osrednjeslovenska

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja

07. 04. 2025 10.30

Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod

07. 04. 2025 06.45

Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur

25. 11. 2024 12.25

Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji

08. 11. 2024 17.23

Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Udobna trenirka in ljubezen v uniformi

19. 05. 2024 20.56

"Ta trenirka je zelo udobna, kar se tiče vojaške opreme, bi pa vseeno morda prej izbral smučarsko," se posmeji Žan Kranjec, ko ga prestrežemo ob prihodu pred dvorano Tabor. Naš najboljši alpski smučar je že nekaj let zaposlen v Slovenski vojski, ki je ta teden praznovala svoj rojstni dan, je del športne enote.

Popis škode v gospodarstvu: izteka se rok za oddajo vlog

29. 08. 2023 09.45

Vse, ki so v avgustovskih poplavah utrpeli gospodarsko škodo, ministrstvo za gospodarstvo poziva, naj čimprej oddajo oceno škode na poenostavljenem obrazcu. Za predplačila je treba vloge oddati do 1. septembra.

Največ bonov unovčili na zadnji dan njihove veljavnosti

11. 07. 2022 13.15

Najvišja dnevna porabljena vrednost turističnih bonov in bonov za gostinstvo, turizem, šport in kulturo je bila dosežena prav na zadnji dan njune veljavnosti, 30. junija. Turistični boni so bili največkrat unovčeni za prenočitev v hotelih, boni 21 pa za gostinske storitve, kažejo podatki Finančne uprave Republike Slovenije.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?

18. 04. 2022 07.00

O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Ljubljansko silvestrovanje na Kongresnem trgu še pod vprašajem

14. 12. 2021 15.23

Kako bo videti preostanek veselega decembra v slovenski prestolnici? To se sprašuje tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Pravi, da je silvestrski program sicer pripravljen, a da še čakajo na odgovor Nacionalnega inštituta za javno zdravje, v kakšni obliki – če sploh – ga lahko izpeljejo. Ob tem je kritičen tudi do zaprtja gostinskih stojnic, kar se mu zdi nesmiseln ukrep.

Letos več smrti zaradi pijanih voznikov: obilna hrana in zrak ne ublažita alkoholiziranosti

06. 12. 2021 15.57

Pričenja se tretja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Število smrtnih žrtev zaradi pijanih voznikov je letos naraslo, a alkohol ni 'kriv' za prometno nesrečo. Odgovoren je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in nesrečo povzroči, poudarjajo na Agenciji za varnost prometa. Kar vsaka tretja smrtna prometna nesreča pa se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Vse voznike zato pozivajo, naj nikar ne sedejo za volan, če so pred tem uživali alkohol ali druge psihoaktivne snovi, oziroma naj si zagotovijo varen prevoz. K varni in odgovorni udeležbi v prometu pozivajo tudi kolesarje in pešce.

'Pihati' bodo dali vsakemu, ki bo pripeljal mimo

05. 11. 2021 08.58

Začela se je druga letošnja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Potekala bo do 14. novembra, nadzor pa bo usmerjen predvsem v preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola. Vsaka policijska uprava bo glede na problematiko na svojem območju izvedla vsaj en poostren nadzor, v katerem bo sodelovalo večje število patrulj. Te bodo opravile preizkus alkoholiziranosti z vsakim udeležencem, ki bo pripeljal mimo.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?

27. 05. 2021 13.49

Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

V ponedeljek potrdili 326 novih okužb: 'Epidemiološke razmere se še naprej izboljšujejo'

25. 05. 2021 09.43

V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 3558 PCR-testov in potrdili 326 novih okužb. Pristojni so ob tem opravili še 44.113 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. Umrle so tri osebe s covidom-19. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 309, za prehod v zeleno fazo mora biti manjše od 300. Sistem PCT bo še kar nekaj časa ostal v veljavi, prav tako pa tudi nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih, pa poudarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Prvi odmerek cepiva prejelo že več kot 500.000 Slovenk in Slovencev

12. 05. 2021 21.09

Z NIJZ so sporočili, da so v Sloveniji do zdaj s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepili 507.822 ljudi. Po podatkih NIJZ so z drugim odmerkom cepili 259.063 ljudi. Tako trenutna precepljenost prebivalstva znaša 12,3 odstotka, cilj pa je 60 odstotkov. Precepljenost je najvišja pri ljudeh, starih 65 ali več. Med starimi 65 let in več jih je 262.027 prejelo prvi odmerek, z drugim odmerkom jih je bilo cepljenih 213.498, še kažejo podatki NIJZ.

Odgovor gostincem: 'Žičničarji s preverjanjem potrdil niso imeli težav'

04. 05. 2021 07.27

Kakšno poletje nas čaka? Ključna pri tem bosta potek cepljenja in pripravljenost ljudi, da se cepijo, menijo strokovnjaki. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, zakaj je več deset tisoč odmerkov cepiva AstraZenece ostalo neporabljenih, medtem ko tisti, ki se želijo cepiti, ne pridejo na vrsto. Kdaj bo pri nas prišlo do splošnega cepljenja populacije? In katera nova sproščanja si lahko obetamo kmalu? Tudi množične koncerte, odprtje diskotek in barov? O tem je spregovorila vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Dovoljene terapevtske storitve, jezikovne šole, inštrukcije in strokovne delavnice

03. 05. 2021 06.15

Po vsej državi so ob pogoju testiranja dovoljene nekatere svetovalne in izobraževalne storitve. V epidemiološko rumenih regijah so začeli veljati milejši pogoji glede števila strank v storitvenih lokalih in trgovinah, poleg tega lahko tudi v nastanitvenih obratih goste postrežejo v notranjih prostorih restavracij.

Novo sproščanje ukrepov v rumenih regijah

02. 05. 2021 19.21

Slovenija je še vedno v oranžni fazi epidemije. Na prvomajsko soboto je bilo testiranih manj ljudi, skoraj petina je bila pozitivnih. V petih rumenih regijah, kjer je epidemiološka slika ta hip najboljša - to so pomurska, koroška, osrednjeslovenska, obalno-kraška in goriška, bodo v ponedeljek dodatno omilili nekatere ukrepe.

Gospodarsko ministrstvo podpira predlog hotelirjev glede omejitev števila sob

29. 04. 2021 13.05

Gospodarsko ministrstvo podpira predlog združenja hotelirjev, da omejitev števila sob v posamezni večji nastanitvi ne bi bila več določena v absolutni številki, pri 30 sobah, ampak glede na delež sob v posameznem nastanitvenem obratu. Državni sekretar Simon Zajc upa, da bodo prihodnji teden glede tega dobili soglasje strokovne skupine.

Rumeni še osrednjeslovenska in koroška regija, dovoljene nezdravstvene terapevtske storitve

28. 04. 2021 06.16

Vlada je na seji v vseh statističnih regijah pod pogojem testa med drugim sprostila nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve in storitve strokovnega oz. poslovnega izobraževanja in usposabljanja. V rumenih statističnih regijah bo opravljanje gostinske dejavnosti še naprej omogočeno v notranjosti gostinskih obratov, od ponedeljka pa tudi v notranjosti gostinskih obratov, ki so del nastanitvenih obratov. Nekoliko se sprošča tudi število oseb v zaprtih javnih prostorih.

Koliko lokalov odpira terase? Je to ob vseh omejitvah sploh izvedljivo?

24. 04. 2021 07.00

Ozračje v državi je zelo naelektreno, kar velja tudi za gostince in podjetnike. So drobtinice, ob katerih lahko naredijo zelo malo, dovolj? Koliko lokalov danes odpira terase?

Za bivanje v turističnih nastanitvah morate imeti eno od štirih dokazil

22. 04. 2021 09.26

S ponedeljkom se po vsej državi odpirajo vsi nastanitveni obrati, vendar ti lahko zapolnijo največ 30 sob, ne glede na to, za kako velik hotel (ali drugi nastanitveni obrat) gre. Prav tako je bivanje dovoljeno le gostom, ki ob prijavi izkažejo potrdilo o prebolevnosti, o cepljenju ali o opravljenem hitrem oziroma PCR-testu. Odpirajo se tudi zdravilišča in terme, vendar le za goste nastanitev, za zunanje goste še naprej ostajajo zaprta.

Povsod odprte terase lokalov, dovoljene javne prireditve in prehajanje med regijami

21. 04. 2021 06.36

Vlada je na seji sklenila, da se v devetih statističnih regijah, kot je določeno za oranžno fazo sproščanja ukrepov, s soboto dovoljuje opravljanje gostinske dejavnosti priprave jedi in pijač ter strežbe na terasah in vrtovih gostinskih obratov. V treh statističnih regijah se določa izjeme na način, kot je določeno za rumeno fazo sproščanja ukrepov in se sprošča tudi opravljanje gostinske dejavnosti znotraj gostinskih obratov.

Koliko ljudi se je že cepilo v posameznih občinah?

12. 04. 2021 12.26

Po podatkih NIJZ je največ ljudi prejelo tako prvi kot drugi odmerek cepiva na Goriškem. Najmanj prvih odmerkov so dobili v obalno-kraški regiji, najmanj drugih pa v savinjski. Občine z najvišjim deležem cepljenih oseb s prvim odmerkom so: Osilnica, Kostel in Kočevje, z drugim pa Osilnica, Bled, Loški Potok.

Število okužb narašča, v torek 1558 pozitivnih PCR-testov

31. 03. 2021 09.35

Število novih okužb v Sloveniji narašča. V torek so pristojni po podatkih vlade opravili 7602 testa in potrdili 1558 okužb. Delež pozitivnih testov je bil višji kot v preteklih dneh, in sicer 21,6 odstotka. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 996. Obenem so v torek opravili tudi 24.124 hitrih testov, katerih pozitivne izvide nato potrjujejo še s PCR-testi. V torek je sicer umrlo osem covidnih bolnikov manj kot v ponedeljek.

1619 novih okužb, umrlo 19 covidnih bolnikov

02. 02. 2021 10.51

V ponedeljek so pristojni v Sloveniji skupno potrdili še 1619 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 19 covidnih bolnikov. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1032 bolnikov s covidom-19, 168 jih je hospitaliziranih na oddelkih intenzivne nege. Trenutno imamo v državi 17.227 aktivnih primerov okužbe.

Testirali okoli 18.000 šolnikov, delež okuženih 1,3-odstoten

01. 02. 2021 06.12

V večini osnovnih šol v rdečih regijah se je nadaljeval pouk za učence prvega triletja. Še pred poukom pa so zaposlene v šolah testirali na okužbo z novim koronavirusom. Opravili so 18.021 testov pri zaposlenih v vrtcih in šolah, od tega jih je bilo pozitivnih 239, kar predstavlja 1,3 odstotka testiranih.

V trgovinah z živili lahko znova kupite tudi nogavice in perilo

30. 01. 2021 07.57

Odslej lahko prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, znova ponujajo tudi nogavice in spodnje perilo. Tako je namreč v sredo odločila vlada. Hkrati so se zaradi slabše epidemiološke slike danes zaprle nenujne trgovine ter kulturne ustanove v obalno-kraški in zasavski regiji.

V dveh novih črnih regijah zaostrovanje, povsod dovoljena prodaja nogavic in perila

27. 01. 2021 18.27

Vlada je na Brdu pri Kranju pretresala aktualne epidemiološke razmere in odločala o morebitnih spremembah ukrepov. Odločila je, da bodo v obalno-kraški in zasavski regiji, ki sta po novem prešli v črno fazo, znova odprte samo nujne trgovine. Bo pa v celotni državi v prodajalnah z živili znova možno kupiti nogavice in perilo. Težko pričakovano odločitev glede usode šol in vrtcev je vlada preložila na četrtek.

V ponedeljek novih 1652 okužb

26. 01. 2021 09.13

V ponedeljek je bilo v Sloveniji opravljenih 35.092 PCR- in HAT-testiranj na covid-19, pri tem pa potrjenih novih 1652 okužb. Na oddelkih za intenzivno nego se zdravi 192 obolelih. Umrlo je 27 ljudi s covidom-19.