omejevanje svobode

Bi živeli v takšni miniaturni hiški na kolesih?
29. 08. 2018 13.50
Miniaturne hiške so vse bolj priljubljen koncept, saj z iznajdljivimi rešitvami nudijo udobje, so cenovno dostopne, hkrati pa se z odrekanjem navlaki lahko bolj osredotočimo na tisto, kar zares šteje. Ameriško podjetje je zdaj predstavilo novo različico mobilne hiške, ki ima le 23 kvadratov, a nudi toliko več svobode.

EU ima migracijski dogovor, Tusk se zaveda, da ga bo treba prenesti tudi v prakso
29. 06. 2018 06.35
Voditelji 28 članic EU so na vrhu v Bruslju le dosegli dogovor o migracijah. Donald Tusk je glede uspešnosti dogovora še zadržan. Cerar ocenjuje, da v Sloveniji ni potrebe po posebnih centrih za migrante in da se je s tem dogovorom naredil korak v pravo smer, Kogovšek Šalamunova pa meni, da bi takšni centri lahko bili problematični. Nevladne organizacije so medtem zaskrbljene nad dogovorom.

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?
29. 05. 2018 10.08
Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Konec ere Castro: 30 evrov plače, 10 študentskih obrokov na mesec in (propadli) ideali revolucije
18. 04. 2018 10.43
Na Kubi se končuje era bratov Castro, oblast pa naj bi po dvodnevnem zasedanju prevzel Miguel Diaz-Canel, ki so ga poslanci že izbrali kot edinega uradnega predsedniškega kandidata. Kaj ga čaka na čelu države, katere današnja podoba je zrasla na temeljih revolucije, s katero so se znebili "tirana in skorumpiranega predsednika", dobili pa komunistični režim, ki je vladal s trdo roko?

Kdo bo odločal o tem, kaj bomo jedli, pili in kaj počeli?
22. 03. 2018 12.35
Ljudje smo se skozi zgodovino morali neprestano boriti za svobodo in zdi se, da ta boj nikoli ne bo končan. Čeprav so naše pravice in svoboščine opredeljene v različnih mednarodnih pravnih dokumentih, ustavah in zakonih, se vedno znova izkaže, da nimamo svobodne izbire oziroma da je ta pogosto omejena. Kako uspešni bomo pri uveljavljanju svoje svobodne odločitve, je v veliki meri odvisno od nas samih, pa tudi od institucij, ki so nam pri tem zlasti z osveščanjem in izobraževanjem lahko v veliko pomoč.

Centimetri do smrti: 'Stal sem v vodi, obarvani s krvjo mojih prijateljev'
31. 03. 2018 14.36
''Kdo še posluša v svetu, kjer preko platform družbenih omrežij vsi kričijo svoj prav,'' se sprašuje naš sogovornik Bjorn Ihler. Svet, ki se ne sliši, svet, kjer si ljudje vsak v svojem mehurčku ustvarjajo svojo vzporedno realnost in drug drugega ne vidijo kot človeka, je gojišče sovraštva, pravi Ihler, ki so ga ekstremni pogledi Andersa Breivika skoraj stali življenja. Vseeno tudi njega vidi ne kot pošast, ampak kot človeka.

Katar odgovoril na zahteve Savdske Arabije in njenih zaveznic, a vsebina še ni znana
03. 07. 2017 07.05
Katar je odgovoril na zahteve Savdske Arabije in nekaterih arabskih držav glede obstoječega diplomatskega spora. Vsebina odgovora še ni znana, je pa prišel le nekaj ur po odobritvi podaljšanja ultimata za preklic de facto blokade na zahtevo kuvajtskega emirja, ki posreduje v sporu, za 48 ur.

Še en ultimat: 13 zahtev za Katar in deset dni časa, da jih izpolni
23. 06. 2017 11.46
Štiri arabske države so poslale Katarju 13 zahtev za končanje krize, med njimi pa zahtevajo zmanjšanje vezi z Iranom. Katar ima sedaj deset dni časa, da izpolni zahteve. Katarski šejk se je že odzval in dejal, da se Doha ne bo pogajala dokler arabske države ne bodo umaknile blokade Katarja.

'Pošten državljan se z električnim paralizatorjem ne bo srečal'
17. 02. 2017 07.43
"Ljudjem se ni treba bati novih policijskih pooblastil, bojijo se jih lahko tisti, ki zakone kršijo," pravi generalni direktor slovenske policije Marjan Fank, ki je v posebnem pogovoru za 24ur.com Damjani Seme povedal, da policija potrebuje učinkovita pooblastila za zagotavljanje človekovih pravic in ne za njihovo zlorabo.

Čistka v Turčiji: na vrsti so mediji, zunanje ministrstvo in letalska družba
25. 07. 2016 09.45
Turške oblasti so po nedavnem spodletelem vojaškem udaru izdale sodne naloge za prijetje 42 novinarjev. Med tistimi, ki so jih že skušali aretirati, je tudi ugledna komentatorka in nekdanja poslanka Nazli Ilicak, ki jo je provladni dnevnik Sabah leta 2013 odpustil zaradi kritiziranja ministrov, vpletenih v korupcijski škandal.

Parlament potrdil tri mesece izrednih razmer, začasno preklicali konvencije o človekovih pravicah
21. 07. 2016 10.01
V Turčiji od danes veljajo izredne razmere. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan zavrača kritike zaveznikov in poudarja, da demokracija v Turčiji ni ogrožena. So pa začasno prekinili izvajanje evropske konvencije o človekovih pravicah, kar jim bo olajšalo pregon pučistov. Grško sodišče je prebegle turške častnike obsodilo na dva meseca pogojne kazni.

Odgovorni smo vsi: najprej s tem, da sovražnosti ne širimo, potem da se ustrezno odzovemo
11. 02. 2016 08.15
Sovražni govor in dejanja vsi po vrsti obsojajo, a ključno vprašanje je, kaj storiti, da bi ga bilo čim manj. V uradu varuhinje in predsednik državnega zbora menijo, da moramo o tem govoriti in predvsem izobraževati. Odgovornost za opozarjanje na primere sovražnosti pa nosimo vsi prebivalci.

Dobovski župnik: Cerkev je še naprej osvetljena, zvonovi zvonijo
12. 12. 2015 07.00
Po spletu krožijo informacije, da so v cerkvi v Dobovi nehali zvoniti zaradi beguncev. Tamkajšnji župnik je navedbe ostro zanikal in jih označil za antipropagando, ki ustvarja slabo voljo med ljudmi. V Beli Krajini se je Šefic seznanil s težavami domačinov zaradi žičnate ograje. To pa so začeli postavljati tudi ob mejnem prehodu Dragonja.

Italija o pošiljanju vojakov na mejo ni obvestila Slovenije
11. 12. 2015 10.08
Bo Slovenija postavila žico ob celotni meji s Hrvaško? Hrvaško zunanje ministrstvo je zaradi žice ob meji Sloveniji poslalo že peto diplomatsko noto. Avstrija bo pleteno žično ograjo v Špiljah najela, za pol leta bodo zanjo odšteli 330 tisoč evrov. Italija pa o krepitvi varnosti in pošiljanju vojakov na mejo ni obvestila naše vlade.

SDS bi prepovedala nošenje burke in nikaba ter zaostrila pogoje za pridobitev azila v Sloveniji
23. 11. 2015 12.49
Poslanska skupina SDS je vložila dva predloga sprememb zakonodaje, s katerima predlaga prepoved nošenja burke in nikaba na javnih mestih ter zaostritev pogojev za pridobitev azila v Sloveniji. Predlog odmeva tudi v DZ. Tako v koaliciji kot opoziciji glede predlogov niso enotni.

Vsaka tretja ženska žrtev spolnega in fizičnega nasilja
05. 03. 2014 10.23
Ženske so še vedno vse prevečkrat žrtev spolnega in fizičnega nasilja. Raziskava stanja v državah EU je razkrila, da je bila vsaka deseta ženska žrtev spolnega nasilja, kar polovica teh žensk pa je bila posiljena. V Sloveniji je bila žrtev fizičnega ali spolnega nasilja dobra petina žensk, na ravni EU pa je ta podatek 33 odstotkov.

Bi davek na nepremičnine ogrozil delovanje verskih skupnosti?
02. 07. 2013 15.19
Davka na nepremičnine bi lahko bili oproščeni kulturni spomeniki, nepremičnine s statusom javne kulturne infrastrukture in sakralni objekti. Ministrstvo za kulturo namreč meni, da bi ta davek lahko celo ogrozil delovanje verskih skupnosti.

Ker so izključili Janšo, odšel tudi Rupel
29. 03. 2013 19.54
Zaradi izključitve Janeza Janše iz Slovenskega centra PEN je završalo med kulturniki. Medtem ko Svetlana Makarovič, ki sicer ni članica PEN, meni, da je škandal že to, da so Janšo leta 1988 v center sploh sprejeli, Drago Jančar izključitvi nasprotuje in čaka na pojasnila.

8. februarja dva shoda: provokacija ali le izmenjava mnenj?
28. 01. 2013 16.45
"To je zelo prozorno provociranje in v nekem smislu znak, da je med njimi zavladal paničen strah," je načrtovano zborovanje Zbora za republiko 8. februarja komentiral predstavnik Koordinacijskega odbora kulture Slovenije Koršič. V Zboru za republiko pa pravijo, da gre zgolj za svobodno izmenjavo mnenj.

Dominikanske barske plesalke se niso prepoznale kot žrtve
27. 06. 2012 17.14
Vodja delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi Sandi Čurin je poudaril, da je trgovina z ljudmi pri nas prepletena tudi s prostitucijo. Za uspešen zaključek kazenskega postopka je treba pridobiti precej dokazov, nujno pa je tudi sodelovanje žrtev.

Se za svoje pravice borite skriti za štirimi stenami ali na ulici?
01. 06. 2012 10.10
Brezskrbno ljubiti. Uživati v družinskem živjenju. Počutiti se varnega. Imeti pravice. Osnove, ki se nekaterim zdijo samoumevne, a nekateri se zanje morajo še boriti. "Parada ponosa je edina vidna politična manifestacija, ki opozarja na kršenje pravic istospolnim osebam ter njihovim otrokom," pravi Nina Hudej iz društva Parada ponosa.

Imate radi svojo spletno zasebnost? Potem ste verjetno terorist
03. 02. 2012 10.20
Na to namiguje zloženka, s katero želijo ameriški preiskovalni organi in pravosodje zmanjšati tveganje terorističnih napadov in spletnega terorizma v ZDA.

'Nihče še ni nehal sovražno misliti, ker so mu to omejili'
13. 12. 2011 17.44
V zadnjem času je internet postal pomemben del vsakdanjika ljudi, zato je treba govoriti tudi o človekovih pravicah na internetu, poudarja Hilary Clinton. O tem je spregovoril tudi Daniel Baer z ameriškega urada za demokracijo, človekove pravice in delo.

Blokada italijanske Wikipedie
06. 10. 2011 10.24
Wikipedia je blokirana zaradi predloga novele zakona italijanske vlade Silvia Berlusconija, po katerem morajo biti domnevno žaljive zahteve za popravke upoštevane v 48 urah brez možnosti ugovora.

(Zaenkrat) brez odpovedi delovnega razmerja
06. 12. 2010 07.30
Predsednik podjetniškega sindikata Teša Sevčnikar je pričakoval izredno odpoved delovnega razmerja, a delodajalec je z njim opravil le razgovor. Do četrtka bo še razmislil, kakšna bo Sevčnikarjeva usoda.

'Nisem človek, ki bi se oklepal funkcije'
08. 07. 2010 07.19
Ni problem, da nekateri odhajajo hitro, problem je, ker nekateri v politiki ostajajo predolgo, pravi Lahovnik, ki se iz politike vrača v stroko. Koalicija pa bo po Pahorjevih besedah kmalu dobila ime novega ministra in delala naprej.

'Ne gre za natikanje nagobčnikov'
29. 04. 2010 14.00
Poslanca Zaresa Posedel in Juri predlagata popolno odpravo poslanske imunitete, prav tako bi sankcionirala poslance zaradi razžalitev, obrekovanja in žaljive obdolžitve.

Kdo praznuje dan upora proti okupatorju?
24. 04. 2010 09.02
Morali bi ga vsi Slovenci, ne glede na ideološko usmerjenost, meni zgodovinar Prunk. Leta 1941 ni bilo nikogar, ki bi bil za okupacijo, dodaja.

Referendum o omejevanju spletnih iger na srečo?
05. 02. 2010 12.01
Gre za poseganje v ustavne pravice državljanov, nadzor je ali iluzija ali cenzura, določba bo pomenila skušnjavo po prisluškovanju marsičesa. Gre za komentarje na sporno novelo zakona o igrah na srečo.

Modernejša študentska prehrana: Ultra prodala Margento
14. 10. 2009 11.50
Študentska organizacija je podpisala pogodbo za elektronizacijo študentske prehrane. Nov sistem nudi Margento, nekdanje hčerinsko podjetje Golobičeve Ultre. V pogodbi je tudi protikorupcijska klavzula.