ozonska

Gwyneth Paltrow: Najbolj čudna stvar, ki sem jo poskusila, je rektalna ozonska terapija

18. 03. 2023 07.00

Gwyneth Paltrow je znana po svojem zdravem načinu življenja in različnih navadah, ki se jih poslužuje v imenu zdravja. Ustanovila je celo svoje podjetje, marsikateri njen izdelek pa je razburil javnost s svojo nenavadnostjo. A vseeno so tudi zvezdnici nekatere stvari očitno čudne. V nedavnem podkastu je namreč priznala, da je bila najbolj čudna stvar, ki jo je poskusila za dobro počutje, rektalna ozonska terapija.

Na vroči strani Alp. Svet potrebuje zeleni prehod

16. 02. 2023 00.15

Gladina morja v severnem Jadranu se dviguje za približno 5 mm na leto.

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila

09. 01. 2023 18.30

Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

Ozonska luknja nad južnim polom presegla velikost Antarktike

16. 09. 2021 19.57

Ozonska luknja, ki vsako leto nastane nad južnim zemeljskim polom, je postala večja od Antarktike. Močno se je povečala predvsem v zadnjih dveh tednih. "Prelevila se je v eno izmed največjih in najdlje trajajočih ozonskih lukenj, kar smo jih v preteklosti zabeležili v tem delu sezone," pravi direktor Copernicusa Vincent-Henri Peuch.

Obnovitev ozonske plasti spet na pravi poti

11. 02. 2021 09.13

Raven kemikalij CFC v ozračju, ki škodujejo ozonu, se vztrajno znižuje, pravijo znanstveniki. Omenjeno odkritje sledi nedavnemu nevarnemu premoru na tej poti, ki bi lahko upočasnil celjenje zaščitnega ozonskega plašča Zemlje. Atmosferske meritve, objavljene leta 2018, so pokazale na nezakonito proizvodnjo CFC na vzhodu Kitajske. Zdi se, da se je z zaustavitvijo proizvodnje spet začel postopek celjenja ozonske plasti.

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?

17. 04. 2020 06.45

Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.

Dosegla nas je fronta s padavinami, meja sneženja se spušča

30. 03. 2020 09.57

Že drugič v enem tednu se nad naše kraje širi mrzla zračna masa iznad območja polarnega kroga. Prehod hladne fronte spremljajo manjše padavine, meja sneženja se je ponekod spustila do nižin. Predvsem v višjih legah je zapihal okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem burja, ki se bo zvečer še krepila in bo na izpostavljenih mestih v sunkih presegala hitrost 100 kilometrov na uro. Zaradi nizkih temperatur bodo rastline predvsem v sredo in četrtek, ko se bo veter polegel, spet na preizkušnji.

Nemški znanstvenik odkril prvo ozonsko luknjo nad severnim polom

25. 03. 2020 20.50

Nemški znanstvenik Markus Rex je sporočil, da je odkril prvo ozonsko luknjo nad severnim polom. To je posledica močnega polarnega vrtinca in nizkih temperatur v stratosferi.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje

27. 09. 2019 06.00

Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

Zakaj je faktor 50 boljši od faktorja 30?

28. 07. 2019 07.06

Izpostavljenost soncu je dokazano škodljiva, zato je priporočljiva uporaba sredstev za zaščito pred UV-žarki. Izdelkov, ki nas ščitijo pred nevarnimi sončnimi žarki, je veliko, zato se pojavlja vprašanje, katerega izbrati. Je boljši faktor 15, 30 ali 50?

Zemljin ozonski plašč naj bi se na severu obnovil po letu 2030

06. 11. 2018 10.27

Ozonska plast, ki Zemljo ščiti pred ultravijoličnimi sončnimi žarki, se je začela obnavljati. Na severu naj bi se povsem obnovila po letu 2030, na jugu pa po letu 2060. Vendar pa s tem nastaja nov problem zaradi segrevanja ozračja.

Kaj so vzroki za nastanek ozonske luknje?

20. 09. 2018 17.26

V zadnjih desetletjih je veliko govora o ozonu, ki ima pomembno vlogo v naravnem sistemu. Na Antarktiki se septembra pojavljajo biserni oblaki, ki se za razliko od običajnih oblakov nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Zaradi uklona Sončeve svetlobe se lesketajo v čudovitih mavričnih barvah in ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko bolj pomembni pri nastanku ozonske luknje nad Antarktiko. Zakaj?

Prehitro pozabimo na zaščito. UV žarki nevidni, močni in škodljivi

26. 04. 2018 13.04

Ste z mislimi že na počitnicah? Prijetne poletne temperature in sončno vreme kar kličejo po kratkih oblačilih, pa tudi kopalke postajajo aktualne. Medtem ko je nekaj sončne svetlobe za živa bitja koristne, pa je prevelika izpostavljenost soncu zaradi negativnega učinka ultravijoličnega sevanja škodljiva.

Ozonski plašč nad najbolj poseljenimi območji Zemlje se tanjša

06. 02. 2018 10.37

Del zaščitnega ozonskega plašča se tanjša nad območji na Zemlji, ki so najbolj poseljena, ugotavljajo znanstveniki. To se dogaja, medtem ko se ozonska luknja nad Antarktiko zmanjšuje. Znanstveniki sumijo, da so tanjšanje ozonske plasti povzročili spremenjeni zračni tokovi, ki so posledica podnebnih sprememb. 

Nasini sateliti ponudili neposredne dokaze, da se je ozonska luknja zmanjšala zaradi prepovedi CFC-jev 

06. 01. 2018 10.53

Ozonsko luknjo nad Antarktiko so odkrili leta 1985, dve leti pozneje so države že podpisale montrealski protokol, s katerim so omejili uporabo nevarnih spojin CFC. Sateliti so zdaj ponudili neposredne dokaze, da se je luknja zmanjšala ravno zaradi protokola. 

Ozonska luknja se manjša zaradi toplega vremena 

05. 11. 2017 11.59

Ko so leta 1985 odkrili ozonsko luknjo, se je svet zavezal k zmanjšanju uporabe ozonu nevarnih sestavin. V zadnjih letih se luknja res krči, a bolj zaradi toplega vremena kot pa človeških ukrepov. Seveda skrbi dejstvo, da govorimo o toplejšem vremenu nad Antarktiko, ki bi ga lahko pripisali tudi podnebnim spremembam. 

Kateri so glavni toplogredni plini?

01. 03. 2017 07.00

Ogljikov dioksid, didušikov oksid, metan, fluorirani plini, toposferski ozon in vodna para. Vsi ti plini so ključni za učinek tople grede, ki je sicer nujna za preživetje živih bitij. A problem je, ker se določeni plini v naši atmosferi prekomerno kopičijo.

Ozonska luknja se krči, presenečeni ugotavljajo strokovnjaki

01. 07. 2016 18.15

Ozonska luknja nad Antarktiko se je začela krčiti, kar predstavlja dobro novico za okolje, sporočajo strokovnjaki. Do krčenja je prišlo desetletja po tem, ko je bil sklenjen sporazum za postopno opuščanje določenih onesnaževalcev.

Ozonska luknja nad Antarktiko blizu rekordne velikosti

31. 10. 2015 10.02

Sezonska luknja v plasti ozona nad Antarktiko se je povečala na skoraj rekordno velikost. Nižje temperature zraka v višjih plasteh in ozonu škodljivi plini v ozračju so ozonsko luknjo raztegnili na povprečnih 26,9 milijona kvadratnih kilometrov v 30 dneh.

Nova grožnja za ozonsko plast: vedno večji delež plinov, ki tanjšajo zaščitno plast Zemlje

18. 02. 2015 15.21

Nova študija svari pred vse večjim deležem določenih plinov, ki tanjšajo zaščitno plast Zemlje. Škodo lahko povzročijo t. i. zelo kratkožive snovi oz. plini VSLS. Čeprav nastajajo tudi naravno, njihova človeška proizvodnja narašča.

Znanstveniki navdušeni: ozonski plašč kaže prve znake obnavljanja

11. 09. 2014 08.33

Ozonski plašč, ki nas ščiti pred nevarnimi ultravijoličnimi žarki, se je prvič po 35 letih začel obnavljati, opozarjajo ZN. Prav tako se ozonska luknja nad Antarktiko ne povečuje več. To je dobra novica, ki pa je obenem tudi slaba, saj ozonski plašč obnavljajo tudi toplogredni plini.

Na Arktiki vse manj, na Antarktiki pa vse več ledu. Slab znak?

11. 10. 2012 10.28

Septembra, ko je površina ledu na Arktiki dosegla najnižjo točko, je led na Antarktiki dosegel svoj rekord. Nekateri v tem vidijo dokaz, da se globalno segrevanje ne dogaja, a znanstveniki pravijo, da si skeptiki dogajanje napačno razlagajo.

25 let pozneje: kaj se danes dogaja z ozonsko luknjo?

16. 09. 2012 07.24

Pred 25 leti so sprejeli Montrealski protokol, s katerim so predpisali stopnjo omejevanja proizvodnje in uporabe ozonu nevarnih snovi. Organizacija ZN za okoljski program je 16. september razglasila za mednarodni dan zaščite ozonske plasti.

V Kopru koncentracija ozona presegla opozorilno vrednost

19. 06. 2012 14.56

Arso je objavil opozorilo, da je koncentracija ozona na merilnem mestu Koper presegla opozorilno vrednost, kar pomeni, da bo dražila sluznico in dihala. Ljudem s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka zato svetujejo, da ostanejo v zaprtih prostorih, zdravim pa, naj se izogibajo naporom.

Znanstvenike skrbi velika ozonska luknja nad Arktiko

03. 10. 2011 13.05

Nad Arktiko je spomladi zazevala velikanska ozonska luknja. Izguba ozona nad Arktiko je tokrat prvič primerljiva s tisto nad Antarktiko, pojavu pa naj bi botrovale predvsem izjemno nizke temperature minulo zimo.

Ozonska luknja močno vpliva na tropsko podnebje

10. 06. 2011 06.00

Ozonske luknje oziroma pomanjkanje ozona na določenih območjih so tema že od 80. let prejšnjega stoletja. Pa vendar do sedaj ni bilo konkretnih dokazov o tako močnem vplivu na vreme.

Na Primorskem povečana koncentracija ozona

12. 05. 2011 13.56

Na merilnem mestu Otlica v Trnovskem gozdu je koncentracija ozona presegla opozorilno vrednost 180 mikrogramov na kubični meter. Ljudem s kroničnimi boleznimi dihal in osrčja priporočajo, naj se zadržujejo v zaprtih prostorih.

Nad Arktiko zeva rekordna ozonska luknja

05. 04. 2011 11.42

Ozonska plast nad Arktiko se je stanjšala kot še nikoli do zdaj. Vzroki so škodljivi plini v ozračju in tudi mrzla zima. Predvsem Skandinavci in Grenlandci bodo morali biti v naslednjih tednih posebej pozorni na škodljivo UV-sevanje.

Ozonska luknja nad severnim polom

24. 03. 2011 11.11

Znanstveniki inštituta Alfreda Wegenerja za polarne raziskave v Bremerhavnu v Nemčiji svarijo pred novo ozonsko luknjo, ki lahko nastane nad severnim polom.