pinatubo

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila
09. 01. 2023 18.30
Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

Brez razvoja satelitov bi svet zamudil podrobnosti izbruha vulkana na Tongi
22. 01. 2022 17.58
Le deset let nazaj bi o izbruhu vulkana na Tongi vedeli veliko manj. Da je bil izbruhu vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai in njegovim posledicam v trenutku lahko priča ves svet, je namreč omogočil predvsem izjemen razvoj satelitske fotografije. Te med drugim vulkanologom omogoča tudi spremljanje drugih pogostejših, a manj obsežnih izbruhov na Zemlji, prav tako pa si znanstveniki lahko pomagajo pri analizi učinkov vulkanskih izbruhov na naš planet. Po uničujočem izbruhu so sicer zdaj na Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo.

Nova Zelandija poslala izvidniško letalo, da oceni škodo na Tongi
17. 01. 2022 09.55
Nova Zelandija je v Tongo poslala letalo, da oceni škodo po velikem vulkanskem izbruhu, ki je sprožil cunami. Izbruh je prekril pacifiške otoke s pepelom, prekinil elektriko in komunikacije. Po podatkih Mednarodne zveze društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) bi lahko bilo prizadetih do 80.000 ljudi. Novozelandska premierka Jacinda Ardern je dejala, da je cunami povzročil znatno škodo.

Bi lahko močan vulkanski izbruh upočasnil globalno segrevanje?
31. 01. 2020 06.00
Zgodovinski podatki kažejo, da se vsake toliko časa temperatura na Zemlji za nekaj let občutno zniža in se kasneje postopno vrne na predhodno raven. Za nekatera hladna območja so krivi močni vulkanski izbruhi, ki visoko v ozračje izvržejo velike količine pepela in različnih plinov. Vulkanski material začasno zmanjša moč sonca, posledica tega je nižja temperatura na površju našega planeta.

Od kod sončnim vzhodom in zahodom rdeča barva?
06. 06. 2019 18.10
Sonce, sonce in še enkrat sonce. Tako bi lahko na kratko strnili napoved za prihodnje dni. Zaradi sončne pripeke in nevarnega ultravijoličnega sevanja so v poletnih mesecih za aktivnosti na prostem najbolj primerne jutranje ali večerne ure, ki zaradi čudovitih sončnih vzhodov in zahodov za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva. Ste se že kdaj vprašali, od kod sončnim vzhodom in zahodom taka barva?

Dvigovanje morske gladine se pospešuje: do konca stoletja že 60 cm višja gladina svetovnih morij
13. 02. 2018 15.30
Na podlagi satelitskih podatkov zadnjih 25 let je študija pokazala, da se hitrost dvigovanja morja povečuje. Gladina svetovnih morij se zvišuje zaradi vse toplejše vode in zaradi taljenja ledenikov in ledenih ploskev.

Letos rekordne temperature
23. 08. 2010 13.55
Povprečna temperatura zraka nad kopnim po vsem svetu je bila v prvi polovici letošnjega leta za celo stopinjo Celzija višja kot kadar koli doslej. Na Arsu pojasnjujejo, da sta kriva dva dejavnika.

FOTO: 12 mrtvih v poplavah na Filipinih
07. 08. 2009 21.21
V poplavah in zemeljskih plazovih severno od filipinske prestolnice Manila je življenje izgubilo najmanj 12 ljudi, med njimi trije evropski turisti.

Spogledovanje z nevarnostjo
08. 08. 2006 11.10
Tiste, ki se ne bodo prostovoljno umaknili iz krajev pod filipinskim vulkanom Mayon, bodo v to prisilili.