plinsko

Cenejši bencin, dizel in kurilno olje

19. 03. 2001 00.00

Motorni bencin bodo od torka cenejši: od skupno štirih vrst motornih bencinov, ki jih prodajajo na domačih servisih, se bodo tri pocenile v povprečju za en odstotek ali skoraj dva tolarja na liter, za 2,2 odstotka oziroma 3,8 tolarja pa se bo znižala cena neosvinčenega 98-oktanskega bencina. Pocenila se bosta tudi plinsko olje D2 in ekstra lahko kurilno olje: dizel za 1,2 odstotka oziroma dva tolarja na 146,6 tolarja za liter, kurilno olje za ogrevanje pa kar za 6,9 odstotka ali 6,3 tolarja na 84,9 tolarja za liter.

Podražitev bencina in kurilnega olja

05. 02. 2001 00.00

Skladno z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, po kateri se cene slednjih vsakih 14 dni oblikujejo glede na svetovne borzne kotacije derivatov in gibanje tečaja dolarja v primerjavi s tolarjem, so na bencinskih servisih po državi cene vseh štirih vrst motornih bencinov višje v povprečju za 2,2 tolarja na liter, podražilo pa se je tudi lahko kurilno olje in sicer za 2,4 tolarja oziroma 2,9 odstotka. Za liter omenjenega energenta je po novem treba odšteti 84,3 tolarja. Ponovno pa se je pocenilo plinsko olje D2 in sicer za 1,9 tolarja oziroma 1,3 odstotka s sedanjih 147,3 tolarja za liter, tako da nova cena znaša 145,4 tolarja za liter.

Soros in Turner želita solastništvo ruske NTV

30. 01. 2001 00.00

Finančnik in milijonar George Soros ter ameriški medijski mogotec Ted Turner nameravata umakniti svojo ponudbo za nakup deleža v največji ruski zasebni televizijski postaji NTV, če bo državno plinsko podjetje Gazprom ogrozilo njeno neodvisnost. Soros je v ponedeljek v Davosu, kjer se udeležuje Svetovnega gospodarskega foruma, povedal, da sta se s Turnerjem dogovarjala, da bi delnice NTV kupila od medijskega barona Vladimirja Gusinskega, ki je trenutno v hišnem priporu v Španiji. Monopolna ruska plinska družba Gazprom že ima v lasti 46 odstotkov NTV in je napovedala, da bo kupila še 19 odstotkov. S tem bi si Gazprom zagotovil kontrolni delež v televizijski mreži NTV. Soros in Turner sta za 25-odstotni delež NTV pripravljena odšteti 300 milijonov dolarjev.

US zavrnilo pobudo Petrola

08. 12. 2000 00.00

Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude naftne družbe Petrol sklenilo zavrniti njen predlog, da se do končne odločitve zadrži izvrševanje določb 1. do 4. člena in 13. do 15. člena vladne uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov (Uradni list RS št. 88/2000), kolikor se nanašajo na plinsko olje (D-2) in ekstra lahko kurilno olje (KO-EL). Sklep o zavrnitvi je soglasno sprejelo vseh osem ustavnih sodnikov in sodnic.

Višje cene naftnih derivatov

01. 11. 2000 00.00

Zaradi neustaljenih razmer na svetovnem naftnem trgu so naftni

Belorusija in Gazprom o izgradnji plinovoda

28. 10. 2000 00.00

Beloruska vlada in rusko plinsko podjetje Gazprom sta danes v Minsku podpisala dogovor o izgradnji plinovoda, prek katerega bi lahko ruski plin izvažali na evropske trge in pri tem obšli Ukrajino. Novi plinovod naj bi predvidoma potekal mimo beloruskega mesta Kobrin ter prek Poljske na Slovaško. Ukrajini se Gazprom želi izogniti, ker naj bi si ta plin nezakonito prilaščala.

Nižje trošarine za dizelsko gorivo

28. 09. 2000 00.00

Vlada se je danes zavila v bencinske hlape, saj je celo popoldne odločala o novem modelu oblikovanja cen bencinov. Ministri so sprejeli nov model, ki bo začel veljati 3. oktobra, ob tem pa odločili, da v model vključijo tudi ceni plinskega in kurilnega olja, ki sta se doslej oblikovali prosto. Vlada je tudi potrdila znižanje trošarin na plinsko olje, kar bo veljalo od nedelje naprej.

Višje cene naftnih derivatov

18. 09. 2000 00.00

Kljub dogovoru o znižanju trošarin, se bo dizelsko gorivo vsaj zaenkrat podražilo in sicer za dobrih šest odstotkov, kurilno olje pa za pet.

Vlada in avtoprevozniki še vedno brez dogovora

16. 09. 2000 00.00

Predsednik predsedstva Sindikata avtoprevoznikov Slovenije (SAS) Štefan Kocjančič tudi po drugem dnevu pogajanj z vladno pogajalsko skupino ne vidi bistvenega napredka v zbližanju stališč glede zahtev prevoznikov. Po približno štiriurnih pogajanjih je dejal, da še vedno vztrajajo pri osnovnih zahtevah, med katerimi je izpostavil 50-odstotno znižanje višine trošarine za plinsko olje za vse poklicne prevoznike. Vodja vladnih pogajalcev Peter Verlič pa je ocenil, da je prišlo do določenega napredka pri nekaterih zahtevah SAS, med katerimi je izpostavil ustanovitev zbornice cestnih prevoznikov, čimprejšnjo pripravo osnutka predloga zakona o prevozih v cestnem prometu in sprememb obstoječega pravilnika o delitvi dovolilnic za mednarodne cestne prevoze, s katerim bi povečali nadzor nad delitvijo dovolilnic. V teh točkah sta pogajalski skupini vlade in SAS usklajeni, je dodal državni sekretar za prometno politiko. Trošarine pa tudi po njegovih pojasnilih še

Plinovod za Kitajsko in Korejo

08. 09. 2000 00.00

Predstavniki Rusije, Kitajske in Južne Koreje so se dogovorili, da bodo njihovi strokovnjaki preučili možnosti o gradnji 2300 kilometrov dolgega plinovoda, ki bi z ruskega plinskega polja Koviktka pri Irkutsku dobavljal zemeljski plin za porabnike na Kitajskem in v Južni Koreji.

Dražji bencin

05. 09. 2000 00.00

Od torka dalje je bencin dražji v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj udarec po žepu čutijo tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj sta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka. Najbolj prodajani neosvinčeni 95-oktanski bencin je tako dražji za dobre tri tolarje in stane slabih 150 tolarjev. Za okoli tri tolarje so dražji tudi ostali bencini, medtem ko je plinsko olje dražje za skoraj devet tolarjev in kurilno olje za dobrih sedem. To je že peta podražitev naftnih derivatov na slovenskih bencinskih črpalkah od začetka veljave vladne uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov 4. aprila letos, po kateri domači naftni trgovci cene bencinov vsakih 14 dni izračunajo glede na gibanja na svetovnem naftnem trgu in glede na tečaj dolarja. Razkorak med ceno bencina in dizelskega goriva se tako še povečuje, na škodo slednjega. Razlika pri litru bo po današnji podražitvi že deset tolarjev. V OMV Istrabenzu morebitne spremembe cen dizelskega goriva in ekstra lahkega kurilnega olja še preučujejo, njihova odločitev pa bo znana v kratkem. Cene omenjenih štirih vrst motornih bencinov pa so na njihovih nekaj prek 90 bencinskih servisih po Sloveniji enake kot na nekaj več kot 280 Petrolovih. Podražitve nafte pa so zajele vse članice Organizacije držav izvoznice nafte (OPEC). Za sod (159 litrov) nafte je bilo potrebno po podatkih sekretariata organizacije OPEC minuli teden odšteti 31,02 ameriških dolarjev, medtem ko je še teden pred tem sod nafte stal 29,19 dolarja. Ministri za nafto držav članic OPEC se bodo zato konec tedna srečali na Dunaju, da se dogovorijo o morebitnem nadaljnjem povečevanju dnevne proizvodnje nafte, če bodo cene še naprej naraščale. Če se rast cen nafte ne bo ustavila, nameravajo dnevno proizvodnjo nafte povečati za 500.000 sodov.

Nova podražitev goriv

04. 09. 2000 00.00

Danes opolnoči se bo podražil bencin v povprečju za okoli dva odstotka. Najbolj bodo udarec po žepu čutili tisti, ki kupujejo dizelsko gorivo in kurilno olje, saj bosta ceni teh goriv poskočili za slabih šest oziroma 7,6 odstotka.

Znova cenejši bencin

07. 08. 2000 22.01

Neosvinčeni 95-oktanski motorni bencin, ki ga na domačih bencinskih črpalkah prodajo največ, se bo zaradi padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu opolnoči pocenil za 5,2 tolarja na 142,1 tolarja za liter. Za tri do štiri odstotke naj bi se skladno z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov znižale tudi drobnoprodajne cene ostalih treh vrst motornih bencinov.

Znova cenejši bencin

07. 08. 2000 00.00

Neosvinčeni 95-oktanski motorni bencin, ki ga na domačih bencinskih črpalkah prodajo največ, se bo zaradi padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu opolnoči pocenil za 5,2 tolarja na 142,1 tolarja za liter. Za tri do štiri odstotke naj bi se skladno z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov znižale tudi drobnoprodajne cene ostalih treh vrst motornih bencinov.

Nižje cene motornih bencinov

25. 07. 2000 08.35

Drobnoprodajne cene vseh štirih vrst motornih bencinov so po pojasnilu ministrstva za ekonomske odnose in razvoj z današnjim dnem nižje za približno tri do štiri odstotke. Liter najbolj prodajanega, neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina, je na bencinskih črpalkah cenejši za 3,7 odstotka oziroma 5,7 tolarja. Cena osvinčenega 98-oktanskega motornega bencina je padla za 3,4 odstotka ali 5,6 tolarja, neosvinčenega 91-oktanskega za 3,7 odstotka oziroma 5,6 tolarja ter neosvinčenega 98-oktanskega za 3,8 odstotka oziroma 6,2 tolarja. Kot so pojasnili, je omenjeno znižanje posledica padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu v prejšnjih 14 dneh ter znižanja tečaja tolarja v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Napadli turški konzulat

05. 07. 2000 22.46

Na grškem otoku Rodos so danes neznani storilci v turški konzulat vrgli plinsko bombo, ki je povzročila manjšo gmotno škodo.

Podražitev goriva pri OMV Istrabenz

30. 05. 2000 19.12

Na bencinskih črpalkah koprskega OMV Istrabenza se bo danes ob polnoči podražilo plinsko olje D2. Nova cena bo znašala 140,20 tolarja za liter. V OMV Istrabenzu, kjer so danes v povprečju za več kot šest odstotkov dvignili tudi cene motornih bencinov, menijo, da bi ob sedanji marži, ki jim pripada v skladu z modelom oblikovanja cen motornih bencinov, poslovno leto sklenili s pozitivno ničlo.

Petrol podražil plinsko olje

03. 03. 2000 16.25

V soboto se bo na prodajnih mestih naftne družbe Petrol, poleg cene bencina, zvišala tudi cena plinskega olja (D2) in lahkega kurilnega olja. Nova maloprodajna cena za liter plinskega olja se bo tako s sedanjih 133 tolarjev zvišala za 2,5 odstotka na 136,3 tolarja, liter lahkega plinskega olja pa se bo podražil s sedanjih 77,8 tolarja na 79,2 tolarja, so sporočili iz Petrola.

Druga turbina na poti

30. 11. 1999 21.23

Dobre tri tedne za prvo je sinoči iz koprske luke krenila na pot še druga turbina za plinsko elektrarno v Brestanici. Ker se je odhod prve turbine zaradi birokratskih zapletov zavlekel za mesec dni, bo drugi konvoj potoval v času, ko že lahko pričakuje težave zaradi vremena. Vendar bo prevoznikom, kot kaže, vsaj v prvih dneh še šlo na roko.

Shell vlaga v Perzijski zaliv

15. 11. 1999 18.15

Nizozemska naftna družba Shell je z Nacionalno iransko naftno družbo podpisala 800 milijonov dolarjev vredno pogodbo za razvoj dveh naftnih polj v Perzijskem zalivu.

Začetek delovanja plinskega polja

03. 10. 1999 10.16

Največje hrvaško plinsko polje v severnem Jadranu Ivana, ki je skupen podvig hrvaške družbe Ina in italijanske družbe Agip, bo začelo obratovati 27. oktobra, je dejal Mario Dragun iz službe za stike z javnostjo družbe Ina. Skupna naložba je vredna 90 milijonov ameriških dolarjev, kar je ena od največjih dokončanih naložb na Hrvaškem, je poudaril Dragun. Dnevna proizvodnja bo znašala 700.000 kubičnih metrov plina, ki si ga bosta sprva enakopravno delili obe družbi. Ko se bo z izčrpanim plinom povrnila naložba italijanskemu vlagatelju, bo 88 odstotkov plina pripadlo Ini, preostalih 12 odstotkov pa Agipu, je povedal Luka Rogoz, direktor skupne družbe INAgip. Italijanska družba je v projekt vložila 50 milijonov dolarjev, hrvaška Ina pa 40 milijonov dolarjev. Optimalna proizvodnja v višini 1,7 milijona kubičnih metrov plina dnevno bo na plinskem polju Ivana dosežena sredi leta 2001, ko se bo končala druga faza projekta Severni Jadran. V okviru tega projekt so predvidene izgradnje še treh polj, ki bodo sredi omenjenega leta začela obratovati.

Shell bo črpal plin na Kitajskem

25. 09. 1999 18.27

Britansko-nizozemska naftna družba Shell namerava kot prvo zahodno podjetje na Kitajskem pridobivati plin. Shell je o tem podpisal sporazum z državno naftno družbo CNPC, je poročala nizozemska tiskovna agencija ANP.

Siemens bo zgradil elektrarno

21. 07. 1999 12.54

Siemens bo do leta 2002 zgradil največjo zasebno vietnamsko elektrarno. Naložbena vrednost gradnje plinske elektrarne Phu My 3 znaša približno 600 milijonov nemških mark. Elektrarna z močjo več kot 700 MW bo uporabljala zemeljski plin iz bližnjih nahajališč. Siemens je na istem mestu že postavil plinsko elektrarno za državno energetsko podjetje, ki od začetka letošnjega leta pošilja elektriko v vietnamsko omrežje.

Ogljikov monoksid - ključ k rešitvi uganke o Hale-Boppu

04. 07. 1999 12.43

Meritve količine ogljikovega monoksida (CO) v jedru kometa Hale-Bopp, med njegovim zadnjim preletom skozi naše Osončje leta 1997, naj bi, po trditvi britanske znanstvene revije Nature, pojasnile izvor te repatice.

Odpravljanje posledic eksplozije plina v Ferkovi ulici v Mariboru

15. 03. 1999 16.47

Na mestni občini Maribor so se dopoldne sestali predstavniki vseh služb, pristojnih za odpravo posledic včerajšnje katastrofalne eksplozije plina v Ferkovi ulici 15 v Mariboru, zaradi katere so morali iz bloka s 87 stanovanji začasno izseliti vseh 193 stanovalcev. Po neuradnih podatkih je nesrečo, v kateri je ena oseba umrla, pet pa je bilo ranjenih, povzročil starostnik, ki je prerezal plinsko cev, ker je želel narediti samomor.