slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji prerasla v epidemijo velikega obsega, število žarišč bolezni pa naj bi do junija naraslo na 4000. Doslej so od odkritja prve okužene živali 19. februarja letos v Veliki Britaniji odkrili že 480 žarišč slinavke in parkljevke. Vlada v poročilu še ugotavlja, da bo za preprečitev širjenja bolezni treba sprejeti še strožje ukrepe kot veljajo sedaj. Britanska vlada trenutno ne načrtuje poboja vseh živali, ki kažejo znake obolelosti, razen na najbolj prizadetih območjih194160- v grofiji Cumbria in v okolici mest Dumfries in Galloway na Škotskem.

Brez sklepov o slinavki in parkljevki
20. 03. 2001 00.00
Ministri držav EU za kmetijstvo so sinoči v Bruslju brez konkretnih sklepov sklenili razpravo o posledicah širjenja slinavke in parkljevke. Srečanje je bilo v prvi vrsti namenjeno podrobnemu pregledu izvajanju ukrepov za zajezitev epidemije, ki je doslej prizadela Veliko Britanijo in v manjšem obsegu Francijo. Na pogovorih je bilo izraženega kar nekaj olajšanja, da v Franciji po tednu dni od odkritja prvega primera niso zasledili novih.

Novo odkritje organskih molekul v globinah vesolja
22. 02. 2001 00.00
Mednarodna skupina strokovnjakov je v ponedeljek na letnem srečanju Ameriškega združenja za napredek znanosti (AAAS) v San Franciscu predstavila najnovejše odkritje kompleksih organskih molekul (benzena) v globinah vesolja. Odkritje temeljilo predvsem na opazovanjih evropskega Infrardečega vesoljskega observatorija ISO, ki je deloval med leti 1995 in 1998.

Še veliko nafte in zemeljskega plina?
16. 02. 2001 00.00
Strokovnjaki Nafte Lendava, ki v okviru programa ekološke sanacije opuščenih vrtin že od lanskega septembra izvajajo zahtevne raziskave in poglabljanja leta 1951 izvrtane vrtine Kog-3 pri Vuzmentincih, so v začetku meseca našli izdatne količine zemeljskega plina. Poglabljanja in raziskave v vrtini, ki so jih po tem še izvajali, so potrdile še večje pojave kvalitetnega zemeljskega plina.

Hitro preverjanje okuženosti govedine
06. 02. 2001 00.00
Na nacionalnem veterinarskem inštitutu, ki deluje v sklopu ljubljanske veterinarske fakultete, so predstavili delovanje laboratorija za hitro testiranje govedi na BSE ter sicirnico in čistilno napravo. Nova linija za hitro testiranje od 1. februarja omogoča, da gre meso govedi, ki se zakolje v slovenskih klavnicah, še sveže v promet, saj diagnostični postopek traja približno 24 ur. Poleg tega po pojasnilu direktorja državne veterinarske uprave Zorana Kovača omogoča izločanje živali, ki so sicer navidezno klinično zdrave, vendar je pri njih mogoče opaziti spremembe, ki se še ne kažejo v klasičnih znakih bolezni. S tem v Sloveniji dvigujemo raven zaščite potrošnika, veliko pa si po njegovih besedah obetajo od novih testov v zvezi z BSE, ki bodo omogočali testiranje govedi, mlajših od 30 mesecev, z znatno večjo stopnjo zanesljivosti.

Podelili Nobelove nagrade
10. 12. 2000 00.00
V Oslu so podelili letošnjo Nobelovo nagrado za mir, ki jo je prejel južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung. Ob prejemu nagrade je poudaril pomembno vlogo Severne Koreje pri zmanjšanju napetosti, ki jih je povzročila hladna vojna, in napovedal, da se bo vselej zavzemal za mir v državi, spravo med državljani in za človekove pravice. Povedal je tudi, da bi nagrado moralo prejeti korejsko ljudstvo, ki se je odločilo za demokracijo in sanje o združitvi Korej.

NASA z dokazi vode na Marsu
07. 12. 2000 00.00
Znanstveniki ameriške vesoljske agencije NASA so sporočili, da so se dokopali do najpomembnejšega odkritja, ki ga je doslej prineslo raziskovanje rdečega planeta z ameriško samodejno sondo Mars Global Surveyor (MGS). Na novinarski konferenci sta znanstvenika Michael Malin in Ken Edgett, ki se ukvarjata z razlago fotografij sonde MGS, sporočila, da sta našla dokaze, da so v nedavni preteklosti na Marsu obstajali vodni tokovi.

Yale praznuje 300 let obstoja
22. 10. 2000 00.00
Univerza Yale letos praznuje 300. obletnico obstoja, ta elitna ustanova pa naj ne bi bila še nikdar doslej tako velika, bogata in vplivna. Njeni učenci se potegujejo za predsedniške položaje, vodijo najuspešnejša podjetja, prejemajo knjižne nagrade in prispevajo nova odkritja v znanosti in medicini. Med slavnimi diplomiranci sta predsedniški in podpredsedniški kandidat, George W.Bush in Joseph Lieberman, sedanji predsednik in prva dama Bill in Hillary Clinton, newyorški guverner George Pataki, igralka Meryl Streep, ustanovitelj podjetja za poštne storitve Federal Express Frederick Smith, medijska osebnost William F. Buckley, itd.

Letošnja Nobelova nagrada za medicino Švedu in dvema Američanoma
09. 10. 2000 00.00
Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino bodo prejeli trije raziskovalci, Šved Arvid Carlsson ter Američana Eric Kandel in Paul Greengard, in sicer za njihova revolucionarna odkritja na področju prenosa signalov med živčnimi celicami. Njihovo delo je pomembno predvsem za razumevanje Parkinsonove bolezni in za odkritje terapije, ki učinkovito pomaga pri zdravljenju te bolezni, je sporočil švedski kraljevi institut v Stockholmu. Odkritja Carlssona, Greengarda in Kandela, ki si bodo razdelili devet milijonov kron vredno nagrado, so poleg tega pomagala tudi na področju zdravljenja depresij, in sicer predvsem pri razvoju vrste antidepresivnih sredstev. Arvid Carlsson (77) se je rodil v švedskem mestu Uppsala in vodi oddelek za farmakologijo na univerzi v Goeteborgu, Paul Greengard (74) se je rodil v New Yorku, kjer danes vodi molekularni in celularni laboratorij na univerzi Rockefeller, Eric Kandel (70) pa se je rodil na Dunaju, dela pa v nevrobiološkem centru univerze Columbia v New Yorku. Uradna podelitev nagrad bo kot vsako leto 10. decembra, na dan smrti Alfreda Nobela. Nagrade bo v Stockholmu podelil švedski kralj Carl XVI Gustav.

Kongres genetskega društva na Bledu
13. 09. 2000 00.00
Na Bledu se je začel 2. kongres slovenskega genetskega društva, na katerem sodeluje tudi veliko tujih strokovnjakov. Na kongresu bodo govorili o vseh vejah genetike: mikrobni, rastlinski, živalski in humani.

Igranje računalniških igric pomaga hiperaktivnim otrokom
28. 08. 2000 00.00
Nasini znanstveniki so prišli do zanimivega odkritja, ki ga bodo verjetno številni otroci radi uporabili kot izgovor za igranje igric. Znanstvenika Alan Pope in Olafur Palsson sta odkrila, da igranje računalniških igric pomaga hiperaktivnim otrokom, tistim otrokom, ki imajo težave s koncentracijo, ljudem pod stresom in tudi pilotom.

Čigavo je zlato
17. 08. 2000 00.00
Kar veliko nekdanjih funkcionarjev se je že odzvalo na zadnja razkritja notranjega ministra Petra Jambreka, oziroma nenadnega odkritja poldrugega milijona mark in večje količine zlata. Ker je minister Jambrek včeraj zatrdil, da vsaj del dragocenosti izvira iz časov pred slovensko osamosvojitvijo, smo se danes pogovarjali s Tomažem Ertlom, zadnjim republiškim sekretarjem za notranje zadeve Slovenije v nekdanji

Rekordna količina heroina v Luki Koper
24. 07. 2000 19.59
Cariniki v koprskem pristanišču so v petek odkrili rekordnih 164,3 kilogramov heroina, so povedali na današnji novinarski konferenci koprskega Carinskega urada in Policijske uprave v Kopru. Doslej največjo pošiljko te prepovedane droge so odkrili v enem od turških zabojnikov.

Tisoč let vikinškega odkritja Amerike
15. 07. 2000 12.00
V grenlandski vasici Brattahlid se danes začenja tridnevno praznovanje v počastitev tisoče obletnice potovanja vikinga Leifa Erikssona v severno Ameriko in razširitve krščanstva med inuite, ljudstvo na Grenlandiji. V Brattahlidu, 400 kilometrov južno od glavnega mesta Nuuk, se bodo danes več sto inuitom pridružili tudi danski kraljevi par in več vodij skandinavskih držav, da bi si ogledali pristanek replike tisoč let stare vikinške ladje, ki bo v naslednjih štirih mesecih znova prikazala Leifovo pot v novi svet.

''Policija bi bila prva na udaru''
13. 07. 2000 07.49
Zlati zaklad notranjega ministrstva, ki so ga iz trezorja Banke Slovenije dvignili možje notranjega ministra Petra Jambreka, odpira nova vprašanja. Velike količine zlata različnih starosti in izvorov - od zlatnikov, prstanov, manšetnih gumbov, zobnega zlata do jedilnega pribora sproža številna vprašanja, predvsem glede lastništva.

Našli 5000 umetniških predmetov
07. 07. 2000 14.25
V ruski enklavi Kaliningradu so v neki slovanski trdnjavi odkrili 5000 kosov iz zbirke nekdanjega pruskega muzeja v Koenigsbergu (današnjem Kaliningradu), ki so jih med drugo svetovno vojno skrili nacisti, je povedal vodja raziskave Avenir Ovejanov. Trenutno še ne morem oceniti vrednosti zbirke, poudarim lahko le pomembnost tega odkritja za Evropo, je še povedal.

Kmalu padec cen nafte?
26. 06. 2000 08.56
Nekdanji minister za nafto Saudove Arabije šejk Ahmed Saki el Jamani je v pogovoru za britanski časnik Sunday Telegraph napovedal, da bo v naslednjih petih letih prišlo do dramatičnega padca cen nafte. Jamani še poudarja, da naj bi v naslednjih desetletjih izkoristili ogromne zaloge nafte. Kratkoročno bodo cene nafte zaradi velikega povpraševanja v ZDA in Aziji ostale še visoke, dolgoročno pa bodo na padec cene vplivala nova odkritja in odprtje novih naftnih virov v Kaspijskem morju, v Jemnu, Egiptu in Afriki, napoveduje nekdanji minister. Jamani je bil med leti 1962 in 1986 minister za nafto v Saudovi Arabiji, trenutno pa vodi Center za globalne energetske študije, ki ga je tudi sam ustanovil.

Nova odkritja v dunajski katedrali
13. 05. 2000 13.17
Pri montaži ogrevanja v Štefanovi katedrali na Dunaju so v tleh katedrale odkrili 1200 let star grob. S to najdbo se je izkazalo, da je cerkev, katere prva gradnja datira v leto 1137, bistveno starejša, kot so doslej domnevali. V sarkofagu so našli tudi okostje, ki bi lahko po prvih ugotovitvah arheologov pripadalo ''visoki osebnosti''. Znanstveniki si sedaj z radiokarbonsko metodo prizadevajo določiti natančen čas nastanka groba, ki so ga sredi 12. stoletja oplenili roparji, pustili pa samo kosti.

Odkrili osem novih planetov
10. 05. 2000 09.13
Skupina astronomov ženevskega observatorija meni, da je našla dokaz o obstoju osmih planetom podobnih nebesnih teles, ki krožijo okoli oddaljenih zvezd.

Odprli prvi muzej krompirja na svetu
09. 05. 2000 08.21
Na Danskem so odprli prvi muzej krompirja na svetu. Danci so sicer znani po čaščenju krompirja in tudi po množičnem gojenju. Muzej so odprli v hiši na deželi v kraju Hofmansgave, kjer so na 47 kvadratnih metrih razstavili orodje iz 19. in 20. stoletja za sajenje, tehtanje ali izkopavanje krompirja. Na stenah so s fotografijami, lesorezi in bakrorezi ponazorili zgodovino krompirja od odkritja pred tri tisoč leti v Latinski Ameriki, do prvega stika z Evropo okoli leta 1537, ko ga je tja pripeljal pomorščak Krištof Kolumb, pa do leta 1720, ko so ga na Dansko prinesli francoski hugenoti.

Nova odkritja žrtev ugandske sekte
28. 04. 2000 07.29
Ugandska policija je danes izkopala 55 trupel iz novega množičnega grobišča na posesti sekte Gibanje za obnovo desetih božjih zapovedi v ugandski prestolnici Kampala. Med žrtvami je bilo tudi 18 trupel otrok.

Župan New Yorka ima raka
27. 04. 2000 18.22
Župan New Yorka Rudolph Giuliani je na novinarski konferenci sporočil, da so mu zdravniki odkrili raka na prostati v zgodnjem stadiju. Kot je pojasnil, naj bi šlo za blažjo obliko raka, ki se ga da obvladovati. Giuliani je veljal za najresnejšega kandidata republikanske stranke v tekmi za zvezni senat proti prvi dami ZDA Hillary Clinton, kar je zdaj postavljeno pod vprašaj.

Znova nesreča z raketami v Ukrajini
24. 04. 2000 21.17
Manevrirna raketa ruske črnomorske flote je med manevri pomotoma zadela neko ukrajinsko ladjo in jo lažje poškodovala. Pri tem je bil ranjen nek ukrajinski mornar, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax, ki se sklicuje na ruske vire.

500. obletnica odkritja Brazilije
23. 04. 2000 10.17
Bazilski predsednik Fernando Henrique Cardoso je včeraj ob 500. obletnici odkritja Brazilije v mestu Porto Seguro na severovzhodu države, kjer se je pred pol tisočletja zasidral portugalski pomorščak Pedro Alvarez Cabral, spregovoril o težavah, ki so v zadnjih 500 letih pestile njene prebivalce.