phnom

Zaostrovanje med Tajsko in Kambdožo
30. 01. 2003 00.00
Tajska je zaprla mejo s Kambodžo, evakuirala svoje državljane in zamrznila diplomatske odnose z južno sosedo, potem ko so v glavnem mestu Kambodže Phnom Penh v sredo izbruhnili nasilni protesti proti Tajski. Do nasilja je prišlo zaradi izjave neke tajske televizijske zvezde, ki je izjavila, da je Kambodža ukradla slavno svetišče Angkor Wat.

Krvavi konec drame v bolnici
03. 11. 2002 00.00
Drama s talci v neki podeželski bolnišnici v severozahodni kamboški provinci Banteay Meanchey blizu meje s Tajsko se je končala s krvavim razpletom. Ugrabitelja, ki sta zajela sedem talcev, sta ubila direktorja bolnišnice, sama pa storila samomor.

Poplave v več azijskih držav se nadaljujejo
26. 08. 2002 00.00
Azija se še naprej spopada s katastrofalnimi poplavami. Na severovzhodu Kambodže so evakuirali okoli 20.000 ljudi, v poplavah pa je umrlo 14 ljudi. Iz osrednje Kitajske poročajo o izboljšanju razmer, medtem ko se gladina jezera Dongting še ni veliko znižala.

Na Kitajskem najhuje pričakujejo
23. 08. 2002 00.00
Osrednji Kitajski grozijo katastrofalne poplave, ki ogrožajo več milijonov ljudi. Najhuje je v provinci Hunan, kjer so morali evakuirati 700 tisoč ljudi. Nasipi jezera Dongting so že tako preobremenjeni, da prepuščajo vodo. O hudih nalivih poročajo tudi iz Afrike.

Katastrofalne poplave na Kitajskem
22. 08. 2002 00.00
Poplave v osrednji Kitajski ogrožajo milijone ljudi, trenutno pa je najhuje v provinci Hunan, kjer so morali evakuirati okoli tisoč domov.

Kambodža bo sodila Rdečim kmerom
09. 02. 2002 00.00
Vlada v Kambodži kljub kritikam Združenih narodov vztraja pri tem, da nekdanjim voditeljem Rdečih kmerov sodi za vojne zločine, je v Phnom Penhu sporočil tiskovni predstavnik vlade.

Številne žrtve poplav
30. 08. 2001 00.00
V poplavah na Kitajskem in v Vietnamu je v zadnjih nekaj dneh življenje izgubilo 38 oseb, več deset pa je bilo ranjenih.

Sodišče za zločine Rdečih Kmerov
12. 02. 2001 00.00
Po kamboški narodni skupščini in senatu je danes zakon o ustanovitvi sodišča za zločine v času diktature Rdečih Kmerov odobrilo tudi ustavno sodišče te jugovzhodne azijske države. Sodišče naj bi v sodelovanju z Združenimi narodi pojasnilo zločine kamboških komunistov pod vodstvom Pola Pota. V obdobju njihove diktature med letoma 1975 in 1979 naj bi življenje izgubilo 1,7 milijona ljudi.

Depardieu v režijskem prvencu Matta Dillona
05. 02. 2001 00.00
Francoski igralec Gerard Depardieu in ameriški igralec James Caan sta sprejela vlogi v filmu igralca Matta Dillona, ki ga bodo pričeli ta mesec snemati v Kambodži, je sporočila produkcijska ekipa. Film z naslovom Pod drevesom Banyan (Under the Banyan Tree) je režijski prvenec 36-letnega Dillona, v njem pa bo tudi igral. Njegova glavna soigralca, Depardieu in Caan, bosta v Kambodžo dopotovala v prihodnjih tednih. Depardieu bo igral vlogo begunca, nastanjenega v Kambodži.

Poskus državnega udara v Kambodži
24. 11. 2000 00.00
V napadu na vladno palačo, obrambno ministrstvo in enega od sedežev kamboške vojske v prestolnici Phnom Penh so najmanj štiri osebe izgubile življenje, osem pa jih je bilo ranjenih. Kamboški obrambni minister Tea Banh je sporočil, da so med mrtvimi pripadniki ilegalnih organizacij, ki so davi (po krajevnem času) napadli vladno palačo, obrambno ministrstvo in enega od sedežev kamboške vojske. Med obrambo poslopij je bilo ranjenih osem vojakov.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Poplave na Indokitajskem polotoku
19. 09. 2000 00.00
Po ocenah predstavnikov Mednarodnega komiteja Rdečega križa so poplave na Indokitajskem polotoku, najhujše v zadnjih 40 letih, prizadele že več kot štiri milijone ljudi, bojijo pa se, da bo število še večje, saj reševalci zaradi težke dostopnosti ne morejo do poplavljenih območji. Ogroženi so predvsem prebivalci v bližini reke Mekong v Kambodži, na Tajskem in v Vietnamu.

Nova kinodvorana v Phnom Penhu
09. 08. 2000 00.00
V kamboški prestolnici Phnom Penh bodo zgradili veliko kinodvorano, prvo po vladavini rdečih kmerov (1975-1979). Dvorano z 800 sedeži, ki jo bodo odprli konec leta, bo zgradilo neko korejsko podjetje. Moderna dvorana bo stala na mestu stare kinodvorane, v njej pa bodo predvajali predvsem tuje filme. Večino starih dvoran, ki so jih zgradili v času vladavine princa Norodoma Sihanuka v 60. letih, so v zadnjih letih spremenili v banke, restavracije in karaoke bare.

Sporazum med Kambodžo in ZN
29. 04. 2000 13.34
Kamboška vlada je z Združenimi narodi sklenila sporazum o podrobnostih organizacije procesa proti nekdanjim voditeljem Rdečih Kmerov, s katerim se je končalo obdobje diplomatskih in sodnih pogovorov o ustanovitvi mešanega sodišča, ki bo sodilo odgovornim za genocid pod oblastjo Pola Pota, je danes v Phnom Penhu sporočil ameriški senator John Kerry.

Termiti preložili zasedanje parlamenta
27. 04. 2000 07.54
Zaradi termitov, ki so dodobra načeli strop kamboške nacionalne skupščine, so zasedanje parlamenta preložili za mesec dni. S to odločitvijo so prestavili razpravo o ustanovitvi posebnega kazenskega sodišča, kjer bodo sodili nekdanjim vodilnim možem Rdečih Kmerov, ki so v genocidu v Kambodži med leti 1975 in 1979 povzročili smrt več kot dva milijona ljudi, je sporočil predsednik kamboške skupščine, princ Norodom Ranariddh, in dodal, da preložitev zasedanja ni bilo politično dejanje, ampak tehnično. Princ Ronariddh je še zagotovil, da bodo obnovo parlamenta dokončali do 23. maja, takrat pa naj bi se tudi začelo zasedanje parlamenta. Kljub preložitvi še vedno potekajo pogajanja z ZN o ustanovitvi omenjenega kazenskega sodišča, saj sta glavni sporni točki še vedno nadzor in sestava sodišča.

Obuči prispel v Kambodžo
10. 01. 2000 16.53
Japonski premier Keizo Obuči je prispel na zgodovinski obisk Kambodže. Obuči je namreč po 43 letih prvi predsednik japonske vlade na obisku v tej državi v Jugovzhodni Aziji. Med glavnimi temami pogovorov bo sodelovanje med državama in sojenje vodjem Rdečih kmerov, ki je predvideno v prihodnjih mesecih. Kambodža je sicer prva postaja Obučijeve turneje, med katero bo do konca tedna obiskal tudi Laos in Tajsko.

V Kambodži največ okužb s HIV
01. 12. 1999 14.31
Kambodža ima najvišji odstotek okuženih z virusom HIV v Aziji, saj ocenjujejo, da je s tem virusom okuženih 200.000 ljudi, kar je skoraj dva odstotka prebivalcev. Zato so ženske vseh družbenih slojev ob svetovnem dnevu boja proti aidsu svoje skrbi izrazile na konferenci, kjer so od moških med drugim zahtevale uporabo kondomov.

Skupen sodni proces proti Rdečim Kmerom
19. 10. 1999 15.34
Kamboško pravosodje ter Združeni narodi naj bi skupno nastopili v sodnem procesu proti voditeljem Rdečih Kmerov.

Izropani stari templji v Kambodži
22. 06. 1999 13.19
V zadnjih tednih so v Kambodži izropali štiri stare templje. Roparji so odnesli 800 let stare kipe in nizke reliefe, ki so jih odlomili s pročelij stavb. Gre za svetišča Ta Prohm, Banteay Thom, Banteay Kdei in Kroal Kor, zgrajena v času kmerske države, ki je med 9. in 12. stoletjem obsegala večji del Indokitajskega polotoka. Po pisanju kamboškega časopisja so sodne oblasti obtožile deset oseb, med njimi sta tudi dva policijska častnika, v mrežo prekupčevanja s starimi umetninami pa naj bi bilo vpletenih še najmanj 30 oseb. Ker so ruševine templjev raztresene po džungli, so bile dolgo prepuščene tatovom, podkupljivim policistom in vojakom, vpletenim v prekupčevalske mreže.

Nuona Paeta sodišče spoznalo za krivega
07. 06. 1999 17.27
Sodišče v Phnom Penhu je danes nekdanjega poveljnika Rdečih Kmerov Nuona Paeta spoznalo krivega za ugrabitev in umor treh tujih turistov, Francoza, Britanca in Avstralca, julija leta 1994.

Kamboški parlament ratificiral sporazum iz Ottawe
18. 05. 1999 12.29
Kamboški parlament je danes z veliko večino ratificiral sporazum iz Ottawe iz leta 1997 o prepovedi izdelave, prodaje in uporabe protipehotnih min.

Zborovanja ob 1. maju po vsem svetu
01. 05. 1999 11.14
V Rusiji, Kitajski, Kambodži in Južni Koreji so ob prazniku dela 1. maju potekala številna zborovanja in protesti, ki se jih je udeležilo več tisoč ljudi.

Kambodža postala deseta članica ASEAN
30. 04. 1999 14.27
Več kot trideset let po ustanovitvi Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) je bila na posebni seji zunanjih ministrov kot deseta članica danes v Hanoiju sprejeta Kambodža. S tem obsega leta 1967 ustanovljeno združenje ASEAN vse države južne Azije.

Kambodža pripravljena na kompromis z ZN
18. 03. 1999 12.14
Kambodža je izrazila pripravljenost na sklenitev kompromisa glede sojenja voditeljem Rdečih Kmerov na mednarodnem sodišču, ki ga zahtevajo Združeni narodi. Kot je danes dejal tiskovni predstavnik vlade, je prepad z ZN moč premostiti.

Pol Pot se je ustrašil Amerike
20. 01. 1999 18.24
Po pisanju hongkonškega časnika ''Ekonomski obzornik z Daljnega vzhoda'' naj bi vodja kamboških Rdečih kmerov Pol Pot storil samomor potem, ko je izvedel, da ga nameravajo njegovi nekdanji sodelavci predati ameriškim oblastem.

Vrnitev voditeljev Rdečih Kmerov na območje pod njihovim nadzorom
03. 01. 1999 10.29
Dva nekdanja voditelja Rdečih Kmerov sta se danes vrnila na območje pod nadzorom te nekdanje gverilske skupine. Kamboška vlada pa je zanikala obtožbe, da je nekaznovano izpustila krivca za genocid.

Kamboški kralj zavrnil pomilostitev dvojice nekdanjih vodij Rdečih Kmerov
30. 12. 1998 08.59
Kamboški kralj Sihanuk je danes zavrnil pomilostitev dvojice nekdanjih vodij Rdečih Kmerov, ki sta obtožena genocida, in se tako zoperstavil premieru Hunu Senu. Slednji je po včerajšnjem srečanju z nekdanjima vodjema Rdečih Kmerov, Kijom Sampanom in Nuon Čeaom, ki sta se pred petimi dnevi predala kamboškim oblastem, izjavil, da sojenje proti njima zaradi genocida ne bi bilo v narodovem interesu.

Nekdanji voditelj Rdečih kmerov svojo usodo prepušča kamboškemu ljudstvu
29. 12. 1998 12.38
Dva nekdanja voditelja Rdečih kmerov, Khieu Samphan in Nuon Chea, sta danes prvič po mnogih letih obiskala kamboško prestolnico Phnom Penh. Po srečanju s kamboškim premierom Hun Senom je Khieu Samphan dejal, da svojo usodo ''polaga v roke kamboškega ljudstva''. Izrazil je tudi obžalovanje zaradi genocida, v katerem je bilo v času režima Pola Pota v Kambodži ubitih najmanj milijon ljudi.

Kambodža: Še zadnje enote Rdečih Kmerov opustile oborožen boj
05. 12. 1998 11.42
V Kambodži so se še zadnje enote Rdečih Kmerov odrekle oboroženemu boju, njihovi pripadniki pa naj bi se vključili v redno vojsko. Kot je danes poročal britanski BBC, sta sporazum o tem podpisali vodstvi Rdečih Kmerov in kamboških oboroženih sil. Dogovor se nanaša na približno 3000 pripadnikov Rdečih Kmerov.

10.000 ljudi v Kambodži protestira proti volilni poneverbi
23. 08. 1998 10.56
V kamboški prestolnici Phnom Penh je danes več kot 10.000 privržencev opozicije demonstriralo proti voditelju Hun Senu in mu očitalo volilno poneverbo. Po podatkih opozicije sta skušali policija in vojska z zaprtjem treh najpomembnejših cest preprečiti shod, proti demonstrantom pa sta uporabili vodne topove.