osrednja slovesnost

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'

27. 01. 2023 08.07

Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

'Joj, kako so ga polomili, mi bomo to naredili drugače, bolje'

22. 01. 2023 07.45

"Ko nova generacija "ugotovi", da so predniki naredili vse narobe in se istega problema loti "po svoje", povzroči iste uničujoče posledice," o vojni in miru pravi nekdanji taboriščnik Dušan Stefančič. Takšni poskusi so se vedno klavrno končali, a pojavijo se znova in znova. Ker so del človeške narave. Trenutno enega takšnih poskusov "popravljanja zgodovine" gledamo v Ukrajini. "Zgodovina se kruto ponavlja," ugotavlja Stefančič.

Največjo knjižnico optične znanosti v Latinski Ameriki poimenovali po Slovenki

18. 12. 2022 16.30

Mehiška znanstvena agencija je pred dnevi največjo knjižnico optične znanosti v Latinski Ameriki, knjižnico v okviru Centra za optične raziskave (CIO) v mehiškem Leonu, poimenovala po slovenski znanstvenici Mariji Strojnik. Poimenovanje knjižnice zajema priimek njenega očeta in matere, zato se imenuje Biblioteca Marija Strojnik Pogacar.

'Brez Maistra slovenska severna meja ne bi bila tam, kjer je'

23. 11. 2022 10.01

Slovenija obeležuje državni praznik, dan Rudolfa Maistra. Praznujemo ga v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in prevzel vojaško oblast v Mariboru. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem dnevu izpostavil, da Maister ni bil le človek besed, ampak predvsem mož dejanj. Brez Maistra slovenska severna meja ne bi bila tam, kjer je – če sploh, je poudaril Golob. Po Sloveniji se bo ob prazniku, ki sicer ni dela prost dan, zvrstilo več slovesnosti.

Dan spomina na mrtve v znamenju obiska grobov

01. 11. 2022 07.12

Z obiskom grobov se bomo danes poklonili spominu pokojnih. Na dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, bo marsikdo obiskal sorodnike in prijatelje ter odšel na bolj oddaljena pokopališča. Pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam v Ljubljani pa bo osrednja državna slovesnost ob prazniku. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v spremstvu državne delegacije k spomeniku položil venec.

31 let, odkar je zadnji vojak JLA zapustil Slovenijo

25. 10. 2022 08.45

25. 10. je dan suverenosti, ko je zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade (JLA) zapustil območje Slovenije. V noči na sredo bo minilo 31 let, odkar je Slovenijo zapustil zadnji vojak JLA. S tem je bila v Sloveniji zaključena osamosvojitvena vojna, Slovenija pa je postala suverena država. Letos je osrednja slovesnost potekala v Gornji Radgoni. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Marjan Šarec: "Slovenska osamosvojitev je častno, je največje dejanje, zanj pa sta bila zaslužna tedanja celotna slovenska politika in celotno slovensko ljudstvo."

Praznujemo dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom

17. 08. 2022 06.44

Zaznamujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, ko je po prvi svetovni vojni množica plebiscitarno podprla priključitev Prekmurja matični domovini. "Dan, ko se spominjamo združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je praznik vseh nas," je ob prazniku združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom zapisal premier Robert Golob.

Pelješac preletela vojaška letala, novoodprti most je razsvetlil ognjemet

26. 07. 2022 09.40

Na mostu so se prižgale luči, Pelješac je preletela akrobatska skupina Krila Oluje hrvaškega vojnega letalstva. Domačini so svečano otvoritev spremljali tudi z morske gladine, saj so v Neretvanski kanal priplule številne ladjice in trajekt Jadrolinije s 600 potniki. Luka Šulić iz svetovno znanega dua 2Cellos, ki prihaja iz Dubrovnika, je zbranim na večerni svečanosti na čelo zaigral himno Dalmacije Oliverja Dragojevića, pesem Galeb i ja. Ob 22. uri je veličasten ognjemet oznanil, da je most, ki je skrajni jug Hrvaške povezal s preostankom države, odprt.

Ob slavnostnem odprtju Pelješkega mostu bo izdan priložnostni kovanec za 25 kun

21. 07. 2022 16.48

Most, ki spaja kopno s polotokom Pelješac oziroma skrajni jug s preostalim delom države, se bo imenoval Pelješki most, je odločila hrvaška vlada. Uradno ga bodo odprli v torek, z največjo slovesnostjo v zgodovini samostojne države. Hrvaška centralna banka bo na ta dan dala v obtok nov priložnostni kovanec za 25 kun.

Ob 27. obletnici genocida v Srebrenici pokop 50 žrtev

11. 07. 2022 08.17

Na spominski slovesnosti ob 27. obletnici genocida v Srebrenici bodo v bližnjem spominskem centru v Potočarih pokopali posmrtne ostanke 50 bošnjaških žrtev od skupno več kot 8000, kolikor so jih v samo nekaj dneh od 11. julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Žrtev so se spomnili tudi v Ljubljani. Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru udeležil slovesnosti ob obletnici genocida.

Muslimani obeležujejo kurban bajram

09. 07. 2022 13.08

Muslimani obeležujejo kurban bajram. Osrednja bajramska slovesnost je danes potekala v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru. Bajramsko molitev, ki se je začela ob 6. uri, je vodil mufti Nevzet Porić, ki je tudi nagovoril zbrane vernike. Sicer pa so molitve organizirali tudi v nekaterih drugih mestih po državi.

Na slovesnosti ob dnevu SV Pahor in Tonin zagovarjala nakup boxerjev

15. 05. 2022 08.51

Z osrednjo slovesnostjo so v ljubljanski vojašnici Edvarda Peperka obeležili dan Slovenske vojske. Govorci, med njimi tudi predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Pahor, so bili enotni, da mora biti SV, tudi v luči spremenjenih varnostnih razmer, ustrezno pripravljena, usposobljena in opremljena.

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'

01. 05. 2022 07.43

Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Slovenija praznuje: 'OF več kot le upor, je tudi nastanek slovenske države'

27. 04. 2022 08.05

Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka Osvobodilne fronte (OF), ključne odporniške organizacije Slovencev v drugi svetovni vojni. Osrednja slovesnost je potekala v torek na Mali Gori nad Ribnico, državljane pa je že nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Slovenski evroposlanci v pismu Metsoli obžalujejo njene izjave glede fojb

10. 02. 2022 18.06

Šest slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu je predsednici parlamenta Roberti Metsola poslalo pismo v zvezi z njenimi izjavami ob italijanskem dnevu spomina na fojbe. Izrazili so obžalovanje, ker je navedla neresnično in večkrat kritizirano stališče nekdanjega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana glede fojb.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'

27. 01. 2022 06.42

Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

Atletska zveza izdala knjigo Sledi odličnosti

30. 11. 2021 06.00

Atletska zveza Slovenije (AZS) je izdala knjigo Sledi odličnosti, ki osvetljuje sto let kraljice športa pri nas. Osrednje praznovanje tega jubileja je bilo lani, ko je bila osrednja slovesnost na Tivolskem gradu v Ljubljani z razstavo v Jakopičevem sprehajališču v Tivoliju, zveza pa je dobila tudi visoko priznanje Republike Slovenije.

Obeležujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra

23. 11. 2021 07.26

Dan Rudolfa Maistra praznujemo v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in prevzel vojaško oblast v Mariboru. Predsednik Borut Pahor je ob tem poudaril, da je bil Maister velik Slovenec in domoljub, ki je s svojimi dejanji pustil "neizbrisno sled v slovenski zgodovini".

Dan v znamenju obiskov pokopališč

01. 11. 2021 10.22

Dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je minil v znamenju obiskov pokopališč in prižiganja sveč na grobovih. Pristojni pa opominjajo, naj ne pozabimo na samozaščitne ukrepe v času epidemije. V Ljubljani je potekala osrednja spominska slovesnost ob prazniku pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam.

Pred dnevom spomina na mrtve se vrstijo številne spominske slovesnosti

29. 10. 2021 15.14

Pred 1. novembrom se vrstijo številne spominske slovesnosti. Delegacije ministrstva za notranje zadeve in Policije, ministrstva za obrambo in Mestne občine Ljubljana so tako na pokopališču Žale položile cvetje k spominskemu obeležju padlim v vojni za Slovenijo 1991 in k spomeniku Pomnik 91. Navzoče je nagovoril minister Matej Tonin.

Pahor italijanskemu predsedniku Mattarelli podelil najvišje državno priznanje

21. 10. 2021 08.45

Začelo se je na Bevkovem trgu sredi Nove Gorice, končalo pa slovesnostjo na Trgu Evrope - na meji med državama. Predsednika Slovenije in Italije, Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle, sta obiskala obe Gorici, ki bosta leta 2025 skupaj postali Evropska prestolnica kulture. Pahor je italijanskemu kolegu ob koncu srečanja vročil najvišje slovensko državno odlikovanje, red za izredne zasluge.

Janša: Potencialom Prekmurja je treba omogočiti ustvarjalni zagon in razvoj

17. 08. 2021 09.21

Obeležujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, na katerem so po prvi svetovni vojni plebiscitarno podprli priključitev Prekmurja matici.

Steinmeier gradnjo Berlinskega zidu označil za simbol nepravične države

13. 08. 2021 16.33

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier meni, da je bil začetek gradnje Berlinskega zidu pred 60 leti očiten simbol nepravične države, ki v očeh svojih državljank in državljanov ni bila niti suverena niti legitimna. Na osrednji slovesnosti se je poklonil tudi številnim žrtvam razdeljene Nemčije.

Čas za praznovanje muslimanov, pred vrati je kurban bajram

19. 07. 2021 15.01

Muslimani bodo ta teden praznovali kurban bajram, veliki muslimanski praznik. Osrednja bajramska slovesnost bo v torek potekala v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru. Bajramsko molitev bo vodil mufti Nevzet Porić, ki bo tudi nagovoril zbrane vernike.

V Gornji Radgoni se spominjajo odhoda zadnjega agresorskega vojaka, slovesno tudi na Ljubelju

03. 07. 2021 08.05

V Gornji Radgoni je potekala osrednja slovesnost ob 30-letnici samostojne Republike Slovenije in v spomin na odhod zadnjega agresorskega vojaka iz mesta. Slavnostni govornik bo predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Slovesno je bilo tudi na Ljubelju, kjer so se spomnili osvoboditve mejnega prehoda pred 30 leti.

'Holmec – simbol odločnosti, hrabrosti in požrtvovalnosti slovenskih policistov'

28. 06. 2021 21.34

Na nekdanjem mejnem prehodu Holmec je potekala osrednja slovesnost ob dnevu Policije in ob 30. obletnici spopada na mejnem prehodu med tedanjo slovensko milico in Teritorialno obrambo ter vojaki JLA. Gre za enega pomembnejših oboroženih bojev v osamosvojitveni vojni, v katerem so vojaki jugoslovanske armade skušali po kratkem ultimatu zavzeti mejni prehod. Objekt na meji so slavnostno poimenovali po dveh padlih policistih. Predsednik države je ob tem dejal, da je slovenska Policija obranila in varovala prebivalce in svojo domovino.

Ob 30. obletnici začetka oboroženih spopadov v osamosvojitveni vojni tudi praznik slovenske policije

27. 06. 2021 06.55

Dva dni po tistem, ko je Slovenija leta 1991 sprejela temeljne akte za svojo samostojnost, ki jo je dan pozneje tudi razglasila, so se začeli oboroženi spopadi v desetdnevni osamosvojitveni vojni, v kateri je svojo samostojnost tudi obranila. V spomin na začetek spopada na mejnem prehodu Holmec 27. junija 1991 praznujemo tudi dan policije.

Pahor ob dnevu Slovenske vojske: Za vojsko se začenja novo obdobje

15. 05. 2021 10.05

V spomin na 15. maj 1991, ko so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji, Slovenska vojska praznuje svoj dan. Osrednja slovesnost je potekala v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu, kjer je predsednik republike in vrhovni poveljnik SV Borut Pahor v nagovoru ocenil, da se začenja novo obdobje SV, ko bo s svojo profesionalnostjo predanostjo in usposobljenostjo še naprej vojaški steber naše nacionalne varnosti.

Ob 80. obletnici spopada tigrovcev z okupatorjem na Mali gori položili venec

15. 05. 2021 12.44

Združenje TIGR Primorske je na Mali gori pri Ribnici ob 80. obletnici spopada članov protifašistične organizacije TIGR z oboroženo italijansko patruljo pripravilo slovesnost, ob prisotnosti častne straže Slovenske vojske so položili venec k spomeniku tigrovcem. Zbrane je nagovoril zgodovinar Borut Klabjan.

Pri Pliberku brez množične žalne slovesnosti za hrvaške žrtve povojnih pobojev

15. 05. 2021 09.18

Zaradi pandemije covida-19 niti letos osrednja spominska slovesnost za hrvaške žrtve povojnih pobojev ne bo potekala na Libuškem polju v Avstriji. Namesto tega bodo pod pokroviteljstvom hrvaškega sabora položili vence pri Pliberku in v Zagrebu ter imeli mašo v Udbini v Liki.