plačna vrzel

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?

08. 03. 2025 07.00

Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

Plačna vrzel v Sloveniji je leta 2022 znašala 6,1 odstotka

08. 03. 2024 08.23

Kolikšna je povprečna starost žensk v Sloveniji? Koliko žensk je mater, koliko žena? Ter kakšno izobrazbo imajo? Statistični urad RS je pred mednarodnim dnem žena znova postregel s posebno statistiko, ki je pokazala, da je lani v Sloveniji prebivalo skoraj 1.054.000 žensk. Med stoletniki je bilo medtem po podatkih konec leta 311 žensk in 60 moških. Kakšna pa je plačna vrzel pri nas in koliko delovno aktivnih mam imamo?

Leta 2021 ob nedeljah pogosto ali občasno delalo 22,8 odstotka zaposlenih

01. 05. 2023 07.00

Lani je bila stopnja delovne aktivnosti v Sloveniji 77,9-odstotna, stopnja brezposelnosti pa 3,9-odstotna. Med delovno aktivnimi jih je bilo največ iz poklicne skupine strokovnjaki. V 2021 je ob sobotah pogosto ali občasno delalo 43,8 odstotka vseh delovno aktivnih, 22,8 odstotka jih je delalo ob nedeljah, 34,4 odstotka zvečer, 14,6 odstotka pa ponoči.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'

12. 03. 2023 19.47

Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Feminizem v vsako slovensko šolo, vas in mesto

11. 03. 2023 07.00

Bo letos kaj drugače? Celo leto so se ponovno pridno zbirale statistike, štele so se žrtve femicidov, seštevali so se klici na policijske postaje, preračunavali sta se plačna in pokojninska vrzel in nastalo je na desetine grafov, ki nam kažejo, da res ni vsak dan 8. marec. Kako znova definirati to štetje in računanje, da bi v enačbo lahko dodali še to, kar se nam dogaja poleg življenja številk. Recimo, vse tisto čemur smo priča doma, ko hodimo po ulici ali ko zabijamo svoj čas na svetovnem spletu?

Povprečna starost očeta ob rojstvu otroka je skoraj 34 let

19. 11. 2022 17.20

Ob mednarodnem dnevu moških, ki ga obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil statistiko zanimivosti o močnejšem spolu, ki med drugim potrjuje, da so bili lani očetje v Sloveniji ob rojstvu otroka povprečno skoraj tri leta starejši kot ženske. Plačna vrzel med moškimi in ženskami v Sloveniji je v letu 2021 znašala 2,7 odstotka, kar pomeni, da so imeli zaposleni moški v povprečju za toliko višje plače kot ženske. Plače žensk so bile višje od plač moških samo v uradniških poklicih.

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'

29. 09. 2022 09.23

"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Praznik dela: koliko ljudi dela ob nedeljah, od doma, prekarno?

01. 05. 2022 07.00

Mednarodni praznik dela je za mnoge delavce dela prost dan. A kljub temu, da je nedelja in praznik, nekateri tudi danes delajo. Pogledali smo, kaj o stanju na trgu dela v Sloveniji pravijo statistični podatki. V 2021 je 23 odstotkov zaposlenih delalo ob nedeljah, stopnja brezposelnosti je bila nižja kot leto prej, a ne najnižja doslej. Povečal pa se je delež delovno aktivnih v prekarnih oblikah dela.

'V Evropi plača zaposlenih ne bi smela biti odvisna od spola osebe'

08. 03. 2022 07.14

Evropske raziskave kažejo, da kar 69 odstotkov Evropejcev verjame, da ženske zaslužijo manj od moških, 90 odstotkov pa se jih strinja, da je to nesprejemljivo. Ob mednarodnem dnevu žena odbor za pravice žensk in enakost spolov tako izpostavlja, da diskriminacijo na tem področju omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti pri plačah delavcev. Prepričani so, da bi potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju naredila tisti potreben premik k večji enakopravnosti. "Gre za orodje, s katerim lahko naredimo konec diskriminaciji," je izpostavila članica odbora Kira Marie Peter-Hansen.

Odbor SE: Slovenija krši pravico do enakega plačila ne glede na spol

29. 06. 2020 13.20

Odbor SE za socialne pravice 14 od 15 držav, ki so sprejele postopek kolektivnih pritožb po evropski socialni listini, očita kršitve pravic do enakega plačila in enakih možnosti na delovnem mestu brez razlikovanja po spolu. Med kršiteljicami je tudi Slovenija, kjer so se razlike v plačilu med spoloma bistveno povečale.

Razkorak med plačami moških in žensk vedno večji

06. 06. 2019 13.10

V Sloveniji plačna vrzel med spoloma po zadnjih podatkih znaša osem odstotkov, potem ko je bila v letu 2010 pri zgolj 0,9 odstotka. Slovenija ima glede na povprečje EU, ki je pri 16 odstotkih, še vedno ugodne številke, skrbi pa, ker je zabeležila največje povečanje vrzeli v vsej uniji. Položaj je presenetljivo slabši v javnem kot zasebnem sektorju.

Stota obletnica dneva žensk ali kako družba še vedno ohranja razlike med spoloma

08. 03. 2017 06.30

Tudi sto let po tistem, ko več kot sto držav 8. marca obeležuje mednarodni praznik ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk, se tudi med politiki najdejo takšni, ki mislijo, da so ženske manj inteligentne in šibkejše ter morajo zato zaslužiti manj.

Kje je pravica?

26. 02. 2012 08.58

Če bi ženske v EU želele prejemati enako plačilo, kot so ga v letu 2011 prejemali moški, bi morale delati dobra dva meseca več kot moški. Še to: podatki za EU kažejo, da ženske v povprečju tedensko posvetijo domačim opravilom 25,5 ure, moški pa 7,8 ure.