opozicijske

Opozicija o zdravstveni reformi

04. 07. 2003 00.00

Potem ko je vlada sprejela osnutek Kebrove zdravstvene reforme, so danes svoja stališča do t.i. Bele knjige predstavile opozicijske stranke. Najbolj jih moti, da napisane reforme ni videl še nihče in da Kebrovi zamisli najbolj nasprotuje zdravniška stroka.

SLS proti spremembi volilnega zakona

01. 07. 2003 00.00

Napovedane spremembe volilne zakonodaje so, kot kaže, nekaj več kot leto dni pred volitvami zapletle odnose v koaliciji. SLS namreč nasprotuje vladnemu predlogu, ki predvideva ukinitev volilnih okrajev in uzakonitev preferenčnega glasu, s katerim bi volivci odločali ne samo o listah, ampak tudi o konkretnih imenih na strankarskih listah.

Rop o volilnem zakonu in boju proti korupciji

27. 06. 2003 00.00

Poslanci naj bi prihodnje leto volili po novem volilnem zakonu. Kot je dejal premier Anton Rop, bo vlada prihodnji teden obravnavala spremembe volilne zakonodaje, ki bi povečale vpliv volivcev na to, kdo sedi v državnem zboru. Ker stranke nimajo enotnega stališča, je vlada pripravila svoj predlog. Premier pa je napovedal tudi nov protikorupcijski zakon.

Nov poskus samozažiga v Londonu

20. 06. 2003 00.00

Pred francoskim veleposlaništvom v Londonu se je v znak protesta proti akciji francoskih oblasti proti organizaciji Mudžahidi iranskega ljudstva danes ponovno skušal sežgati nek moški. Odpeljali so ga v bolnišnico, njegovo stanje pa je kritično.

Poslanci potrdili rebalans proračuna

19. 06. 2003 00.00

Poslanci so potrdili rebalans proračuna, ki je bil po mnenju vlade nujen zaradi manjše gospodarske rasti, višje inflacije in dražje nafte. Država bo letos zaradi nižjih proračunskih prihodkov zmanjšala porabo za 12,5 milijard tolarjev, proračunski primanjkljaj pa se bo povečal za 15 milijard.

Sprejet zakon o vojnih grobiščih

19. 06. 2003 00.00

Državni zbor je s 44 glasovi za in 3 proti po več kot petih letih sprejel zakon o vojnih grobiščih. Gre za prvi zakon, ki bo podlaga za enotno urejanje in vzdrževanje vojaških grobišč žrtev vojn ter prikritih oz. zamolčanih grobišč po drugi svetovni vojni izvensodno usmrčenih oseb.

Samozažiga Irank v Parizu

18. 06. 2003 00.00

V znak protesta proti torkovi množični aretaciji pristašev oboroženega krila iranske opozicije sta se v Parizu skušali zažgati dve Iranki, pred poslopjem francoskega notranjega ministrstva pa je več sto demonstrantov zahtevalo njihovo izpustitev.

Aretacije iranske opozicije v Parizu

17. 06. 2003 00.00

Več kot 1300 francoskih policistov je davi na območju Pariza začelo obsežno operacijo proti skupini iranske opozicijske skupine v Franciji, pri čemer so pridržali 159 oseb. Zaradi teh dogodkov je prišlo do protestov pred iranskimi predstavništvi v Hamburgu in Londonu, demonstracije v Iranu pa se kot kaže umirjajo.

V SDS ne verjamejo v spremembe v vladi

17. 06. 2003 00.00

V opozicijski SDS ne verjamejo, da bo prišlo do kakršnekoli resne rekonstrukcije vlade. Po besedah predsednika stranke Janeza Janše pa bi bile spremembe nujne na čelu vsaj šestih resorjev, zlasti na področju gospodarstva, energetike, pravosodja, prometa, informacijske družbe in notranjih zadev.

Neznana usoda voditeljice opozicije

09. 06. 2003 00.00

Posebni odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov od vojaške hunte v Mjanmaru ni uspel doseči izpustitve voditeljev opozicijske lige za demokracijo. Aretacija mjanmarske Nobelove nagrajenke je naletela na ostre obsodbe po svetu.

Solana: Srbija in Črna gora v EU le skupaj

06. 06. 2003 00.00

Javier Solana, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko, je med obiskom Beograda in Podgorice dejal, da bosta Srbija in Črna gora postali del Evropske unije le kot trdna in enotna državna skupnost.

Aretirali vodjo zimbabvejske opozicije

02. 06. 2003 00.00

Vodjo zimbabvejske opozicije Morgana Tsvangiraija so aretirali tik pred začetkom tedna upora proti predsedniku Robertu Mugabeju. V tednu upora so želel opozicijske skupine s stavkami in drugimi mirnimi sredstvi protestirati proti vse slabšemu političnemu in gospodarskemu položaju v državi.

Cerarjeva pred zamenjavo?

28. 05. 2003 00.00

Odstop Tadeje Zime s položaja predsednice Okrajnega sodišča v Ljubljani je predsednik SDS Janez Janša ocenil kot najhujšo kritiko pravosodnega ministra Iva Bizjaka in državnega sekretarja na ministrstvu Hinka Jenulla, ki sta po njegovem mnenju neposredno odgovorna za razmere v pravosodju. Hkrati pa naj bi vlada po Janševih trditvah pripravljala zamenjavo generalne državne tožilke Cerarjeve.

Vujanović tudi uradno predsednik

13. 05. 2003 00.00

V Podgorici so tudi uradno potrdili, da so bile ponovljene predsedniške volitve v nedeljo uspešne in da je 49-letni Filip Vujanović, kandidat vladajoče Demokratične stranke socialistov (DPS) premiera Mila Djukanovića, dobil dovolj glasov za predsedniški mandat.

Vujanović predsednik Črne gore

11. 05. 2003 00.00

Kandidat vladajoče stranke premiera Mila Đukanovića, Filip Vujanović, je na predsedniških volitvah po neuradnih podatkih dobil 63 odstotkov glasov in tako postal tretji predsednik Črne gore od razpada nekdanje SFRJ, sta sporočili podgoriška in beograjska nevladna organizacija SEMI in CeSID. Volitev se je udeležilo 48 odstotka volicev.

Iraška vlada v 4 tednih?

28. 04. 2003 00.00

Iraški politični, verski in etnični voditelji so se na srečanju z ameriškim civilnim upraviteljem Jayem Garnerjem dogovorili, da bodo v štirih tednih sklicali nacionalni kongres, na katerem bodo izvolili prehodno vlado. Ob 66. rojstnem dnevu Sadama Huseina letos niso potekale množične proslave. Dogodek so s svečanostjo obeležili le v Huseinovem rojstnem mestu Tikrit.

Dokazi o povezanosti Iraka in Al Kaide?

27. 04. 2003 00.00

Kanadski in britanski časnik poročata, da so njuni poročevalci na sedežu iraške obveščevalne službe v Bagdadu našli dokumente, ki pomenijo "prvi konkreten dokaz" o povezanosti iraškega režima Sadama Huseina in teroristične mreže Al Kaide Osame bin Ladna. Ameriška vojska pa je na severu Iraka našla 14 sumljivih sodov, ki bi lahko vsebovali kemično orožje.

Powell opozoril Francijo

23. 04. 2003 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je dejal, da se bo morala Francija zaradi nasprotovanja napadu na Irak soočiti s posledicami. Powell ni pojasnil, kakšne naj bi bile te posledice, Evropska komisija pa je izrazila prepričanje, da bodo ZDA spoštovale mednarodno pravo.

Iraški šiiti romajo v Karbalo

22. 04. 2003 00.00

Več sto tisoč romarjev šiitske večine v Iraku se je, prvič po 25 letih, udeležilo verskih slovesnosti v svetem mestu Karbala. Blizu Karbale pa so ujeli tudi enega najvišjih članov iraškega režima Mohameda al Zubajdija, znanega po vzdevku morilec šiitov.

Rop odgovarjal na vprašanja opozicije

22. 04. 2003 00.00

Predsednik vlade Anton Rop je ob začetku rednega aprilskega zasedanja parlamenta odgovarjal na tri opozicijska poslanska vprašanja, ki so mu jih tokrat zastavili Andrej Bajuk (NSi), Sašo Peče (SNS) in Janez Janša (SDS).

Ustavna komisija po vrsti zavračala predloge

18. 04. 2003 00.00

Ustavna komisija je ob številnih zapletih zavrnila predlog vlade za začetek postopka za spremembo treh členov ustave, ki so povezani z referendumom, pa tudi vladni predlog za začetek postopka za spremembo treh ustavnih členov, ki urejajo postopek oblikovanja in delovanja vlade ter državne uprave.

TV prenosa aprilske seje še ne bo

11. 04. 2003 00.00

Za aprilsko zasedanje državnega zbora, kot kaže, (še) ne bo neposrednega televizijskega prenosa. Poslanske skupine naj bi namreč prihodnji teden preučile različne ponudbe nekaterih kabelskih operaterjev, regionalnih televizij in ponudbe za prenose preko satelita.

Aretirali sodelavca Vojislava Koštunice

09. 04. 2003 00.00

Srbska policija je aretirala tesna sodelavca nekdanjega predsednika ZRJ Vojislava Koštunice, ki naj bi bila povezana z umorom srbskega premierja Đinđića. Bulatović in Tomić naj bi se namreč sestajala z glavnim osumljencem za atentat Miloradom Lukovićem-Legijo.

V saboru burna razprava o Sunčanem Hvaru

09. 04. 2003 00.00

Razprava o postopku privatizacije turističnega podjetja Sunčani Hvar v hrvaškem saboru, ki jo je zahteval klub poslancev opozicijske Hrvaške socialno-liberalne stranke (HSLS), se bo predvidoma zavlekla pozno v noč. Takrat je pričakovati tudi sklepe sabora o nadaljnjih postopkih privatizacije podjetja.

Pokopali Ivana Stambolića

08. 04. 2003 00.00

V družinski grobnici na pokopališču v Beogradu so z najvišjimi državnimi in vojaškimi častmi pokopali nekdanjega predsednika predsedstva Srbije Ivana Stambolića. Srbska vlada je sprejela sklep, da so na poslopjih vseh državnih ustanov zastave spuščene na pol droga.

Parlament zahteval poročilo o SIB

08. 04. 2003 00.00

Po celodnevni izredni seji, posvečeni domnevnim nepravilnostim pri prodaji Slovenske investicijske banke, so poslanci državnemu tožilstvu, računskemu sodišču, Banki Slovenije, Agenciji za trg vrednostnih papirjev in inštitutu za revizijo naložili, da proučijo morebitne nepravilnost pri prodaji oziroma nakupu SIB ter o tem v tridesetih dneh poročajo DZ.

Kam pluje zunanja politika?

07. 04. 2003 00.00

Medtem, ko gredo vojaške operacije v Iraku proti koncu, pa se doma vse bolj razvnemajo polemike o slovenski zunanji politiki. Predvsem o tem, kakšno stališče bi morala imeti do vojne v Iraku in predvsem do Združenih Držav Amerike.

Izredne razmere v Srbiji naj bi ukinili

07. 04. 2003 00.00

Srbski pravosodni minister Vladan Batić je napovedal, da bodo izredne razmere v Srbiji ukinili do 27. aprila. Batić je zadnjega jugoslovanskega predsednika Koštunico obtožil, da je podpiral haaške obtožence in enote za posebne operacije (JSO).

Rop: Vlada ne bo podprla napada na Irak

04. 04. 2003 00.00

Zapletena zunanjepolitična situacija zaradi vojne v Iraku v času referendumov o vstopu v Nato in Evropsko unijo ni bila najbolj ugodna za prvih sto dni vlade Antona Ropa. Vlado in premiera v zadnjih dneh ostro napada opozicija, ki zahteva bolj jasna zunanjepolitična stališča, predvsem v odnosu do ZDA.

Izredna seja DZ na pobudo SDS?

03. 04. 2003 00.00

Predsednik socialdemokratske stranke Janez Janša je napovedal resno možnost, da bo opozicija predlagala izredno sejo parlamenta, na kateri bi od vlade zahtevali, da se opredeli do iraške vojne, predvsem do deklaracije ameriškega kongresa, ki je Slovenijo uvrstila na seznam držav vojne koalicije.