otrocih

Jessica Alba o hčerinem spoznanju, da je njena mati slavna igralka
17. 01. 2021 10.55
Igralka Jessica Alba je v nedavnem pogovoru z Ellen DeGeneres spregovorila o svojih otrocih in slavi. Kot hollywoodska igralka in ustanoviteljica podjetja The Honest Company se večkrat pojavi na naslovnicah revij, kar pa je njenim otrokom še vedno občasno nenavadno.

Izredni odbor WHO: Novo brazilsko mutacijo še analiziramo
14. 01. 2021 17.42
V Ženevi se je sešel izredni odbor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki razpravlja o novih mutacijah novega koronavirusa ter o morebitni uporabi dokazil o cepljenju proti in testiranjih na novi koronavirus za potovanja po svetu. "Obe zadevi povezuje eno: solidarnost," je uvodoma dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Bo o dolgotrajnem zaprtju šol presojalo ustavno sodišče?
14. 01. 2021 08.54
Skupina staršev s Celjskega je vložila pobudo na ustavno sodišče, ki da naj presodi, ali je dolgotrajno zaprtje šol sploh ustavno in zakonito. Vlada je na sredini seji odločila, da epidemijo podaljša še za 60 dni. Prav tako ni sprejela večjih odločitev v zvezi s sproščanjem ukrepov, saj da je zato epidemiološka slika v Sloveniji še vedno preslaba. Šole in vrtci tako že od 26. oktobra ostajajo zaprti. Katere spremembe pa vendarle začnejo veljati s 17. januarjem?

Incidenca okužb pri mlajših od 10 let najnižja
14. 01. 2021 10.29
Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi v svoji raziskavi o okužbah z novim koronavirusom med mladimi v ZDA izpostavlja, da je incidenca okužb med mlajšimi od deset let najnižja. Obenem niso opazili bistvene razlike pri incidenci med mladimi, ki so hodili v šolo, in tistimi, ki so se šolali na daljavo.

Britanski sev že v 50 državah in ozemljih, na Švedskem novembra največ smrti po 1918
13. 01. 2021 08.38
Na Japonskem so pri štirih potnikih, ki so se vrnili iz Brazilije, odkrili doslej neznan sev koronavirusa. Medtem so klinična preizkušanja v Braziliji pokazala, da je kitajsko cepivo CoronaVac le 50,4-odstotno učinkovito, kar pomeni, da komajda zadosti pogoju za registracijo. Italiji se obeta podaljšanje izrednih razmer, Indonezija pa bo pri cepljenju prednost dala mladim. Statistični podatki medtem kažejo, da je na Švedskem novembra lani umrlo največ ljudi po novembru 1918.

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci
12. 01. 2021 15.39
Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52
Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

Večorganski vnetni sindrom: hud zaplet po preboleli okužbi s covidom pri otrocih
08. 01. 2021 19.53
Koronavirus se lahko tragično konča tudi za povsem zdrave, mlade ljudi. Dokaz za to je večorganski vnetni sindrom, ki se pojavlja pri otrocih, ki so preboleli covid, tudi pri tistih, ki sploh niso vedeli, da so se z njim okužili. Gre za pretiran imunski odziv, ki se pojavi kakšen mesec po preboleli okužbi in lahko prizadene katerikoli organski sistem, v največ primerih srce. Pri nas so obravnavali 21 takih primerov, kar je glede na število prebivalcev od dvakrat do trikrat več kot v Združenih državah Amerike, vse, razen enega, v zadnjih dveh mesecih.

Poziv iz iniciative učiteljev in pedopsihiatrov: Otroci že zelo trpijo, odprite šole
08. 01. 2021 19.18
Iniciativa otrok ne damo je danes ministrici za izobraževanje Simoni Kustec predala poziv za normalizacijo vzgoje in izobraževanja. Želijo si, da bi pri odločanju sodelovalo več strok, med njimi tudi pedagoška, psihološka in pedopsihiatrična. Poziv je podpisalo 10.179 državljanov in 1850 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, navajajo v iniciativi.

Raziskava: slovenske šole v digitalni pismenosti pod povprečjem EU
06. 01. 2021 18.37
Nadaljuje se šolanje od doma, ki ne more biti in ni primerljivo s šolanjem otrok v šolskih klopeh. A brez skrbi, ministrica za šolstvo pravi, da bomo v Evropi glede na digitalna znanja prepoznavni po tem, kako se je šolstvo spopadlo s to krizo. A so se po njeni spodbudni oceni stanja odzvali mnogi: na pedagoškem inštitutu pravijo, da je stanje ravno nasprotno, z Arnesa, kjer skrbijo za omrežje in opremljenost z digitalno opremo naših šolarjev, sporočajo, da sami niso dovolj, oglasili pa so se tudi nevladniki, ki ministrico opozarjajo, naj si za vse ne pripisuje zaslug. Kakšno je torej resnično stanje?

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo
06. 01. 2021 16.33
Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

Otroci s posebnimi potrebami že začeli s poukom
05. 01. 2021 06.21
Po skoraj treh mesecih učenja na daljavo so se danes v šole vrnili učenci s posebnimi potrebami. Že v ponedeljek so se zato šole pripravljale na vrnitev otrok, zaposleni in učitelji pa so se preventivno testirali na novi koronavirus. Po besedah ministrice Kustec se je testiralo 86 odstotkov zaposlenih, kar nekaj naj bi jih bilo pozitivnih. Vseeno pa se bo v šole in zavode s posebnimi potrebami lahko vrnila večina učencev in gojencev.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Začelo se je preventivno testiranje učiteljev otrok s posebnimi potrebami
04. 01. 2021 08.15
V šole se v torek, po skoraj treh mesecih učenja na daljavo, vračajo učenci s posebnimi potrebami. Pred vrnitvijo na delovna mesta zato danes poteka preventivno testiranje njihovih učiteljev in zaposlenih, za kar so kljub drugačni okrožnici morali poskrbeti sami. Odziv je sicer povsod dober, že prvi dan pa v šolah pričakujejo večino otrok. Ob ugodni epidemiološki sliki bi vrtce in OŠ za učence prve triade lahko odprli že 11. januarja, pred vrnitvijo v razrede pa naj bi testirali tudi preostale učitelje in vzgojitelje.

Žrtvam potresa na pomoč z risbicami in igračami priskočili tudi otroci
04. 01. 2021 14.40
Tragedija, ki jo je na Hrvaškem nedavno povzročil potres, solidarnosti ni vzbudila le pri odraslih, pač pa tudi pri otrocih. Številni so namreč z željo, da bi ljudem, ki so ostali brez strehe nad glavo, polepšali dneve, poslali risbice, pisemca z lepimi željami in celo svoje igrače.

V šole se kot prvi vračajo otroci s posebnimi potrebami, učitelji pred tem na testiranje
03. 01. 2021 19.16
V zdravstvene domove bodo v ponedeljek na testiranja zakorakali tudi učitelji šol za učence s posebnimi potrebami. Ti najbolj potrebujejo strokovno pomoč, zato se v torek kot prvi vračajo v šolske klopi. S hitrimi testi bo vrnitev te majhne, a ranljive skupine otrok, varnejša, opozarja stroka. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje je potrdila tudi, da bodo pred vrnitvijo v razrede testirali tudi ostale učitelje in vzgojitelje. Če bodo epidemiološke razmere to dopuščale, bi lahko namreč že 11. januarja ponovno odprli tudi vrtce in OŠ za učence prve triade.

Posebni otroci
03. 01. 2021 07.00
Petra Greiner govori iskreno, neposredno in brez olepševanja. To je zgodba o posebni deklici, o posebni mami; o družbi, sprejemanju, smrti in brezpogojni ljubezni. To je hkrati tudi zgodba za vse otroke s posebnimi potrebami – za posebne otroke, kot jim pravi. In za vse njihove družine. Zgodba, ki jo moramo slišati vsi. Vsa družba in država.

Nedonošenčki dve leti kasneje ...
02. 01. 2021 07.00
Pred natanko dvema letoma smo v prazničnem času objavili Fokus o življenju in delu v enoti ljubljanske porodnišnice, kjer skrbijo za nedonošenčke. Spregovorili smo o napredku medicine, skrbi zdravstvenega osebja, načinu dela, starših otrok, ki so se rodili prezgodaj ... Takrat smo posneli tudi dva nedonošenčka, za katera so v tej enoti za intenzivno terapijo takrat skrbeli.

'Tudi sama sem jezna nase, dva meseca brez normalne šole je odločno preveč'
31. 12. 2020 07.19
5. januarja se bodo v šole vrnili otroci s posebnimi potrebami, je povedala ministrica za izobraževanje. Prva triada se v šole prvi teden v januarju tako ne bo vrnila. Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan je ocenil, da je bila takšna odločitev glede na epidemiološko sliko sicer pričakovana, je pa to za učence brez dvoma slabo. Ministrica je napovedala, da bi ''prvi korak za učence prve triade osnovne šole in vrtce lahko naredili že 11. januarja.''

V soboto ob skupno 2438 opravljenih testih potrdili 614 okužb
27. 12. 2020 10.05
V Sloveniji so v soboto skupno opravili 2438 testov in potrdili 614 novih primerov okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je 25,2-odstoten. Gre za seštevek hitrih antigenskih in PCR-testov. Hospitaliziranih je 1179 ljudi, umrlo pa jih je 33. "Šolstvo je ena od prioritet, a je danes prezgodaj za odgovor, če bo povratek za prvo triado možen že 4. januarja," je na tiskovni konferenci dejal Janša. Komentiral je tudi smučanje, saj da gre za nadstandard, "ki si ga vsi želimo, vendar ni prioriteta, kot sta šolstvo in vrtci."

Ruskega zgodovinarja zaradi umora študentke obsodili na 12 let in pol zapora
26. 12. 2020 10.16
Rusko sodišče je uglednega zgodovinarja zaradi krutega umora študentke, ki je bila hkrati tudi njegova ljubica, v petek obsodilo na 12 let in pol zapora. 64-letnika so prijeli novembra lani, ko so ga v Sankt Petersburgu pijanega zasačili z vrečo, v kateri so bili deli telesa 24-letnice.

Pevka Sophie Ellis-Bextor bi bila vesela še šestega otroka
22. 12. 2020 19.23
Pevka, ki jo poznamo po hitu Murder on the Dancefloor, je v intervjuju spregovorila o družini. Je ponosna mati petih sinov, ob vprašanju, ali načrtuje še kakšnega otroka, pa je dejala: "Nikoli ne reci nikoli."

Gregor je v zaporu spoznal, da ga delo naredi srečnega in samozavestnega
18. 12. 2020 18.47
Nerazrešene stiske, nasilje in disfunkcionalnost odnosov v družini lahko pustijo na otrocih globoke posledice. Te pa lahko kasneje vodijo tudi v prestopništvo, ki včasih preraste v kriminal in zapor. O težkih preizkušnjah je spregovoril zapornik, ki je ravno odšel na prostost in ki je bil del srčnega projekta izdelave ravnotežnostnih kock. Te bodo v vrečki s sloganom Dobra roka podarili otrokom na pediatrični kliniki v Ljubljani in otroškemu oddelku rehabilitacijskega centra Soča.

Čeferin v Katarju: gost odprtja stadiona in srečanje z emirjem
18. 12. 2020 11.57
Slovenec na čelu Uefe Aleksander Čeferin se te dni mudi v Katarju, kjer ima polne roke dela. S Katarci, posebnimi povabljenci v kvalifikacije za evropsko prvenstvo, je začrtal nove smernice sodelovanja, po naših informacijah se je srečal tudi z emirjem šejkom Hamadom bin Jasemom bin Jabrom Al Tanijem, ogledal pa si bo tudi otvoritveno tekmo novega stadiona, zgrajenega posebej za SP 2022, ki ga bo gostil Katar.

Področje otrok s čustvenimi težavami odslej urejeno celostno
17. 12. 2020 10.34
DZ je brez glasu proti sprejel predlog zakona o otrocih s čustvenimi težavami in motnjami v šolstvu, ki opredeljuje preventivo in določa pomoč od ugotovljene otrokove težave naprej. Po pojasnilih vlade sistemsko ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem strokovni centri za celovito pomoč na posameznem območju. Zavodi takšno rešitev pozdravljajo, saj bo zakon omogočal sistemsko reševanje mnogih težav, ki nastajajo na različnih področjih otrokovega življenja.

Kustečeva: Predlog zakona je spisan v prid otrokom
15. 12. 2020 12.27
Predlog zakona o otrocih s čustvenimi težavami in motnjami v šolstvu, ki se ga je lotil DZ, predvideva preventivo ter določa pomoč otrokom od ugotovljene težave naprej. Podporo predlogu, o katerem bodo glasovali v četrtek, so napovedale vse poslanske skupine.

Otroci se bodo v šole vrnili takoj po novem letu, morda teden kasneje
15. 12. 2020 09.37
"Edini razlog, zakaj se nismo za to odločili že zdaj, je ta, da bi jih s tem v šolo pošiljali za en teden," je dejal Gantar in zagotovil, da bo med prvimi ukrepi, ki bodo sledili po novem letu, prav ponovno odprtje šol. Čeprav naj bi se te odpirale 4. januarja, je možno, da se bo datum prestavil za teden dni, pravi Gantar. Psihiatrinja Barbara Šegula Škoberne medtem opaža vse več stisk otrok, ki ne zmorejo več in "sploh ne vedo več, kaj se učijo".

S torkom omilitev nekaterih ukrepov: odpirajo se frizerski saloni, avtopralnice ...
13. 12. 2020 06.58
Vlada je dopolnila besedila odlokov, s katerimi bo – kot je sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin – s torkom, 15. decembrom, omilila nekatere ukrepe za čas do božiča, do vključno 23. decembra. Nekaj sprostitev bo v celotni Sloveniji (na primer javni promet), del pa le v štirih statističnih regijah z boljšimi epidemiološkimi razmerami.

Počivalšek: Poziva k zaprtju vseh nenujnih dejavnosti ne morem podpreti
08. 12. 2020 08.18
Poziva k zaustavitvi oziroma zaprtju gospodarskih dejavnosti zaradi slabe epidemiološke situacije, ki ga je minister za zdravje Tomaž Gantar posredoval gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, ta ne bo podprl. Namesto tega predlaga korenito spremembo strategije boja proti epidemiji. Glede na število okužb in stanje v bolnišnicah Slovenija še ni pripravljena niti na rdečo fazo, pa je dejala vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović.

Ali je vaš kašelj suh ali moker? Preverite!
07. 12. 2020 00.15
Pogosta težava, zaradi katere me v zimskem času obiščejo bolniki, je kašelj. Sam po sebi ni bolezen, ampak deluje kot zaščitni mehanizem, ki pospeši odstranjevanje odvečne sluzi in tujkov, s tem pa pomaga čistiti dihalne poti. Kašlja v takih primerih ne smemo preprečevati, priporočljivo pa je lajšati izkašljevanje.