pkp 9

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'
04. 02. 2021 08.45
Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Vlada prestavila odločanje. Neuradno naj bi prekinili preverjanje na regije
03. 02. 2021 06.20
Vlada je na Brdu pri Kranju odločala o ukrepih v prihodnjem tednu glede na epidemiološko sliko. Neuradno naj bi razmišljali o tem, da bi prekinili preverjanje na posamezne regije, ter bi od zdaj naprej gledali na državo kot na celoto. To bi tudi pomenilo, da bi se prihodnji teden v šolske klopi vrnili učenci prve triade v celotni državi. Odločanje je vlada sicer preložila na četrtek, tako da dokončnih odločitev še ni.

Janša s predstavniki univerz o vpisu v študijske programe
03. 02. 2021 15.41
Predsednik vlade Janez Janša je za četrtek sklical posvet s predstavniki univerz, samostojnih visokošolskih zavodov in gospodarskih zbornic ter združenj glede vpisa v študijske programe v letu 2021/2022. Tako univerze kot GZS pa že opozarjajo, da ni dolgoročnih projekcij, na podlagi katerih bi lahko ugotavljali, kakšne bodo potrebe trga dela čez več let, ko bodo nanj vstopili tisti, ki se danes vpisujejo na fakultete. To univerze nekoliko omejuje pri snovanju študijskih programov, saj od zaznane potrebe do zaključka študija mine vsaj šest let.

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'
03. 02. 2021 10.58
"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Pod streho osmi protikoronski zakon z ukrepi za dodatnih 320 milijonov evrov
03. 02. 2021 05.51
DZ je potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov za ukrepe za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo, v zakonu pa so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.

Cigler Kralj: Vlada v PKP 8 naslavlja resnične stiske ljudi
02. 02. 2021 06.47
Državni zbor je na izredni seji začel z obravnavo predloga osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna temelja PKP 8 sta subvencioniranje minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo. Opozicija je kritična do protikoronskih paketov, češ da so prepozni in neučinkoviti.

Pogajanja o PKP 8 že prvi dan in do nadaljnjega prekinili
23. 01. 2021 14.57
Začela so se pogajanja o osmem protikoronskem zakonu, a zapletlo se je že na samem začetku, ko je sindikalna stran ugotovila, da vladni predstavniki nimajo mandata za usklajevanje predlogov. Zato so predlagali, da pogajanja nadaljujejo, ko bodo mandat pridobili, vladna stran pa je pogajanja nato do nadaljnjega prekinila.

Vpis na fakultete: neuradno premier zahteva zamenjavo sekretarja Gašpariča
02. 02. 2021 17.56
Koalicija je predlagala, da se 33.a člen črta iz osmega protikoronskega zakona, ki ga sicer danes obravnava državni zbor. Gre za člen, ki začasno odpravlja zahtevo po soglasju vlade k razpisu za vpis na fakultete v prihodnjem študijskem letu. Spomnimo, da je konec januarja vlada presenetila, ko ni podala soglasja k razpisu, kot razlog pa navedla, da je bil pripravljen prepozno. Te očitke je javno zavrnil državni sekretar Gašparič, katerega zamenjajo sedaj neuradno zahteva premier.

Subvencioniranje minimalne plače bo veljalo za vse
02. 02. 2021 07.09
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v predlogu osmega protikoronskega zakona ohranil subvencioniranje dviga minimalne plače vsem delodajalcem, kot je predlagala vlada. V opoziciji so nasprotno menili, da bi marsikateri delodajalec dvig minimalne plače zmogel sam. Odbor je omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.

SD in LMŠ kritični do Pahorja: 'Ob nobeni pomembni temi se niste oglasili'
01. 02. 2021 16.08
Predsednik republike Borut Pahor je prvake vseh parlamentarnih strank povabil za skupno mizo, saj "bi bilo dobro, da bi stranke dosegle strinjanje o osredotočenju na spopad z epidemijo, okrevanje po njej in predsedovanje EU". Predsednik največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec mu je odgovoril, da sicer spoštuje njegov poziv, a da bi se mu zdel mnogo bolj iskren, "če ne bi molčal ob vseh poskusih uničevanja pravnega reda in ustavne ureditve". Do Pahorja so kritični tudi v 'njegovi' stranki SD: "Bojim se, da ste tudi sami odgovorni za to, da so politične razmere prišle tako daleč."

'Upoštevali smo predloge, s PKP 8 gremo naproti socialnim partnerjem'
01. 02. 2021 14.18
Vlada je s predlogom osmega protikoronskega zakona šla po besedah ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja naproti socialnim partnerjem in poskušala čim bolj upoštevati njihove predloge. Med ključnimi ukrepi je izpostavil podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter odvzem dela bremena delodajalcem zaradi zvišanja minimalne plače.

'Sistem je zavožen, nepravičen in vzpostavlja ogromne plačne anomalije'
30. 01. 2021 07.00
Kaos v državi in veliko slabe volje sprožajo tudi dodatki za rizično delo. Kako je mogoče, da so revirni gozdarji na zavodu za gozdove dobili v povprečju po 1500 evrov covid dodatka, šef gozdarjev v brežiški izpostavi pa celo več kot 5000. Na svežem zraku v gozdu jih covid verjetno manj ogroža kot zaposlene v zdravstvu, ki so upravičeni do enakega odstotka. Navodil pa ni, odločajo kar direktorji in župani, skratka odgovorni.

UKOM poravnal zapadle obveznosti do STA iz naslova javne službe
29. 01. 2021 19.52
Urad Vlade RS za komuniciranje (UKOM) je poravnal obveznosti do Slovenske tiskovne agencije (STA) za mesec oktober in november, dne 27. 1. 2021 obveznosti za mesec december za opravljanje javne službe, obveznosti za mesec december za tržno pogodbo pa bodo poravnali 1. februarja, so sporočili iz vlade.

Inšpektorji izrekli 34 prekrškovnih sankcij, tudi dve odločbi o prepovedi dejavnosti
28. 01. 2021 08.00
Vsi inšpekcijski organi skupaj so med 18. in 24. januarjem opravili 3740 nadzorov spoštovanja protikoronskih ukrepov. Izrekli so 34 prekrškovnih sankcij, 335 opozoril in 126 upravnih ukrepov. Tako število opravljenih nadzorov kot izrečenih ukrepov na posameznega inšpektorja se je v primerjavi s tednom prej povečalo. Zdravstveni inšpektorji pa so začeli nadzor na dodatnih 52 cepilnih mestih.

Vlada potrdila predlog osmega protikoronskega zakona
25. 01. 2021 16.53
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu. PKP 8 med drugim predvideva podaljšanje subvencioniranega čakanja na delo, del bremena za dvig minimalne plače pa bi prevzela država.

Sindikati na začetek pogajanj o PKP 8 s konkretnimi predlogi
22. 01. 2021 18.01
Sindikati na sobotni začetek pogajanj o osmem protikoronskem zakonu prihajajo z nekaterimi konkretnimi predlogi. Med drugim želijo umik določb o upokojevanju starejših delavcev iz sedmega protikoronskega zakona ter 100-odstotno nadomestilo za vse, ki se okužijo z novim koronavirusom ali zbolijo za covidom-19. Svoje predloge imajo tudi delodajalci.

PKP 8 bo državo stal 320 milijonov evrov. Kaj prinaša?
21. 01. 2021 15.33
Osnutek osmega protikoronskega zakona, ki prinaša za 320 milijonov evrov ukrepov, bodo zdaj obravnavali socialni partnerji v Ekonomsko-socialnem svetu, sredi prihodnjega tedna pa bi lahko imeli končni predlog na mizah poslanci, je pojasnil minister za delo Janez Cigler Kralj. Po predlogu naj bi država krila del dviga minimalne plače, kar bo proračun stalo okoli 47 milijonov evrov.

Svet Zpiza ni za odpravo sporne določbe o odpuščanju starejših delavcev
20. 01. 2021 06.37
Svet pokojninskega zavoda, ki je na pobudo predstavnikov sindikatov obravnaval sedmi protikoronski zakon in njegovo določbo o odpuščanju starejših, ni sprejel predlaganega sklepa pobudnikov. Z njim bi pozvali k odpravi teh določb v primeru ugotovitve, da negativno vplivajo na vzdržnost pokojninske blagajne. Za je bilo 11 članov in proti 14.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa
20. 01. 2021 14.21
OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

GZS s predlogi za PKP 8 in za spremembo nekaterih vladnih odlokov
18. 01. 2021 09.37
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je vladi posredovala svoje predloge ukrepov za osmi protikoronski zakon, ki bodo po njihovi oceni omogočili podjetjem obstoj in nadaljnje poslovanje. Zbornica predlaga tudi spremembe nekaterih začasnih vladnih odlokov. GZS tako med drugim predlaga sofinanciranje zvišanja minimalne plače, kar je po napovedih ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja tudi pričakovati v osmem protikoronskem paketu.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?
17. 01. 2021 15.38
Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

'Vlada plačala zaostale obveznosti do STA, to ne more biti začasna rešitev'
14. 01. 2021 11.37
Iz Slovenske tiskovne agencije so sporočili, da je vlada poravnala obveznosti do STA. UKOM je odločitev sprejel "na podlagi sporočila evropske komisarke Margrethe Vestager, ki nakazuje možnost pozitivne odločitve Evropske komisije glede nakazila državne pomoči za STA". STA pričakuje, da bo vlada v prihodnje spoštovala zakonodajo in izpolnjevala svoje obveznosti.

Povrnitev nekritih fiksnih stroškov: čas za oddajo vloge se izteka
14. 01. 2021 12.45
Le še do petka je mogoče vložiti novo zahtevo oziroma popravek stare za povrnitev nekritih fiksnih stroškov, upravičence opominja finančna uprava. Zadnji paket protikoronskih ukrepov je prinesel ugodnejše pogoje za odobritev, zato tistim, ki so vlogo že oddali, pa bi bili po novem izračunu upravičeni do višjega zneska pomoči, svetujejo, naj jo popravijo, nove pa naj ne vlagajo.

Študenti lahko zaprosijo za 150 evrov, stran nekaj časa nedostopna
14. 01. 2021 09.23
Na eUpravi je na voljo vloga za 150 evrov solidarnostnega dodatka, ki po PKP 7 pripada večini rednih in izrednih študentov v Sloveniji. Oddati ga je treba do konca meseca, vendar pa bodo tisti, ki bodo pohiteli, prej dobili nakazilo. Spletna stran zaradi velikega navala deluje upočasnjeno.

Solidarnostni dodatki in pomoč podjetjem: ne pozabite oddati vlog
12. 01. 2021 10.41
Starši, ki niso upravičeni do otroškega dodatka, morajo posebej zaprositi za "protikoronski" solidarnostni dodatek za otroke. Vloga je že na voljo, medtem ko jo bodo študenti, ki jim PKP 7 zagotavlja 150 evrov dodatka, lahko vložili od četrtka. Oddati je že mogoče tudi izjavo za mesečni temeljni dohodek za januar, februar in marec, samozaposleni in mikropodjetja lahko zaprosijo za brezplačne zaščitne maske, podjetja pa lahko dobijo 40 evrov na delavca za teste.

Študenti pozor: od četrtka na voljo vloga za enkratni solidarnostni dodatek
11. 01. 2021 13.19
Od četrtka dalje bodo študenti lahko na eUpravi oddali vlogo za enkratni solidarnostni dodatek, do katerega so upravičeni po PKP 7. Vlogo bodo lahko oddali le do 31. januarja, izplačila pa bodo sledila konec januarja in februarja.

Zveza svobodnih sindikatov z ustavno presojo zakona o 'prisilnem upokojevanju'
10. 01. 2021 19.21
V Zvezi svobodnih sindikatov so prepričani, da je sedmi protikoronski zakon v delu, ki se po njihovih besedah nanaša na prisilno upokojevanje starejših delavcev, diskriminatoren in ustavno sporen. Zato bodo predlagali ustavno presojo in začasno zadržanje uveljavitve te določbe. Doslej sta se z upokojitvijo morala strinjati tako delavec kot delodajalec, po novem pa bi delodajalec lahko delavca brez njegovega soglasja napotil na pokojninski zavod.

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne
08. 01. 2021 07.07
Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

Upokojevanje starejših delavcev: sindikati pozivajo k oceni diskriminatornosti
06. 01. 2021 15.58
Reprezentativne sindikalne centrale so na zagovornika načela enakosti in na varuha človekovih pravic naslovile skupni poziv k oceni diskriminatornosti dveh členov sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah prisilno – upokojevanje starejših delavcev.

Če želite pomoč pri kritju fiksnih stroškov, potem ne pozabite na oddajo vloge
05. 01. 2021 07.12
PKP 7 med drugim prinaša spremenjene pogoje za uveljavljanje ukrepa delnega kritja fiksnih stroškov, zaradi česar morajo nekateri upravičenci vložiti novo vlogo za kritje fiksnih stroškov. Ta bo na voljo z današnjim dnem, rok za oddajo pa je 15. januar.